Arbejder ...

loading

KSUs 6. Dagturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Søren Holm Jensen
Brønshøj Skakforening
19642025
6
-
2
0
3
½
4
½
5
1
24 - 51,819701,802029
2Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
21112167
5
1
1
1
6
1
3
1
4
½
13,521313,482187
3Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19182012
4
1
5
1
1
½
2
0
6
0
31,9519352,232017
4Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19792019
3
0
6
0
5
0
1
½
2
½
162,4519362,281993
5Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19942057
2
0
3
0
4
1
6
1
1
0
24 - 52,5519782,592045
6Ib Skovgaard
BMS Skak
19581994
1
+
4
1
2
0
5
0
3
1
321,819641,622002
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 6. Dagturnering 2016, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Der spilles i 6-mands grupper alle-mod-alle. Nederste gruppe evt. som Monrad.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne er opfyldt.

 

Spilledage:

Mandagene den 14., 21. og 28. november, samt den 5. og 12. december. I alt 5 runder.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

120 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 8. november 2016.

Der er plads til 44-46 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2016-11-14 .. 2016-12-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til KSUs 6. Dagturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 6 2016-11-14 2016-11-08
Gruppe 1 6 2016-11-14 2016-11-08
Gruppe 2 6 2016-11-14 2016-11-08
Gruppe 3 6 2016-11-14 2016-11-08
Gruppe 4 6 2016-11-14 2016-11-08
Monradgruppen 8 2016-11-14 2016-11-08
Totalt antal tilmeldte 38
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800205 1408372 1. Søren Holm Jensen Brønshøj Skakforening 1964 2025 2016-09-29
100100852 1401696 2. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2111 2167 2016-11-05
100101946 1405128 3. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1918 2012 2016-10-12
102100937 1427962 4. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1979 2019 2016-04-02
100100914 1413945 5. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1994 2057 2016-10-24
100100198 1406760 6. Ib Skovgaard BMS Skak 1958 1994 2016-10-19
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700567 1441523 1. Sven Løntoft Amager Skakforening 1743 1822 2016-10-08
100100857 1417215 2. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1896 1952 2016-08-24
100101696 1410776 3. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1706 1718 2016-09-29
100701573 1433695 4. Håkan Lane Allerød Skakklub 1772 2007 2016-11-09
100101051 1409042 5. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1792 1792 2016-10-24
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1861 1914 2016-04-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102106 1453831 1. Mark Seerup Skakklubben K41 1617 1716 2016-10-27
857742 2. Michele Melega 1642 1642 2016-09-25
100802718 1437410 3. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1705 1718 2016-10-20
100101086 1413368 4. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1623 1717 2016-10-25
100800635 1409735 5. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1645 1739 2016-11-07
100100577 1416936 6. Joe Flyckt Olsen Måløv Skakklub 1624 1767 2016-11-06
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100978 1411268 1. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1541 1698 2016-06-06
100103877 1442503 2. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1479 1656 2016-10-28
100100017 1414712 3. Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1468 1616 2016-08-02
100802863 1448188 4. Peter Kryger Roskilde Skakklub 1557 1672 2016-04-04
100800841 1451553 5. Birger Birk Roskilde Skakklub 1508 1591 2016-04-04
102101031 1451030 6. Jens Islin Lyngby-Virum Skakklub 1510 1535 2016-10-10
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802044 1405713 1. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1444 1544 2016-10-27
100101417 1432427 2. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1377 1616 2016-06-06
100101903 1411543 3. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1403 1542 2016-10-05
100802375 1416669 4. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1422 1459 2016-06-17
100100803 1417894 5. Jørgen Roed Valby Skakklub 1430 1591 2016-10-05
100101151 1414151 6. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1431 1668 2016-10-17
Deltagere i gruppen Monradgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103108104 1407686 1. Søren Krogh Skakklubben K41 1332 1393 2016-04-04
100103617 1414569 2. Arshak Ikilikian Damhus Skakklub 1374 1520 2016-10-04
100103515 1414739 3. Werner Jensen Tåstrup Skakforening 1076 1349 2016-10-17
100100274 1415506 4. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1297 1482 2016-11-07
100100647 1411578 5. Erik Bremer Blindes Skakklub 1364 1484 2016-10-24
100802492 1425129 6. Helge Frederiksen Roskilde Skakklub 1314 1534 2016-11-08
100801513 1402870 7. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1318 1424 2016-08-30
100102599 1440993 8. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1372 1458 2016-06-25