Arbejder ...

loading

Amager Skakforenings jubilæumsturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
24002386
8
1
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
1
15,324125,172399
2Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21522185
7
1
1
0
8
½
3
1
4
0
5
1
6
1
42,921863,182211
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
21972215
6
0
7
1
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
173,3521503,482165
4FM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23722344
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
1
8
0
2 - 35,0523814,772359
5Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
22132213
4
0
8
0
6
1
7
1
1
0
2
0
3
1
353,522033,472204
6Jacob Abildlund Brorsen
BMS Skak
21132112
3
1
4
0
5
0
8
0
7
1
1
0
2
0
262,521032,462103
7Ib Skovgaard
BMS Skak
20021972
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
8
0
1
0
081,519581,261947
8Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
22552287
1
0
5
1
2
½
6
1
3
1
7
1
4
1
2 - 33,9522874,212313

Carsten Høi: 43 73 01 73 - 61 26 43 73

Janus Christensen:42 63 00 38

Mikkel Manosri Jacobsen: 53 15 71 74

Jakob Aabling-Thomsen: 30 29 27 30

Dara Akdag: 22 73 58 80

Jacob Abildlund Brorsen: 27 58 27 71

Ib Skovgaard: 53 56 05 19

Tobias Valentin Rostgaard: 53 82 53 83

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18481901
8
½
2
½
3
½
4
½
5
½
6
0
7
0
72,918362,811895
2Nils Petersen Skakforeningen Øbro
Skakforeningen ØBRO
19562007
7
1
1
½
8
½
3
1
4
½
5
½
6
½
1 - 24,119683,972018
3Klaus Hestehauge
Køge Skakklub
18882001
6
0
7
0
1
½
2
0
8
½
4
½
5
½
283,3518483,901963
4Peter M. Lunding
Amager Skakforening
18661959
5
½
6
½
7
½
1
½
2
½
3
½
8
½
4 - 63,118783,441960
5Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19171973
4
½
8
½
6
½
7
½
1
½
2
½
3
½
4 - 63,719113,591971
6John Holm Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
19742017
3
1
4
½
5
½
8
½
7
½
1
1
2
½
1 - 24,319804,072026
7Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
18221872
2
0
3
1
4
½
5
½
6
½
8
0
1
1
4 - 62,6518482,511892
8WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19421984
1
½
5
½
2
½
6
½
3
½
7
1
4
½
433,9519443,711990

Daniel Kokholm: 29 82 43 61

Nils Petersen: -

Klaus Hestehauge: 56 14 70 85

Peter Lunding: 36 16 27 18

Dick Sørensen: 38 71 93 12

John Holm Nielsen: 35 85 44 35

Finn Bonnez: 38 87 45 91

Marie Frank-Nielsen: 41 26 11 54

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Samuel Peter Heine May
Skakforeningen ØBRO
17591811
8
½
2
0
3
½
4
½
5
1
6
½
7
½
4 - 53,617563,711803
2FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
17601857
7
1
1
1
8
1
3
1
4
0
5
0
6
1
513,618024,201873
3Emil Savery
Amager Skakforening
17001700
6
0
7
0
1
½
2
0
8
0
4
1
5
0
82,9516572,501685
4Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18151843
5
1
6
1
7
0
1
½
2
1
3
0
8
1
2 - 34,2518234,041852
5Troels Barington
Valby Skakklub
17241724
4
0
8
½
6
0
7
0
1
0
2
1
3
1
73,217032,751719
6Sven Løntoft
Amager Skakforening
17241803
3
1
4
0
5
1
8
1
7
1
1
½
2
0
2 - 33,217633,601821
7Erkan Bayhan
Hvidovre Skakklub
18101857
2
0
3
1
4
1
5
1
6
0
8
0
1
½
4 - 54,1517914,201843
8Angelo Nielsen
Amager Skakforening
17011747
1
½
5
½
2
0
6
0
3
1
7
1
4
0
362,9517033,001747

Samuel Peter Heine May:30 33 28 08

Daniel Andersen: 38 71 93 12

Emil Savery: 53 76 36 61

Arne Møller: 26 29 82 59

Troels Barington: 29 90 14 21

Sven Løntoft: 50 41 39 08

Erkan Bayhan: 21 43 60 17

Angelo Nielsen: 32 55 11 96

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16911752
8
1
2
1
3
0
4
+
5
0
6
1
7
0
42 - 43,316823,061751
2Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16191688
7
½
1
0
8
1
3
½
4
0
5
½
6
0
7316042,791682
3Jørgen Kamp Nielsen
Amager Skakforening
16801727
6
½
7
0
1
1
2
½
8
0
4
+
5
0
35 - 63,1516462,821711
4Jens Holm Nielsen
Amager Skakforening
16821801
5
½
6
½
7
1
1
-
2
1
3
-
8
-
35 - 62,117092,271816
5Jacob Krog
Amager Skakforening
16851758
4
½
8
0
6
1
7
0
1
1
2
½
3
1
42 - 43,7516933,561776
6Kim Michael Pedersen
Amager Skakforening
16431745
3
½
4
½
5
0
8
0
7
0
1
0
2
1
283,2516063,421717
7Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
16981813
2
½
3
1
4
0
5
1
6
1
8
1
1
1
13,917494,161867
8Christian Skibsted Petersen
Amager Skakforening
16161737
1
0
5
1
2
0
6
1
3
1
7
0
4
+
42 - 42,5516302,921739

Hans Haagen Larsen: 35 12 35 35

Henri Tolba: 32 50 23 32

Jørgen Kamp Nielsen: 28 18 42 30

Jens Holm Nielsen: 39 68 14 25

Jacob Krog: 60 80 48 12

Kim Michael Pedersen: 23 48 68 98

Søren Friis Larsen: 29 72 52 57

Christian Skibsted Petersen: 22 47 21 67

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Gemynthe Madsen
Herlev Skakklub
16011681
8
½
2
½
3
1
4
0
5
1
6
½
7
1
3416163,731696
2Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15301637
7
1
1
½
8
0
3
½
4
½
5
½
6
0
34 - 63,2515193,251632
3Ken Nørtoft Sørensen
Brønshøj Skakforening
15201690
6
0
7
0
1
0
2
½
8
0
4
1
5
0
83,1514463,821644
4Mark Philip Trønning
Amager Skakforening
15221656
5
0
6
½
7
0
1
1
2
½
3
0
8
-
272,714912,981636
5Allan Ankjær
Skakklubben af 1927, Ringsted
16061717
4
1
8
1
6
1
7
1
1
0
2
½
3
1
1 - 24,0516504,121772
6Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
15541558
3
1
4
½
5
0
8
0
7
0
1
½
2
1
34 - 63,515322,391570
7Mikael Kibenich
Enkeltmedlem - Indland
15231673
2
0
3
1
4
1
5
0
6
1
8
0
1
0
34 - 63,1515163,651660
8Jakob Lundborg
Valby Skakklub
15801666
1
½
5
0
2
1
6
1
3
1
7
1
4
+
1 - 23,216263,061695

Finn Gemynthe Madsen: 60 78 50 01

Thomas Haugaard: 60 51 28 63

Ken Nørtoft Sørensen: 20 88 85 30

Mark Philip Trønning: 26 84 07 58

Allan Ankjær: 57 67 67 77

Peter Meldal: 43 52 32 07

Mikael Kibenich: 28 78 72 09

Jakob Lundborg: 42 94 13 01

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Nick Lyngaae Jørgensen
Prøvemedlemmer
14001400
8
0
2
0
3
-
4
-
5
-
6
-
7
-
080,8513620,161398
2Esben Filtenborg
Amager Skakforening
1400
7
0
1
1
8
-
3
0
4
0
5
0
6
0
172,5133301000
3John Michael Svensson
Amager Skakforening
14761630
6
½
7
½
1
+
2
1
8
1
4
1
5
½
1 - 33,0515412,571649
4Jens Gade
Amager Skakforening
14721575
5
½
6
0
7
0
1
+
2
1
3
0
8
0
63,0514022,121543
5Ole Sørensen
Skakforeningen ØBRO
14861666
4
½
8
1
6
½
7
1
1
+
2
1
3
½
1 - 33,215452,861679
6Rasmus Hvidberg
Hvidovre Skakklub
14881603
3
½
4
1
5
½
8
1
7
½
1
+
2
1
1 - 33,215472,341649
7Preben Overgaard
Valby Skakklub
14391578
2
1
3
½
4
1
5
0
6
½
8
1
1
+
542,714982,141612
8Ole Pedersen
Amager Skakforening
15161679
1
1
5
0
2
+
6
0
3
0
7
0
4
1
353,4514513,811643

Esben Filtenborg: 21 97 06 56

John Michael Svensson: 52 60 72 62

Jens Gade: 29 89 99 49

Ole Sørensen: 23 46 00 65

Rasmus Hvidberg: 30 11 97 47

Preben Overgaard: 51 24 56 85

Ole Pedersen: 26 21 19 84

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Andersen
Amager Skakforening
13211552
8
½
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
7
0
2 - 34,213353,971563
2Kristian Brorsen
BMS Skak
11881498
7
0
1
0
8
0
3
0
4
½
5
1
6
1
6 - 72,811753,361481
3Bjørn Nielsen
Nørrebro Skakklub
11531378
6
0
7
0
1
0
2
1
8
0
4
0
5
0
182,4510882,121356
4Benny Hansen
Amager Skakforening
12521606
5
½
6
½
7
½
1
0
2
½
3
1
8
1
443,4512774,541595
5Ulrik Jejlskov Larsen
Amager Skakforening
13091595
4
½
8
0
6
½
7
½
1
0
2
0
3
1
6 - 74,0512394,411557
6Peder Kinch
Amager Skakforening
11271437
3
1
4
½
5
½
8
0
7
0
1
1
2
0
352,1511652,731442
7Michael Kim Dupont
Amager Skakforening
13741533
2
1
3
1
4
½
5
½
6
1
8
1
1
1
614,7514303,751578
8Erik Elmer Rasmussen
Amager Skakforening
13151474
1
½
5
1
2
1
6
1
3
1
7
0
4
0
2 - 34,1513313,121529

Peter Andersen: 23 96 61 56

Kristian Brorsen: 30 24 50 62

Bjørn Nielsen: -

Benny Hansen: 21 28 19 16

Ulrik Jejlskov Larsen: 24 68 10 93

Peder Kinch: 86 93 19 87

Michael Kim Dupont: 20 90 43 03

Erik Elmer Rasmussen: 26 25 26 40

Indbydelse

Amager Skakforenings jubilæumsturnering 2016

Amager Skakforening indbyder hermed til et udvidet Amagermesterskab samt

efterfølgende reception i anledning af Foreningens 90 års jubilæum. 

Turneringen afholdes i 7 runder ”alle mod alle” i 8 mandsgrupper efter rating.

Max. 48 deltagere. 1. runde bliver tirsdag den 16. august, og den afsluttende reception med præmieuddeling og markering af jubilæet bliver lørdag den 29. oktober.

Betænkningstid:

FIDEs betænkningstid med 90 min.+30 sekunder pr. træk til 40 træk, herefter 15 min. tillæg+30 sekunder pr. træk.

Indskud:

Indskuddet er 150 kr.  GM, IM, FM, WGM, WIM og WFM er dog fritaget for indskud

Præmier:

Hele indskuddet går til præmier. Præmierne fordeles i præmiegrupper for hver 8 deltagere således:

1. præmie: 600 kr.

2. præmie: 400 kr.

3. præmie: 200 kr.

Ved ligestilling deles disse præmier.

Vinderen bliver Amagermester og modtager ud over ordinær præmie sponsorpræmie på 5.000 kr. Ved ligestilling benyttes alm. korrektion, indbyrdes parti og evt. præstationsrating.

Turneringens største overraskelse, præsteret af en ikke mesterspiller, modtager sponsor- præmie 1.000 kr.

Vores sponsor er som sædvanlig ATINA Regnskab & Revision ApS.

Spillested:

PRISMEN, Holmbladsgade 71, 2300 København S – røgfri lokaler

Spilledatoer:

16/8 – 30/8 – 6/9 – 13/9 – 27/9 – 4/10 – 25/10. Alle dage start kl. 19.00. Fremmøde op til en halv time for sent accepteres. Senere fremmøde medfører tabt parti.

Udsatte partier:

20/9 – 11/10, udsatte partier skal være afviklet inden sidste spillerunde 25/10.

Tilmelding:

På DSU's turneringssystem, kontakt evt. Christian Pedersen tlf. 22472167. Ved tilmelding oplyses navn, fødselsdag, klub, rating, e-mail og telefonnr. Tilmeldingsfrist: 10. august 2016 (eftertilmeldinger kan accepteres efter klubbens skøn).

Periode 2016-08-16 .. 2016-10-25
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.amsf.dk
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Amager Skakforenings jubilæumsturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.amsf.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppen 8 2016-08-16 2016-08-10
Gruppe 1 8 2016-08-16 2016-08-10
Gruppe 2 8 2016-08-16 2016-08-10
Gruppe 3 8 2016-08-16 2016-08-10
Gruppe 4 8 2016-08-16 2016-08-10
Gruppe 5 8 2016-08-16 2016-08-10
Gruppe 6 8 2016-08-16 2016-08-10
Totalt antal tilmeldte 56
Deltagere i gruppen Mestergruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101540 1400100 1. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2400 2386 2016-06-09
100300692 1408402 2. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2152 2185 2016-06-10
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2197 2215 2016-06-20
100102653 1407589 4. FM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2372 2344 2016-03-30
100103114 1413406 5. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2213 2213 2016-08-09
100103257 1411233 6. Jacob Abildlund Brorsen BMS Skak 2113 2112 2016-02-27
100100198 1406760 7. Ib Skovgaard BMS Skak 2002 1972 2016-06-21
100301633 1408801 8. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2255 2287 2016-06-21
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100124 1407155 1. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1848 1901 2016-06-29
100100497 1403346 2. Nils Petersen Skakforeningen Øbro Skakforeningen ØBRO 1956 2007 2016-06-14
100102002 1416308 3. Klaus Hestehauge Køge Skakklub 1888 2001 2016-06-20
100100132 1407864 4. Peter M. Lunding Amager Skakforening 1866 1959 2016-04-17
102100937 1427962 5. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1917 1973 2016-06-14
100100371 1406256 6. John Holm Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1974 2017 2016-04-11
100100817 1403800 7. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1822 1872 2016-06-22
100301109 1409344 8. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1942 1984 2016-02-26
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802531 1435990 1. Samuel Peter Heine May Skakforeningen ØBRO 1759 1811 2016-08-04
100802146 1402714 2. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1760 1857 2016-06-15
100104381 1462920 3. Emil Savery Amager Skakforening 1700 1700 2016-08-06
100100138 1406175 4. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1815 1843 2016-06-02
100103389 1446762 5. Troels Barington Valby Skakklub 1724 1724 2016-08-01
100700567 1441523 6. Sven Løntoft Amager Skakforening 1724 1803 2016-03-13
100103895 1442481 7. Erkan Bayhan Hvidovre Skakklub 1810 1857 2016-06-20
100103836 1442589 8. Angelo Nielsen Amager Skakforening 1701 1747 2016-02-12
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800414 1409557 1. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1691 1752 2016-06-16
100101719 1418246 2. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1619 1688 2016-06-01
100103155 1413279 3. Jørgen Kamp Nielsen Amager Skakforening 1680 1727 2016-06-13
100100142 1406051 4. Jens Holm Nielsen Amager Skakforening 1682 1801 2016-04-11
100102507 1462075 5. Jacob Krog Amager Skakforening 1685 1758 2016-04-06
100103837 1441400 6. Kim Michael Pedersen Amager Skakforening 1643 1745 2016-02-12
101095660 1462148 7. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1698 1813 2016-06-02
100103973 1442597 8. Christian Skibsted Petersen Amager Skakforening 1616 1737 2016-02-11
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101033 1419650 1. Finn Gemynthe Madsen Herlev Skakklub 1601 1681 2016-06-18
100102246 1414330 2. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1530 1637 2016-02-17
100103072 1418092 3. Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening 1520 1690 2016-06-21
100101596 1438921 4. Mark Philip Trønning Amager Skakforening 1522 1656 2016-06-08
100100093 1461273 5. Allan Ankjær Skakklubben af 1927, Ringsted 1606 1717 2016-06-19
100802044 1405713 6. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1554 1558 2016-06-21
100300214 1451049 7. Mikael Kibenich Enkeltmedlem - Indland 1523 1673 2016-02-20
100103018 1444280 8. Jakob Lundborg Valby Skakklub 1580 1666 2016-06-22
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095941 - 1. Nick Lyngaae Jørgensen Prøvemedlemmer 1400 1400 2016-05-25
100104364 1462938 2. Esben Filtenborg Amager Skakforening 1400 2016-08-01
100102228 1417231 3. John Michael Svensson Amager Skakforening 1476 1630 2016-06-11
100100104 1416111 4. Jens Gade Amager Skakforening 1472 1575 2016-02-12
101095063 1447971 5. Ole Sørensen Skakforeningen ØBRO 1486 1666 2016-05-25
100104234 1453386 6. Rasmus Hvidberg Hvidovre Skakklub 1488 1603 2016-06-27
101095392 1461567 7. Preben Overgaard Valby Skakklub 1439 1578 2016-05-14
100102635 1452800 8. Ole Pedersen Amager Skakforening 1516 1679 2016-04-06
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102101051 1445189 1. Peter Andersen Amager Skakforening 1321 1552 2016-02-12
103110842 1440381 2. Kristian Brorsen BMS Skak 1188 1498 2016-06-01
100100846 1416839 3. Bjørn Nielsen Nørrebro Skakklub 1153 1378 2016-06-21
100100106 1431927 4. Benny Hansen Amager Skakforening 1252 1606 2016-08-12
100100129 1409620 5. Ulrik Jejlskov Larsen Amager Skakforening 1309 1595 2016-02-11
100103841 1421344 6. Peder Kinch Amager Skakforening 1127 1437 2016-08-12
103107624 1438913 7. Michael Kim Dupont Amager Skakforening 1374 1533 2016-04-08
100104198 1452819 8. Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1315 1474 2016-04-07