Arbejder ...

loading

Silkeborg Bymesterskab 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Per Sønderskov
Silkeborg Skakklub Af 1930
1734
8
0
2
0
3
½
4
½
5
½
6
1
7
0
62,71728
2David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
1853
7
½
1
1
8
½
3
1
4
½
5
1
6
0
23,91871
3Lasse Emil Petersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1620
6
½
7
½
1
½
2
0
8
0
4
1
5
0
71,651646
4Lars Bøgedal Mæhle
Silkeborg Skakklub Af 1930
1804
5
0
6
0
7
½
1
½
2
½
3
0
8
½
283,41762
5Birger Poul Møller
Silkeborg Skakklub Af 1930
1823
4
1
8
0
6
1
7
½
1
½
2
0
3
1
433,61835
6Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1754
3
½
4
1
5
0
8
0
7
½
1
0
2
1
352,91757
7Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1861
2
½
3
½
4
½
5
½
6
½
8
0
1
1
441846
8Morten Kjær Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
2062
1
1
5
1
2
½
6
1
3
1
7
1
4
½
615,82066

Basis 1 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Tommy Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1445
8
0
2
½
3
½
4
0
5
½
6
0
7
0
83,41360
2Ove Jelling
Silkeborg Skakklub Af 1930
1426
7
0
1
½
8
0
3
1
4
1
5
0
6
0
63,21395
3Stig Abildgaard Holten
Silkeborg Skakklub Af 1930
1429
6
0
7
0
1
½
2
0
8
½
4
1
5
1
353,21420
4Søren Westergaard
Silkeborg Skakklub Af 1930
1465
5
0
6
0
7
1
1
1
2
0
3
0
8
0
273,61393
5Peter Sehested
Silkeborg Skakklub Af 1930
1616
4
1
8
½
6
1
7
½
1
½
2
1
3
0
35,151596
6Stig Nørregård
Silkeborg Skakklub Af 1930
1418
3
1
4
1
5
0
8
1
7
0
1
1
2
1
523,11522
7Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
1420
2
1
3
1
4
0
5
½
6
1
8
1
1
1
13,11569
8Carsten Mogensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1431
1
1
5
½
2
1
6
0
3
½
7
0
4
1
443,251465

Basis 2 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Mogens Højgaard Jensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1300
8
1
2
1
3
1
4
0
5
0
6
0
7
1
442,951302
2John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1334
7
½
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
0
33,81366
3Tr¢ndur Robinson Olsson
Silkeborg Skakklub Af 1930
1242
6
0
7
1
1
0
2
0
8
0
4
0
5
1
272,81206
4Henrik Wang-Holm
Silkeborg Skakklub Af 1930
1246
5
½
6
½
7
1
1
1
2
0
3
1
8
1
522,851372
5Knud Mogens Jacobsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1274
4
½
8
1
6
0
7
0
1
1
2
0
3
0
63,151245
6Steen Konradsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1366
3
1
4
½
5
1
8
1
7
0
1
1
2
1
14,151427
7Jesper Ulsig
Silkeborg Skakklub Af 1930
1306
2
½
3
0
4
0
5
1
6
1
8
½
1
0
3531306
8Tim Halvorsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1377
1
0
5
0
2
0
6
0
3
1
7
½
4
0
84,31251

Basis 3 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Karl Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1025
8
0
2
0
3
0
4
1
5
0
6
0
7
1
282,95982
2Iver Liin
Silkeborg Skakklub Af 1930
1194
7
0
1
1
8
1
3
1
4
0
5
½
6
0
54,71140
3Ole Boye-Hansen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1097
6
0
7
1
1
1
2
0
8
1
4
0
5
1
433,71111
4Alice Kaltoft
Silkeborg Skakklub Af 1930
1072
5
0
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
8
0
423,451097
5Jørn Henning Andreasen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1234
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
0
15,11252
6Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
3
1
4
0
5
0
8
0
7
1
1
1
2
1
442,71059
7Lars Peter Levin Olsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
996
2
1
3
0
4
0
5
0
6
0
8
1
1
0
272,65967
8Erik Søe Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1000
1
1
5
0
2
0
6
1
3
0
7
0
4
1
362,71014
Indbydelse

Grupper: Der spilles 7 runder i 8 mands grupper. Nederste gruppe spilles evt. som Monrad.

Spillested: Lunden, Vestergade 74, Silkeborg 

Spilledatoer: 1/09, 8/09, 15/09, 22/9, 13/10, 27/10, 17/11

Spilletidspunkt: Fra kl. 19.00 til 24.00.

Betænkningstid:

90 minutter til 40 træk plus 30 minutter samt opsparet tid til resten af partiet.

Derudover tillægges 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Rygning er ikke tilladt i Lunden.

Indskud: Ens for alle kr. 125,-

PræmierHele indskuddet (bortset fra EMT - afgift)   

Bymester: Vinder af øverste gruppe kåres som bymester. Dette afgøres først efter point, herefter ved korrektionsberegning.

Tilmelding: Senest d. 26.08 2016 via opslag i Silkeborg Skakklub, ved kontakt til Johnny Koust Rasmussen på tlf. 51 56 10 61 / formand@silkeborgskakklub.dk eller online via DSU's turneringsmodul.

Periode 2016-09-01 .. 2016-11-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Johnny Koust Rasmussen

Tilmeldings muligheder til Silkeborg Bymesterskab 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2016-09-01 2016-08-26
Basis 1 8 2016-09-01 2016-08-26
Basis 2 8 2016-09-01 2016-08-26
Basis 3 8 2016-09-01 2016-08-26
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602554 1451790 1. Per Sønderskov Silkeborg Skakklub Af 1930 1734 1642 2016-08-12
100602274 1428977 2. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1853 1913 2016-08-20
100602138 1440659 3. Lasse Emil Petersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1620 1784 2016-08-29
100600227 1451731 4. Lars Bøgedal Mæhle Silkeborg Skakklub Af 1930 1804 2016-08-22
100600978 1421816 5. Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1823 1852 2016-08-25
100900509 1422383 6. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1754 1816 2016-08-08
100600236 1407333 7. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1861 1932 2016-08-10
100601472 1407716 8. Morten Kjær Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 2062 2097 2016-08-28
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602604 1462091 1. Tommy Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 1445 2016-08-24
100600388 1421115 2. Ove Jelling Silkeborg Skakklub Af 1930 1426 2016-08-18
100600074 1421018 3. Stig Abildgaard Holten Silkeborg Skakklub Af 1930 1429 2016-08-23
100601461 1422960 4. Søren Westergaard Silkeborg Skakklub Af 1930 1465 1726 2016-08-22
100600546 1462237 5. Peter Sehested Silkeborg Skakklub Af 1930 1616 2016-08-27
100602535 1451774 6. Stig Nørregård Silkeborg Skakklub Af 1930 1418 2016-08-12
100600981 1404741 7. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1420 1518 2016-08-11
100601752 1421794 8. Carsten Mogensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1431 1323 2016-08-20
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601230 1421182 1. Mogens Højgaard Jensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1300 2016-08-24
100602575 1453947 2. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1334 1323 2016-08-10
100701564 0 3. Tr¢ndur Robinson Olsson Silkeborg Skakklub Af 1930 1242 2016-08-20
100900257 1434640 4. Henrik Wang-Holm Silkeborg Skakklub Af 1930 1246 2016-08-12
100600231 1421069 5. Knud Mogens Jacobsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1274 1513 2016-08-12
100602137 1421417 6. Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1366 1561 2016-08-21
100602614 - 7. Jesper Ulsig Silkeborg Skakklub Af 1930 1306 2016-08-28
100600245 1420810 8. Tim Halvorsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1377 2016-08-22
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600400 1454129 1. Karl Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1025 2016-08-20
103104318 1421697 2. Iver Liin Silkeborg Skakklub Af 1930 1194 2016-08-22
100600226 1428896 3. Ole Boye-Hansen Silkeborg Skakklub Af 1930 1097 2016-08-20
100602503 1454110 4. Alice Kaltoft Silkeborg Skakklub Af 1930 1072 2016-08-27
100602534 1454080 5. Jørn Henning Andreasen Silkeborg Skakklub Af 1930 1234 2016-08-18
100602402 1459945 6. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2016-08-20
100602519 1454102 7. Lars Peter Levin Olsen Silkeborg Skakklub Af 1930 996 2016-08-27
100600392 1429078 8. Erik Søe Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1000 2016-08-27