loading
Arbejder ...

Himmerlandsmesterskabet 2016

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
20772107
8
1
2
1
3
1
4
½
5
1
6
0
7
½
524,420894,282121
2Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19802013
7
1
1
0
8
½
3
½
4
0
5
0
6
0
273,419383,291987
3Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
18931892
6
½
7
0
1
0
2
½
8
1
4
½
5
1
42,4519252,071921
4FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21392194
5
1
6
1
7
1
1
½
2
1
3
½
8
1
615,0521585,142211
5Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
19932059
4
0
8
1
6
1
7
0
1
0
2
1
3
0
363,519783,772044
6Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
19071962
3
½
4
0
5
0
8
½
7
0
1
1
2
1
352,619192,771967
7Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20292070
2
0
3
1
4
0
5
1
6
1
8
½
1
½
433,920313,912072
8Mogens Nielsen
Aars Nibe Skakklub
19171963
1
0
5
0
2
½
6
½
3
0
7
½
4
0
82,718812,771938

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jakob Søgaard
Skørping Skakklub
1691
8
0
2
½
3
½
4
½
5
0
6
0
7
½
262,95166301000
2Poul Erik Niebuhr
Aars Nibe Skakklub
16761626
7
0
1
½
8
½
3
½
4
½
5
0
6
0
252,816521,041644
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18842005
6
1
7
1
1
½
2
½
8
0
4
1
5
½
34,918723,771990
4Byrial Jensen
Viborg Skakklub
16861771
5
0
6
0
7
½
1
½
2
½
3
0
8
0
82,8516462,041740
5Søren Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
18711918
4
1
8
½
6
1
7
1
1
1
2
1
3
½
624,819073,171935
6Kjeld Johansen
Aars Nibe Skakklub
16931770
3
0
4
1
5
0
8
0
7
1
1
1
2
1
442,9517252,041769
7Peter Møller
Aalborg Skakforening af 1889
1600
2
1
3
0
4
½
5
0
6
0
8
0
1
½
272,05159901000
8Søren Thomsen
Aars Nibe Skakklub
18661890
1
1
5
½
2
½
6
1
3
1
7
1
4
1
614,7519042,941911

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
15871758
8
1
2
½
3
½
4
1
5
1
6
½
7
0
34,315963,471739
2Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15881689
7
1
1
½
8
½
3
1
4
1
5
1
6
½
14,316282,941710
3Erik Hjorth
Viborg Skakklub
15221577
6
½
7
1
1
½
2
0
8
1
4
½
5
1
43,5515652,071586
4Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14031672
5
1
6
1
7
0
1
0
2
0
3
½
8
1
62,314572,821646
5Jari Sørensen
Aars Nibe Skakklub
1533
4
0
8
1
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
173,7141201000
6Patrick Lemonnier
Skørping Skakklub
14871443
3
½
4
0
5
1
8
1
7
1
1
½
2
½
23,215461,101499
7Rune Nielsen
Aars Nibe Skakklub
14961645
2
0
3
0
4
1
5
1
6
0
8
1
1
1
453,315282,601633
8Jørgen Madsen
Aars Nibe Skakklub
1507
1
0
5
0
2
½
6
0
3
0
7
0
4
0
½83,4137701000

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
11051513
2
0
12
1
5
1
10
0
6
0
4
+
7
0
391,711191,601489
2Henning Staugaard
Enkeltmedlem - Indland
13660
1
1
3
1
6
1
11
0
9
1
10
1
12
1
614,85141800
3Børge Bertelsen
Aars Nibe Skakklub
1147
4
1
2
0
11
0
12
½
8
1
7
1
5
1
53,15120801000
4Niels Riis
Skørping Skakklub
1144
3
0
5
0
10
0
8
0
7
0
1
-
11
-
0122,45103401000
5Stener Mousten
Skørping Skakklub
1102
6
0
4
1
1
0
7
0
12
0
8
1
3
0
2102,65107301000
6Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13691460
5
1
7
1
2
0
9
0
1
1
11
1
10
1
524,913741,261490
7Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
13251563
8
1
6
0
9
0
5
1
4
1
3
0
1
1
474,912851,821530
8Hans Hansen
Aars Nibe Skakklub
1000
7
0
10
0
12
0
4
1
3
0
5
0
9
0
1111,6596101000
9Poul Erik Simonsen
Skørping Skakklub
12711480
10
1
11
0
7
1
6
1
2
0
12
1
8
1
533,813251,481541
10Claus Jacobsen
Skørping Skakklub
12010
9
0
8
1
4
1
1
1
11
1
2
0
6
0
463,6121900
11Sarujan Ranganathan
Aars Nibe Skakklub
1068
12
½
9
1
3
1
2
1
10
0
6
0
4
+
41,45118501000
12Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
13131438
11
½
1
0
8
1
3
½
5
1
9
0
2
0
384,912280,841404

Niels Riis udgået før 6.runde

Indbydelse

Himmerlandsmesterskabet 2016

Aars Skakklub indbyder hermed til den Elo-ratede turnering om årets "Himmerlandsmesterskab".

Klasser: Mester/Basis, 8-mandsgrupper tilstræbes.

Spillested: Erhvervsskolerne, Ø. Boulevard 10, Aars.

Spilledatoer: ma 18/4, on 20/4, ma 25/4, ma 2/5, ma 9/5, on 18/5, ma 23/5. Alle runder starter kl. 19.00.

Betænkningstid: 2 timer til 40 træk, ½ time + evt. opsparet tid til resten af partiet.

Indskud: Mester: Kr. 160,- , Basis: Kr. 120,- . Juniorer u/18 samt pensionister: Kr. 100,- . Opkræves første spilleaften.

Præmier: 1.præmie M-kl: Kr. 1500,- , 1.præmie Basis: Kr. 600,- .

Tilmelding: Senest fredag 8/4 her på siden eller til Henning Larsen, tlf. 9862 3672.

NB: Præmieuddeling og lynturnering mandag 30/5 kl. 19.00.

Periode 2016-04-18 .. 2016-05-23
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Hoveddommer Henning Larsen
Dommere

Tilmeldings muligheder til Himmerlandsmesterskabet 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2016-04-18 2016-04-08
Basis 1 8 2016-04-18 2016-04-08
Basis 2 8 2016-04-18 2016-04-08
Basis 3 12 2016-04-18 2016-04-08
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701065 1412957 1. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2077 2107 2016-04-11
100700450 1405969 2. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1980 2013 2016-04-08
100701623 1444972 3. Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 1893 1892 2016-04-11
100700375 1402820 4. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2139 2194 2016-04-11
100700172 1404245 5. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1993 2059 2016-04-02
100700349 1410997 6. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1907 1962 2016-04-02
100700725 1407678 7. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2029 2070 2016-04-11
100700348 1433598 8. Mogens Nielsen Aars Nibe Skakklub 1917 1963 2016-03-23
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701346 1453564 1. Jakob Søgaard Skørping Skakklub 1691 2016-04-06
100700784 1450484 2. Poul Erik Niebuhr Aars Nibe Skakklub 1676 1626 2016-03-29
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1884 2005 2016-03-30
100602144 1421123 4. Byrial Jensen Viborg Skakklub 1686 1771 2016-04-08
100700768 1446088 5. Søren Grønhøj Aars Nibe Skakklub 1871 1918 2016-03-22
100701628 1447114 6. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1693 1770 2016-04-05
100701751 - 7. Peter Møller Aalborg Skakforening af 1889 1600 2016-04-11
100700353 1417274 8. Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub 1866 1890 2016-04-08
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700684 1413295 1. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1587 1758 2016-04-11
100700340 1440799 2. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1588 1689 2016-04-06
100601289 1445537 3. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1522 1577 2016-04-05
100700690 1413856 4. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1403 1672 2016-03-24
100701705 1460595 5. Jari Sørensen Aars Nibe Skakklub 1533 2016-03-22
100701384 1428640 6. Patrick Lemonnier Skørping Skakklub 1487 1443 2016-04-05
100701456 1404989 7. Rune Nielsen Aars Nibe Skakklub 1496 1645 2016-04-05
100701533 1453033 8. Jørgen Madsen Aars Nibe Skakklub 1507 2016-03-22
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701497 1444913 1. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1105 1513 2016-04-05
100900039 1450476 2. Henning Staugaard Enkeltmedlem - Indland 1366 0 2016-03-26
100701091 1453009 3. Børge Bertelsen Aars Nibe Skakklub 1147 2016-03-22
100700459 1427903 4. Niels Riis Skørping Skakklub 1144 2016-04-05
100701383 1451308 5. Stener Mousten Skørping Skakklub 1102 2016-04-05
100700724 1451480 6. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1369 1460 2016-04-07
100701176 1435167 7. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1325 1563 2016-04-07
100701646 1457284 8. Hans Hansen Aars Nibe Skakklub 1000 2016-03-26
100700460 1450530 9. Poul Erik Simonsen Skørping Skakklub 1271 1480 2016-04-05
100701343 1450514 10. Claus Jacobsen Skørping Skakklub 1201 0 2016-03-28
100701615 1457314 11. Sarujan Ranganathan Aars Nibe Skakklub 1068 2016-04-01
100100277 1450492 12. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1313 1438 2016-04-05