Arbejder ...

loading

Aarhus Festugeturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link LIVE
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
17771865
6
½
2
½
3
½
4
1
5
0
3 - 52,1517882,381867
2Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
18141907
5
½
1
½
6
½
3
½
4
½
3 - 52,4518162,741902
3Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
17691855
4
1
5
½
1
½
2
½
6
½
322,117962,321869
4Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem - Indland
17341769
3
0
6
0
5
½
1
0
2
½
161,8517091,621757
5Lars Schøning
Skive Skakklub
19281942
2
½
3
½
4
½
6
0
1
1
3 - 53,419013,031931
6Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
18841928
1
½
4
1
2
½
5
1
3
½
13,0518982,911940

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erik Carsten Pedersen
Skakklubben Rokaden
16381747
6
½
2
½
3
½
4
½
5
½
3 - 42,516382,941738
2Aleksandr Karbyshev
Skakklubben af 1968
16961696
5
1
1
½
6
1
3
½
4
½
1016962,521735
3Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
15931681
4
½
5
1
1
½
2
½
6
½
322,1516212,411693
4Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
16391689
3
½
6
1
5
0
1
½
2
½
3 - 42,516392,471690
5Brian Kristensen
Viby Skakklub
15371567
2
0
3
0
4
1
6
½
1
½
251,715511,491577
6Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
17111778
1
½
4
0
2
0
5
½
3
½
63,116633,171745

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
15061525
6
0
2
1
3
½
4
0
5
½
242,8514682,281514
2Jørgen Frank
Vejlby-Risskov Skakklub
14631594
5
½
1
0
6
0
3
0
4
1
5 - 62,514182,851567
3Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
14201518
4
1
5
0
1
½
2
1
6
0
32,114382,231523
4Jakob Mortensen
Skakklubben af 1968
15311616
3
0
6
0
5
½
1
1
2
0
5 - 6314643,011586
5Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
14721596
2
½
3
1
4
½
6
½
1
½
322,5514922,861602
6Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
14061463
1
1
4
1
2
1
5
½
3
1
1215861,771518
Indbydelse

 

AARHUS FESTUGETURNERING 2016

 
 

  fredag    9. september kl. 18:30
  lørdag  10. september kl. 10-15 og kl. 16-21
  søndag 11. september kl. 10-15 og kl. 16-21

Chess House indbyder til den traditionsrige Festugeturnering en uge efter Festugen, så alle kan deltage i begge begivenheder.

Der spilles 5 runder i 6-mandsgrupper, nederste gruppe kan dog blive en Monradgruppe. Turneringen Elo-rates.
Arrangørerne planlægger at vise 8 partier live i hver runde, og alle deltagere vil komme på live-bræt mindst en gang under turneringen.

ÆNDRING: Max 28 deltagere.


Tidsplanen kan skride lidt, da der spilles med tillægstid og alle sikres mindst ½ times hvil mellem hver runde.

 

 
  Betænkningstid: 1 time 30 minutter til 40 træk og
30 minutter plus opsparet tid
til resten af partiet.
Tillæg af 30 sek. pr. træk fra træk 1.
Der er noteringspligt under hele partiet.
 
 
  Indskud: 150 kr. - deltagelse kræver ikke medlemskab af Chess House.  
 
  Præmier i hver gruppe: 1. præmie 400 kr. +
6 rødvinsglas og en flaske rødvin
(juniorer dog 6 flasker cola i stedet).
2. præmie 250 kr.
Ved ligestilling deles præmierne.
 
 
  Tilmelding: Senest tirsdag d. 6/9 via www.chesshouse.dk  
 
  Spillested: Chess House, Katrinebjergvej 111A,
8200 Aarhus N.
 
 
Periode 2016-09-09 .. 2016-09-11
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.chesshouse.dk/
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til Aarhus Festugeturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.chesshouse.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 6 2016-09-09 2016-09-06
Basis 1 6 2016-09-09 2016-09-06
Basis 2 6 2016-09-09 2016-09-06
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601239 1438093 1. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1777 1865 2016-08-06
100600649 1401998 2. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1814 1907 2016-09-09
100602448 1444875 3. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1769 1855 2016-08-06
100602127 1419528 4. Asbjørn Christensen Enkeltmedlem - Indland 1734 1769 2016-08-06
100900588 816124 5. Lars Schøning Skive Skakklub 1928 1942 2016-08-29
100200196 1408437 6. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1884 1928 2016-08-06
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602510 1449907 1. Erik Carsten Pedersen Skakklubben Rokaden 1638 1747 2016-09-04
100602615 12949035 2. Aleksandr Karbyshev Skakklubben af 1968 1696 1696 2016-09-02
100601235 1413449 3. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1593 1681 2016-08-06
100602456 1449834 4. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1639 1689 2016-09-03
100601098 1421492 5. Brian Kristensen Viby Skakklub 1537 1567 2016-08-06
100600624 1428446 6. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1711 1778 2016-08-30
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602457 1446070 1. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1506 1525 2016-09-03
100602262 1428969 2. Jørgen Frank Vejlby-Risskov Skakklub 1463 1594 2016-08-25
100600981 1404741 3. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1420 1518 2016-08-06
100602111 1436376 4. Jakob Mortensen Skakklubben af 1968 1531 1616 2016-08-26
101095138 1457292 5. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1472 1596 2016-08-11
100602156 1444956 6. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1406 1463 2016-08-09