Arbejder ...

loading

Forårspokalturnering i Nørresundby  

Vis Gruppe : Parringer
Pokalgruppe 2016 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22922279
10
1
5
1
4
1
4
1
5
1
5
½
7
1
7
1
7
 
27,652289
2Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
19521981
11
1
7
1
8
1
3
0
6
1
10
1
4
1
15
1
13
1
817,41970
3Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18811896
12
1
8
0
10
1
2
1
7
0
7
1
5
½
5
½
5
0
566,11848
4Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18641974
13
1
9
1
1
0
1
0
12
1
6
1
2
0
10
0
11
1
555,751842
5Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18131932
14
1
1
0
15
1
8
1
1
0
1
½
3
½
3
½
3
1
44,11855
6Arne Hove
Nørresundby Skakklub
17901862
15
0
14
1
13
1
9
1
2
0
4
0
8
1
17
1
10
1
636,951762
7Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17771890
16
1
2
0
12
1
16
1
3
1
3
0
1
0
1
0
1
 
41041777
8Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16451689
17
1
3
1
2
0
5
0
13
1
11
½
6
0
9
1
12
0
951630
9Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15451654
18
1
4
0
16
0
6
0
17
1
12
0
11
½
8
0
14
1
145,851439
10Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
15191722
1
0
15
1
3
0
18
1
16
1
2
0
12
1
4
1
6
0
5731564
11Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
14471489
2
0
16
0
17
0
14
1
18
1
8
½
9
½
13
1
4
0
4125,11398
12Abdul Ahmad Qauomi
Prøvemedlemmer
1400
3
0
17
1
7
0
15
1
4
0
9
1
10
0
18
1
8
1
583,71459
13Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13201402
4
0
18
1
6
0
17
1
8
0
14
1
15
0
11
0
2
0
3153,81284
14Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
11491397
5
0
6
0
18
0
11
0
15
0
13
0
17
0
16
1
9
0
1182,51037
15Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
11221591
6
1
10
0
5
0
12
0
14
1
16
1
13
1
2
0
17
0
4111,651183
16Jan Aagaard
Nørresundby Skakklub
1000
7
0
11
1
9
1
7
0
10
0
15
0
18
0
14
0
18
0
2170,11126
17Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
9901329
8
0
12
0
11
1
13
0
9
0
18
0
14
1
6
0
15
1
3161,41062
18Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
984
9
0
13
0
14
1
10
0
11
0
17
1
16
1
12
0
16
1
4131,051027
Indbydelse

Nørresundby Skakklub indbyder til en pokalturnering, som er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.
Turneringerne afvikles over 9 runder på 3 klubaftner i foråret 2016 i forlængelse af forårs EMT og rates i hurtigskak for alle spillede partier.
Spilledagene er torsdage den 26. maj, 2. juni og 9. juni 2016 kl. 19.00 efter følgende model:

Spilledage

Pokalturneringen

Fortsat Schweizer

26. maj
Indledende runder

Alle tilmeldte spiller 3 runder a 30 min. pr. spiller efter Schweizersystem SP98,
idet der seedes efter senest kendte rating for hurtigskak.
De 8 bedst placerede herefter går videre til kvartfinalerne i pokalturneringen.
Ved pointlighed afgøres placeringen efter følgende regler:
1. Buchholz korrektion (sum af alle modstanderes score).
2. Progress korrektion (stigende værdi af egne resultater efter hver runde)

Spillere, som ikke fortsætter i
pokalturneringen, spiller
videre i en særskilt turnering
efter de nedenfor angivne regler,
idet alle point opnået i de
ordinære pokalpartier medtages.

2. juni
Kvartfinaler

 

 

 

Semifinaler

Spillerne seedes efter placeringer efter de indledende runder således:
K1:5 – 1, K2:6 – 2, K3:7 – 3 og K4:8 – 4, idet lavest placerede har hvid.
Der spilles 1 parti a 30 min.
Er der herefter ikke fundet en vinder, spilles der omkampe a 5 min.,
indtil en vinder er fundet, idet skiftes farve for hvert parti.
Taberen noteres med resultatet af det ordinære parti i den fortsatte Schweizer turnering.

Vinderne af kvartsfinaler seedes i semifinalerne således:
K3 – K1 og K4 – K2
Der spilles 2 runder a 30 min., idet K3 og K4 har hvid i 1. runde.
Er en vinder derefter ikke fundet, spilles der 2 runder omkampe a 5 min., indtil en vinder er fundet.

 

Der spilles 3 runder a 30 min.
efter Dansk Schweizer for
spillere, der ikke længere
deltager i pokalturneringen,

d.v.s at taberne af kvartfinalerne
i pokalturneringen træder ind i 5. runde af denne turnering med de point, de har opnået i de ordinære pokalturnerings partier.

9. juni
Finalen





3. og 4. plads

Vinderne af semifinalerne spiller i finalen 3 runde a 30 min.,
idet den spiller, der er nået til finalen med færrest antal kampe med hvid,
herunder medregnet alle evt. omkampe, spiller hvid i 1 og 3. parti. Ved ligestilling trækkes der lod.
Er en vinder derefter ikke fundet, spilles der 2 runder omkampe a 5 min., indtil en vinder er fundet.

Taberne af semifinalerne spiller om 3. pladsen efter samme mønster, som finalen.
 

Der spilles 3 runder a 30 min.
efter Dansk Schweizer for
spillere, der ikke længere
deltager i pokalturneringen.
 

Indskud

Der betales et indskud på kr. 100 ved start for deltagelsen i hele turneringen.

Præmier

1. præmie:        600 kr.
2. præmie:        400 kr.
3. præmie:        300 kr.
4. præmie:        200 kr.

 


Sponseres af

1. præmie:        300 kr.
2. præmie:        200 kr.
3. præmie:        150 kr.
4. præmie:        100 kr.
Placering afgøres ved anvendelse af Buchholz/Progress korrektion.

Tilmelding

Via Internet senest 22. maj 2016

Turneringsleder

Svend Aage Sørensen, Nørresundby Skakklub

       

 

Periode 2016-05-26 .. 2016-06-09
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://forpokal.klubtur,dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Svend Aage Sørensen

Tilmeldings muligheder til Forårspokalturnering i Nørresundby

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://forpokal.klubtur,dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Pokalgruppe 2016 18 2016-05-26 2016-05-22
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Pokalgruppe 2016
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700360 1400886 1. Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2292 2279 2016-05-22
100701370 1408550 2. Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1952 1981 2016-05-22
100700648 1417037 3. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1881 1896 2016-05-22
100700382 1419005 4. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1864 1974 2016-05-22
100700759 1404172 5. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1813 1932 2016-05-22
100700371 1418769 6. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1790 1862 2016-05-22
100700664 1418394 7. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1777 1890 2016-05-22
100700340 1440799 8. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1645 1689 2016-05-22
100700690 1413856 9. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1545 1654 2016-05-22
100701660 1447262 10. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1519 1722 2016-05-22
100700228 1444905 11. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1447 1489 2016-05-22
101095777 - 12. Abdul Ahmad Qauomi Prøvemedlemmer 1400 2016-05-22
101095193 1453521 13. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1320 1402 2016-05-22
100201715 1409700 14. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1149 1397 2016-05-22
100700523 1435159 15. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1122 1591 2016-05-22
100701750 - 16. Jan Aagaard Nørresundby Skakklub 1000 2016-05-22
100701127 1409115 17. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 990 1329 2016-05-22
100701752 1462458 18. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 984 2016-05-22