Arbejder ...

loading

7. Grenzturnering 2016-2017  

Vis Gruppe : Parringer
7. Grenzturnering 2016-2017 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRn
1Karl Martin Kristensen
Løgumkloster Skakklub
11081562
8
0
2
0
3
0
4
1
5
1
6
0
7
0
13
0
 2130,451178
2 Helge Soerensen
16701670
7
½
1
1
8
½
3
½
4
0
 
6
0
12
1
16
0
1001670
3Holger Martens
18171817
6
0
7
0
1
1
2
½
8
½
4
1
 
18
0
7
1
4801817
4Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
15361581 
6
0
7
½
1
0
2
1
3
0
8
0
16
0
 142,151507
5Harald Eis
Tønder Skakklub
14961700    
1
0
    0160,91456
6Michel Langner
18461846
3
1
4
1
 
8
0
7
½
1
1
2
1
11
1
15
1
101846
7Niels Falsig
Tønder Skakklub
17051889
2
½
3
1
4
½
 
6
½
8
½
1
1
14
0
3
0
474,351695
8Guido Heinemann
Bov Skakklub
18171813
1
1
 
2
½
6
1
3
½
7
½
4
1
15
0
11
0
55,551786
9Hr. Oversidder -
Ingen klub
800         017 - 180800
10Nn. Oversidder -
Ingen klub
800         017 - 180800
11Eivind Palm
Tønder Skakklub
17871836
18
1
12
1
13
1
14
1
15
0
16
1
 
6
0
8
1
635,21811
12Scot Wolfgang Jensen
Løgumkloster Skakklub
15781706
17
0
11
0
18
0
13
1
14
1
15
0
16
0
2
0
 2123,21524
13Jens Peter Jensen
Løgumkloster Skakklub
13251559
16
0
17
1
11
0
12
0
18
½
14
0
15
0
1
1
 111,71361
14Nis H. Madsen
Løgumkloster Skakklub
15001616
15
1
16
½
 
11
0
12
0
13
1
18
0
7
1
18
0
92,451547
15Tobias Simon Lindgaard
Ribe Skakklub
14621615
14
0
18
½
16
1
17
1
11
1
12
1
13
1
8
1
6
0
22,051715
16 Stephan Millgramm
18001784
13
1
14
½
15
0
18
0
 
11
0
12
1
4
1
2
1
601800
17Daniel Otis Thieme
19081908
12
1
13
0
 
15
0
     11501908
18Jacob Jensen
Ribe Skakklub
1842
11
0
15
½
12
1
16
1
13
½
 
14
1
3
1
14
1
646,11839

Der spilles forrunder i 2 grupper á 8 mand, og derefter semifinale og finale om slutplaceringer i de sidste 2 runder. Af indberetningshensyn er alle grupper og matcher vist i samme tabel.

Turneringen er FIDE-ratet, men FIDE ratingtallene opdateres hver måned, derfor er kun ELO ved turneringen begyndelse vist.

Placering i forrunder / Platzierungen der Vorrunden:

(Partier mod udgåede spillere ikke medregnet) Semifinaler se runde 8
A                                                                                    B
Guido Heinemann, 4,5p (11,75)                                    Eivind Palm 5p
Michel Langner 4,5p (10)                                              Tobias Simon Lindgaard 4,5p
Niels Falsig 4p                                                               Jacob Jensen 4p
Holger Martens 3p                                                         Nis H Madsen 2,5p (6,25)
Helge Sörensen 2,5p                                                      Stephan Millgramm 2,5p (3,75)
Vagn Lauritzen 1,5p                                                      Scot Wolfgang Jensen 2p
Karl Martin Kristensen 1p                                             Jens Peter Jensen 0,5p
 
Finalerunde (runde 9)
1. og 2. Pl.:
Michel Langner – Tobias Simon Lindgaard    1-0, Turneringsvinder: Michel Langner, Nr 2: Tobias Simon Lindgaard
3. - 4. Pl.:
Guido Heinemann – Eivind Palm   0-1, Tredjeplads: Eivind Palm
5. – 6. Pl.:
Nis H Madsen– Jacob Jensen   0-1
7. – 8. Pl.:
Niels Falsig – Holger Martens   0-1
9. – 10. Pl.:
Helge Sörensen – Stephan Millgramm   0-1
 
13. – 14. Pl.:
Jens Peter Jensen – Karl Martin Kristensen   1-0 (spillet som runde 8)

 

Partier i turneringen 7. Grenzturnering 2016-2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Skakklubberne i Flensborg, Løgumkloster, Tønder og Leck indbyder til den

7. Grenzturnering 2016-2017 

Der spilles 9 runder alle-mod-alle / Monrad, Betænkningstid 2timer pr spiller til 40 træk, + 15 minutter + opsparet tid til resten.

Indskud 20€ eller 150 kr, dog 10€ eller 75 kr for skoleelever og studerende. 1. præmie 100€ eller 750 kr

Turneringen rates dansk, DWZ og FIDE.

Spilleplan: 27/9 Flensborg, 24/10 Tønder, 29/11 Øster Højst, 20/12 Leck, 24/1 Flensborg, 21/2 Øster Højst, 21/3 Flensborg, 25/4 Leck, 15/5 Tønder. Alle dage kl. 19:00 - 23:30.

 

Periode 2016-09-27 .. 2017-05-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://toenderskakklub.dk
Turnerings komite

Niels Falsig, Tønder

Holger Martens, Flensborg

Harald Eis, Leck

Dommere
  • Hoveddommer: Vagn Lauritzen

Tilmeldings muligheder til 7. Grenzturnering 2016-2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://toenderskakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
7. Grenzturnering 2016-2017 18 2016-09-27 2016-09-20
Totalt antal tilmeldte 18
Deltagere i gruppen 7. Grenzturnering 2016-2017
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100401550 1439960 1. Karl Martin Kristensen Løgumkloster Skakklub 1108 1562 2016-09-20
0 12988359 2. Helge Soerensen 1670 1670 2016-09-20
16214366 3. Holger Martens 1817 1817 2016-09-04
100400226 1436783 4. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1536 1581 2016-07-27
100401595 1270148 5. Harald Eis Tønder Skakklub 1496 1700 2016-09-25
16206126 6. Michel Langner 1846 1846 2016-09-04
100400382 1416081 7. Niels Falsig Tønder Skakklub 1705 1889 2016-08-12
100401598 24658359 8. Guido Heinemann Bov Skakklub 1817 1813 2016-08-14
1460714 9. Hr. Oversidder - Ingen klub 800 2016-09-28
1451170 10. Nn. Oversidder - Ingen klub 800 2016-09-28
100801031 1410709 11. Eivind Palm Tønder Skakklub 1787 1836 2016-08-07
100401569 1448870 12. Scot Wolfgang Jensen Løgumkloster Skakklub 1578 1706 2016-09-20
100400222 1439952 13. Jens Peter Jensen Løgumkloster Skakklub 1325 1559 2016-09-20
100401386 1449257 14. Nis H. Madsen Løgumkloster Skakklub 1500 1616 2016-09-28
102100849 1419820 15. Tobias Simon Lindgaard Ribe Skakklub 1462 1615 2016-09-28
0 24672084 16. Stephan Millgramm 1800 1784 2016-07-27
24680788 17. Daniel Otis Thieme 1908 1908 2016-09-04
100102292 1462814 18. Jacob Jensen Ribe Skakklub 1842 2016-09-23