Arbejder ...

loading

KSUs 4. Dagturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Kurt Klifoth
Valby Skakklub
21162159
6
½
2
0
3
1
4
1
5
½
32 - 3321163,142156
2Erik André Andersen
Frederiksberg Skakforening
19811925
5
½
1
1
6
0
3
1
4
0
4 - 51,919991,371948
3Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19572017
4
½
5
0
1
0
2
0
6
0
½61,7519202,051986
4Hakan Lane
Ystads SS
19931993
3
½
6
½
5
½
1
0
2
1
4 - 5019931,862006
5Hans Dahl Pedersen
Køge Skakklub
21032142
2
½
3
1
4
½
6
½
1
½
32 - 32,921053,032141
6Henrik Dahl Pedersen
Køge Skakklub
21692213
1
½
4
½
2
1
5
½
3
1
13,421713,552212

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18581964
6
½
2
0
3
0
4
½
5
1
24 - 52,118552,361957
2Jan Bauner
Skakklubben K41
19111970
5
0
1
1
6
½
3
0
4
1
32,519112,421972
3Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19171973
4
½
5
½
1
1
2
1
6
1
412,619712,432004
4Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19522006
3
½
6
1
5
1
1
½
2
0
322,919552,722012
5Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19472056
2
1
3
½
4
0
6
½
1
0
24 - 52,819233,122034
6John Laurids Hansen
Frederiksberg Skakforening
18601912
1
½
4
0
2
½
5
½
3
0
62,118421,951903

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18151843
6
½
2
1
3
½
4
1
5
1
41318452,651870
2CM Lars Hyldkrog
Lyngby-Virum Skakklub
18251916
5
½
1
0
6
½
3
½
4
1
3 - 43,0518093,231901
3Ole Munch-Pedersen
Skakforeningen Odysseus
17211840
4
1
5
½
1
½
2
½
6
1
22,217692,631857
4Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
17171725
3
0
6
0
5
1
1
0
2
0
162,216811,691711
5Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
17341823
2
½
3
½
4
0
6
½
1
0
52,317102,481803
6Sven Løntoft
Amager Skakforening
17241803
1
½
4
1
2
½
5
½
3
0
3 - 42,2517322,321807

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16731709
6
1
2
1
3
1
4
0
5
½
22,6516992,301733
2Hans Haagen Larsen
Enkeltmedlem - Indland
16911752
5
0
1
0
6
1
3
½
4
0
4 - 52,816522,141719
3Michele Melega
16511651
4
0
5
0
1
0
2
½
6
½
16016511,831634
4Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16721771
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
512,6517832,821815
5Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
15811775
2
1
3
1
4
0
6
-
1
½
31,516172,301779
6Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
16661737
1
0
4
0
2
0
5
+
3
½
4 - 51,9516231,611715

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Birger Birk
Roskilde Skakklub
15011547
6
1
2
1
3
0
4
0
5
½
3 - 52,3515081,521567
2Knud Larsen
Frederiksberg Skakforening
15241712
5
½
1
0
6
0
3
-
4
-
½61,614751,231697
3Ken Nørtoft Sørensen
Brønshøj Skakforening
15201690
4
0
5
1
1
1
2
+
6
½
1 - 22,0515402,191696
4Finn Larsen
Frederikssund Skakklub
15421730
3
1
6
½
5
0
1
1
2
+
1 - 22,215562,481730
5Ole Schwenger
Enkeltmedlem - Indland
15641704
2
½
3
0
4
1
6
½
1
½
3 - 52,915462,781698
6Erik Rasmussen
Egedal-Jyllinge Skakklub
14441631
1
0
4
½
2
1
5
½
3
½
3 - 51,914711,801625

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
13981530
6
0
2
½
3
0
4
½
5
0
162,513312,301504
2Henri Schnurre
Tåstrup Skakforening
13961558
5
0
1
½
6
½
3
½
4
½
24 - 52,4513762,541547
3Jørn Brandt
Hvidovre Skakklub
14081552
4
0
5
½
1
1
2
½
6
0
24 - 52,5513832,481542
4Arshak Ikilikian
Damhus Skakklub
13721514
3
1
6
0
5
½
1
½
2
½
32,2513832,181520
5Jørgen Roed
Valby Skakklub
14201563
2
1
3
½
4
½
6
1
1
1
412,6514972,591591
6Odd Magnar Stuberg
Jernbanens Skakklub
14081604
1
1
4
1
2
½
5
0
3
1
22,5514512,911616

Monradgruppen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Aase Morling
Tåstrup Skakforening
12851539
2
½
9
1
6
0
5
0
3
½
27 - 82,512633,141516
2Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12651442
1
½
3
½
4
0
9
1
5
1
33 - 52,412922,371455
3Erik Elmer Rasmussen
Amager Skakforening
13151474
4
½
2
½
10
0
8
0
1
½
92,8512542,151448
4Erik Bremer
Blindes Skakklub
12871458
3
½
5
½
2
1
6
½
7
½
33 - 52,313192,211474
5Jacob Hein
Espergærde Skakklub
12971447
6
0
4
½
8
1
1
1
2
0
62,712882,471448
6Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
13411469
5
1
7
1
1
1
4
½
10
0
1 - 22,813731,681505
7John Hansen
Lyngby-Virum Skakklub
13431684
8
1
6
0
9
1
10
1
4
½
1 - 23,0513633,291668
8Søren Krogh
Skakklubben K41
11711341
7
0
10
0
5
0
3
1
9
1
27 - 81,711851,211357
9Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
12101395
10
1
1
0
7
0
2
0
8
0
1102,0511631,481365
10Ahmad Siyar Qasimi
Prøvemedlemmer
1300
9
0
8
1
3
1
7
0
6
1
33 - 50130001000
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 4. Dagturnering 2016, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Der spilles i 6-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.

 

Spilledage:

Mandagene den 15., 22. og 29. august, samt den 5. og 12. september. I alt 5 runder.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

120 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 9. august 2016.

Der er plads til 40-42 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2016-08-15 .. 2016-09-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til KSUs 4. Dagturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2016-08-15 2016-08-09
Gruppe 1 6 2016-08-15 2016-08-09
Gruppe 2 6 2016-08-15 2016-08-09
Gruppe 3 6 2016-08-15 2016-08-09
Gruppe 4 6 2016-08-15 2016-08-09
Gruppe 5 6 2016-08-15 2016-08-09
Monradgruppen 10 2016-08-15 2016-08-09
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100836 1416596 1. Kurt Klifoth Valby Skakklub 2116 2159 2016-07-24
100100406 1441795 2. Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 1981 1925 2016-08-03
100103720 1434330 3. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1957 2017 2016-04-02
1433695 4. Hakan Lane Ystads SS 1993 1993 2016-08-07
100200620 1403370 5. Hans Dahl Pedersen Køge Skakklub 2103 2142 2016-08-01
100200634 1404199 6. Henrik Dahl Pedersen Køge Skakklub 2169 2213 2016-08-01
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100857 1417215 1. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1858 1964 2016-05-18
100101984 1415832 2. Jan Bauner Skakklubben K41 1911 1970 2016-07-12
102100937 1427962 3. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1917 1973 2016-04-02
100101946 1405128 4. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1952 2006 2016-06-17
100100914 1413945 5. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1947 2056 2016-08-08
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1860 1912 2016-04-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100138 1406175 1. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1815 1843 2016-06-02
100101657 1402781 2. CM Lars Hyldkrog Lyngby-Virum Skakklub 1825 1916 2016-08-07
100104085 1450743 3. Ole Munch-Pedersen Skakforeningen Odysseus 1721 1840 2016-07-03
100802718 1437410 4. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1717 1725 2016-08-03
100100279 1432249 5. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1734 1823 2016-08-02
100700567 1441523 6. Sven Løntoft Amager Skakforening 1724 1803 2016-05-31
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101086 1413368 1. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1673 1709 2016-06-20
100800414 1409557 2. Hans Haagen Larsen Enkeltmedlem - Indland 1691 1752 2016-06-13
857742 3. Michele Melega 1651 1651 2016-08-03
100101051 1409042 4. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1672 1771 2016-07-17
100101696 1410776 5. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1581 1775 2016-08-02
100100978 1411268 6. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1666 1737 2016-06-06
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800841 1451553 1. Birger Birk Roskilde Skakklub 1501 1547 2016-04-04
100101029 1406868 2. Knud Larsen Frederiksberg Skakforening 1524 1712 2016-06-06
100103072 1418092 3. Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening 1520 1690 2016-08-02
100801662 1409727 4. Finn Larsen Frederikssund Skakklub 1542 1730 2016-06-18
100103105 1406612 5. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1564 1704 2016-05-06
100800712 1426427 6. Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1444 1631 2016-06-29
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100274 1415506 1. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1398 1530 2016-07-17
100103501 1427911 2. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1396 1558 2016-06-14
100101903 1411543 3. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1408 1552 2016-05-01
100103617 1414569 4. Arshak Ikilikian Damhus Skakklub 1372 1514 2016-07-11
100100803 1417894 5. Jørgen Roed Valby Skakklub 1420 1563 2016-06-26
100101417 1432427 6. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1408 1604 2016-06-06
Deltagere i gruppen Monradgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102599 1440993 1. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1285 1539 2016-04-05
100802375 1416669 2. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1265 1442 2016-06-06
100104198 1452819 3. Erik Elmer Rasmussen Amager Skakforening 1315 1474 2016-08-05
100100647 1411578 4. Erik Bremer Blindes Skakklub 1287 1458 2016-07-02
100801513 1402870 5. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1297 1447 2016-08-13
100102880 1419889 6. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1341 1469 2016-08-07
100101151 1414151 7. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1343 1684 2016-08-01
103108104 1407686 8. Søren Krogh Skakklubben K41 1171 1341 2016-04-04
100802844 1445642 9. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1210 1395 2016-08-01
- 10. Ahmad Siyar Qasimi Prøvemedlemmer 1300 2016-07-07