Arbejder ...

loading

Det åbne brøndbymesterskab 50 års jubilæums turnering!!  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen >1900 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1IM Bjørn Brinck-Claussen
Sjælsø Skakklub
22122217
2
0
10
0
11
0
9
0
25
1
17
0
8
1
225
2FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
23032381
1
1
7
0
10
0
23
1
20
1
6
½
3
1
7
3Roland Reinhard Greger
Brønshøj Skakforening
23082307
4
½
27
0
9
1
22
1
12
0
5
1
2
0
15
4Thomas K. Christensen
Skakklubben af 1968
220522
3
½
5
½
23
1
7
0
13
½
28
0
6
0
20
5Dennis Jørgensen
Skakforeningen ØBRO
22032215
6
½
4
½
8
1
14
0
28
½
3
0
9
1
16
6IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
24452421
5
½
9
1
13
1
19
0
14
0
2
½
4
1
48
7FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
22122239
8
1
2
1
18
0
4
1
10
0
21
0
28
½
12
8Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
21382167
7
0
11
1
5
0
20
0
23
0
16
1
1
0
226
9Sigfred Haubro
BMS Skak
20922143
10
½
6
0
3
0
1
1
24
1
22
½
5
0
319
10GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
25772595
9
½
1
1
2
1
26
½
7
1
19
½
27
½
55
11Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21422147
12
0
8
0
1
1
21
0
17
0
25
1
15
0
227
12GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23472390
11
1
13
½
27
0
28
1
3
1
14
0
18
0
11
13FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
237222
14
1
12
½
6
0
15
1
4
½
18
0
22
½
13
14IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23192380
13
0
16
1
20
1
5
1
6
1
12
1
19
1
61
15Bo Garner Christensen
Skakklubben K41
21212150
16
1
18
0
22
½
13
0
21
0
24
0
11
1
21
16Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
20502008
15
0
14
0
17
1
24
½
22
0
8
0
25
1
22
17FM Rene Skree Jensen
Næstved Skakklub
22082207
18
0
20
0
16
0
25
½
11
1
1
1
23
0
24
18IM Martin Haubro
BMS Skak
22842376
17
1
15
1
7
1
27
0
26
0
13
1
12
1
56
19IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
239023
20
1
22
1
26
½
6
1
27
1
10
½
14
0
53
20FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23182342
19
0
17
1
14
0
8
1
2
0
23
½
24
1
14
21Jacob K. Høyer
Furesø Skakklub
218421
22
0
24
1
28
0
11
1
15
1
7
1
26
0
410
22Jan Mose Nielsen
Skovbo Skakklub
20972110
21
1
19
0
15
½
3
0
16
1
9
½
13
½
17
23Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21292196
24
1
26
0
4
0
2
0
8
1
20
½
17
1
18
24Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
19112081
23
0
21
0
25
1
16
½
9
0
15
1
20
0
23
25Jesper Kristiansen
Sjælsø Skakklub
19701994
26
0
28
0
24
0
17
½
1
0
11
0
16
0
½28
26IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24472469
25
1
23
1
19
½
10
½
18
1
27
0
21
1
54
27GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25282522
28
1
3
1
12
1
18
1
19
0
26
1
10
½
2
28Christian Altenburg Eriksson
GSF-Caïssa
21252164
27
0
25
1
21
1
12
0
5
½
4
1
7
½
49

1.klasse 1700-1899 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Allan Juul Stage
Hvidovre Skakklub
18571853
2
 
      01 - 16
2Anders Kjær
Brøndby Skakklub
17411804
1
 
      01 - 16
3Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
18861707
4
 
      01 - 16
4Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
17411816
3
 
      01 - 16
5Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
17911919
6
 
      01 - 16
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18911857
5
 
      01 - 16
7Frode Benedikt Nielsen
Frederiksberg Skakforening
18361844
8
 
      01 - 16
8Henrik Sandberg Jensen
Maribo Skakklub
17871966
7
 
      01 - 16
9Jan Rosenberg
Springeren Kolding
18321919
10
 
      01 - 16
10John Kristensen
Maribo Skakklub
18921842
9
 
      01 - 16
11Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
17971872
12
 
      01 - 16
12Steen Dahlgård Jensen
Maribo Skakklub
18061905
11
 
      01 - 16
13Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
17811979
14
 
      01 - 16
14Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
18331813
13
 
      01 - 16
15Kian Pedersen
Valby Skakklub
185320
16
 
      01 - 16
16Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
15
 
      01 - 16

2.klasse 1500-1699 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
15881662       01 - 12
2Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15321596       01 - 12
3Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
15811802       01 - 12
4Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
16351737       01 - 12
5Søren Karlsen
Skakklubben Posten
13811641       01 - 12
6Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
15931726       01 - 12
7Stig Syndergaard
Valby Skakklub
16611842       01 - 12
8Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
15771768       01 - 12
9Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16001655       01 - 12
10Klaus Lynghøj Karstensen
Brøndby Skakklub
16671838       01 - 12
11Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
16181778       01 - 12
12Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16261688       01 - 12

3.klasse < 1499 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
13001671       01 - 16
Henry Kilian
Brøndby Skakklub
1196       01 - 16
Flemming Wadtland
Tåstrup Skakforening
11921504       01 - 16
Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12261442       01 - 16
Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
10431186       01 - 16
Michael Vedsø
Frederiksberg Skakforening
14891631       01 - 16
Troels Barington
Valby Skakklub
14131724       01 - 16
Mathias Stage
Nykøbing F. Skakklub
1000       01 - 16
Hans-Christian Lykke
Enkeltmedlem - Indland
12441539       01 - 16
Benjamin Vinder
Sorø Skakklub
1030       01 - 16
Thor Poulsen
800       01 - 16
Mads Falkenberg
Tåstrup Skakforening
11591512       01 - 16
Jonas Falkenberg
Tåstrup Skakforening
10511300       01 - 16
Rasmus Falkenberg
Tåstrup Skakforening
10031297       01 - 16
Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
15421616       01 - 16
Vladimir Kloster Andersen
Tåstrup Skakforening
105212       01 - 16

Begynderklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
Indbydelse


Det åbne Brøndbymesterskab 2016   50-års jubilæumsturnering.

 Kom og fejr en helt enestående begivenhed!

I år afholder Brøndby kommune og Brøndby Skakklub det åbne brøndbymesterskab i hurtigskak for halvtredsindstyvende gang. I den anledning er præmierne ekstraordinær høje.

Der er garanterede førstepræmie i mesterklasse på kr. 6.000, og 2. præmie på kr 2500, 1.præmie i 1. klasse på kr. 3.500,-,  i 2. kl. på kr. 2.000,- og i 3. kl. på kr. 1000,- .

De øvrige præmier er efter indskud og der er slutspurtspræmier.

Derudover udsætter Brøndby Kommune ærespræmier i alle klasser

Spillested: Kilden Nygårds Plads 31, Brøndbyøster. Der er handicapvenlige lokaler.

Tidspunkt: Søndag 2. oktober fra kl. 09.00 til kl. 18.00.

Klasser og Indskud:

Mesterklasse (1900-?? )  alle deltagere betaler indskud kr. 140,

1. Klasse (1700  - rating - 1899) : indskud kr. 120,

2. klasse (1500 - rating - 1699): indskud kr. 100,

3. Klasse(rating < 1499):           indskud kr. 90,

Begynder                              : indskud kr. 70.

 

Der spilles Monrad over 7 runder med en halv times betænkningstid til hver spiller til hele partiet.

 

Fortæring: Mad og drikke kan købes på spillestedet.

 

Rygning: Ikke tilladt i spillelokalet.

 

Tilmelding: Senest søndag 25. september. på DSU´s hjemmeside eller på mail:

janolejohannessen@gmail.com

 

Betaling på reg. nr. 2417 kt. nr. 0725551150 Der kan ikke betales med bankoverførsel senere end onsdag 28. september.

Eller Mobilpay: 61962773

Husk at påføre navn, klasse du tilmelder dig, rating samt eventuelt Skakklub.

Hvis du har spørgsmål kan du kontakte Jan-Ole Johannessen: tlf. 2487 1428

 

Periode 2016-10-02 .. 2016-10-02
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Det åbne brøndbymesterskab 50 års jubilæums turnering!!

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen >1900 28 2016-10-02 2016-09-28
1.klasse 1700-1899 16 2016-10-02 2016-09-28
2.klasse 1500-1699 12 2016-10-02 2016-09-28
3.klasse < 1499 16 2016-10-02 2016-09-28
Begynderklassen 0 2016-10-02 2016-09-28
Totalt antal tilmeldte 72
Deltagere i gruppen Mesterklassen >1900
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101989 1400134 1. IM Bjørn Brinck-Claussen Sjælsø Skakklub 2212 2217 2016-08-11
100100465 1400940 2. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2303 2381 2016-09-05
100101998 1401530 3. Roland Reinhard Greger Brønshøj Skakforening 2308 2307 2016-09-19
100600786 1403532 4. Thomas K. Christensen Skakklubben af 1968 2205 22 2016-10-02
103102447 1408380 5. Dennis Jørgensen Skakforeningen ØBRO 2203 2215 2016-08-05
100801519 1403893 6. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2445 2421 2016-09-19
100800482 1400606 7. FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2212 2239 2016-09-25
100100852 1401696 8. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2138 2167 2016-09-09
100101331 1405420 9. Sigfred Haubro BMS Skak 2092 2143 2016-09-02
100800407 1400266 10. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2577 2595 2016-09-26
100300692 1408402 11. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2142 2147 2016-09-23
100101540 1400100 12. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2347 2390 2016-09-23
100800378 1400320 13. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub 2372 22 2016-10-02
100102653 1407589 14. IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2319 2380 2016-09-22
100100693 1402412 15. Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2121 2150 2016-07-18
100101548 1407279 16. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 2050 2008 2016-08-31
100202302 1400592 17. FM Rene Skree Jensen Næstved Skakklub 2208 2207 2016-09-25
100103015 1414291 18. IM Martin Haubro BMS Skak 2284 2376 2016-09-02
100700286 1400142 19. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2390 23 2016-10-02
100400432 1403524 20. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2318 2342 2016-09-25
100800080 1416316 21. Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2184 21 2016-10-02
100800945 1405306 22. Jan Mose Nielsen Skovbo Skakklub 2097 2110 2016-07-22
102101025 1400878 23. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2129 2196 2016-09-26
100100252 1405349 24. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1911 2081 2016-07-14
100802270 1410628 25. Jesper Kristiansen Sjælsø Skakklub 1970 1994 2016-09-15
100801531 1401378 26. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2447 2469 2016-07-20
100700431 1406000 27. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2528 2522 2016-09-25
100802438 1412159 28. Christian Altenburg Eriksson GSF-Caïssa 2125 2164 2016-09-09
Deltagere i gruppen 1.klasse 1700-1899
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104193 1452371 1. Allan Juul Stage Hvidovre Skakklub 1857 1853 2016-08-30
100102760 338200526 2. Anders Kjær Brøndby Skakklub 1741 1804 2016-08-15
103109806 1441094 3. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1886 1707 2016-09-20
100101705 1417916 4. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1741 1816 2016-09-18
100101663 1414623 5. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1791 1919 2016-09-26
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1891 1857 2016-08-11
100101187 1405721 7. Frode Benedikt Nielsen Frederiksberg Skakforening 1836 1844 2016-09-25
100200771 1412515 8. Henrik Sandberg Jensen Maribo Skakklub 1787 1966 2016-09-24
100400358 1412531 9. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1832 1919 2016-09-24
100200772 1423827 10. John Kristensen Maribo Skakklub 1892 1842 2016-09-24
100103593 1417673 11. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1797 1872 2016-09-25
100201692 1423673 12. Steen Dahlgård Jensen Maribo Skakklub 1806 1905 2016-09-25
100102475 1504231 13. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1781 1979 2016-09-27
101095660 1462148 14. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1833 1813 2016-09-22
100101043 1438174 15. Kian Pedersen Valby Skakklub 1853 20 2016-10-02
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-10-02
Deltagere i gruppen 2.klasse 1500-1699
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095747 1462482 1. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1588 1662 2016-09-16
100100322 1411225 2. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1532 1596 2016-09-25
100800793 1433512 3. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1581 1802 2016-09-25
100100978 1411268 4. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1635 1737 2016-09-26
100100988 1414879 5. Søren Karlsen Skakklubben Posten 1381 1641 2016-09-28
100800404 1410946 6. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1593 1726 2016-09-24
100100808 1432435 7. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1661 1842 2016-09-28
100104081 1447173 8. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1577 1768 2016-09-15
100100016 1411098 9. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1600 1655 2016-09-13
100102174 1416561 10. Klaus Lynghøj Karstensen Brøndby Skakklub 1667 1838 2016-08-16
100103576 1414917 11. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1618 1778 2016-09-08
100101719 1418246 12. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1626 1688 2016-08-28
Deltagere i gruppen 3.klasse < 1499
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1226 1442 2016-08-24
102100841 1437909 Benjamin Vinder Sorø Skakklub 1030 2016-09-26
100103481 1418297 Flemming Wadtland Tåstrup Skakforening 1192 1504 2016-08-16
102101060 1447041 Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem - Indland 1244 1539 2016-09-23
100100018 1414895 Henry Kilian Brøndby Skakklub 1196 2016-08-16
100104165 1451375 Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1043 1186 2016-09-04
100104326 1462172 Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1300 1671 2016-07-27
100104135 1451359 Jonas Falkenberg Tåstrup Skakforening 1051 1300 2016-09-28
100104064 1450670 Mads Falkenberg Tåstrup Skakforening 1159 1512 2016-09-28
100202403 - Mathias Stage Nykøbing F. Skakklub 1000 2016-09-18
100101720 1427148 Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1489 1631 2016-09-12
100104136 1451367 Rasmus Falkenberg Tåstrup Skakforening 1003 1297 2016-09-28
100801036 1401920 Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1542 1616 2016-09-28
- Thor Poulsen 800 2016-09-27
100103389 1446762 Troels Barington Valby Skakklub 1413 1724 2016-09-18
100103953 1450611 Vladimir Kloster Andersen Tåstrup Skakforening 1052 12 2016-10-02
Deltagere i gruppen Begynderklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt