Arbejder ...

loading

Hillerød Byturnering - 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Svend Steenstrup
Fredensborg Hygge Skakklub
18901942
8
2
3
4
5
0
6
7
62,518902,641939
2Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19131961
7
1
8
3
4
5
6
442,7519512,831984
3Morten Kühn
Hillerød Skakklub
18711904
6
7
½
1
2
8
4
5
82,318472,281888
4Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
21522191
5
6
7
1
2
3
8
25,1521595,192197
5Jesper Vej
Skakforeningen ØBRO
20552092
4
8
6
7
1
1
2
3
614,220974,202128
6Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
20201987
3
4
5
8
7
1
2
73,8519603,111955
7Hasso Schütze
Allerød Skakklub
20962118
2
3
½
4
5
6
8
1
434,620844,492108
8Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
18932001
1
5
2
6
3
7
4
352,5519073,261991

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Helge Malchau
Hillerød Skakklub
16801767
8
2
3
4
5
6
7
5 - 63,416533,591745
2Søren Nygaard
Allerød Skakklub
16681752
7
1
8
3
4
5
6
+
32,8516882,991762
3Frands Winther Lavrsen
Hillerød Skakklub
18091817
6
7
1
2
8
4
5
+
61 - 24,0518383,541846
4Henrik Holm
Hillerød Skakklub
16411755
5
+
6
7
1
2
3
8
61 - 22,517462,911797
5Rasmus Petersen
Gribskov Skakklub
16471737
4
-
8
-
6
7
1
2
3
-
81,816381,871730
6Steen Erhard Just
Gribskov Skakklub
17281797
3
4
5
8
7
1
2
-
343,3517183,351783
7Torsten Sundgaard Christiansen
Fredensborg Hygge Skakklub
16581732
2
3
4
5
6
8
½
1
273,1516243,191708
8Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16791717
1
5
+
2
6
3
7
½
4
5 - 62,8516392,561696

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16121661
8
2
3
4
1
5
6
7
2 - 33,8516323,591679
2Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
15651668
7
1
8
3
4
5
6
73,315293,671645
3Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16251685
6
7
1
2
8
4
5
35 - 6415933,841668
4Daniel Larsen
Hillerød Skakklub
15271655
5
6
7
1
0
2
3
8
½
82,914643,521615
5Kenny Bagge
Hillerød Skakklub
15531545
4
8
6
+
7
1
2
3
35 - 62,815172,061543
6Albert Emil Lyng Petersen
BMS Skak
16171725
3
4
5
-
8
7
1
2
2 - 33,316533,561763
7Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15561615
2
3
4
5
6
8
1
443,215923,081633
8Jesper Scherling Fris
Allerød Skakklub
15981669
1
5
2
6
3
7
4
½
513,716383,681695

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
14441522
8
2
3
4
5
6
7
53,8513833,701498
2Peter Langer
Hillerød Skakklub
13911574
7
1
8
3
½
4
5
6
43,314004,251559
3Anders Hovgaard Pedersen
Hillerød Skakklub
15151634
6
7
1
2
½
8
4
5
534,6515314,831641
4Jens Carl Hviid
Damhus Skakklub
13211556
5
6
7
1
2
3
8
1 - 22,5515194,051585
5Hardy Hansen
Allerød Skakklub
13481401
4
8
6
7
1
2
3
26 - 82,8513102,481391
6Hans Rasmus Rabjerg
Hillerød Skakklub
14741562
3
4
5
8
½
7
1
2
1 - 24,215334,111590
7John Sø
Allerød Skakklub
13901496
2
3
4
5
6
8
1
26 - 83,313323,431467
8Afan Jahic
Hillerød Skakklub
13981247
1
5
2
6
½
3
7
4
26 - 83,413351,151281

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Jan Pedersen
Hillerød Skakklub
13161500
2
4
7
12
6
3
5
14,714113,941531
2Thue Rabjerg
Hillerød Skakklub
12781377
1
6
5
11
8
10
3
3 - 44,4512802,971398
3Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
12291399
4
8
9
10
12
1
2
3 - 44,112473,221410
4Erik Holm
Hillerød Skakklub
12171368
3
1
12
9
7
5
11
37 - 94,0511702,671355
5Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
12141420
6
12
2
8
9
4
1
45 - 63,8512212,701416
6Per Svendsen
Frederiksværk Skakklub
1189
5
2
10
1
7
1
12
9
45 - 63,75120001000
7Benny Nielsen
Hillerød Skakklub
11021347
8
10
1
6
4
11
12
103,110752,791335
8Micki Aron Christoffersen
Hillerød Skakklub
11001309
7
3
11
5
2
9
10
37 - 9311002,541287
9Thien Wennerberg
Prøvemedlemmer
1100
10
11
3
4
5
8
6
111 - 122,95101201000
10John Schjølin
Gribskov Skakklub
10861276
9
7
6
0
3
11
2
8
111 - 122,8510031,901238
11Hans Henrik Hviid
Hillerød Skakklub
10831380
12
9
8
2
10
7
4
37 - 93,0510813,281374
12Morten Munkholm Jensen
Gribskov Skakklub
10401401
11
5
4
1
3
6
7
522,112342,991441

Partier i turneringen Hillerød Byturnering - 2016

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Hillerød Byturnering 2016

For 30. gang indbyder Hillerød Skakklub til 7-runders koordineret åbent bymesterskab i klubbens lokaler Kulturværkstedet Fredensvej 12 C, 3400 Hillerød.
Turneringen er røgfri og ELO rates.  På grund af begrænset plads i lokalerne er der et deltagermaksimum på 48 deltagere.

Turneringsform: Der spilles alle mod alle i 8-mands grupper inddelt efter dansk rating, laveste gruppe dog eventuelt i en monrad-gruppe.

Spilledage: 7 runder fordelt på 8 tirsdage: 26. april, 3. maj, 10. maj, 17. maj, 24. maj, 31. maj, 7. juni (Udsatte partier), 14. juni.

Tilgængelighed: Klubbens lokaler er egnede til kørestolsbrugere og har ligeledes særlige parkeringspladser til disse blot 25 meter fra spillestedet!

Præmier: 1. pr. 800 kr., 2. pr. 400 kr. i alle grupper. For en eventuel monrad-gruppe er der derudover en 3. pr. på 250 kr.  Desuden udsættes
to skønhedspræmier.

Ved pointlighed deles alle pengepræmier, mens der er korrektionsberegning om titlen som Hillerød Bymester 2016.

Spilletid: 19.30 til 24.00.

90 minutter + 30 sekunder fra træk 1.

En spiller der kommer mere end ½ time for sent til partiet taber partiet.

Indskud: 200 kr. som indbetales inden 1. runde.

Tilmelding sker via DSU’s turneringshjemmeside eller til formand@hillerodskakklub.dk Tilmeldingen skal være sket senest d. 23. april.

Periode 2016-04-26 .. 2016-06-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.hillerodskakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Hans Endrup Jacobsen

Tilmeldings muligheder til Hillerød Byturnering - 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.hillerodskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 8 2016-04-26 2016-04-23
Basis 1 8 2016-04-26 2016-04-23
Basis 2 8 2016-04-26 2016-04-23
Basis 3 8 2016-04-26 2016-04-23
Basis 4 12 2016-04-26 2016-04-23
Totalt antal tilmeldte 44
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800374 1409182 1. Svend Steenstrup Fredensborg Hygge Skakklub 1890 1942 2016-03-31
100800660 1408356 2. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1913 1961 2016-03-18
100802810 1442015 3. Morten Kühn Hillerød Skakklub 1871 1904 2016-03-22
100100852 1401696 4. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2152 2191 2016-04-13
100800133 1408968 5. Jesper Vej Skakforeningen ØBRO 2055 2092 2016-04-23
100800462 1406841 6. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 2020 1987 2016-03-30
100800126 1429639 7. Hasso Schütze Allerød Skakklub 2096 2118 2016-04-21
100800341 1426680 8. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1893 2001 2016-04-08
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801405 1425935 1. Helge Malchau Hillerød Skakklub 1680 1767 2016-04-20
100802244 1426141 2. Søren Nygaard Allerød Skakklub 1668 1752 2016-03-16
100800467 1411152 3. Frands Winther Lavrsen Hillerød Skakklub 1809 1817 2016-04-09
100102144 1425340 4. Henrik Holm Hillerød Skakklub 1641 1755 2016-04-06
100802875 1448250 5. Rasmus Petersen Gribskov Skakklub 1647 1737 2016-03-14
100802930 1451588 6. Steen Erhard Just Gribskov Skakklub 1728 1797 2016-03-19
100801334 1419714 7. Torsten Sundgaard Christiansen Fredensborg Hygge Skakklub 1658 1732 2016-03-28
100802718 1437410 8. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1679 1717 2016-03-27
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1612 1661 2016-04-07
100801900 1437305 2. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1565 1668 2016-03-31
100802811 1442074 3. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1625 1685 2016-03-18
100802825 1447289 4. Daniel Larsen Hillerød Skakklub 1527 1655 2016-04-17
101095225 1460749 5. Kenny Bagge Hillerød Skakklub 1553 1545 2016-04-17
100103833 1438999 6. Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1617 1725 2016-03-26
100800478 1417118 7. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1556 1615 2016-04-23
100100597 1425137 8. Jesper Scherling Fris Allerød Skakklub 1598 1669 2016-03-27
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100632 1426400 1. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1444 1522 2016-03-29
100800465 1425781 2. Peter Langer Hillerød Skakklub 1391 1574 2016-03-22
100802965 1461133 3. Anders Hovgaard Pedersen Hillerød Skakklub 1515 1634 2016-04-20
100100880 1414542 4. Jens Carl Hviid Damhus Skakklub 1321 1556 2016-04-17
100802517 1425242 5. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1348 1401 2016-04-08
100802895 1448269 6. Hans Rasmus Rabjerg Hillerød Skakklub 1474 1562 2016-04-20
100100640 1426613 7. John Sø Allerød Skakklub 1390 1496 2016-04-04
100802878 1450964 8. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1398 1247 2016-04-19
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802720 1437380 1. Jan Pedersen Hillerød Skakklub 1316 1500 2016-03-21
100802827 1445120 2. Thue Rabjerg Hillerød Skakklub 1278 1377 2016-04-06
100802297 1425048 3. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1229 1399 2016-04-05
100802809 1445103 4. Erik Holm Hillerød Skakklub 1217 1368 2016-04-23
100802844 1445642 5. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1214 1420 2016-03-19
100802922 1451618 6. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1189 2016-04-09
100802816 1445111 7. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1102 1347 2016-03-17
100802931 1454021 8. Micki Aron Christoffersen Hillerød Skakklub 1100 1309 2016-04-19
101095718 - 9. Thien Wennerberg Prøvemedlemmer 1100 2016-04-20
100802696 1439413 10. John Schjølin Gribskov Skakklub 1086 1276 2016-03-21
100800460 1425374 11. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1083 1380 2016-04-04
100802896 1448153 12. Morten Munkholm Jensen Gribskov Skakklub 1040 1401 2016-04-13