Arbejder ...

loading

Nordres Bededagsturnering 2016 (4-mands hold)  

Vis Gruppe : Parringer
Lille Meyer Direkte link
#NavnRatingPoPl
WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
218801 - 5
Poul Erik Nielsen
Nordre Skakklub
215601 - 5
Jan Schleicher Christensen
Nordre Skakklub
216801 - 5
Per Holst
Nordre Skakklub
205001 - 5
Jens Abildlund
Skakklubben af 1927, Ringsted
215301 - 5

De Rutinerede Direkte link
#NavnRatingPoPl
Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
186101 - 4
Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
182201 - 4
Niels Møllmann Bøye
Skakklubben af 1968
174901 - 4
Anton David
Skakklubben af 1968
170101 - 4

Team Østjydsk Direkte link
#NavnRatingPoPl
Jackie Andersen
Skanderborg Skakklub
237201 - 4
Jan Rewitz
Nordre Skakklub
204501 - 4
Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
217401 - 4
Per Oehlerich
Nordre Skakklub
190001 - 4

Confuse a Cat Ltd. Direkte link
#NavnRatingPoPl
Peer Ole Pedersen
Nordre Skakklub
201901 - 4
Klaus Mosegaard
Skakforeningen ØBRO
195901 - 4
Martin Koch Clausen
Nordre Skakklub
193901 - 4
Jacob Woge Nielsen
207501 - 4

Optimisterne Direkte link
#NavnRatingPoPl
Jesper Billeskov Jansen
Skakklubben af 1968
178901 - 4
Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
199001 - 4
Søren Thomas Sørensen
Skakklubben af 1968
196301 - 4
Kåre Rysgård Møller
150001 - 4

AROS Forever Direkte link
#NavnRatingPoPl
Knud Erik Juhl
Aros Skakklub
180101 - 4
Bjørn Sand
Aros Skakklub
166401 - 4
Ole Sørensen
Aros Skakklub
152301 - 4
Ole Gasbjerg
Aros Skakklub
142501 - 4

Remiskongerne Direkte link
#NavnRatingPoPl
Aage Dalstrup Olsen
Randers Skakklub
203401 - 4
Leif Møller
Nordre Skakklub
207401 - 4
Benjamin Christensen
Nordre Skakklub
201601 - 4
Arne Christiansen
Randers Skakklub
207101 - 4

Matzens Bjerghold Direkte link
#NavnRatingPoPl
Flemming Hundebøll
Silkeborg Skakklub Af 1930
214701 - 4
Peter Haarup
Silkeborg Skakklub Af 1930
198901 - 4
Torben Bødskov Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
199301 - 4
Peter Matzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
174101 - 4

Varylerne Direkte link
#NavnRatingPoPl
Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
180701 - 4
Adesh Easan
Fredericia Skakforening
167501 - 4
Janith Easan
Fredericia Skakforening
129201 - 4
Martin Møller
Vojens Skakklub
122201 - 4

Tuborg Squash Direkte link
#NavnRatingPoPl
Martin Bækgaard
Nordre Skakklub
230001 - 5
Niels Bindzus
Skakklubben af 1968
221201 - 5
Thomas Klitgård Andersen
Nordre Skakklub
219301 - 5
Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
193501 - 5
Rasmus Fomsgaard Nielsen
Nordre Skakklub
191001 - 5

Aalborg Skakforening Direkte link
#NavnRatingPoPl
Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
202901 - 4
Jan Peter Lysberg
Aalborg Skakforening af 1889
192101 - 4
Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
185101 - 4
Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
179001 - 4

Fur Skakklub Direkte link
#NavnRatingPoPl
Bjarne Jensen
Viby Skakklub
183301 - 4
Erling Møller Nielsen
Skive Skakklub
202001 - 4
Morten Vigh Fabrin
Skive Skakklub
205201 - 4
Claes Løfgren
Skive Skakklub
203001 - 4

Mere held end forstand Direkte link
#NavnRatingPoPl
GM Allan Stig Rasmussen
Philidor
249901 - 5
FM Bjørn Møller Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
238801 - 5
Kristoffer Dyrgaard
Frem Skakklub
227801 - 5
Peter Grove
Skanderborg Skakklub
213901 - 5
Lene Wul
Springeren Kolding
100001 - 5

Horsens Fighters Direkte link
#NavnRatingPoPl
Anders J. Munch
Horsens Skakforening
189401 - 4
Sune Fischer
Horsens Skakforening
169801 - 4
Mikai Alexandru Scutaru
Horsens Skakforening
169501 - 4
Søren Würtz Vinther Jørgensen
Horsens Skakforening
143501 - 4

Kill Bill 4 Direkte link
#NavnRatingPoPl
Bjarne Hansen
228801 - 4
IM Nicolai Vesterbæk Pedersen
Skanderborg Skakklub
232501 - 4
Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
217801 - 4
Torben Kyhl Sørensen
Skakklubben af 1968
217601 - 4

Amatørnisser Direkte link
#NavnRatingPoPl
FM Johnni Veng
Skakklubben Evans
227001 - 4
Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
220401 - 4
FM Carsten Bank Friis
Fredericia Skakforening
220501 - 4
IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
243401 - 4

Svanen Direkte link
#NavnRatingPoPl
Niels Skou
Skakklubben Evans
198801 - 4
Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
216301 - 4
Margarita Baliuniene
Skakklubben Evans
187201 - 4
Henrik Svane
Horsens Skakforening
204301 - 4

Joint Strike Fighter Direkte link
#NavnRatingPoPl
Poul Thomassen
Nordre Skakklub
192601 - 5
Mads Borup
Nordre Skakklub
188701 - 5
Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
169601 - 5
Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
155701 - 5
Brian Kristensen
Viby Skakklub
173201 - 5
Indbydelse

Indbydelse til Nordres Bededagsturnering 2016

Turneringsform: Hurtigskak for 4-mands-hold + evt. reserver. 
Holdene inddeles (uafhængigt af indskudspris) i præmiegrupper efter rating-gennemsnittet af holdets fire højst ratede spillere. 
Der anvendes 3-systemet (sejr = 3, remis = 1, tab = 0) på både brætpoints og matchpoints, og runderne lægges efter schweitzersystem. Brætpoints går forud for matchpoints. Der spilles 7 runder – afhængig af deltagerantal kan der være seedning. Turneringen er ikke hurtigskakratet.

Præmier: Minimum 100% af indskuddet går til præmier.

Spilledag: Bededag fredag den 22. april med start kl. 10:00 og slut ca. 18:30

Spillested:

 Brobjergskolen, 
 Frederiks Alle, Århus C

 

Indskud: Afhænger af holdets rating (gennemsnittet af de 4 højestratede spillere):
1000 - 1599: 200,-
1600 - 1999: 300,-
2000 og op:   400,-

Juniorer halv pris! (født 1-1-1996 eller senere) 
På hold med mere end 4 spillere er det antallet af seniorer, der afgør holdets indskud – eksempel: Et hold med 3 juniorer og 2 seniorer og gennemsnitsrating på 1500 betaler (2*50+2*25) 150,- Antallet af juniorer skal oplyses ved tilmelding!

Tilmelding til: Tom Petri, tlf. 61 33 71 28 eller mail formand@nordre.dk formand@nordre.dk.

Senest mandag 18/4. Ved senere tilmelding ingen deltagelsesgaranti.
Ved tilmelding angives samtlige spilleres navne og ratingtal (hurtigskak), holdnavn, antal juniorer samt kontaktperson med telefonnummer.

Forplejning: Som altid venlig betjening og rimelige priser!

NB: Hvis du eller I mangler en eller flere spillere til at danne et hold, er du velkommen til at kontakte Leif Møller på telefon 29 32 03 19 eller mailsulemo9394@gmail.com
 

Periode 2016-04-22 .. 2016-04-22
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://nordre.dk/Andet/2015-16/bededag2016_indbydelse.htm
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til Nordres Bededagsturnering 2016 (4-mands hold)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://nordre.dk/Andet/2015-16/bededag2016_indbydelse.htm

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Lille Meyer 5 2016-04-22 2016-04-18
De Rutinerede 4 2016-04-22 2016-04-18
Team Østjydsk 4 2016-04-22 2016-04-18
Confuse a Cat Ltd. 4 2016-04-22 2016-04-18
Optimisterne 4 2016-04-22 2016-04-18
AROS Forever 4 2016-04-22 2016-04-18
Remiskongerne 4 2016-04-22 2016-04-18
Matzens Bjerghold 4 2016-04-22 2016-04-18
Varylerne 4 2016-04-22 2016-04-18
Tuborg Squash 5 2016-04-22 2016-04-18
Aalborg Skakforening 4 2016-04-22 2016-04-18
Fur Skakklub 4 2016-04-22 2016-04-18
Mere held end forstand 5 2016-04-22 2016-04-18
Horsens Fighters 4 2016-04-22 2016-04-18
Kill Bill 4 4 2016-04-22 2016-04-18
Amatørnisser 4 2016-04-22 2016-04-18
Svanen 4 2016-04-22 2016-04-18
Joint Strike Fighter 5 2016-04-22 2016-04-18
Totalt antal tilmeldte 76
Deltagere i gruppen Lille Meyer
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600689 1400916 Jan Schleicher Christensen Nordre Skakklub 2168 2186 2016-04-12
100600312 1403001 Jens Abildlund Skakklubben af 1927, Ringsted 2153 2187 2016-04-12
100600338 1405411 Per Holst Nordre Skakklub 2050 2085 2016-04-12
100600350 1400800 Poul Erik Nielsen Nordre Skakklub 2156 2190 2016-04-12
100600339 1400720 WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2188 2212 2016-04-12
Deltagere i gruppen De Rutinerede
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103106408 1402072 Anton David Skakklubben af 1968 1701 1772 2016-04-12
100600649 1401998 Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1861 1936 2016-04-12
100600125 1413147 Niels Møllmann Bøye Skakklubben af 1968 1749 1862 2016-04-12
100600608 1404644 Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1822 1926 2016-04-12
Deltagere i gruppen Team Østjydsk
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700153 1402650 Jackie Andersen Skanderborg Skakklub 2372 2382 2016-04-12
100600358 1413635 Jan Rewitz Nordre Skakklub 2045 2073 2016-04-12
100600351 1408410 Per Oehlerich Nordre Skakklub 1900 1964 2016-04-12
100600717 1401033 Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2174 2200 2016-04-12
Deltagere i gruppen Confuse a Cat Ltd.
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Jacob Woge Nielsen 2075 2016-04-12
100100736 1441710 Klaus Mosegaard Skakforeningen ØBRO 1959 2016-04-12
100600326 1404261 Martin Koch Clausen Nordre Skakklub 1939 2012 2016-04-12
100600354 1411373 Peer Ole Pedersen Nordre Skakklub 2019 2068 2016-04-12
Deltagere i gruppen Optimisterne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401019 1421093 Jesper Billeskov Jansen Skakklubben af 1968 1789 1914 2016-04-12
- Kåre Rysgård Møller 1500 2016-04-15
100602212 1406523 Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1990 2018 2016-04-12
100601897 1408011 Søren Thomas Sørensen Skakklubben af 1968 1963 1999 2016-04-12
Deltagere i gruppen AROS Forever
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601291 1438085 Bjørn Sand Aros Skakklub 1664 1768 2016-04-12
100600343 1402110 Knud Erik Juhl Aros Skakklub 1801 1957 2016-04-12
100600013 1420720 Ole Gasbjerg Aros Skakklub 1425 2016-04-21
100600028 1438549 Ole Sørensen Aros Skakklub 1523 1645 2016-04-12
Deltagere i gruppen Remiskongerne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600856 1402013 Arne Christiansen Randers Skakklub 2071 2133 2016-04-12
100602151 1420437 Benjamin Christensen Nordre Skakklub 2016 2028 2016-04-12
100601378 1409905 Leif Møller Nordre Skakklub 2074 2111 2016-04-12
100600983 1405802 Aage Dalstrup Olsen Randers Skakklub 2034 2073 2016-04-12
Deltagere i gruppen Matzens Bjerghold
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600386 1408135 Flemming Hundebøll Silkeborg Skakklub Af 1930 2147 2175 2016-04-12
100600387 1406930 Peter Haarup Silkeborg Skakklub Af 1930 1989 2030 2016-04-12
100400090 1419013 Peter Matzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1741 2016-04-12
100900241 1406086 Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1993 2067 2016-04-12
Deltagere i gruppen Varylerne
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100501746 1448552 Adesh Easan Fredericia Skakforening 1675 1722 2016-04-12
103111576 1449575 Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1807 1805 2016-04-12
100501747 1448560 Janith Easan Fredericia Skakforening 1292 1456 2016-04-12
100401642 1457020 Martin Møller Vojens Skakklub 1222 2016-04-12
Deltagere i gruppen Tuborg Squash
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600930 1409506 Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1935 1997 2016-04-12
100900047 1405586 Martin Bækgaard Nordre Skakklub 2300 2313 2016-04-12
100501119 1408364 Niels Bindzus Skakklubben af 1968 2212 2225 2016-04-12
100600584 1411160 Rasmus Fomsgaard Nielsen Nordre Skakklub 1910 2037 2016-04-12
100600583 1408267 Thomas Klitgård Andersen Nordre Skakklub 2193 2217 2016-04-12
Deltagere i gruppen Aalborg Skakforening
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700725 1407678 Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2029 2070 2016-04-14
100700722 1408992 Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1790 1889 2016-04-14
100701370 1408550 Jan Peter Lysberg Aalborg Skakforening af 1889 1921 1979 2016-04-14
100700648 1417037 Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1851 1897 2016-04-14
Deltagere i gruppen Fur Skakklub
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600389 1418785 Bjarne Jensen Viby Skakklub 1833 1845 2016-04-16
100601045 1405675 Claes Løfgren Skive Skakklub 2030 2054 2016-04-16
100900375 1409379 Erling Møller Nielsen Skive Skakklub 2020 2028 2016-04-16
100300173 1412590 Morten Vigh Fabrin Skive Skakklub 2052 2031 2016-04-16
Deltagere i gruppen Mere held end forstand
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103107144 1416928 FM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2388 2393 2016-04-16
100700431 1406000 GM Allan Stig Rasmussen Philidor 2499 2487 2016-04-16
103104861 1410938 Kristoffer Dyrgaard Frem Skakklub 2278 2285 2016-04-16
102101024 1452673 Lene Wul Springeren Kolding 1000 1246 2016-04-16
100601689 1411101 Peter Grove Skanderborg Skakklub 2139 2155 2016-04-16
Deltagere i gruppen Horsens Fighters
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401078 1416820 Anders J. Munch Horsens Skakforening 1894 1982 2016-04-17
100501687 1222066 Mikai Alexandru Scutaru Horsens Skakforening 1695 1705 2016-04-17
100101326 1413716 Sune Fischer Horsens Skakforening 1698 2016-04-17
103106178 1436872 Søren Würtz Vinther Jørgensen Horsens Skakforening 1435 1664 2016-04-17
Deltagere i gruppen Kill Bill 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Bjarne Hansen 2288 2016-04-18
100701367 1402340 IM Nicolai Vesterbæk Pedersen Skanderborg Skakklub 2325 2371 2016-04-18
100600963 1401513 Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2178 2173 2016-04-18
100600781 1412248 Torben Kyhl Sørensen Skakklubben af 1968 2176 2162 2016-04-18
Deltagere i gruppen Amatørnisser
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300051 1400495 FM Carsten Bank Friis Fredericia Skakforening 2205 2255 2016-04-14
103103398 1408623 FM Johnni Veng Skakklubben Evans 2270 2280 2016-04-14
100901506 1413767 IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2434 2422 2016-04-14
100300210 1403699 Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2204 2211 2016-04-14
Deltagere i gruppen Svanen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500652 1403192 Henrik Svane Horsens Skakforening 2043 2078 2016-04-19
100501735 12802760 Margarita Baliuniene Skakklubben Evans 1872 1871 2016-04-19
100500545 1413155 Niels Skou Skakklubben Evans 1988 2023 2016-04-19
100700767 1400630 Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2163 2119 2016-04-19
Deltagere i gruppen Joint Strike Fighter
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601098 1421492 Brian Kristensen Viby Skakklub 1732 1617 2016-04-20
100602410 1444824 Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1557 1640 2016-04-19
100600624 1428446 Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1696 1769 2016-04-19
100300506 1413414 Mads Borup Nordre Skakklub 1887 1962 2016-04-19
100600367 1419455 Poul Thomassen Nordre Skakklub 1926 2016-04-19