Arbejder ...

loading

Larsens Nordjyske Mindeturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Hurtiggruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
Indbydelse

 Indbydelse til International Skakturnering 15-21. oktober 2016

 

Nørresundby Skakklub og Aalborg Skakforening inviterer til en international skakturnering.

Der spilles i en Hovedgruppe og to hurtigskak grupper.

 

Hovedgruppen

Berettiget til at deltage er personer, der er fyldt 50 år senest i 2016,
Kvinder kan deltage uanset alder. Det samme gælder A-medlemmer af 7. Hovedkreds under Dansk Skak Union.

Spillested      Aalborg Katedralskole, Sankt Jørgens Gade 5, Aalborg

Spilledage     Lørdag d. 15.10 2016 – fredag d. 21.10 2016

Tidsplan        Lørdag d. 15.10 :

                      Indskrivning kl. 12.30-13.30

                      Velkomst kl. 13.30

                      1. runde starter kl.14

                       De øvrige dage starter starter runder kl. 11.00

 

                Torsdag d. 20.10   Stævnemiddag kl.18.00

 

                 Fredag d 21.10  Præmieoverrækkelse kl. 16.00

 

Turneringsform                   Der spilles 7 runder i én gruppe efter FIDE schweizersystem.

Betænkningstid                  90 min til 40 træk, derefter 30 min til resten.

                                            Tillægstid 30 sek. Pr. træk fra træk 1

ELO-rating                          Turneringen vil blive ELO-ratet

Tilmelding                           Senest mandag den 10. oktober2016 via DSU’s turneringssystem.

Indskud                               500 kr. / juniorer 200 kr. / GM/IM fri.

Præmier                              Garanteret 1. præmie på 6.ooo kr.
                                           Indskuddet fraregnet ratingafgift går til præmier.
                                           Der vil være specialpræmie til kvinder, samt 50+ og 65+.
                                           Der vil være rating præmier.


Kantine :                              Der vil være muligheder for at købe kaffe, te, vand, øl, håndmadder og lækkerier på spillestedet.

Stævnemiddag                    Torsdag d. 20. kl 18 i Nørresundby Skakklubs klublokaler.

Overnatning                         Der findes mange hoteller i gå afstand fra spillestedet. Deres tilbud på nettet skifter.
                                             Der er også mulighed for Bed and Breakfast. Og i større afstande sommerhustilbud.

 

                           Mere vejledning kan fås ved henvendelse til bents2064@gmail.com

 

 

Juniorgruppe

                                            Der spilles mandag d 17. oktober kl 10 en hurtigturnering for juniorer.

                                            Der spilles 7 runder.

Indskud                               30 kr pr spiller

Betænkningstid                  20 min

Præmier                              Vi forventer sponsorgaver til uddeling

Tilmelding                           senest lørdag d. 15. oktober

 

 

Hurtiggruppe

                                            Der spilles sø d. 16. oktober kl 10 en hurtigturnering for alle aldersgrupper. Der spilles 7 runder.

Indskud                               100 kr pr spiller

Betænkningstid                  20 min + tillægstid 5 sekunder pt træk

Præmier                              90% af indskuddet går til præmier

Tilmelding                           senest fredag d. 14 oktober på DSU’s turneringssystem

 

 

Periode 2016-10-15 .. 2016-10-21
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://larsen.klubtur.dk
Turnerings komite

Jens Riis, Sæby

Hans Andersen, Skørping

Vidar Taksrud, Norge

Hoveddommer Steen Juul Mortensen
Dommere Alle grupper:  Bjarne Sønderstrup , Per Grevlund

Tilmeldings muligheder til Larsens Nordjyske Mindeturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://larsen.klubtur.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Hovedgruppe 62 2016-10-15 2016-10-10
Juniorgruppe 0 2016-10-17 2016-10-15
Hurtiggruppe 0 2016-10-16 2016-10-14
Totalt antal tilmeldte 62
Deltagere i gruppen Hovedgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
14100312 1. GM Nikolay A Legky 2447 2430 2016-07-02
14101289 2. GM Vladimir Okhotnik 2454 2427 2016-05-03
100101540 1400100 3. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2382 2382 2016-05-26
100700286 1400142 4. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2338 2356 2016-09-16
200050 5. IM Jan Rooze 2313 2345 2016-05-04
2400065 6. IM Craig W Pritchett 2335 2335 2016-09-27
100900513 1400240 7. FM Jørn Sloth Nordre Skakklub 2290 2300 2016-05-03
14100568 8. IM Bogdan Borsos 2243 2252 2016-06-03
100700110 1400410 9. IM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2208 2225 2016-05-03
100600717 1401033 10. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2199 2215 2016-08-19
100700375 1402820 11. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2158 2210 2016-05-17
1700685 12. Magnus Wahlbom 2223 2203 2016-05-03
100400293 1401360 13. Bjarne Light Bov Skakklub 2243 2197 2016-09-15
1000985 14. FM Peewee Van Voorthuijsen 2194 2194 2016-07-19
1701584 15. FM Nils-Ake Malmdin 2192 2192 2016-09-13
100600689 1400916 16. Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2162 2179 2016-09-03
102101025 1400878 17. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2185 2160 2016-09-23
100300623 1403273 18. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2139 2159 2016-07-02
1700391 19. FM Bengt Hammar 2164 2147 2016-07-21
100701065 1412957 20. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2109 2147 2016-10-05
100801207 1405683 21. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2117 2144 2016-08-04
100700367 1401670 22. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2121 2141 2016-06-18
101095209 2309998 23. Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2068 2107 2016-10-01
100700682 1404156 24. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2055 2104 2016-10-05
100600338 1405411 25. Per Holst Nordre Skakklub 2050 2085 2016-09-26
1704397 26. Peter Ekelund 2072 2072 2016-08-21
100101656 1400649 27. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2026 2060 2016-09-19
100700393 1403257 28. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2004 2051 2016-05-30
1503057 29. Stein Sollid 2024 2024 2016-09-12
100600571 1409808 30. Claus Nørregaard Syddjurs Skakklub 1887 1999 2016-10-05
1706667 31. Kurt Ekelund 1987 1987 2016-09-12
1502158 32. Vidar Taksrud 1991 1991 2016-09-29
1502395 33. Kai Ortoft 1989 1989 2016-09-19
100700391 1404253 34. Poul Erik Nørgaard Olesen Nørresundby Skakklub 1957 1987 2016-10-04
100700450 1405969 35. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1860 1986 2016-05-18
100900189 1406892 36. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 1954 1977 2016-09-21
1504053 37. Henning W. Hermansen 1975 1975 2016-10-09
1005120 38. Thomas Hauptmann 1973 1973 2016-08-09
1503138 39. Per O Andersen 1964 1964 2016-09-30
1711490 40. Robert Danielsson 1967 1967 2016-08-24
1504819 41. Einar Lauritzen 1930 1930 2016-09-19
100701708 1461176 42. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1798 1917 2016-10-07
1507397 43. Leif Bjornes 1905 1905 2016-09-22
100700648 1417037 44. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1844 1904 2016-10-05
1047230 45. Jan Schadd 1880 1902 2016-04-30
100700664 1418394 46. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1784 1868 2016-09-05
24194778 47. Vladimir M. Pashkov 1840 1840 2016-09-13
1509942 48. Ove S Jenssen 1837 1837 2016-09-25
100602448 1444875 49. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1785 1831 2016-06-20
1504380 50. Jorgen Vik 1809 1809 2016-09-21
100102012 1433768 51. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1747 1797 2016-05-29
1033069 52. Eric De Winter 1783 1783 2016-08-19
100701628 1447114 53. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1725 1782 2016-10-09
102100233 1707485 54. Peter Nielsen Enkeltmedlem - Udland 1681 1708 2016-07-02
1508946 55. Odd Fystro 800 1629 2016-09-26
- 56. Detlef Weber 1642 1642 2016-07-28
100700523 1435159 57. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1378 1577 2016-06-18
100700690 1413856 58. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1451 1567 2016-08-24
100701631 1450549 59. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1296 1494 2016-10-09
100102599 1440993 60. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1263 1485 2016-06-05
101095193 1453521 61. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1355 1464 2016-08-17
100100277 1450492 62. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1331 1379 2016-10-08
Deltagere i gruppen Juniorgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Hurtiggruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt