Arbejder ...

loading

Det åbne brøndbymesterskab 50 års jubilæums turnering!!  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen >1900 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1IM Bjørn Brinck-Claussen
Sjælsø Skakklub
22122217
2
0
10
0
11
0
9
0
25
1
17
0
8
1
225
2FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
23032381
1
1
7
0
10
0
23
1
20
1
6
½
3
1
7
3Roland Reinhard Greger
Brønshøj Skakforening
23082307
4
½
27
0
9
1
22
1
12
0
5
1
2
0
15
4Thomas K. Christensen
Skakklubben af 1968
220522
3
½
5
½
23
1
7
0
13
½
28
0
6
0
20
5Dennis Jørgensen
Skakforeningen ØBRO
22032215
6
½
4
½
8
1
14
0
28
½
3
0
9
1
16
6IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
24452421
5
½
9
1
13
1
19
0
14
0
2
½
4
1
48
7FM Jens Østergaard
Hillerød Skakklub
22122239
8
1
2
1
18
0
4
1
10
0
21
0
28
½
12
8Peter Birk Petersen
Tåstrup Skakforening
21382167
7
0
11
1
5
0
20
0
23
0
16
1
1
0
226
9Sigfred Haubro
BMS Skak
20922143
10
½
6
0
3
0
1
1
24
1
22
½
5
0
319
10GM Sune Berg Hansen
Helsingør Skakklub
25772595
9
½
1
1
2
1
26
½
7
1
19
½
27
½
55
11Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
21422147
12
0
8
0
1
1
21
0
17
0
25
1
15
0
227
12GM Carsten Høi
Brønshøj Skakforening
23472390
11
1
13
½
27
0
28
1
3
1
14
0
18
0
11
13FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
237222
14
1
12
½
6
0
15
1
4
½
18
0
22
½
13
14IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23192380
13
0
16
1
20
1
5
1
6
1
12
1
19
1
61
15Bo Garner Christensen
Skakklubben K41
21212150
16
1
18
0
22
½
13
0
21
0
24
0
11
1
21
16Klaus Yssing
Brønshøj Skakforening
20502008
15
0
14
0
17
1
24
½
22
0
8
0
25
1
22
17FM Rene Skree Jensen
Næstved Skakklub
22082207
18
0
20
0
16
0
25
½
11
1
1
1
23
0
24
18IM Martin Haubro
BMS Skak
22842376
17
1
15
1
7
1
27
0
26
0
13
1
12
1
56
19IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
239023
20
1
22
1
26
½
6
1
27
1
10
½
14
0
53
20FM Arne Matthiesen
Skakklubben af 1968
23182342
19
0
17
1
14
0
8
1
2
0
23
½
24
1
14
21Jacob K. Høyer
Furesø Skakklub
218421
22
0
24
1
28
0
11
1
15
1
7
1
26
0
410
22Jan Mose Nielsen
Skovbo Skakklub
20972110
21
1
19
0
15
½
3
0
16
1
9
½
13
½
17
23Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21292196
24
1
26
0
4
0
2
0
8
1
20
½
17
1
18
24Thore Nyboe Jensen
Nørrebro Skakklub
19112081
23
0
21
0
25
1
16
½
9
0
15
1
20
0
23
25Jesper Kristiansen
Sjælsø Skakklub
19701994
26
0
28
0
24
0
17
½
1
0
11
0
16
0
½28
26IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24472469
25
1
23
1
19
½
10
½
18
1
27
0
21
1
54
27GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25282522
28
1
3
1
12
1
18
1
19
0
26
1
10
½
2
28Christian Altenburg Eriksson
GSF-Caïssa
21252164
27
0
25
1
21
1
12
0
5
½
4
1
7
½
49

1.klasse 1700-1899 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Allan Juul Stage
Hvidovre Skakklub
18571853
2
 
      01 - 16
2Anders Kjær
Brøndby Skakklub
17411804
1
 
      01 - 16
3Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
18861707
4
 
      01 - 16
4Dennis Lauge Rose
Frederiksberg Skakforening
17411816
3
 
      01 - 16
5Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
17911919
6
 
      01 - 16
6FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18911857
5
 
      01 - 16
7Frode Benedikt Nielsen
Frederiksberg Skakforening
18361844
8
 
      01 - 16
8Henrik Sandberg Jensen
Maribo Skakklub
17871966
7
 
      01 - 16
9Jan Rosenberg
Springeren Kolding
18321919
10
 
      01 - 16
10John Kristensen
Maribo Skakklub
18921842
9
 
      01 - 16
11Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
17971872
12
 
      01 - 16
12Steen Dahlgård Jensen
Maribo Skakklub
18061905
11
 
      01 - 16
13Steen Guldager Pedersen
Valby Skakklub
17811979
14
 
      01 - 16
14Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
18331813
13
 
      01 - 16
15Kian Pedersen
Valby Skakklub
185320
16
 
      01 - 16
16Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
15
 
      01 - 16

2.klasse 1500-1699 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
1Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
15881662       01 - 12
2Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15321596       01 - 12
3Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
15811802       01 - 12
4Kaj Refsgaard
Jernbanens Skakklub
16351737       01 - 12
5Søren Karlsen
Skakklubben Posten
13811641       01 - 12
6Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
15931726       01 - 12
7Stig Syndergaard
Valby Skakklub
16611842       01 - 12
8Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
15771768       01 - 12
9Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16001655       01 - 12
10Klaus Lynghøj Karstensen
Brøndby Skakklub
16671838       01 - 12
11Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
16181778       01 - 12
12Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16261688       01 - 12

3.klasse < 1499 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
13001671       01 - 16
Henry Kilian
Brøndby Skakklub
1196       01 - 16
Flemming Wadtland
Tåstrup Skakforening
11921504       01 - 16
Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
12261442       01 - 16
Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
10431186       01 - 16
Michael Vedsø
Frederiksberg Skakforening
14891631       01 - 16
Troels Barington
Valby Skakklub
14131724       01 - 16
Mathias Stage
Nykøbing F. Skakklub
1000       01 - 16
Hans-Christian Lykke
Enkeltmedlem - Indland
12441539       01 - 16
Benjamin Vinder
Sorø Skakklub
1030       01 - 16
Thor Poulsen
800       01 - 16
Mads Falkenberg
Tåstrup Skakforening
11591512       01 - 16
Jonas Falkenberg
Tåstrup Skakforening
10511300       01 - 16
Rasmus Falkenberg
Tåstrup Skakforening
10031297       01 - 16
Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
15421616       01 - 16
Vladimir Kloster Andersen
Tåstrup Skakforening
105212       01 - 16

Begynderklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPl
Indbydelse


Det åbne Brøndbymesterskab 2016   50-års jubilæumsturnering.

 Kom og fejr en helt enestående begivenhed!

I år afholder Brøndby kommune og Brøndby Skakklub det åbne brøndbymesterskab i hurtigskak for halvtredsindstyvende gang. I den anledning er præmierne ekstraordinær høje.

Der er garanterede førstepræmie i mesterklasse på kr. 6.000, og 2. præmie på kr 2500, 1.præmie i 1. klasse på kr. 3.500,-,  i 2. kl. på kr. 2.000,- og i 3. kl. på kr. 1000,- .

De øvrige præmier er efter indskud og der er slutspurtspræmier.

Derudover udsætter Brøndby Kommune ærespræmier i alle klasser

Spillested: Kilden Nygårds Plads 31, Brøndbyøster. Der er handicapvenlige lokaler.

Tidspunkt: Søndag 2. oktober fra kl. 09.00 til kl. 18.00.

Klasser og Indskud:

Mesterklasse (1900-?? )  alle deltagere betaler indskud kr. 140,

1. Klasse (1700  - rating - 1899) : indskud kr. 120,

2. klasse (1500 - rating - 1699): indskud kr. 100,

3. Klasse(rating < 1499):           indskud kr. 90,

Begynder                              : indskud kr. 70.

 

Der spilles Monrad over 7 runder med en halv times betænkningstid til hver spiller til hele partiet.

 

Fortæring: Mad og drikke kan købes på spillestedet.

 

Rygning: Ikke tilladt i spillelokalet.

 

Tilmelding: Senest søndag 25. september. på DSU´s hjemmeside eller på mail:

janolejohannessen@gmail.com

 

Betaling på reg. nr. 2417 kt. nr. 0725551150 Der kan ikke betales med bankoverførsel senere end onsdag 28. september.

Eller Mobilpay: 61962773

Husk at påføre navn, klasse du tilmelder dig, rating samt eventuelt Skakklub.

Hvis du har spørgsmål kan du kontakte Jan-Ole Johannessen: tlf. 2487 1428

 

Periode 2016-10-02 .. 2016-10-02
Dansk ratet Nej
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Michael Skelbæk
  • Yderligere : H. J. Nielsen

Tilmeldings muligheder til Det åbne brøndbymesterskab 50 års jubilæums turnering!!

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen >1900 28 2016-10-02 2016-09-28
1.klasse 1700-1899 16 2016-10-02 2016-09-28
2.klasse 1500-1699 12 2016-10-02 2016-09-28
3.klasse < 1499 16 2016-10-02 2016-09-28
Begynderklassen 0 2016-10-02 2016-09-28
Totalt antal tilmeldte 72
Deltagere i gruppen Mesterklassen >1900
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100101989 1400134 1. IM Bjørn Brinck-Claussen Sjælsø Skakklub 2212 2217 2016-08-11
100100465 1400940 2. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2303 2381 2016-09-05
100101998 1401530 3. Roland Reinhard Greger Brønshøj Skakforening 2308 2307 2016-09-19
100600786 1403532 4. Thomas K. Christensen Skakklubben af 1968 2205 22 2016-10-02
103102447 1408380 5. Dennis Jørgensen Skakforeningen ØBRO 2203 2215 2016-08-05
100801519 1403893 6. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2445 2421 2016-09-19
100800482 1400606 7. FM Jens Østergaard Hillerød Skakklub 2212 2239 2016-09-25
100100852 1401696 8. Peter Birk Petersen Tåstrup Skakforening 2138 2167 2016-09-09
100101331 1405420 9. Sigfred Haubro BMS Skak 2092 2143 2016-09-02
100800407 1400266 10. GM Sune Berg Hansen Helsingør Skakklub 2577 2595 2016-09-26
100300692 1408402 11. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2142 2147 2016-09-23
100101540 1400100 12. GM Carsten Høi Brønshøj Skakforening 2347 2390 2016-09-23
100800378 1400320 13. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub 2372 22 2016-10-02
100102653 1407589 14. IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2319 2380 2016-09-22
100100693 1402412 15. Bo Garner Christensen Skakklubben K41 2121 2150 2016-07-18
100101548 1407279 16. Klaus Yssing Brønshøj Skakforening 2050 2008 2016-08-31
100202302 1400592 17. FM Rene Skree Jensen Næstved Skakklub 2208 2207 2016-09-25
100103015 1414291 18. IM Martin Haubro BMS Skak 2284 2376 2016-09-02
100700286 1400142 19. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2390 23 2016-10-02
100400432 1403524 20. FM Arne Matthiesen Skakklubben af 1968 2318 2342 2016-09-25
100800080 1416316 21. Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2184 21 2016-10-02
100800945 1405306 22. Jan Mose Nielsen Skovbo Skakklub 2097 2110 2016-07-22
102101025 1400878 23. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2129 2196 2016-09-26
100100252 1405349 24. Thore Nyboe Jensen Nørrebro Skakklub 1911 2081 2016-07-14
100802270 1410628 25. Jesper Kristiansen Sjælsø Skakklub 1970 1994 2016-09-15
100801531 1401378 26. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2447 2469 2016-07-20
100700431 1406000 27. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2528 2522 2016-09-25
100802438 1412159 28. Christian Altenburg Eriksson GSF-Caïssa 2125 2164 2016-09-09
Deltagere i gruppen 1.klasse 1700-1899
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100104193 1452371 1. Allan Juul Stage Hvidovre Skakklub 1857 1853 2016-08-30
100102760 338200526 2. Anders Kjær Brøndby Skakklub 1741 1804 2016-08-15
103109806 1441094 3. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1886 1707 2016-09-20
100101705 1417916 4. Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1741 1816 2016-09-18
100101663 1414623 5. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1791 1919 2016-09-26
100802146 1402714 6. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1891 1857 2016-08-11
100101187 1405721 7. Frode Benedikt Nielsen Frederiksberg Skakforening 1836 1844 2016-09-25
100200771 1412515 8. Henrik Sandberg Jensen Maribo Skakklub 1787 1966 2016-09-24
100400358 1412531 9. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1832 1919 2016-09-24
100200772 1423827 10. John Kristensen Maribo Skakklub 1892 1842 2016-09-24
100103593 1417673 11. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1797 1872 2016-09-25
100201692 1423673 12. Steen Dahlgård Jensen Maribo Skakklub 1806 1905 2016-09-25
100102475 1504231 13. Steen Guldager Pedersen Valby Skakklub 1781 1979 2016-09-27
101095660 1462148 14. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1833 1813 2016-09-22
100101043 1438174 15. Kian Pedersen Valby Skakklub 1853 20 2016-10-02
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-10-02
Deltagere i gruppen 2.klasse 1500-1699
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095747 1462482 1. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1588 1662 2016-09-16
100100322 1411225 2. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1532 1596 2016-09-25
100800793 1433512 3. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1581 1802 2016-09-25
100100978 1411268 4. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1635 1737 2016-09-26
100100988 1414879 5. Søren Karlsen Skakklubben Posten 1381 1641 2016-09-28
100800404 1410946 6. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1593 1726 2016-09-24
100100808 1432435 7. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1661 1842 2016-09-28
100104081 1447173 8. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1577 1768 2016-09-15
100100016 1411098 9. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1600 1655 2016-09-13
100102174 1416561 10. Klaus Lynghøj Karstensen Brøndby Skakklub 1667 1838 2016-08-16
100103576 1414917 11. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1618 1778 2016-09-08
100101719 1418246 12. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1626 1688 2016-08-28
Deltagere i gruppen 3.klasse < 1499
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1226 1442 2016-08-24
102100841 1437909 Benjamin Vinder Sorø Skakklub 1030 2016-09-26
100103481 1418297 Flemming Wadtland Tåstrup Skakforening 1192 1504 2016-08-16
102101060 1447041 Hans-Christian Lykke Enkeltmedlem - Indland 1244 1539 2016-09-23
100100018 1414895 Henry Kilian Brøndby Skakklub 1196 2016-08-16
100104165 1451375 Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1043 1186 2016-09-04
100104326 1462172 Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1300 1671 2016-07-27
100104135 1451359 Jonas Falkenberg Tåstrup Skakforening 1051 1300 2016-09-28
100104064 1450670 Mads Falkenberg Tåstrup Skakforening 1159 1512 2016-09-28
100202403 - Mathias Stage Nykøbing F. Skakklub 1000 2016-09-18
100101720 1427148 Michael Vedsø Frederiksberg Skakforening 1489 1631 2016-09-12
100104136 1451367 Rasmus Falkenberg Tåstrup Skakforening 1003 1297 2016-09-28
100801036 1401920 Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1542 1616 2016-09-28
- Thor Poulsen 800 2016-09-27
100103389 1446762 Troels Barington Valby Skakklub 1413 1724 2016-09-18
100103953 1450611 Vladimir Kloster Andersen Tåstrup Skakforening 1052 12 2016-10-02
Deltagere i gruppen Begynderklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt