Arbejder ...

loading

Rokadens klubmesterskab 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Michael Wilhelm Kull
Skakklubben Rokaden
18271874
8
0
2
1
3
½
4
½
5
1
6
½
7
1
33,718513,501894
2Kristian Siegler
Skakklubben Rokaden
18031864
7
1
1
0
8
0
3
½
4
1
5
1
6
½
443,518183,401876
3Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19211986
6
1
7
1
1
½
2
½
8
½
4
1
5
½
524,619334,611994
4Claus Nis Andersen
Skakklubben Rokaden
17181758
5
1
6
½
7
1
1
½
2
0
3
0
8
0
352,6517292,361771
5Ricardo De La Calle Aramburu
Skakklubben Rokaden
16591808
4
0
8
0
6
½
7
1
1
0
2
0
3
½
272,116562,841791
6Kaspar Jon Dreiberg
Skakklubben Rokaden
18201886
3
0
4
½
5
½
8
0
7
½
1
½
2
½
63,6517863,631863
7Villy Abildgaard Andersen
Skakklubben Rokaden
15911679
2
0
3
0
4
0
5
0
6
½
8
0
1
0
½81,5515441,681632
8Claus Rossen
Viborg Skakklub
21442163
1
1
5
1
2
1
6
1
3
½
7
1
4
1
16,2521495,982173

Afbud

Runde 1: Kaspar Dreiberg, Ricardo Aramburu

Runde 2: Claus Andersen, Ricardo Aramburu

 

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Leo Starup
Skakklubben Rokaden
13911558
2
0
5
1
8
½
4
1
10
1
6
½
12
½
33,6514293,291582
2Anders Pedersen Schmidt
Skakklubben Rokaden
1153
1
1
6
1
10
1
8
1
12
½
9
1
4
1
11,4154501000
3Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
10581317
4
0
7
0
11
½
5
½
8
½
10
1
9
½
3101,1511571,351383
4Steffen Krenk
Skakklubben Rokaden
13881503
3
1
8
½
12
0
1
0
11
½
7
1
2
0
384,0513412,431486
5Kim Heldgaard
Skakklubben Rokaden
12591491
6
0
1
0
9
0
3
½
7
½
11
0
8
½
112,812012,731422
6Bent Rasmussen
Skakklubben Rokaden
14811587
5
1
2
0
7
1
10
1
9
0
1
½
11
½
454,9514382,711599
7Niels Christian Offersen
Skakklubben Rokaden
1237
8
0
3
1
6
0
11
0
5
½
4
0
10
0
122,35119901000
8Gunnar Bach
Skakklubben Rokaden
14891496
7
1
4
½
1
½
2
0
3
½
12
0
5
½
395,313862,611472
9Finn Jensen
Grenå Skakklub
12371517
10
0
11
1
5
1
12
½
6
1
2
0
3
½
442,7512932,951559
10Jesper Kim Simonsen
Skakklubben Rokaden
14191553
9
1
12
1
2
0
6
0
1
0
3
0
7
1
374,6513452,841536
11Flemming Hesselberg
Skakklubben Rokaden
14891666
12
0
9
0
3
½
7
1
4
½
5
1
6
½
65,114174,351592
12Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
14201518
11
1
10
0
4
1
9
½
2
½
8
1
1
½
23,9514452,741543

Afbud

Runde 1: Kim Heldgaard, Anders Schmidt

Runde 2: Steffen Krenk, Flemming Hesselberg

Runde 3: Leo Starup

Indbydelse

Rokaden indbyder til Klubmesterskabet 2015

 
Spillested: Kulturhuset, Stemannsgade 2, Randers C lokale 3+4 på 2. sal

Spilledatoer: tirsdage 6/9, 13/9, 27/9, 11/10, 25/10, 15/11, 13/12 Udsatte partier afvikles som udgangspunkt på følgende datoer: 20/9 - 18/10 - 29/11. Derudover vil der være mulighed for afvikling af udsatte partier på de øvrige tirsdage i efteråret. Alle dage kl. 19.00 (det er tilladt at komme op til 1 time for sent).
 
Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til hele partiet + 30 sek pr. træk under hele partiet.
 
Turneringsform: 7 runder alle-mod-alle + evt. monradgruppe
 
Indskud: medlemmer gratis, ikke-medlemmer kr. 175,- = B-medlemsskab, dog juniorer 60 kr.
 
Turneringsleder: Sune Ørbæk Hansen.
Afbud på telefon 98 13 36 64  -  mail: enusnesnah@gmail.com senest kl. 16 på spilledagen. Husk, at underrette modstanderen.
Periode 2016-09-06 .. 2016-12-20
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Villy Andersen

Kasper Dreiberg

Claus Andersen

Dommere
  • Hoveddommer: Sune Ørbæk Hansen

Tilmeldings muligheder til Rokadens klubmesterskab 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2016-09-06 2016-09-03
Basis 1 12 2016-09-06 2016-09-03
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602545 1451499 1. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1827 1874 2016-08-01
100602045 1429280 2. Kristian Siegler Skakklubben Rokaden 1803 1864 2016-08-20
100600930 1409506 3. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1921 1986 2016-09-04
100601032 1415735 4. Claus Nis Andersen Skakklubben Rokaden 1718 1758 2016-08-31
100201713 1409280 5. Ricardo De La Calle Aramburu Skakklubben Rokaden 1659 1808 2016-08-19
100700051 1416065 6. Kaspar Jon Dreiberg Skakklubben Rokaden 1820 1886 2016-08-01
100601456 1420224 7. Villy Abildgaard Andersen Skakklubben Rokaden 1591 1679 2016-08-19
100300084 1403222 8. Claus Rossen Viborg Skakklub 2144 2163 2016-09-01
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600833 1422669 1. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1391 1558 2016-08-10
100602601 - 2. Anders Pedersen Schmidt Skakklubben Rokaden 1153 2016-08-23
100600303 1422820 3. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1058 1317 2016-08-01
100602524 1450590 4. Steffen Krenk Skakklubben Rokaden 1388 1503 2016-08-27
100601989 1420968 5. Kim Heldgaard Skakklubben Rokaden 1259 1491 2016-08-28
100601795 1422367 6. Bent Rasmussen Skakklubben Rokaden 1481 1587 2016-08-23
100602622 - 7. Niels Christian Offersen Skakklubben Rokaden 1237 2016-08-28
100602085 1420283 8. Gunnar Bach Skakklubben Rokaden 1489 1496 2016-08-10
100600811 1421140 9. Finn Jensen Grenå Skakklub 1237 1517 2016-08-01
100601583 1422545 10. Jesper Kim Simonsen Skakklubben Rokaden 1419 1553 2016-08-01
100602458 1450581 11. Flemming Hesselberg Skakklubben Rokaden 1489 1666 2016-08-28
100600981 1404741 12. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1420 1518 2016-08-30