Arbejder ...

loading

Nørresundby GP 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mestergruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jørgen Michael Jensen
Prøvemedlemmer
1680
8
1
2
0
3
½
4
0
5
0
6
½
7
0
272,351670
2Søren Hauge
Skørping Skakklub
17451771
7
1
1
1
8
½
3
½
4
0
5
0
6
0
342,951747
3Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
17581923
6
1
7
0
1
½
2
½
8
1
4
0
5
0
363,11755
4Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
17711929
5
0
6
1
7
0
1
1
2
1
3
1
8
1
523,21834
5FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
23022292
4
1
8
½
6
1
7
1
1
1
2
1
3
1
16,82302
6Niels Jacobsen
Nørresundby Skakklub
16891900
3
0
4
0
5
0
8
1
7
½
1
½
2
1
352,41707
7Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
18451924
2
0
3
1
4
1
5
0
6
½
8
1
1
1
33,951862
8Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
17731938
1
0
5
½
2
½
6
0
3
0
7
0
4
0
183,251706

Basisgruppe Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jens Riis
Sæby Skakklub
14421691
2
1
3
0
10
1
8
1
9
0
4
0
11
1
454,551417
2Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
11391317
1
0
13
1
9
1
6
0
8
0
14
1
7
0
3102,71153
3Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
14091586
4
1
1
1
8
1
10
0
6
0
9
1
5
0
443,61427
4Thomas Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
14891582
3
0
5
1
13
1
12
1
10
0
1
1
6
1
534,51512
5Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12911440
6
0
4
0
11
1
14
1
7
1
12
0
3
1
483,451316
6Søren Rud Ottesen
Tranum Skakklub
16101720
5
1
8
0
12
1
2
1
3
1
10
1
4
0
525,751610
7Jens Chr. Hæsum
Sæby Skakklub
1292
8
0
9
0
14
1
11
0
5
0
13
½
2
1
124,651195
8Gunner Poulsen
Tranum Skakklub
11681489
7
1
6
1
3
0
1
0
2
1
11
1
10
0
471,751303
9Peter Lindegaard
Frederikshavn Skakklub
1222
10
0
7
1
2
0
13
1
1
1
3
0
14
1
493,151260
10Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
15261747
9
1
12
1
1
0
3
1
4
1
6
0
8
1
514,91531
11Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
12631348
12
0
14
1
5
0
7
1
13
½
8
0
1
0
114,11191
12Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
11191484
11
1
10
0
6
0
4
0
14
1
5
1
13
1
462,151218
13Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
11431555
14
1
2
0
4
0
9
0
11
½
7
½
12
0
2133,051096
14Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
13
0
11
0
7
0
5
0
12
0
2
0
9
0
0140800
Indbydelse

Nørresundby GP
Nørresundby Skakklub indbyder til Hurtigskak Grand Prix
lørdag den 26. november 2016 kl. 10.00 - ca. 16.00  i vores klublokaler: Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby

Indskud:

100 kr. pr. spiller

Turneringsform:

Der spilles 7 runder Monrad eller alle mod alle i 1 eller flere grupper.
Gruppeinddeling i henhold til reglementet for Nordjysk Grand Prix.
Der spilles efter FIDE's regler for hurtigskak.

Præmier:

70 % af indskuddet går til pengepræmier i turneringen, og 20 % går til den samlede GP-præmiepulje.
Spillerne inddeles i præmiegrupper efter aktuel GP-rating, således at alle har rimelige chancer for at komme i præmietagernes rækker.

Betænkningstid:

20 minutter pr. spiller til hele partiet.

Tilmelding

senest torsdag den 24. november.
Det henstilles, at man tilmelder sig snarest muligt, så andre kan se, hvem der er med.

Du kan også ringe eller skrive til

Arne Hove
Gadegaardsvej 11
9400 Nørresundby
Tlf. 51 51 06 66

 

Periode 2016-11-26 .. 2016-11-26
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Arne Hove

Tilmeldings muligheder til Nørresundby GP 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mestergruppe 8 2016-11-26 2016-11-24
Basisgruppe 14 2016-11-26 2016-11-24
Totalt antal tilmeldte 22
Deltagere i gruppen Mestergruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095960 - 1. Jørgen Michael Jensen Prøvemedlemmer 1680 2016-11-24
100700173 1441191 2. Søren Hauge Skørping Skakklub 1745 1771 2016-11-20
100700648 1417037 3. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1758 1923 2016-11-21
100700384 1428373 4. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1771 1929 2016-10-07
100700360 1400886 5. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2302 2292 2016-11-20
100701708 1461176 6. Niels Jacobsen Nørresundby Skakklub 1689 1900 2016-11-24
100700677 1406159 7. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1845 1924 2016-11-10
100700759 1404172 8. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1773 1938 2016-11-24
Deltagere i gruppen Basisgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700477 1444425 1. Jens Riis Sæby Skakklub 1442 1691 2016-08-16
100701127 1409115 2. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1139 1317 2016-08-02
100700850 1444921 3. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1409 1586 2016-11-24
103109271 1431676 4. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1489 1582 2016-10-03
101095193 1453521 5. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1291 1440 2016-11-12
100600405 1429183 6. Søren Rud Ottesen Tranum Skakklub 1610 1720 2016-08-05
100700487 1453793 7. Jens Chr. Hæsum Sæby Skakklub 1292 2016-11-22
100701497 1444913 8. Gunner Poulsen Tranum Skakklub 1168 1489 2016-08-05
100701759 - 9. Peter Lindegaard Frederikshavn Skakklub 1222 2016-11-01
100701660 1447262 10. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1526 1747 2016-11-20
100201715 1409700 11. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 1263 1348 2016-08-02
100701176 1435167 12. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1119 1484 2016-11-07
100700523 1435159 13. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1143 1555 2016-10-28
- 14. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-11-25