Arbejder ...

loading

Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix – 7  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Esbjerg Skakforening
2311
2
½
9
½
6
½
8
1
7
½
5
½
10
1
5
2IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
2425
1
½
5
0
7
1
10
1
3
1
4
1
9
1
1
3Gert Aagaard
Springeren Kolding
2076
4
0
6
0
10
1
7
0
2
0
8
0
5
0
19
4Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
2200
3
1
8
1
9
½
5
½
6
1
2
0
7
1
52
5Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
2158
6
½
2
1
8
1
4
½
9
0
1
½
3
1
4
6FM Johnni Veng
Skakklubben Evans
2268
5
½
3
1
1
½
9
½
4
0
10
1
8
1
6
7Michael Jakobsen
Springeren Kolding
2054
8
0
10
1
2
0
3
1
1
½
9
0
4
0
7
8Peter Riis
Horsens Skakforening
1936
7
1
4
0
5
0
1
0
10
0
3
1
6
0
28
9Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2178
10
1
1
½
4
½
6
½
5
1
7
1
2
0
3
10Maxim Konstantinov
Skakklubben Evans
2001
9
0
7
0
3
0
2
0
8
1
6
0
1
0
110

1. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1714
8
+
2
1
3
½
4
½
5
½
6
½
7
½
2
2Jan Rosenberg
Ribe Skakklub
1858
7
½
1
0
8
+
3
1
4
½
5
½
6
0
5
3Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
1888
6
1
7
0
1
½
2
0
8
+
4
½
5
0
37
4Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
1794
5
0
6
1
7
0
1
½
2
½
3
½
8
+
6
5Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
1847
4
1
8
+
6
0
7
½
1
½
2
½
3
1
3
6Eivind Palm
Tønder Skakklub
1788
3
0
4
0
5
1
8
+
7
0
1
½
2
1
4
7Ernst Bindzus
Skakklubben Evans
1866
2
½
3
1
4
1
5
½
6
1
8
+
1
½
1
8Hr. Oversidder
Ingen klub
1000
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
08

2. + 3. + 4. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Per Rømhild
Skakklubben Evans
1034
2
0
14
½
10
0
15
0
18
0
5
0
3
1
17
2Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1670
1
1
4
½
9
1
11
1
13
1
8
0
16
1
1
3Tommy Hansen
Springeren Kolding
1488
4
0
12
1
18
½
6
0
14
0
15
0
1
0
18
4Peter Bøgh Larsen
Skakklubben Evans
1670
3
1
2
½
13
½
17
1
11
½
16
0
10
½
47
5Knud Kristensen
Skakklubben Evans
1575
6
½
17
0
8
0
12
0
15
1
1
1
14
1
11
6Helge Nielsen
Skakklubben Evans
1593
5
½
7
½
16
½
3
1
8
0
13
1
12
1
4
7Jens Ove Meldgaard Vedel
Skakklubben Evans
1690
8
½
6
½
14
1
13
½
16
½
11
½
18
½
48
8Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1457
7
½
9
0
5
1
18
1
6
1
2
1
11
0
3
9Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1501
10
½
8
1
2
0
16
0
12
0
17
1
13
0
13
10Janith Easan
Fredericia Skakforening
1267
9
½
13
0
1
1
14
½
17
1
12
1
4
½
5
11Hansjørgen Clausen
Gråsten Skakklub
1684
12
1
16
1
17
1
2
0
4
½
7
½
8
1
52
12Martin Møller
Vojens Skakklub
1141
11
0
3
0
15
1
5
1
9
1
10
0
6
0
312
13Benny Christensen
Vojens Skakklub
1564
14
½
10
1
4
½
7
½
2
0
6
0
9
1
10
14Karl Posselt
Vojens Skakklub
1567
13
½
1
½
7
0
10
½
3
1
18
0
5
0
15
15Palle Møller Rasmussen
Stouby Skakklub
1549
16
0
18
0
12
0
1
1
5
0
3
1
17
½
16
16Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
1551
15
1
11
0
6
½
9
1
7
½
4
1
2
0
46
17Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1459
18
1
5
1
11
0
4
0
10
0
9
0
15
½
14
18Jesper Falk Frederiksen
Skakklubben Evans
1434
17
0
15
1
3
½
8
0
1
1
14
1
7
½
49

2. klasse (11 spillere)3. klasse (4 spillere)4. klasse (3 spillere)

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Danni Schrøder-Jacobsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
2
1
4
0
10
0
8
½
3
1
7
0
5
1
7
2Thijas Pankayanathan.
1000
1
0
3
0
5
0
11
0
8
0
4
0
6
0
010
3Vaishmi Pankayanathan.
1000
4
0
2
1
8
0
5
½
1
0
6
0
7
0
8
4Mads Anker Jakobsen
Springeren Kolding
1068
3
1
1
1
7
0
6
0
5
1
2
1
10
0
45
5Søren Anker Jakobsen
1000
6
0
8
0
2
1
3
½
4
0
11
0
1
0
9
6Malthe Lynggaard
1000
5
1
7
0
11
1
4
1
10
0
3
1
2
1
53
7Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1150
8
1
6
1
4
1
10
1
11
1
1
1
3
1
71
8Jonathan Arnkjær-Bjærre
1000
7
0
5
1
3
1
1
½
2
1
10
0
11
1
4
9Frederik Børsting Hansen
1000
10
0
12
-
12
-
12
-
12
-
12
-
12
-
011
10Janosh Easan
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1003
9
1
11
½
1
1
7
0
6
1
8
1
4
1
2
11Anosh Easan
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
12
+
10
½
6
0
2
1
7
0
5
1
8
0
6
12Nicholai Andresen
1000
11
-
9
-
9
-
9
-
9
-
9
-
9
-
012
Indbydelse

Skakklubben Evans inviterer til hurtigskak  SydGrandPrix – 7

Tidspunkt: Lørdag den 12. marts 2016 fra kl. 9.30 til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted: Hældagerskolen, blok 8, Nørremarksvej 157, 7120 Vejle Ø.

Turneringsform: 7 runder Monrad.

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud: 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2015/16. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling i Vejle. Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak. Fra 1. juli 2014 medfører ulovligt træk straks tab af partiet.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Regler i øvrigt: Der er totalt rygeforbud på Hældagerskolens matrikel, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding: Senest 9. marts med navn, klub og DSU-rating pr. 1. september 2015 i DSUs Turneringssystem.

Vel mødt i Vejle!

Periode 2016-03-12 .. 2016-03-12
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Ikke angivet
Turneringens egen hjemmeside http://www.skakklubbenevans.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Skakklubben Evans Hurtigskak - SydGrandPrix – 7

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skakklubbenevans.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2016-03-12 2016-03-09
1. klasse 8 2016-03-12 2016-03-09
2. + 3. + 4. klasse 18 2016-03-12 2016-03-09
Skoleskak 12 2016-03-12 2016-03-09
Totalt antal tilmeldte 48
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800378 1400320 1. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Esbjerg Skakforening 2311 2304 2016-01-24
100700286 1400142 2. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2425 2415 2016-02-10
100300075 1427024 3. Gert Aagaard Springeren Kolding 2076 2079 2016-03-04
100900426 1434888 4. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2200 2240 2016-03-05
100700767 1400630 5. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2158 2099 2016-03-06
103103398 1408623 6. FM Johnni Veng Skakklubben Evans 2268 2279 2016-03-07
100300072 1404237 7. Michael Jakobsen Springeren Kolding 2054 2124 2016-03-08
101200013 1461885 8. Peter Riis Horsens Skakforening 1936 2016-03-08
100300210 1403699 9. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2178 2203 2016-03-11
103105842 1410954 10. Maxim Konstantinov Skakklubben Evans 2001 2023 2016-03-11
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500538 1403478 1. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1714 1784 2016-01-28
100400358 1412531 2. Jan Rosenberg Ribe Skakklub 1858 1899 2016-02-15
100400210 1419218 3. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1888 1863 2016-02-16
100500481 1506021 4. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1794 1832 2016-03-04
100500500 1413830 5. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1847 1829 2016-03-06
100801031 1410709 6. Eivind Palm Tønder Skakklub 1788 1861 2016-03-08
100500488 1411950 7. Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1866 1961 2016-03-11
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-11
Deltagere i gruppen 2. + 3. + 4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500542 1427717 1. Per Rømhild Skakklubben Evans 1034 1054 2016-01-25
103111576 1449575 2. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1670 1787 2016-02-10
100501424 1447190 3. Tommy Hansen Springeren Kolding 1488 1549 2016-02-21
100501470 1421611 4. Peter Bøgh Larsen Skakklubben Evans 1670 1767 2016-02-21
100501552 1427628 5. Knud Kristensen Skakklubben Evans 1575 1674 2016-03-04
100500525 1403460 6. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1593 1709 2016-03-04
100500557 1403788 7. Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1690 1794 2016-03-04
103111288 1446894 8. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1457 1607 2016-03-04
100501746 1448552 9. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1501 1642 2016-03-06
100501747 1448560 10. Janith Easan Fredericia Skakforening 1267 1400 2016-03-06
100400163 1409425 11. Hansjørgen Clausen Gråsten Skakklub 1684 1733 2016-03-07
100401642 1457020 12. Martin Møller Vojens Skakklub 1141 2016-03-08
100900912 1429949 13. Benny Christensen Vojens Skakklub 1564 2016-03-08
100400495 1449486 14. Karl Posselt Vojens Skakklub 1567 1510 2016-03-08
100500828 1403559 15. Palle Møller Rasmussen Stouby Skakklub 1549 1624 2016-03-11
103111506 1447130 16. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1551 1607 2016-03-11
103109827 1441272 17. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1459 1534 2016-03-11
101200004 1460781 18. Jesper Falk Frederiksen Skakklubben Evans 1434 1681 2016-03-11
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095582 - 1. Danni Schrøder-Jacobsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2016-03-05
- 2. Thijas Pankayanathan. 1000 2016-03-07
- 3. Vaishmi Pankayanathan. 1000 2016-03-07
100501759 1452649 4. Mads Anker Jakobsen Springeren Kolding 1068 2016-03-08
- 5. Søren Anker Jakobsen 1000 2016-03-08
- 6. Malthe Lynggaard 1000 2016-03-08
101200026 - 7. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1150 2016-03-08
- 8. Jonathan Arnkjær-Bjærre 1000 2016-03-08
- 9. Frederik Børsting Hansen 1000 1000 2016-03-09
101095616 - 10. Janosh Easan Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1003 2016-03-09
101095617 - 11. Anosh Easan Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2016-03-09
- 12. Nicholai Andresen 1000 2016-03-11