Arbejder ...

loading

Viking Cup 2017  

Indbydelse

Frederikssund Skakklub indbyder hermed til den 38. Viking Cup lør. d. 4/3-2017 kl. 10 i Elværket, Ved Kirken 6, Frederikssund. Se kort her
Pga. et sponsorat fra Hillerød Sundhedsmassage www.sundhedsmassage.dk har vi forhøjet præmiepuljen i Mesterklassen, hvor vi kan garantere følgende præmier:

1. præmie. Mindst 4000 kr.
2. præmie: Mindst 2000 kr.
3. præmie: Mindst 1000 kr.

Der vil være mulighed for at købe kaffe, te, madder, øl, vand m.m.

Indskrivning senest kl. 10

1. runde starter ca. kl. 10.15
Præmieoverrækkelse ca. kl. 18.15

Turneringsform: 7 runder schweizer i alle klasser.

Betænkningstid: Mesterklassen: 20 min. + 5 sek. pr. træk. Basisklasserne: 25 min. pr. spiller pr. parti

Klasseinddeling: Mesterklassen fri tilmelding, 1. klasse max hurtigskak rating 1899, 2. klasse max hurtigskak rating 1699, 3. klasse max hurtigskak rating 1499.
Samtidigt afholdes en særskilt juniorturnering.

Rating: Vi forventer at turneringen bliver ratet i DSU-regi (hurtigskak).

Indskud, som betales ved indskrivningen:
Hhv. 150 kr. for alle klasser (GM/IM gratis). 20 kr. for juniorturnering.
Ved eftertilmelding (hvis den accepteres) betales et ekstra gebyr på 20 kr.

Præmier: Minimum hele indskuddet går til præmier.

Tilmelding: Senest torsdag d. 2/3 til Thomas Larsen tlf.: 30 27 57 93 eller via turnering.skak.dk

Oplys venligst Navn, Klub, Rating, Telefonnummer og ønskede klasse.
Bemærk at turneringen af pladshensyn er begrænset til ca. 90 deltagere.

Se også www.Frederikssundskakklub.dk

Praktiske oplysninger:
 - Turneringsformen er FIDE Schweizer-system lagt med Swiss Manager.
 - Der spilles efter FIDE’s regler for hurtigskak.
 - Telefon på spillestedet: 30 27 57 93 (Thomas Larsen)
 - Indskud skal betales umiddelbart inden 1. runde. Vi sidder klar ved indgangen til Elværket.
 - Velassorteret kantine forefindes på spillestedet.
 - Der er gode adgangsforhold for kørestolsbrugere.

Periode 2017-03-04 .. 2017-03-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.frederikssundskakklub.dk
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Viking Cup 2017 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 16 2017-03-04 2017-03-02
1. klasse 7 2017-03-04 2017-03-02
2. klasse 12 2017-03-04 2017-03-02
3. klasse 18 2017-03-04 2017-03-02
Totalt antal tilmeldte 53
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095662 417521 Aref Vasli Skakforeningen ØBRO 2273 2233 2017-01-24
100802438 1412159 Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2125 2166 2017-01-25
100101540 1400100 GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2347 2369 2017-01-24
100200545 1400061 GM Jens Kristiansen Bornholms Skakklub 2407 2398 2017-02-21
100800594 1700090 GM Jonny Hector Skakklubben Nordkalotten 2513 2501 2017-02-19
100800407 1400266 GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2577 2586 2017-02-20
100700286 1400142 IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2383 2353 2017-01-23
100800945 1405306 Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 2071 2055 2017-01-10
100300692 1408402 Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2145 2196 2017-01-14
100801774 1405985 Jes Jacob West Knudsen 1887 1872 2017-01-27
100102048 1405535 John Zachariassen Faxe Skakklub 1914 1936 2017-02-03
100100904 1402021 Lars-Henrik Bech Hansen Holbæk Skakklub 1927 2006 2017-01-07
100802927 1452703 Mads Pasztor BMS Skak 1902 1947 2017-02-09
100202292 1455796 Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1321 1916 2017-02-24
100102137 1403249 Sandi Stojanovski Hillerød Skakklub 2167 2292 2017-01-14
100100428 1404113 WFM Louise Winther Fredericia Skakforeningen ØBRO 2018 2115 2017-02-06
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101530 1447980 Allan Hansen Caïssa Gladsaxe 1814 1769 2017-01-15
100802146 1402714 FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1803 1858 2017-01-24
100801513 1402870 Jacob Hein Espergærde Skakklub 1305 1439 2017-01-06
100200448 1417010 Jens Peter Fischer Pedersen Sorø Skakklub 1770 1966 2017-02-13
100103576 1414917 Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1613 1746 2017-02-23
100102012 1433768 Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1757 1790 2017-01-25
100200343 1435140 Svend Erik Andersen Tåstrup Skakforening 1792 1809 2017-02-24
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100801900 1437305 Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1563 1664 2017-02-25
100100322 1411225 Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1510 1589 2017-01-17
100801662 1409727 Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1593 1725 2017-02-11
100101719 1418246 Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1665 1729 2017-01-22
100100016 1411098 Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1563 1677 2017-02-14
100801505 1426621 Jan Schou Søes Gribskov Skakklub 1645 1702 2017-01-22
100104327 1462318 Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 1516 1791 2017-02-11
- Lindy Mistarz 1500 2017-02-22
100101086 1413368 Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1657 1678 2017-02-23
100802875 1448250 Rasmus Petersen Gribskov Skakklub 1582 1738 2017-01-15
100800734 1425536 Svenn Jensen Helsingør Skakklub 1627 1635 2017-02-19
100202293 1455818 Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1158 1406 2017-02-24
Deltagere i gruppen 3. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100103833 1438999 Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1480 1716 2017-02-23
100104401 1445405 Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1000 2017-02-23
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1459 1732 2017-01-12
100100640 1426613 John Sø Allerød Skakklub 1473 1479 2017-01-13
100103650 1436066 Johnny Svejgaard Rasmussen Caïssa Gladsaxe 1310 1580 2017-01-12
100103868 1451006 Kishichiro Kræmmer Nørrebro Skakklub 1443 1516 2017-02-21
100202123 1440039 Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1228 1486 2017-02-03
100802708 1437372 Michael Nielsen Sjælsø Skakklub 1412 1746 2017-02-24
100102935 1417517 Mogens Olsen Caïssa Gladsaxe 1328 2017-01-17
101095226 - Morten Bathum Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1257 2017-02-13
100500542 1427717 Per Rømhild Skakklubben Evans 1192 1144 2017-01-08
100802922 1451618 Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1200 1411 2017-01-31
100101763 1416251 Poul Erik Harders Caïssa Gladsaxe 1320 1710 2017-01-24
100103869 1450999 Sanshiro Kræmmer Nørrebro Skakklub 1457 1493 2017-02-21
100100632 1426400 Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1333 1453 2017-01-14
100802297 1425048 Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1155 1441 2017-02-23
100802372 1424661 Thomas Balling Egedal-Jyllinge Skakklub 1201 2017-02-09
100104026 1445790 Uffe Marco Wulff-Jensen 1080 2017-01-11