Arbejder ...

loading

Viking Cup 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
2577
11
1
6
1
4
1
10
1
2
1
7
1
3
½
15,552587
2GM Jonny Hector
Skakklubben Nordkalotten
2513
12
1
8
½
5
½
7
½
1
0
16
1
4
1
45,32505
3IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
2450
13
1
10
0
11
1
6
0
9
1
5
1
1
½
55,052445
4GM Jens Kristiansen
Bornholms Skakklub
2407
14
1
9
1
1
0
5
1
6
1
18
1
2
0
524,52412
5GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
2347
15
½
17
1
2
½
4
0
13
1
3
0
10
1
474,32341
6 Aref Vasli
Skakforeningen ØBRO
2273
16
1
1
0
12
1
3
1
4
0
8
1
9
1
533,42307
7FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
2238
17
½
15
½
13
1
2
½
10
1
1
0
14
1
63,82252
8Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
2212
18
1
2
½
10
½
9
0
14
½
6
0
12
½
3123,752197
9Esben Ejsing
Skakklubben Nordkalotten
2201
19
1
4
0
15
½
8
1
3
0
10
1
6
0
93,42203
10Tommy B. Schmidt
Caïssa Gladsaxe
2184
21
1
3
1
8
½
1
0
7
0
9
0
5
0
142,752179
11Sandi Stojanovski
Hillerød Skakklub
2167
1
0
16
1
3
0
18
0
21
1
14
0
19
½
154,052136
12Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
2145
2
0
18
1
6
0
13
0
16
0
21
1
8
½
163,652122
13Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
2125
3
0
21
1
7
0
12
1
5
0
17
1
18
1
483,42137
14Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
2071
4
0
19
1
17
½
15
½
8
½
11
1
7
0
102,952082
15Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
2043
5
½
7
½
9
½
14
½
18
0
19
½
16
0
173,052032
16WFM Louise Winther Fredericia
Skakforeningen ØBRO
2018
6
0
11
0
19
½
17
1
12
1
2
0
15
1
112,52038
17Nicolai Kistrup
BMS Skak
2007
7
½
5
0
14
½
16
0
19
1
13
0
21
0
2182,91984
18John Zachariassen
Faxe Skakklub
1914
8
0
12
0
21
1
11
1
15
1
4
0
13
0
3131,71953
19Mads Pasztor
BMS Skak
1902
9
0
14
0
16
½
21
½
17
0
15
½
11
½
2192,151898
20Udgået
1887       02101887
21Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
1871
10
0
13
0
18
0
19
½
11
0
12
0
17
1
201,851861

1. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
1885
8
1
5
1
6
1
4
½
7
1
2
½
11
0
534,41903
2Daniel Bendixen
Holbæk Skakklub
1867
9
0
13
1
7
0
5
1
11
1
1
½
3
½
464,251860
3Ole Fjeldgaard Kristensen
Tårnby Skakklub
1865
10
1
6
0
4
0
8
0
15
1
14
1
2
½
74,81826
4Allan Hansen
Caïssa Gladsaxe
1814
11
1
7
½
3
1
1
½
8
1
9
1
6
1
613,71907
5FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
1803
13
1
1
0
9
0
2
0
14
1
6
0
15
1
310 - 114,251766
6Svend Erik Andersen
Tåstrup Skakforening
1792
14
1
3
1
1
0
7
0
10
1
5
1
4
0
443,551806
7Jens Peter Fischer Pedersen
Sorø Skakklub
1770
15
1
4
½
2
1
6
1
1
0
11
1
13
1
23,71833
8Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
1757
1
0
9
1
11
0
3
1
4
0
10
0
14
0
2123,351717
9Flemming Borg
Tårnet Svendborg
1749
2
1
8
0
5
1
11
0
13
1
4
0
10
0
393,251742
10 Svein Dale
Prøvemedlemmer
1741
3
0
14
½
13
0
15
1
6
0
8
1
9
1
83,91729
11Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
1738
4
0
15
1
8
1
9
1
2
0
7
0
1
1
453,41756
12Udgået
800       0150800
13Henrik Holm
Hillerød Skakklub
1696
5
0
2
0
10
1
14
1
9
0
15
1
7
0
310 - 113,41684
14Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
1613
6
0
10
½
15
0
13
0
5
0
3
0
8
1
132,61570
15Jacob Hein
Espergærde Skakklub
1305
7
0
11
0
14
1
10
0
3
0
13
0
5
0
1140,451330

2. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
1665       013 - 1401665
2Jan Schou Søes
Gribskov Skakklub
1645
7
0
12
½
9
1
5
½
11
½
4
0
14
+
73,71609
3Svenn Jensen
Helsingør Skakklub
1627
8
0
14
+
5
1
7
½
12
0
6
1
13
1
33,91615
4Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
1619
9
½
7
0
14
+
6
1
8
0
2
1
12
1
43,41622
5Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
1601
11
½
6
½
3
0
2
½
9
1
8
1
7
½
463,71610
6Finn Larsen
Frederikssund Skakklub
1593
12
½
5
½
13
½
4
0
14
+
3
0
9
½
383,51526
7Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
1568
2
1
4
1
8
1
3
½
13
1
12
0
5
½
513,71618
8Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
1563
3
1
13
1
7
0
12
1
4
1
5
0
11
1
523,851610
9Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
1563
4
½
11
0
2
0
14
+
5
0
13
1
6
½
3103,21509
10Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
1516       013 - 1401516
11Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
1510
5
½
9
1
12
0
13
0
2
½
14
+
8
0
392,951467
12Lindy Mistarz
Prøvemedlemmer
1500
6
½
2
½
11
1
8
0
3
1
7
1
4
0
452,651561
13Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
1158
14
+
8
0
6
½
11
1
7
0
9
0
3
0
110,451205
14Hr. Oversidder
Ingen klub
800
13
-
3
-
4
-
9
-
6
-
11
-
2
-
0120800

3. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1John Sø
Allerød Skakklub
1473
15
1
11
1
13
1
25
0
8
1
9
0
19
1
5651473
2Leif Hahn
Caïssa Gladsaxe
1463
16
0
29
1
15
1
12
0
27
1
4
0
3
0
3185,11369
3Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
1459
17
1
13
0
4
1
20
0
19
0
18
1
2
1
4114,851421
4Sanshiro Kræmmer
Nørrebro Skakklub
1457
18
½
27
1
3
0
11
1
20
1
2
1
25
1
251480
5Kishichiro Kræmmer
Nørrebro Skakklub
1443
19
1
16
1
20
1
7
0
25
0
29
1
8
½
75,151414
6Torben William Petersen
Skakklubben af 1927, Ringsted
1428
20
0
19
1
18
1
13
1
9
0
12
1
7
0
494,651399
7Jesper Høyerup Thygesen
Herlev Skakklub
1427
22
1
20
0
16
1
5
1
12
1
25
0
6
1
544,751438
8Michael Nielsen
Sjælsø Skakklub
1412
23
1
25
0
17
1
27
1
1
0
16
1
5
½
84,751401
9Alex Madsen
Caïssa Gladsaxe
1410
24
1
30
1
25
0
28
1
6
1
1
1
20
0
5551410
10Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
1333
25
0
22
1
27
0
30
1
17
1
20
0
16
0
31951243
11Mogens Olsen
Caïssa Gladsaxe
1328
26
1
1
0
28
0
4
0
24
1
22
½
15
1
154,151299
12Poul Erik Harders
Caïssa Gladsaxe
1320
27
0
23
1
30
1
2
1
7
0
6
0
29
1
4134,21311
13Johnny Svejgaard Rasmussen
Caïssa Gladsaxe
1310
28
1
3
1
1
0
6
0
29
½
19
0
18
1
143,81297
14Kamil Girtler
Frederikssund Skakklub
1295
29
½
18
0
19
0
23
1
15
0
30
1
17
1
174,651243
15Morten Bathum
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1257
1
0
24
1
2
0
19
0
14
1
27
1
11
0
3213,21248
16Noah Wahlgreen
Nørrebro Skakklub
1251
2
1
5
0
7
0
26
1
28
1
8
0
10
1
4122,81305
17Nikolaj Brødsgaard
Caïssa Gladsaxe
1245
3
0
26
1
8
0
24
1
10
0
28
½
14
0
253,251211
18Mathias Bogø
Vordingborg Skakklub
1228
4
½
14
1
6
0
29
0
26
1
3
0
13
0
242,851212
19Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
1226
5
0
6
0
14
1
15
1
3
1
13
1
1
0
4102,11330
20Mikala Høyerup
Enkeltmedlem - Indland
1204
6
1
7
1
5
0
3
1
4
0
10
1
9
1
531,61443
21Thomas Balling
Egedal-Jyllinge Skakklub
1201       03101201
22Per Svendsen
Frederiksværk Skakklub
1200
7
0
10
0
29
0
31
+
30
1
11
½
28
0
263,051130
23Per Rømhild
Skakklubben Evans
1192
8
0
12
0
24
0
14
0
31
+
26
½
30
1
272,71138
24Roar Skov
Frederikssund Skakklub
1185
9
0
15
0
23
1
17
0
11
0
31
+
26
1
3232,41167
25Silas Høyerup
Caïssa Gladsaxe
1174
10
1
8
1
9
1
1
1
5
1
7
1
4
0
611,351525
26Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
1155
11
0
17
0
31
+
16
0
18
0
23
½
24
0
282,351072
27Uffe Marco Wulff-Jensen
1080
12
1
4
0
10
1
8
0
2
0
15
0
31
+
3200,951127
28Ole Brødsgaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1075
13
0
31
+
11
1
9
0
16
0
17
½
22
1
161,41125
29Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
1000
14
½
2
0
22
1
18
1
13
½
5
0
12
0
32211113
30Ghennadie Mazin
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
31
+
9
0
12
0
10
0
22
0
14
0
23
0
1290,95957
31Hr. Oversidder
Ingen klub
800
30
-
28
-
26
-
22
-
23
-
24
-
27
-
0300800
Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 38. Viking Cup lør. d. 4/3-2017 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10

1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499.
Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering.

Rating: Vi forventer at turneringen bliver ratet i DSU-regi (hurtigskak).

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis). 20 kr. for juniorturnering.
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 2/3 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere. (inkl. juniorturneringen)

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2017-03-04 .. 2017-03-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Thomas Larsen
  • Yderligere : Henrik Mikkelsen,Per Lund

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.frederikssundskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 21 2017-03-04 2017-03-02
1. klasse 15 2017-03-04 2017-03-02
2. klasse 14 2017-03-04 2017-03-02
3. klasse 31 2017-03-04 2017-03-02
Totalt antal tilmeldte 81
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100800407 1400266 1. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2577 2586 2017-02-20
100800594 1700090 2. GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2513 2491 2017-02-19
100801531 1401378 3. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2450 2446 2017-02-28
100200545 1400061 4. GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2407 2398 2017-02-21
100101540 1400100 5. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2347 2378 2017-01-24
101095662 417521 6. Aref Vasli Skakforeningen ØBRO 2273 2242 2017-01-24
100301633 1408801 7. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2238 2352 2017-02-27
100103177 1413848 8. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2212 2169 2017-02-27
100800072 1418572 9. Esben Ejsing Skakklubben Nordkalotten 2201 2172 2017-02-26
100801406 1405730 10. Tommy B. Schmidt Caïssa Gladsaxe 2184 2192 2017-02-28
100102137 1403249 11. Sandi Stojanovski Hillerød Skakklub 2167 2284 2017-01-14
100300692 1408402 12. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2145 2205 2017-01-14
100802438 1412159 13. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2125 2166 2017-01-25
100800945 1405306 14. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2071 2063 2017-01-10
100101548 1407279 15. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 2043 1974 2017-02-28
100100428 1404113 16. WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2018 2115 2017-02-06
100103773 1444816 17. Nicolai Kistrup BMS Skak 2007 2064 2017-02-27
100102048 1405535 18. John Zachariassen Faxe Skakklub 1914 1936 2017-02-03
100802927 1452703 19. Mads Pasztor BMS Skak 1902 1947 2017-02-09
100801774 1405985 20. Udgået 1887 1872 2017-01-27
100202292 1455796 21. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1871 1916 2017-02-24
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101187 1405721 1. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1885 1860 2017-02-28
100201390 1433709 2. Daniel Bendixen Holbæk Skakklub 1867 1856 2017-02-27
100101276 1415026 3. Ole Fjeldgaard Kristensen Tårnby Skakklub 1865 1857 2017-02-26
100101530 1447980 4. Allan Hansen Caïssa Gladsaxe 1814 1740 2017-01-15
100802146 1402714 5. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1803 1871 2017-01-24
100200343 1435140 6. Svend Erik Andersen Tåstrup Skakforening 1792 1814 2017-02-24
100200448 1417010 7. Jens Peter Fischer Pedersen Sorø Skakklub 1770 1966 2017-02-13
100102012 1433768 8. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1757 1793 2017-01-25
100100732 1505823 9. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1749 1793 2017-02-28
101096157 1523120 10. Svein Dale Prøvemedlemmer 1741 1758 2017-02-27
100103833 1438999 11. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1738 1716 2017-02-23
100300749 1407511 12. Udgået 800 1801 2017-02-28
100102144 1425340 13. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1696 1809 2017-03-01
100103576 1414917 14. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1613 1757 2017-02-23
100801513 1402870 15. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1305 1446 2017-01-06
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101719 1418246 1. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1665 1726 2017-01-22
100801505 1426621 2. Jan Schou Søes Gribskov Skakklub 1645 1702 2017-01-22
100800734 1425536 3. Svenn Jensen Helsingør Skakklub 1627 1649 2017-02-19
100800793 1433512 4. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1619 1802 2017-03-02
100802811 1442074 5. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1601 1719 2017-02-28
100801662 1409727 6. Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1593 1725 2017-02-11
100101086 1413368 7. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1568 1695 2017-02-23
100801900 1437305 8. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1563 1676 2017-02-25
100100016 1411098 9. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1563 1707 2017-02-14
100104327 1462318 10. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 1516 1762 2017-02-11
100100322 1411225 11. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1510 1595 2017-01-17
101096156 - 12. Lindy Mistarz Prøvemedlemmer 1500 2017-02-22
100202293 1455818 13. Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1158 1432 2017-02-24
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-03-03
Deltagere i gruppen 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100100640 1426613 1. John Sø Allerød Skakklub 1473 1479 2017-01-13
100104397 1462946 2. Leif Hahn Caïssa Gladsaxe 1463 1550 2017-03-01
100104090 1454188 3. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1459 1732 2017-01-12
100103869 1450999 4. Sanshiro Kræmmer Nørrebro Skakklub 1457 1493 2017-02-21
100103868 1451006 5. Kishichiro Kræmmer Nørrebro Skakklub 1443 1516 2017-02-21
100200903 1424270 6. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1428 1497 2017-03-02
102101061 1447548 7. Jesper Høyerup Thygesen Herlev Skakklub 1427 1654 2017-02-26
100802708 1437372 8. Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1412 1746 2017-02-24
100103644 1441736 9. Alex Madsen Caïssa Gladsaxe 1410 1583 2017-03-01
100100632 1426400 10. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1333 1451 2017-01-14
100102935 1417517 11. Mogens Olsen Caïssa Gladsaxe 1328 2017-01-17
100101763 1416251 12. Poul Erik Harders Caïssa Gladsaxe 1320 1715 2017-01-24
100103650 1436066 13. Johnny Svejgaard Rasmussen Caïssa Gladsaxe 1310 1567 2017-01-12
101095227 1461001 14. Kamil Girtler Frederikssund Skakklub 1295 1464 2017-03-03
101095226 - 15. Morten Bathum Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1257 2017-02-13
100104216 1457349 16. Noah Wahlgreen Nørrebro Skakklub 1251 1320 2017-02-28
100104074 1452282 17. Nikolaj Brødsgaard Caïssa Gladsaxe 1245 1423 2017-02-26
100202123 1440039 18. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1228 1474 2017-02-03
100802375 1416669 19. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1226 1465 2017-03-03
100103983 1456016 20. Mikala Høyerup Enkeltmedlem - Indland 1204 1503 2017-03-02
100802372 1424661 21. Thomas Balling Egedal-Jyllinge Skakklub 1201 2017-02-09
100802922 1451618 22. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1200 1411 2017-01-31
100500542 1427717 23. Per Rømhild Skakklubben Evans 1192 1144 2017-01-08
100802851 1445723 24. Roar Skov Frederikssund Skakklub 1185 1298 2017-03-01
102101041 1451103 25. Silas Høyerup Caïssa Gladsaxe 1174 1536 2017-02-26
100802297 1425048 26. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1155 1437 2017-02-23
100104026 1445790 27. Uffe Marco Wulff-Jensen 1080 2017-01-11
101095223 - 28. Ole Brødsgaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1075 2017-02-26
100104401 1445405 29. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1000 0 2017-02-23
101096092 1464213 30. Ghennadie Mazin Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-03-02
- 31. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-03-03