Arbejder ...

loading
Luk

Information:

Der er p.t en fejl i systemet der medfører at tabeller for turneringer der har sat korrektion på ikke bliver vist, hvis der endnu ikke er foretager rundelægning eller indtastet nogle resultater
Fejlen forventes rettet i løbet af eftermiddagen i dag (23/6),
Beklager de gener det evt. må medføre.

REMA 1000 SOMMER - EMT 2016, SKANDERBORG  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
21692190
6
½
2
0
3
1
4
0
5
½
24 - 51,721751,862193
2IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
24382428
5
1
1
1
6
½
3
1
4
½
41 - 23,7524413,682431
3Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21852198
4
0
5
0
1
0
2
0
6
0
061,8521481,922160
4Bjarne Light
Bov Skakklub
22342188
3
1
6
0
5
½
1
1
2
½
332,222501,862211
5WIM Nina Høiberg
Nordre Skakklub
21892220
2
0
3
1
4
½
6
0
1
½
24 - 51,921912,092218
6FM Bjørn Møller Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
24212417
1
½
4
1
2
½
5
1
3
1
41 - 23,624253,592421

Mesterklasse 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Iver Poulsen
Esbjerg Skakforening
21552156
6
½
2
1
3
½
4
½
5
0
2 - 42,921472,642153
2Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
20862171
5
0
1
0
6
1
3
1
4
½
2 - 42,3520892,772166
3Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20562078
4
0
5
0
1
½
2
0
6
½
162,120341,992038
4Simon Pil Wilbrandt
Frem Skakklub
21652208
3
1
6
½
5
0
1
½
2
½
2 - 4321553,072197
5Søren Ladegaard
Kjellerup Skakklub
20892131
2
1
3
1
4
1
6
½
1
1
12,3521552,432172
6Michael Bæhring Madsen
Fredericia Skakforening
20852089
1
½
4
½
2
0
5
½
3
½
252,320792,102087

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
17961883
6
½
2
½
3
0
4
0
5
½
52,417692,711859
2Poul Nørgaard
Skanderborg Skakklub
17721815
5
1
1
½
6
½
3
1
4
½
1 - 22,218202,161842
3Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
18181838
4
0
5
0
1
1
2
0
6
0
162,617702,351811
4Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
17891805
3
1
6
½
5
½
1
1
2
½
1 - 22,3518282,071862
5Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
17531839
2
0
3
1
4
½
6
½
1
½
42,0517672,351842
6Lars Garne Rasmussen
Åbyhøj Skakklub
19211962
1
½
4
½
2
½
5
½
3
1
333,419093,361955

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
16831707
6
½
2
1
3
½
4
1
5
½
23,2516912,911719
2Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
15091532
5
½
1
0
6
0
3
0
4
1
51,914911,531531
3Erik Hjorth
Viborg Skakklub
15161589
4
½
5
0
1
½
2
1
6
½
3 - 41,9515411,971600
4Allan Erik Schmidt Andersen
Skanderborg Skakklub
15891700
3
½
6
0
5
½
1
0
2
0
162,515222,851626
5Bjarne Berring Rasmussen
Skanderborg Skakklub
15021634
2
½
3
1
4
½
6
0
1
½
3 - 41,8515312,331637
6Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17231770
1
½
4
1
2
1
5
1
3
½
413,5517373,411794

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
13341323
6
½
2
½
3
0
4
0
5
½
52,1513050,491343
2Frederik Buttenschøn
Syddjurs Skakklub
14351623
5
½
1
½
6
½
3
½
4
½
32,9514151,931606
3Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
14561596
4
0
5
1
1
1
2
½
6
1
23,1514721,801624
4Martin Møller
Vojens Skakklub
1326
3
1
6
1
5
1
1
1
2
½
12,1149701000
5Sebastian Ladegaard
Kjellerup Skakklub
1223
2
½
3
0
4
0
6
0
1
½
161,35120701000
6Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
14871592
1
½
4
0
2
½
5
1
3
0
243,3514261,781576
Indbydelse

REMA 1000 SOMMER - EMT 2016, SKANDERBORG

 

Skanderborg Skakklub indbyder i samarbejde med REMA 1000 til 5 runders koordineret weekend turnering

Samarbejdet med REMA 1000 betyder, at der i den øverste klasse vil være forhøjede præmier.

Spilledage/-tidspunkt:

Fredag, den 2. september kl. 18.00 - 22.30.
Lørdag, den 3. september kl. 10.00 - 14.30 og 15.00 - 19.30
Søndag, den 4. september kl. 10.00 - 14.30 og 15.00 - 19.30.

Spillested: Spillestedet er i sidste øjeblik ændret til Morten Børup Skolen, Møllegade 45, 8660 Skanderborg (de fleste kender formentlig spillestedet fra flere af vore arrangementer). Det annoncerede spillested, Sundhedscenteret er pludseligt blev optaget af et andet arrangement (mail/SMS vil blive/er forsøgt afsendt til alle tilmeldte deltagere)

Grupper Der spilles i 6-mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad.

Betænkningstid: 90 min. til 40 træk, derefter 30 min. plus opsparet tid til resten af partiet med 30 sek. tillæg pr. træk fra træk ét. Mødetid senest 1 time efter rundens start.

Indskud 250 kr. (Max.100 deltagere, så skynd dig at tilmelde dig.

Tilmelding:    Med navn, fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 31. august 2016 til Bjarne Tornbjerg, tlf. 24 66 80 28 eller online her. 

Præmier 

Øverste gruppe: 1. præmie, kr. 3.000. 2. præmie, kr. 800.

Øvrige grupper: 1. præmie kr. 800. 2. præmie kr. 400.

Præmierne vil delvis blive udbetalt i form af gavekort til REMA 1000.

Kontante præmier deles ved pointsmæssig ligestilling i alle-mod-alle grupper.

Turneringen Elo-rates.

Rygning og mobiltelefoner: Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.

Fortæring: Skanderborg Skakklub sørger for fortæring, som kan købes på spillestedet til de sædvanlige rimelige priser.

Periode 2016-09-02 .. 2016-09-04
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til REMA 1000 SOMMER - EMT 2016, SKANDERBORG

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 1 6 2016-09-02 2016-08-31
Mesterklasse 2 6 2016-09-02 2016-08-31
Basis 1 6 2016-09-02 2016-08-31
Basis 2 6 2016-09-02 2016-08-31
Basis 3 6 2016-09-02 2016-08-31
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen Mesterklasse 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602240 1429221 1. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2169 2190 2016-08-17
100901506 1413767 2. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2438 2428 2016-08-08
100602129 1404792 3. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2185 2198 2016-08-26
100400293 1401360 4. Bjarne Light Bov Skakklub 2234 2188 2016-08-30
100600339 1400720 5. WIM Nina Høiberg Nordre Skakklub 2189 2220 2016-08-30
103107144 1416928 6. FM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2421 2417 2016-08-31
Deltagere i gruppen Mesterklasse 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500117 1405110 1. Iver Poulsen Esbjerg Skakforening 2155 2156 2016-07-28
100901527 1431412 2. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2086 2171 2016-08-16
100602311 1440489 3. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2056 2078 2016-08-21
100301708 1436988 4. Simon Pil Wilbrandt Frem Skakklub 2165 2208 2016-08-27
100900269 1403761 5. Søren Ladegaard Kjellerup Skakklub 2089 2131 2016-08-29
100501277 1413031 6. Michael Bæhring Madsen Fredericia Skakforening 2085 2089 2016-08-31
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602448 1444875 1. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1796 1883 2016-07-23
100600234 1449885 2. Poul Nørgaard Skanderborg Skakklub 1772 1815 2016-07-30
100500481 1506021 3. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1818 1838 2016-08-13
103111576 1449575 4. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1789 1805 2016-08-26
100400304 1419358 5. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1753 1839 2016-08-27
100600463 1406434 6. Lars Garne Rasmussen Åbyhøj Skakklub 1921 1962 2016-08-31
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103109806 1441094 1. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1683 1707 2016-07-25
100601082 1420658 2. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1509 1532 2016-07-25
100601289 1445537 3. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1516 1589 2016-08-31
100602312 1435655 4. Allan Erik Schmidt Andersen Skanderborg Skakklub 1589 1700 2016-07-24
100600519 1422375 5. Bjarne Berring Rasmussen Skanderborg Skakklub 1502 1634 2016-07-24
100602544 1451502 6. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1723 1770 2016-08-18
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1334 1323 2016-08-10
100602500 1449761 2. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1435 1623 2016-08-11
101095138 1457292 3. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1456 1596 2016-08-11
100401642 1457020 4. Martin Møller Vojens Skakklub 1326 2016-08-26
100901687 1452738 5. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1223 2016-08-29
100501384 1444786 6. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1487 1592 2016-08-31