Arbejder ...

loading

Aalborg Byturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
21392170
8
½
2
0
3
½
4
½
5
½
6
1
7
0
353,921213,902152
2Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
20032058
7
0
1
1
8
0
3
0
4
0
5
0
6
0
182,519602,732032
3Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20302076
6
0
7
½
1
½
2
1
8
0
4
½
5
1
42,7520452,922088
4FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22462279
5
1
6
1
7
½
1
½
2
1
3
½
8
1
1522565,012286
5Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
21722206
4
0
8
½
6
1
7
0
1
½
2
1
3
0
364,2521474,292187
6Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20052050
3
1
4
0
5
0
8
0
7
½
1
0
2
1
72,5520042,652048
7FM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
22112225
2
1
3
½
4
½
5
1
6
½
8
0
1
1
34,6522084,482225
8Hilmir Freyr Heimisson
Brønderslev Skakklub
19881988
1
½
5
½
2
1
6
1
3
1
7
1
4
0
522,3520682,022033

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Johan Ravnborg Holmström
Brønderslev Skakklub
18361942
8
½
2
1
3
½
4
½
5
0
6
½
7
1
423,4518533,671947
2Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
18231890
7
0
1
0
8
0
3
1
4
½
5
0
6
½
283,317843,111868
3Steven Vestergaard
Brønderslev Skakklub
18311969
6
1
7
1
1
½
2
0
8
½
4
1
5
1
513,418823,971984
4Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18861932
5
½
6
0
7
1
1
½
2
½
3
0
8
½
36418563,571921
5Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18451893
4
½
8
0
6
1
7
0
1
1
2
1
3
0
53,5518443,151898
6Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18301893
3
0
4
1
5
0
8
½
7
0
1
½
2
½
73,418033,151883
7Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
18481990
2
1
3
0
4
0
5
1
6
1
8
1
1
0
443,618604,211986
8Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18231896
1
½
5
1
2
1
6
½
3
½
7
0
4
½
433,318443,171908

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16281703
8
1
2
1
3
1
4
0
5
1
6
0
7
0
434,1516242,961704
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13561636
7
1
1
0
8
½
3
½
4
0
5
½
6
1
51,714512,381648
3Anders Geisler
Aalborg Skakforening af 1889
1600
6
1
7
0
1
0
2
½
8
1
4
½
5
1
443,9160301000
4Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
17811879
5
1
6
1
7
½
1
1
2
1
3
½
8
1
615,4517984,441921
5Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
16551736
4
0
8
1
6
1
7
1
1
0
2
½
3
0
64,416283,261740
6Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13711584
3
0
4
0
5
0
8
1
7
0
1
1
2
0
271,813801,951586
7Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
17361899
2
0
3
1
4
½
5
0
6
1
8
1
1
1
25,117184,591883
8Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13271518
1
0
5
0
2
½
6
0
3
0
7
0
4
0
½81,512821,321506

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
12181496
2
1
4
1
5
1
9
0
7
0
3
0
8
1
453,812273,101492
2Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
1096
1
0
9
0
8
1
6
0
3
0
10
0
4
0
192,95100801000
3Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
1208
4
0
6
0
10
½
8
1
2
1
1
1
7
0
63,85119201000
4Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
12971315
3
1
1
0
9
0
5
0
8
1
6
0
2
1
374,7512181,371308
5Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
12501503
6
1
7
1
1
0
4
1
9
0
8
1
10
1
534,2512843,151501
6Sandi Mortensen
Brønderslev Skakklub
1200
5
0
3
1
7
½
2
1
10
1
4
1
9
½
543,75125601000
7Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12821484
8
1
5
0
6
½
10
1
1
1
9
½
3
1
524,712962,261494
8Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
10831389
7
0
10
½
2
0
3
0
4
0
5
0
1
0
½102,59931,661364
9Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
10791349
10
1
2
1
4
1
1
1
5
1
7
½
6
½
612,4513311,461390
10Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
1007
9
0
8
½
3
½
7
0
6
0
2
1
5
0
282,05100501000
Indbydelse

Aalborg Skakrings Byturnering 2016

Hermed indbydes til en koordineret enkelmandsturnering, som spilles på følgende datoer:

Tirsdag  d. 16/8:
Torsdag d. 18/8:
Tirsdag  d. 23/8:
Torsdag d. 25/8:
Tirsdag  d. 30/8:
Torsdag d. 1/9:
Torsdag d. 8/9:



Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Aalborg Skakforening, AAU Strandvejen 12-14, kantinen i kælder
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3
Nørresundby Skakklub, Kulturbroen, Strandgade 3

 

Urene startes kl. 19.00
Ved fremmøde senere end 1 time tabes partiet.

Udsatte partier kan spilles
i Nørresundby lørdag den 27. august kl. 12.00 og i Aalborg tirsdag den 3. september kl.19.00

Turneringen spilles efter Dansk Skak Unions bestemmelser for koordinerede turneringer
og anmeldes til ELO-rating i muligt omfang.

Der spilles i 8-mandsgrupper inddelt efter ratingtal ovenfra, nederste gruppe evt. Monrad.
Betænkningstid: De to øverste grupper: 1½ time til 40 træk + 15 min. til resten. Endvidere tildeles 30 sek. pr. træk.
                             Øvrige grupper: 1 time og 45 min. til 40 træk + 15 min. til resten. Der tildeles ikke tillægs tid.

Indskud: Kr. 150, - opkræves første spilleaften.

Vinder af øverste gruppe bliver Bymester 2016.
Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion,
idet der anvendes Sonneborn-Bergerkorrektion i alle mod alle grupper og Alm. korrektion

i evt. Monrad-gruppe. Ved fortsat ligestilling deles præmier.


Præmier offentliggøres senere, men årets Bymester modtager kr. 1000  
sponseret af Aalborg Skakforening og Nørresundby Skakklub

og herudover vil der være mindst 2 præmier i hver gruppe på hhv. 600 og 300 kr.

Tilmelding med senest fredag den 12. aug.
bytur16.klubtur.dk eller DSU turneringssystem
eller SMS til Svend Aage Sørensen,  tlf. 26 25 46 31

Periode 2016-08-16 .. 2016-09-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://bytur16.klubtur.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Aalborg Byturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://bytur16.klubtur.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppe 8 2016-08-16 2016-08-12
Basis 1 8 2016-08-16 2016-08-12
Basis 2 8 2016-08-16 2016-08-12
Basis 3 10 2016-08-16 2016-08-12
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mestergruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700367 1401670 1. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2139 2170 2016-07-24
100700172 1404245 2. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2003 2058 2016-08-10
100700725 1407678 3. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2030 2076 2016-08-02
100700360 1400886 4. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2246 2279 2016-08-11
100600886 1412574 5. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2172 2206 2016-08-11
100700393 1403257 6. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2005 2050 2016-08-10
100700110 1400410 7. FM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2211 2225 2016-07-24
101095209 2309998 8. Hilmir Freyr Heimisson Brønderslev Skakklub 1988 1988 2016-08-11
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700918 1404903 1. Johan Ravnborg Holmström Brønderslev Skakklub 1836 1942 2016-08-11
100700664 1418394 2. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1823 1890 2016-06-23
100701587 1439910 3. Steven Vestergaard Brønderslev Skakklub 1831 1969 2016-08-11
100700759 1404172 4. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1886 1932 2016-07-31
100700678 1418580 5. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1845 1893 2016-08-12
100700371 1418769 6. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1830 1893 2016-08-11
100700450 1405969 7. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1848 1990 2016-07-24
100700648 1417037 8. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1823 1896 2016-08-10
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700340 1440799 1. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1628 1703 2016-08-07
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1356 1636 2016-08-04
101095829 1462709 3. Anders Geisler Aalborg Skakforening af 1889 1600 2016-08-12
100701708 1461176 4. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1781 1879 2016-08-13
100701660 1447262 5. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1655 1736 2016-08-09
100700850 1444921 6. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1371 1584 2016-07-24
100701734 1461699 7. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1736 1899 2016-08-10
100700724 1451480 8. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1327 1518 2016-08-11
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701176 1435167 1. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1218 1496 2016-07-24
100701721 1461311 2. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 1096 2016-08-11
100701091 1453009 3. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1208 2016-07-31
100701127 1409115 4. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1297 1315 2016-06-23
101095048 1454200 5. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1250 1503 2016-08-09
100700069 0 6. Sandi Mortensen Brønderslev Skakklub 1200 2016-08-07
100701631 1450549 7. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1282 1484 2016-07-31
100201715 1409700 8. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1083 1389 2016-08-11
100100277 1450492 9. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1079 1349 2016-08-04
100701752 1462458 10. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 1007 2016-08-11