Arbejder ...

loading

KSUs 3. Dagturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19432016
6
0
2
½
3
1
4
½
5
½
2 - 52,219522,512016
2Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19482017
5
½
1
½
6
0
3
1
4
½
2 - 52,219572,522017
3WFM Thomas Mørkøre
Skakklubben K41
20112047
4
1
5
1
1
0
2
0
6
0
262,7519942,772032
4Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
20392028
3
0
6
1
5
½
1
½
2
½
2 - 52,9520302,612026
5Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19742004
2
½
3
0
4
½
6
1
1
½
2 - 52,4519762,412006
6Håkan Lane
Ystads SS
19771977
1
1
4
0
2
1
5
0
3
1
31019772,181993

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ib Skovgaard
BMS Skak
18931958
6
1
2
1
3
1
4
1
5
0
413,2519163,281972
2Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
17631787
5
½
1
0
6
0
3
0
4
½
15 - 62,217271,911769
3Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16851730
4
0
5
0
1
0
2
1
6
0
15 - 61,616671,491720
4Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
19121920
3
1
6
½
5
1
1
0
2
½
333,419002,991920
5Ole Illum Truelsen
Brønshøj Skakforening
16841827
2
½
3
1
4
0
6
0
1
1
41,617112,231832
6John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18481934
1
0
4
½
2
1
5
1
3
1
22,918663,101942

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
16341752
6
½
2
0
3
0
4
0
5
0
½5 - 62,7515512,871705
2Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16391711
5
1
1
1
6
+
3
1
4
0
422,216632,051730
3Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
15941672
4
0
5
½
1
1
2
0
6
+
3 - 41,915761,791666
4Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16031661
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
512,517232,111719
5Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
15751719
2
0
3
½
4
0
6
+
1
1
3 - 41,7515642,111707
6Peter Kryger
Roskilde Skakklub
15881730
1
½
4
0
2
-
5
-
3
-
½5 - 60,915701,071719

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Bent Dalberg
Tåstrup Skakforening
14731654
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
2 - 32,5514712,741649
2Kristian Linneberg
Enkeltmedlem - Indland
13801620
5
0
1
½
6
0
3
½
4
1
24 - 51,813892,451611
3Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
14501503
4
0
5
1
1
½
2
½
6
0
24 - 52,414321,541512
4Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
13761592
3
1
6
0
5
1
1
½
2
0
2 - 31,814082,221598
5Erling Dam Mortensen
Lyngby-Virum Skakklub
15581655
2
1
3
0
4
0
6
0
1
½
63,2514792,741630
6Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15541727
1
½
4
1
2
1
5
1
3
1
13,216173,311751

Monradgruppen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13091470
2
0
10
0
9
1
7
½
4
1
3 - 62,713002,341473
2Erik Bremer
Blindes Skakklub
12641521
1
1
3
½
8
1
5
0
10
-
3 - 61,5513072,241526
3Aase Morling
Tåstrup Skakforening
13721530
4
1
2
½
6
1
10
0
5
0
3 - 63,213412,981520
4Bjørn Gemzøe
Damhus Skakklub
12811469
3
0
6
-
7
0
9
0
1
0
0101,911961,831432
5Birger Birk
Roskilde Skakklub
13651476
6
1
8
1
10
1
2
1
3
1
513,0514962,591572
6Søren Krogh
Skakklubben K41
10961355
5
0
4
+
3
0
8
½
7
½
27 - 90,8511031,271350
7Arne Mandrup Hansen
Haslev Skakklub
12301532
8
0
9
0
4
1
1
½
6
½
27 - 92,2512193,121510
8Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13551434
7
1
5
0
2
0
6
½
9
1
3 - 63,1513262,251439
9Peter Meldal
Tåstrup Skakforening
13021472
10
0
7
1
1
0
4
1
8
0
27 - 92,5512772,471463
10Arshak Ikilikian
Damhus Skakklub
13181470
9
1
1
1
5
0
3
1
2
+
421,913721,911492
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 3. Dagturnering 2016, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Der spilles i 6-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.

 

Spilledage:

Mandagene den 9., 23. og 30. maj, samt den 6. og 13. juni. I alt 5 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 16. maj pga. pinsen.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

120 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 3. maj 2016.

Der er plads til 40-42 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2016-05-09 .. 2016-06-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til KSUs 3. Dagturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2016-05-09 2016-05-03
Gruppe 1 6 2016-05-09 2016-05-03
Gruppe 2 6 2016-05-09 2016-05-03
Gruppe 3 6 2016-05-09 2016-05-03
Monradgruppen 10 2016-05-09 2016-05-03
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101946 1405128 1. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1943 2016 2016-04-19
100103720 1434330 2. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1948 2017 2016-04-02
100102026 1411900 3. WFM Thomas Mørkøre Skakklubben K41 2011 2047 2016-04-01
102100937 1427962 4. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 2039 2028 2016-04-02
100100197 1406337 5. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1974 2004 2016-05-02
1433695 6. Håkan Lane Ystads SS 1977 1977 2016-05-03
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100198 1406760 1. Ib Skovgaard BMS Skak 1893 1958 2016-04-28
100101051 1409042 2. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1763 1787 2016-04-25
100802718 1437410 3. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1685 1730 2016-04-27
100100857 1417215 4. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1912 1920 2016-04-01
100101595 1406574 5. Ole Illum Truelsen Brønshøj Skakforening 1684 1827 2016-04-30
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1848 1934 2016-04-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101029 1406868 1. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1634 1752 2016-05-02
100800414 1409557 2. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1639 1711 2016-04-18
100100978 1411268 3. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1594 1672 2016-04-11
100101086 1413368 4. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1603 1661 2016-05-03
100103105 1406612 5. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1575 1719 2016-05-06
100802863 1448188 6. Peter Kryger Roskilde Skakklub 1588 1730 2016-04-04
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101913 1411748 1. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1473 1654 2016-04-05
100100182 1434020 2. Kristian Linneberg Enkeltmedlem - Indland 1380 1620 2016-04-15
100100274 1415506 3. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1450 1503 2016-04-04
100101417 1432427 4. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1376 1592 2016-05-02
100103877 1442503 5. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1558 1655 2016-05-03
100102246 1414330 6. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1554 1727 2016-04-09
Deltagere i gruppen Monradgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 1. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1309 1470 2016-04-19
100100647 1411578 2. Erik Bremer Blindes Skakklub 1264 1521 2016-04-18
100102599 1440993 3. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1372 1530 2016-04-05
100102131 1413988 4. Bjørn Gemzøe Damhus Skakklub 1281 1469 2016-04-25
100800841 1451553 5. Birger Birk Roskilde Skakklub 1365 1476 2016-04-04
103108104 1407686 6. Søren Krogh Skakklubben K41 1096 1355 2016-04-04
100200268 1432702 7. Arne Mandrup Hansen Haslev Skakklub 1230 1532 2016-04-30
100801513 1402870 8. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1355 1434 2016-05-02
100802044 1405713 9. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1302 1472 2016-04-03
100103617 1414569 10. Arshak Ikilikian Damhus Skakklub 1318 1470 2016-04-03