Arbejder ...

loading

Bornholmsmesterskabet 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Peter Mejlvang
Bornholms Skakklub
19711987
6
0
2
1
3
0
4
1
5
0
243,5519253,161964
2Jan Pedersen
Bornholms Skakklub
17381936
5
½
1
0
6
1
3
0
4
0
61,917262,791910
3Magnus Mejlvang
Bornholms Skakklub
17331770
4
0
5
0
1
1
2
1
6
0
251,8517381,561788
4René Kraft
Bornholms Skakklub
16811727
3
1
6
½
5
0
1
0
2
1
31,517111,281751
5Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20912149
2
½
3
1
4
1
6
1
1
1
14,2520964,172156
6Mikkel Toudal
Bornholms Skakklub
17531836
1
1
4
½
2
0
5
0
3
1
2217682,041845

Kandidatgruppe Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Larsen
Bornholms Skakklub
1308
2
0
3
0
8
1
6
1
4
0
262,3129501000
2Mikkel Mejlvang
Bornholms Skakklub
14961537
1
1
4
0
7
0
8
1
5
½
53,3514581,141511
3Jonas Odgård Andersen
Bornholms Skakklub
15621645
4
0
1
1
6
1
5
½
8
+
4315401,741640
4Svend Vestergaard
Bornholms Skakklub
14461649
3
1
2
1
5
0
7
½
1
1
22,4514962,261659
5Arne Nielsen
Bornholms Skakklub
15001677
6
1
7
1
4
1
3
½
2
½
413,0515433,261692
6Victor Rylander Christensen
Bornholms Skakklub
10951417
5
0
8
1
3
0
1
0
7
0
17110950,711389
7Philip Frost
Bornholms Skakklub
14021550
8
1
5
0
2
1
4
½
6
1
32,914291,891574
8Casper Sode
Bornholms Skakklub
1092
7
0
6
0
1
0
2
0
3
-
080,95104901000
Indbydelse

Bornholmsmesterskabet 2016

Spilletidspunkt

Der spille på følgende mandage med start kl. 19.00:

8.+22.+29. februar samt 7.+14. marts.

Spillested

Dams gård Store Torv Rønne.

Eventuelt udsatte partier kan afvikles onsdage i Rønne Skakforenings lokaler

Smedeløkken 5, Rønne

Gruppeindeling

Der spilles i 6 mands alle-mod-alle grupper.

Nederste gruppe eventuelt Mondrad/Schweizer.

Betænkningstid og regler

Betænkningstiden er 90 min. til hele partiet + 30 sek. tillæg pr. træk fra træk 1.

Der spilles efter FIDEs samt DSUs regler for EMT.

Det er tillads at komme op til 30 min. for sent (ankomst i spillelokalet) i forhold til rundens officielle  start tidspunkt.

Der må ikke ryges på spillestedet (matriklen)

Ved ligestilling i mesterskabsgruppen spilles der omkamp mellem 2 spillere.

- Der eventuelt findes ved korrektion: 1.almindelig korrektion 2. Sonnenborn-Berger 3. flest sorte gevinster.-

Bedst af 3 partier (90min.+30 sek)

Ved fortsat ligestilling: 1x ammageddon 6/5 min.

Vinderen af næstøverste gruppe - eventuelt fundet ved korrektion ( 1. a.k. 2 S-B 3. f. s. g.) -

kan deltage i mesterskabsgruppen 2017

Tilmelding
Till Jens Peter (Fyr) Mejlvang e-mail: fyr.mejlvang@gmail.com

Eller til Rune Andersen e-mail: ra17@post1.dansknet.dk. TLF: 56959154

Turneringsleder

Rune Andersen

Turneringskommite

Anføres når turneringen starter.

Indskud

Gratis for medlemmer af Bornholms Skakklub.

Andre: 150 kr.

Præmier

Offentligøres inden 2. runde

 

Periode 2016-02-08 .. 2016-03-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Hoveddommer Rune Andersen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Bornholmsmesterskabet 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 6 2016-02-08 2016-02-08
Kandidatgruppe 8 2016-02-08 2016-02-08
Totalt antal tilmeldte 14
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801215 1419021 1. Jens Peter Mejlvang Bornholms Skakklub 1971 1987 2016-02-02
100100149 1410040 2. Jan Pedersen Bornholms Skakklub 1738 1936 2016-02-09
100802637 1439340 3. Magnus Mejlvang Bornholms Skakklub 1733 1770 2016-02-07
100801164 1416642 4. René Kraft Bornholms Skakklub 1681 1727 2016-02-02
100801207 1405683 5. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2091 2149 2016-01-31
100802082 1428810 6. Mikkel Toudal Bornholms Skakklub 1753 1836 2016-02-07
Deltagere i gruppen Kandidatgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100803000 - 1. Peter Larsen Bornholms Skakklub 1308 2016-02-09
103110504 1445677 2. Mikkel Mejlvang Bornholms Skakklub 1496 1537 2016-02-02
100802638 1433806 3. Jonas Odgård Andersen Bornholms Skakklub 1562 1645 2016-02-02
100802252 1437461 4. Svend Vestergaard Bornholms Skakklub 1446 1649 2016-02-03
100801217 1426052 5. Arne Nielsen Bornholms Skakklub 1500 1677 2016-02-09
100802923 1451600 6. Victor Rylander Christensen Bornholms Skakklub 1095 1417 2016-02-09
103110505 1439286 7. Philip Frost Bornholms Skakklub 1402 1550 2016-02-03
101095271 1453130 8. Casper Sode Bornholms Skakklub 1092 2016-02-09