Arbejder ...

loading

BMS Efterår 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Sigfred Haubro
BMS Skak
21142143
10
1
2
1
3
½
4
1
5
1
6
1
7
½
8
0
9
½
25,7521295,772158
2Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19762006
9
½
1
0
10
½
3
½
4
0
5
1
6
½
7
0
8
0
383,919493,911988
3Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
20812121
8
1
9
1
1
½
2
½
10
1
4
1
5
1
6
1
7
0
715,321155,472152
4Nicolai Kistrup
BMS Skak
20692096
7
1
8
1
9
1
1
0
2
1
3
0
10
½
5
1
6
1
35,1520965,132151
5Kim Nyvang Andersen
BMS Skak
19772005
6
1
7
0
8
0
9
1
1
0
2
0
3
0
4
0
10
½
93,919353,891977
6Michael Tandrup
Herlev Skakklub
20132029
5
0
10
0
7
½
8
1
9
0
1
0
2
½
3
0
4
0
2104,419484,221985
7Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
20082024
4
0
5
1
6
½
10
1
8
0
9
0
1
½
2
1
3
1
544,3520214,172041
8Michael E. Vesterli
BMS Skak
20802106
3
0
4
0
5
1
6
0
7
1
10
0
9
-
1
1
2
1
464,620684,572095
9Mikkel Andreassen
BMS Skak
19091952
2
½
3
0
4
0
5
0
6
1
7
1
8
-
10
0
1
½
372,7519172,901954
10Brian Nielsen
Frem Skakklub
19772011
1
0
6
1
2
½
7
0
3
0
8
1
4
½
9
1
5
½
53,919953,972022

NB. Mesterklassen spiller runde 7, 8 og 9 hhv. 18/10, 25/10 og 1/11.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Henrik Rasmussen
BMS Skak
17131788
8
1
2
1
3
½
4
1
5
1
6
1
7
1
14,917644,351831
2Jørgen Tornhøj Christensen
BMS Skak
18481931
7
1
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
625,918515,571940
3Henning Tornhøj Christensen
BMS Skak
14691652
6
½
7
1
1
½
2
0
8
½
4
0
5
0
52,814563,011642
4Jørgen Holst
BMS Skak
11971435
5
0
6
½
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
80,812291,201441
5Anders Otto Larsen
BMS Skak
16441777
4
1
8
0
6
1
7
0
1
0
2
0
3
1
344,316054,241752
6Jørgen Vilhelmsen
BMS Skak
13601579
3
½
4
½
5
0
8
0
7
1
1
0
2
0
271,913652,321573
7Jan Torp Nielsen
Nørrebro Skakklub
17341823
2
0
3
0
4
1
5
1
6
0
8
0
1
0
265,0516434,671770
8Julio Guillermo Quiñones-Maletti
BMS Skak
14141614
1
0
5
1
2
0
6
1
3
½
7
1
4
1
32,3515402,641688
Indbydelse

BMS Skak inviterer til koordineret turnering "BMS Efterår 2016" i månederne september-oktober 2016. BMS Skak lægger 1000 kr. oven i præmiepuljen bestående af indskud excl. ratingafgift.

Spilledatoer
Der spilles på følgende tirsdage med start kl. 19.00:
6., 13., 20. og 27. september, 4., 11. og 25. oktober 2016.

Spillested
BMS Skak, Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup.

Gruppeinddeling
Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, der inddeles efter rating. Nederste gruppe eventuelt Monrad/Schweizer.

Betænkningstid og regler
Betænkningstiden er 90 min. til de første 40 træk og 15 min. til resten af partiet + 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der spilles efter FIDE’s regler samt DSU's regler for EMT, og turneringen Elo-rates.
Det er tilladt at komme op til 30 minutter for sent til partiet ift. rundens officielle starttidspunkt.

Rygning
Der må ikke ryges på spillestedet, rygning er kun tilladt udendørs.

Indskud
Seniorer 150 kr., juniorer og pensionister 100 kr.

Tilmelding
Bedst via onlinetilmelding her på siden (se tilmeldingslink).
Information og eventuelle spørgsmål kan rettes til:
Sigfred Haubro (sigfred.haubro@mail.dk, Tlf: 40419468) eller
Tom Skovgaard (tomskovgaard@gmail.com, Tlf: 24281410).

Tilmelding senest den 2. september 2016

Turneringskomite
Anføres når turneringen starter.

Præmier
Mesterkl.: 600 - 500 - 400 - 200 kr.
Grp. 2: 500 - 400 - 300 kr.
Præmier deles ved ligestilling.

Periode 2016-09-06 .. 2016-11-01
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.bmsskak.dk
Turnerings komite

Michael Andersen, Tom Krog Nielsen, Martin Haubro

Dommere
  • Hoveddommer: Tom Nicolaj Skovgaard

Tilmeldings muligheder til BMS Efterår 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.bmsskak.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2016-09-06 2016-09-06
Gruppe 2 8 2016-09-06 2016-09-06
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101331 1405420 1. Sigfred Haubro BMS Skak 2114 2143 2016-08-13
100100197 1406337 2. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1976 2006 2016-08-26
100101347 1401785 3. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2081 2121 2016-07-31
100103773 1444816 4. Nicolai Kistrup BMS Skak 2069 2096 2016-08-10
100801520 1415743 5. Kim Nyvang Andersen BMS Skak 1977 2005 2016-08-25
100800660 1408356 6. Michael Tandrup Herlev Skakklub 2013 2029 2016-09-02
100500545 1413155 7. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2008 2024 2016-08-18
100103327 1417339 8. Michael E. Vesterli BMS Skak 2080 2106 2016-08-29
100101066 1412990 9. Mikkel Andreassen BMS Skak 1909 1952 2016-08-04
100301231 1409484 10. Brian Nielsen Frem Skakklub 1977 2011 2016-08-26
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103357 1437011 1. Henrik Rasmussen BMS Skak 1713 1788 2016-06-25
100101324 1412566 2. Jørgen Tornhøj Christensen BMS Skak 1848 1931 2016-08-05
100101323 1411667 3. Henning Tornhøj Christensen BMS Skak 1469 1652 2016-08-14
100101454 1414496 4. Jørgen Holst BMS Skak 1197 1435 2016-08-27
100101341 1402480 5. Anders Otto Larsen BMS Skak 1644 1777 2016-08-11
100103398 1418289 6. Jørgen Vilhelmsen BMS Skak 1360 1579 2016-08-15
100100279 1432249 7. Jan Torp Nielsen Nørrebro Skakklub 1734 1823 2016-08-09
100104327 1462318 8. Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 1414 1614 2016-06-29