Arbejder ...

loading

Grindsted Bymesterskab 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Engstrøm
Nr. Snede Skakklub
17871874
6
0
2
0
3
0
4
½
5
1
52,0517712,241859
2Jens Nielsen
Skakklubben Centrum
18031923
5
1
1
1
6
0
3
0
4
½
32,1518142,651920
3Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18581896
4
½
5
1
1
1
2
1
6
1
12,619422,421938
4Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
18061866
3
½
6
0
5
½
1
½
2
½
242,218002,181862
5Søren Grymer-Hansen
Horsens Skakforening
18211872
2
0
3
0
4
½
6
0
1
0
½62,317672,231837
6Dennis Munksgaard
Jerne Skakklub
20012002
1
1
4
1
2
1
5
1
3
0
423,720073,282016

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Ormstrup
Grindsted Skakklub
17271859
6
1
2
1
3
½
4
0
5
1
13,2517352,831846
2René Poulsen
Jerne Skakklub
16050
5
1
1
0
6
1
3
½
4
1
22,2165300
3Helge Nielsen
Skakklubben Evans
16051709
4
½
5
1
1
½
2
½
6
0
3 - 42,216141,861712
4Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
16251709
3
½
6
0
5
1
1
1
2
0
3 - 42,416281,861735
5Ib Klitaa
Jerne Skakklub
16641770
2
0
3
0
4
0
6
1
1
0
162,716132,261720
6Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
16131604
1
0
4
1
2
0
5
0
3
1
252,2516061,191620

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Khaled Abbass
Prøvemedlemmer
10001000
2
0
4
0
7
0
6
1
8
0
170,9510020,661005
2Olaf Nielsen
Grindsted Skakklub
15171514
1
1
3
½
5
½
8
1
4
1
414,215171,451516
3Jacob Kjær Nielsen
Grindsted Skakklub
12210
4
1
2
½
8
0
7
1
6
1
22131100
4Leif Christensen
Jerne Skakklub
11910
3
0
1
1
6
1
5
1
2
0
342,55121100
5Christian Anker Møller
Springeren Kolding
12161490
6
1
8
1
2
½
4
0
7
½
351,9512661,751495
6Lars Krogh
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
10001000
5
0
7
1
4
0
1
0
3
0
181,259890,661005
7Leif Madsen
Jerne Skakklub
14411593
8
0
6
0
1
1
3
0
5
½
64,0513262,481554
8Hans Hjortlund Gregersen
Grindsted Skakklub
13720
7
1
5
0
3
1
2
0
1
1
333137200
Indbydelse

Du læser lige nu indbydelsen til den allerførste udgave af Grindsted Bymesterskab, som er efterfølgeren til den gamle traditionsrige serie af høstturneringer. Nu er det blevet tid til at videreføre og forny denne tradition samt gøre den til et bymesterskab. Skal dette også blive en af dine traditioner? :-)
 

Turneringsform

6-mands alle-mod-alle + eventuelt monrad i nederste gruppe. Alle grupper ELO-rates hvis betingelserne herfor opfyldes.

Spillested

Mødestedet, Nygade 29A, 7200 Grindsted.

Spilletider

Onsdagene d. 9/3, 16/3, 30/3, 6/4 samt 20/4 kl. 1900. Udsatte partier kan spilles d. 13/4. Den maksimalt tilladte forsinkelse er 60 min.

Betænkningstid

2 timer til 40 træk + ½ time + opsparet tid til resten af partiet.

Indskud

Kr. 150,-

Præmier

Erindrings- og pengepræmier. Disse offentliggøres senere.

Forplejning

Kaffe og kage giver vi! - sodavand m.m. kan købes billigt.

Facebook

facebook.com/grindstedbymesterskab

Tilmelding

Senest søndag d. 6. marts 2016 på turnering.skak.dk eller til bymesterskab@grindstedskakklub.dk

 

Periode 2016-03-09 .. 2016-04-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Grindsted Bymesterskab 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2016-03-09 2016-03-06
Gruppe 2 6 2016-03-09 2016-03-06
Gruppe 3 8 2016-03-09 2016-03-06
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500727 1410512 1. John Engstrøm Nr. Snede Skakklub 1787 1874 2016-03-02
100500105 1409310 2. Jens Nielsen Skakklubben Centrum 1803 1923 2016-03-02
100500219 1417045 3. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1858 1896 2016-02-01
100400210 1419218 4. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1806 1866 2016-03-06
100500752 1428543 5. Søren Grymer-Hansen Horsens Skakforening 1821 1872 2016-03-01
100501146 1411055 6. Dennis Munksgaard Jerne Skakklub 2001 2002 2016-03-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500377 1438956 1. Flemming Ormstrup Grindsted Skakklub 1727 1859 2016-02-01
100500157 1449508 2. René Poulsen Jerne Skakklub 1605 0 2016-03-06
100500525 1403460 3. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1605 1709 2016-03-03
100500942 1439855 4. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1625 1709 2016-03-03
100500260 1416600 5. Ib Klitaa Jerne Skakklub 1664 1770 2016-03-01
100501384 1444786 6. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1613 1604 2016-02-02
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095719 - 1. Khaled Abbass Prøvemedlemmer 1000 1000 2016-03-06
100500216 1449370 2. Olaf Nielsen Grindsted Skakklub 1517 1514 2016-02-01
100501643 1449354 3. Jacob Kjær Nielsen Grindsted Skakklub 1221 0 2016-02-01
100501526 1448480 4. Leif Christensen Jerne Skakklub 1191 0 2016-03-01
100500691 1444620 5. Christian Anker Møller Springeren Kolding 1216 1490 2016-02-16
101095484 - 6. Lars Krogh Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 1000 2016-02-07
100500265 1441566 7. Leif Madsen Jerne Skakklub 1441 1593 2016-03-01
100500193 1448668 8. Hans Hjortlund Gregersen Grindsted Skakklub 1372 0 2016-02-01