Arbejder ...

loading

KSUs 2. Dagturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Hærførerne Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Håkan Lane
Ystads SS
19931993
18
1
7
1
4
½
6
1
14
1
2
½
3
½
2 - 3019934,742008
2Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19721990
19
½
15
1
8
½
16
1
4
1
1
½
6
1
2 - 35,419755,301994
3Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19302016
20
½
19
1
12
1
4
0
21
1
14
1
1
½
545,5519145,622004
4Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
19141860
21
1
13
1
1
½
3
1
2
0
9
1
5
1
14,4519463,381902
5Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
18921997
22
1
8
½
14
0
17
1
19
1
6
1
4
0
75,4518645,711973
6Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
18221792
23
½
29
1
9
1
1
0
10
1
5
0
2
0
114,2518003,401794
7John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18061918
24
1
1
0
23
½
19
0
32
1
30
1
10
1
85,617735,451899
8Sven Løntoft
Amager Skakforening
17071781
25
1
5
½
2
½
14
0
24
1
13
½
15
1
54,1517183,641798
9Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16761689
27
½
20
1
6
0
29
1
12
1
4
0
14
1
64,316823,481709
10Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16521787
29
½
23
½
25
1
21
½
6
0
26
1
7
0
144,616194,671764
11Peter Kryger
Roskilde Skakklub
16311722
30
½
27
½
16
½
 
26
0
 
33
1
274,115754,001662
12Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16061711
31
½
33
1
3
0
23
½
9
0
27
1
21
1
4104,5515854,191707
13Leif Bernard
Frederikssund Skakklub
15851763
32
1
4
0
24
1
 
16
1
8
½
 132,6516153,311767
14Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
15741746
33
½
35
1
5
1
8
1
1
0
3
0
9
0
122,816043,301750
15Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
15701749
34
1
2
0
 
26
1
23
½
19
1
8
0
153,415753,651746
16Birger Birk
Roskilde Skakklub
14941440
35
½
31
1
11
½
2
0
13
0
29
½
26
0
283,814362,171453
17Erik Rasmussen
Egedal-Jyllinge Skakklub
14891646
36
½
30
1
 
5
0
33
½
32
0
28
1
324 - 25414443,841629
18Jørgen Roed
Valby Skakklub
14761590
1
0
25
0
38
0
28
½
31
½
34
1
27
0
2343,7513973,661557
19Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
14681666
2
½
3
0
31
1
7
1
5
0
15
0
24
½
3191,9515152,311680
20Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
14561655
3
½
9
0
33
½
27
½
29
½
 
25
1
321 - 222,914613,291649
21Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
14481653
4
0
32
1
34
1
10
½
3
0
23
½
12
0
324 - 252,714623,221649
22Kristian Linneberg
Enkeltmedlem - Indland
14381620
5
0
26
½
35
½
33
½
27
½
36
½
29
½
3234,313804,141597
23Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
14271637
6
½
10
½
7
½
12
½
15
½
21
½
32
1
492,1515262,721688
24Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
14231583
7
0
28
1
13
0
34
1
8
0
33
1
19
½
183,1514393,211589
25Erik Bremer
Blindes Skakklub
14221535
8
0
18
1
10
0
32
0
30
0
35
1
20
0
2333,413593,021515
26Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
13641494 
22
½
30
1
15
0
11
1
10
0
16
1
161,8514452,011524
27Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
13541540
9
½
11
½
 
20
½
22
½
12
0
18
1
321 - 221,5514191,991560
28Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13161411 
24
0
32
0
18
½
35
1
31
1
17
0
302,7513052,111419
29Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13131527
10
½
6
0
36
1
9
0
20
½
16
½
22
½
3201,8513652,521537
30Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13111457
11
½
17
0
26
0
35
1
25
1
7
0
36
0
292,5513092,361460
31Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
12611464
12
½
16
0
19
0
36
½
18
½
28
0
35
½
2322,412432,891446
32Arshak Ikilikian
Damhus Skakklub
12531454
13
0
21
0
28
1
25
1
7
0
17
1
23
0
3261,5513181,921476
33Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
12431466
14
½
12
0
20
½
22
½
17
½
24
0
11
0
2311,2512771,691472
34Søren Krogh
Skakklubben K41
12151332
15
0
37
+
21
0
24
0
36
0
18
0
38
0
1371,311570,951313
35Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
11961417
16
½
14
0
22
½
30
0
28
0
25
0
31
½
361,7511852,551396
36Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
11891494
17
½
 
29
0
31
½
34
1
22
½
30
1
171,8512702,881506
37Hr. Oversidder
Ingen klub
10001000 
34
-
     0380100001000
38Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
17811820  
18
1
   
34
1
2351,8517861,711826

1. plads i turneringen (36 spillere)2. plads i turneringen (36 spillere)Nr. 1 i gruppen 1600-1800 (5 spillere)Nr. 2 i gruppen 1600-1800 (5 spillere)Nr. 1 i gruppen 1400-1599 (13 spillere)Nr. 2 i gruppen 1400-1599 (13 spillere)Nr. 1 i gruppen 1189-1399 (11 spillere)Nr. 2 i gruppen 1189-1399 (11 spillere)Flotteste skalp (34 spillere)Højest over forventet score i turneringen (36 spillere)

Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 2. Dagturnering 2016, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

7 runders Schweizer.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.

 

Spilledage:

Mandagene den 7. og 14. marts, den 4., 11., 18. og 25. april, samt den 2. maj. I alt 7 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 21. og 28. marts pga. påskeferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

150 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde. Der vil nok blive nogle præmier i form af vin til denne turnering. Nærmere information følger senere.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 1. marts 2016.

Der er plads til 40-42 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2016-03-07 .. 2016-05-02
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Ikke angivet
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til KSUs 2. Dagturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hærførerne 38 2016-03-07 2016-03-01
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Hærførerne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1433695 1. Håkan Lane Ystads SS 1993 1993 2016-03-01
102100937 1427962 2. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1972 1990 2016-02-10
100101946 1405128 3. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1930 2016 2016-02-11
100100857 1417215 4. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1914 1860 2016-02-09
100102026 1411900 5. Thomas Mørkøre Skakklubben K41 1892 1997 2016-02-10
100101051 1409042 6. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1822 1792 2016-02-29
103106047 1504940 7. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1806 1918 2016-02-09
100700567 1441523 8. Sven Løntoft Amager Skakforening 1707 1781 2016-02-21
100802718 1437410 9. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1676 1689 2016-02-14
100101696 1410776 10. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1652 1787 2016-03-03
100802863 1448188 11. Peter Kryger Roskilde Skakklub 1631 1722 2016-02-10
100102246 1414330 12. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1606 1711 2016-02-14
100100908 1433717 13. Leif Bernard Frederikssund Skakklub 1585 1763 2016-03-02
100101029 1406868 14. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1574 1746 2016-02-29
100103105 1406612 15. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1570 1749 2016-02-10
100800841 1451553 16. Birger Birk Roskilde Skakklub 1494 1440 2016-02-10
100800712 1426427 17. Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1489 1646 2016-02-11
100100803 1417894 18. Jørgen Roed Valby Skakklub 1476 1590 2016-02-10
100100978 1411268 19. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1468 1666 2016-02-09
100101913 1411748 20. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1456 1655 2016-02-15
100101086 1413368 21. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1448 1653 2016-03-03
100100182 1434020 22. Kristian Linneberg Enkeltmedlem - Indland 1438 1620 2016-02-10
100103877 1442503 23. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1427 1637 2016-02-29
100101417 1432427 24. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1423 1583 2016-02-21
100100647 1411578 25. Erik Bremer Blindes Skakklub 1422 1535 2016-02-15
100100274 1415506 26. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1364 1494 2016-03-06
100101903 1411543 27. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1354 1540 2016-02-19
100801513 1402870 28. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1316 1411 2016-03-06
100102599 1440993 29. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1313 1527 2016-02-13
100802375 1416669 30. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1311 1457 2016-02-12
100102444 1413961 31. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1261 1464 2016-02-18
100103617 1414569 32. Arshak Ikilikian Damhus Skakklub 1253 1454 2016-03-01
100802044 1405713 33. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1243 1466 2016-03-01
103108104 1407686 34. Søren Krogh Skakklubben K41 1215 1332 2016-02-23
100802844 1445642 35. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1196 1417 2016-03-01
100102131 1413988 36. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1189 1494 2016-02-09
- 37. Hr. Oversidder Ingen klub 1000 1000 2016-03-10
100801251 1434373 38. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1781 1820 2016-03-31