Arbejder ...

loading

Kronborgturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21622148
8
0
2
0
3
1
4
½
5
0
6
1
7
½
35 - 63,8
2Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21802215
7
1
1
1
8
0
3
0
4
1
5
1
6
1
52 - 34
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21922215
6
1
7
1
1
0
2
1
8
½
4
1
5
1
14,1
4 Jacob Perrenet
21162116
5
1
6
1
7
1
1
½
2
0
3
0
8
0
40
5Lars-Henrik Bech Hansen
Holbæk Skakklub
20182025
4
0
8
0
6
½
7
0
1
1
2
0
3
0
7 - 82,35
6Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
19942018
3
0
4
0
5
½
8
½
7
½
1
0
2
0
7 - 82,1
7Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
20702100
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
8
1
1
½
35 - 62,85
8FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23462354
1
1
5
1
2
1
6
½
3
½
7
0
4
1
52 - 35,55

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Kurt Thomsen
Egedal-Jyllinge Skakklub
19271950
8
1
2
0
3
1
4
0
5
0
6
1
7
+
43 - 53,15
2Ted Sandbech Sandbech
18721818
7
+
1
1
8
0
3
0
4
1
5
1
6
½
20
3FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18731916
6
½
7
+
1
0
2
1
8
1
4
1
5
½
512,65
4Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
19791991
5
½
6
0
7
+
1
1
2
0
3
0
8
1
63,65
5Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
19471945
4
½
8
1
6
0
7
+
1
1
2
0
3
½
43 - 53,35
6Svend Steenstrup
Fredensborg Hygge Skakklub
18901936
3
½
4
1
5
1
8
-
7
+
1
0
2
½
43 - 52,3
7Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18621891
2
-
3
-
4
-
5
-
6
-
8
-
1
-
080
8Helge Neesgård-Madsen
GSF-Caïssa
18931875
1
0
5
0
2
1
6
+
3
0
7
+
4
0
372,3

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
17731740
8
1
2
1
3
1
4
0
5
+
6
1
7
1
614
2Benjamin Lau Jensen
Lyngby-Virum Skakklub
16571787
7
½
1
0
8
1
3
½
4
0
5
+
6
1
432,95
3Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15561622
6
½
7
½
1
0
2
½
8
0
4
½
5
+
35 - 72,05
4Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16391711
5
+
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
8
0
22,8
5Lars Søndergaard
Præstø Skakklub
16571729
4
-
8
-
6
-
7
-
1
-
2
-
3
-
080
6Jan Petersen
Helsingør Skakklub
15571701
3
½
4
0
5
+
8
1
7
1
1
0
2
0
42,05
7Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
18361816
2
½
3
½
4
0
5
+
6
0
8
1
1
0
35 - 74,55
8Jan Kargaard Jensen
Svogerslev Skakklub
16201719
1
0
5
+
2
0
6
0
3
1
7
0
4
1
35 - 72,6

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15061625
8
1
2
0
3
0
4
½
5
1
6
1
7
½
43 - 54,6
2Preben Overgaard
Valby Skakklub
12321498
7
1
1
1
8
1
3
1
4
½
5
0
6
0
1 - 21,95
3Casper Liu
GSF-Caïssa
16311615
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
0
5
1
43 - 55,65
4Christian Frost Jørgensen
Haderslev Skakklub
13741588
5
1
6
½
7
0
1
½
2
½
3
1
8
1
1 - 23,3
5Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
13351523
4
0
8
1
6
½
7
0
1
0
2
1
3
0
72,9
6Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
15641454
3
1
4
½
5
½
8
0
7
1
1
0
2
1
43 - 55,1
7Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
12171451
2
0
3
0
4
1
5
1
6
0
8
1
1
½
61,8
8Finn Eldor
Gribskov Skakklub
13151523
1
0
5
0
2
0
6
1
3
0
7
0
4
0
182,7

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1John Schjølin
Gribskov Skakklub
10861276
8
½
2
1
3
0
4
0
5
0
6
1
7
0
62,65
2Johannes Frank Jensen
Præstø Skakklub
1000
7
0
1
0
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
081,85
3Alexander Trier
GSF-Caïssa
13331313
6
1
7
1
1
1
2
1
8
1
4
½
5
½
625,05
4Oliver Trier
GSF-Caïssa
14001394
5
1
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
8
1
15,6
5Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
12521433
4
0
8
1
6
0
7
1
1
1
2
1
3
½
34,3
6Noah Wahlgreen
Nørrebro Skakklub
1000
3
0
4
0
5
1
8
0
7
1
1
0
2
1
351,85
7John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
11001410
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
1
272,8
8Jakob Trier
GSF-Caïssa
12151233
1
½
5
0
2
1
6
1
3
0
7
1
4
0
43,9
Indbydelse

Kronborgturneringen 2016

Helsingør Skakklub indbyder til 7-runders EMT turnering følgende:

Dage: 5/5 (Kristi Himmelfartsdag) kl.10.00 – 15.00 og 15.00-20.00, 6/5 kl. 18.00-23.00, 7/5 kl.10.00-15.00 og 15.00-20.00, 8/5 kl.10.00-15.00 og 15.00-20.00.

Spillested: Borupgaardskolen, Smakkesvej 2 (Bygning 60), 3000 Helsingør.

Betænkningstid:. 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg på 30 sekunder pr. træk.

Turneringsform: Fortrinsvis 8 mandsgruper.

Indskud: Alle klasser 200 kr.

Præmier: 1 præmie mester 1 kr. 2000 2. præmie 800 kr. Basis klasser 1 præmie 800 kr. 2. præmie 500

Tilmelding: Senest d. 30/4. Helst her på siden under tilmelding. Alternativt til Ole Bøgh Larsen e-mail: oleboeghlarsen@stofanet.dk eller tlf. 49 22 55 46.

Betaling: Til Helsingør Skakklub v/Mariann Petersen, Horsensvej 23, 3000 Helsingør. Bankkonto 5357 0311584.

Velassorteret Kantine på spillestedet.

Turneringen afvikles i ikke-ryger lokaler.

Periode 2016-05-05 .. 2016-05-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://helsingoer-skakklub.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Kronborgturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://helsingoer-skakklub.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2016-05-05 2016-04-30
Basis 1 8 2016-05-05 2016-04-30
Basis 2 8 2016-05-05 2016-04-30
Basis 3 8 2016-05-05 2016-04-30
Basis 4 8 2016-05-05 2016-04-30
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800106 1400550 1. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2162 2148 2016-04-28
100103177 1413848 2. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2180 2215 2016-03-09
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2192 2215 2016-03-30
1022946 4. Jacob Perrenet 2116 2116 2016-02-01
100100904 1402021 5. Lars-Henrik Bech Hansen Holbæk Skakklub 2018 2025 2016-04-30
100200822 1407325 6. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1994 2018 2016-04-06
100701396 1411918 7. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2070 2100 2016-04-30
100102653 1407589 8. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2346 2354 2016-04-01
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102100236 1426796 1. Kurt Thomsen Egedal-Jyllinge Skakklub 1927 1950 2016-04-27
1409751 2. Ted Sandbech Sandbech 1872 1818 2016-04-27
100802146 1402714 3. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1873 1916 2016-02-03
100800409 1425315 4. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1979 1991 2016-01-18
100800419 1401424 5. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1947 1945 2016-01-18
100800374 1409182 6. Svend Steenstrup Fredensborg Hygge Skakklub 1890 1936 2016-04-29
103109616 1441540 7. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1862 1891 2016-04-24
100801538 1413228 8. Helge Neesgård-Madsen GSF-Caïssa 1893 1875 2016-04-04
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800739 1408526 1. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1773 1740 2016-04-23
100103365 1409441 2. Benjamin Lau Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1657 1787 2016-03-27
100800478 1417118 3. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1556 1622 2016-03-20
100800414 1409557 4. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1639 1711 2016-03-06
100801332 1406973 5. Lars Søndergaard Præstø Skakklub 1657 1729 2016-04-17
100801504 1426320 6. Jan Petersen Helsingør Skakklub 1557 1701 2016-01-18
100800404 1410946 7. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1836 1816 2016-04-27
100100016 1411098 8. Jan Kargaard Jensen Svogerslev Skakklub 1620 1719 2016-02-12
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100322 1411225 1. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1506 1625 2016-02-26
101095392 1461567 2. Preben Overgaard Valby Skakklub 1232 1498 2016-03-24
100104150 1454153 3. Casper Liu GSF-Caïssa 1631 1615 2016-04-21
100601964 1461648 4. Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1374 1588 2016-04-28
103105996 1435914 5. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1335 1523 2016-04-20
100104090 1454188 6. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1564 1454 2016-04-30
100102880 1419889 7. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1217 1451 2016-04-29
100802947 1453700 8. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1315 1523 2016-04-28
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802696 1439413 1. John Schjølin Gribskov Skakklub 1086 1276 2016-02-07
100202278 1457942 2. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1000 2016-04-06
100104076 338200876 3. Alexander Trier GSF-Caïssa 1333 1313 2016-04-14
100104075 338200698 4. Oliver Trier GSF-Caïssa 1400 1394 2016-04-14
100800118 1426230 5. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1252 1433 2016-03-20
100104216 1457349 6. Noah Wahlgreen Nørrebro Skakklub 1000 2016-04-29
100602575 1453947 7. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1100 1410 2016-02-02
100104105 338200858 8. Jakob Trier GSF-Caïssa 1215 1233 2016-04-14