Arbejder ...

loading

Nørresundby Klubturnering 2016/17  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Børge Pedersen
Nørresundby Skakklub
20042050
10
½
2
0
3
1
4
½
5
0
6
0
7
1
8
1
9
0
473,820083,772053
2Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
21212170
9
½
1
1
10
½
3
1
4
0
5
½
6
½
7
0
8
1
565,2521165,262166
3Ole Rysgaard Madsen
Nørresundby Skakklub
18631962
8
1
9
0
1
0
2
0
10
0
4
0
5
0
6
0
7
½
102,218422,701944
4Tommy Nielsen
Jetsmark Skakklub
20922133
7
1
8
½
9
½
1
½
2
1
3
1
10
½
5
1
6
½
24,921244,802159
5FM Bent Sørensen
Nørresundby Skakklub
22082225
6
0
7
1
8
1
9
½
1
1
2
½
3
1
4
0
10
½
46,2521935,942218
6FM Per Næsby Andreasen
Nørresundby Skakklub
22562279
5
1
10
½
7
1
8
1
9
½
1
1
2
½
3
1
4
½
716,822606,572285
7Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18561932
4
0
5
0
6
0
10
0
8
½
9
½
1
0
2
1
3
½
82,1518672,371934
8Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18441896
3
0
4
½
5
0
6
0
7
½
10
1
9
0
1
0
2
0
292,0518432,001896
9FM Jørgen Jørgensen
Nørresundby Skakklub
21582211
2
½
3
1
4
½
5
½
6
½
7
½
8
1
10
½
1
1
635,721645,772214
10Svend Pedersen
Nørresundby Skakklub
21712215
1
½
6
½
2
½
7
1
3
1
8
0
4
½
9
½
5
½
555,8521545,822203

Basisklasse Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Kewin Birk Pedersen
Nørresundby Skakklub
16391770
2
1
4
1
7
½
15
½
12
1
10
½
18
1
9
0
16
1
44,916574,001778
2Pia Nielsen
Nørresundby Skakklub
9931389
1
0
16
1
18
0
3
0
17
1
8
1
4
1
15
0
13
0
4131,511282,081388
3Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
12841503
4
0
8
1
9
0
2
1
18
1
13
0
11
1
10
½
7
0
93,413342,361520
4Anders Geisler
Aalborg Skakforening af 1889
1603
3
1
1
0
15
½
6
0
14
1
11
1
2
0
12
1
10
0
86,35152201000
5Mogens Hermansen
Nørresundby Skakklub
15811679
6
½
18
1
12
0
7
0
11
1
15
0
13
½
17
1
8
1
56615364,541671
6Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
13781574
5
½
15
0
13
1
4
1
16
0
18
0
17
½
8
1
11
1
574,414053,511566
7Arne Hove
Nørresundby Skakklub
18031893
8
1
10
0
1
½
5
1
9
1
12
1
15
0
16
1
3
1
27,418035,841888
8Peter Aksel Kristensen Hove
Nørresundby Skakklub
1008
7
0
3
0
16
0
17
0
13
1
2
0
14
1
6
0
5
0
2181,9101301000
9Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
16281740
10
0
11
1
3
1
18
1
7
0
16
1
12
1
1
1
15
½
55,3516634,791766
10Lars Nielsen
Nørresundby Skakklub
16391913
9
1
7
1
14
1
12
½
15
½
1
½
16
½
3
½
4
1
35,716636,161903
11Allan Badsbjerg
Nørresundby Skakklub
13291506
12
0
9
0
17
1
13
1
5
0
4
0
3
0
14
0
6
0
217412393,171488
12Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
14511636
11
1
14
1
5
1
10
½
1
0
7
0
9
0
4
0
17
½
4123,7514623,711640
13Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
10051346
14
0
17
1
6
0
11
0
8
0
3
1
5
½
18
1
2
1
101,911492,191366
14Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
12271496
13
1
12
0
10
0
16
0
4
0
17
0
8
0
11
1
18
1
3153,1511752,301477
15Karsten Nielsen
Nørresundby Skakklub
16851825
16
½
6
1
4
½
1
½
10
½
5
1
7
1
2
1
9
½
16,0516995,281836
16Finn Simonsen
Nørresundby Skakklub
13271518
15
½
2
0
8
1
14
1
6
1
9
0
10
½
7
0
1
0
4113,413542,341544
17Svend Aage Sørensen
Nørresundby Skakklub
12181315
18
0
13
0
11
0
8
1
2
0
14
1
6
½
5
0
12
½
3163,811821,861317
18Ole Skadborg Villadsen
Nørresundby Skakklub
17041832
17
1
5
0
2
1
9
0
3
0
6
1
1
0
13
0
14
0
314616144,871795
Indbydelse

Nørresundby Klubturnering 2016 - 17.

Deltagerne indplaceres primært i 10-mands grupper efter DSU’s rating, som de er kendt af turneringslederen ved tilmeldingsfristens udløb, dog således at gruppevinderen i sidste års basis turnering har ret til at spille i en højere gruppe.
Nederste gruppe kan være mindre og evt. spille dobbelt runder eller større i en Monrad-gruppe.
Hver gruppe spiller 9 runder alle mod alle, dog fastlægges runder for nederste gruppe først efter at endelig tilmelding er slut.
I alle grupper kan der efter aftale spilles forud.
Gyldigt afbud og ønsker om ændring af spilledato skal være meddelt til og bekræftet af modparten,
samt meddelt til turneringslederen med oplysning om ny forventet spilledag.
I en Monrad-gruppe vil planlægningen af næste runde ske senest dagen efter planlagt spilledato.
Evt. ikke afviklede partier vil indgå i planlægningen af næste runde med resultatet 1-0, såfremt forventet score for partiet er over 0,70 ellers med ½-½.
Alle udsatte partier skal være afviklet inden sidste spilledato for gruppen.
Ved fremmøde senere end 1 time efter fastsat starttidspunkt tabes partiet.
Turneringen, som er åben for alle medlemmer af DSU, rates og afvikles i øvrige forhold efter Reglement for DSU’s EMT og koordinerede turneringer, herunder ELO rating i muligt omfang.

                     

Tilmelding:

Senest søndag den 11. september 2016

via DSU's turneringsside eller SMS tiltlf. 26 25 46 31 til turneringslederen.

Spillested:

Nørresundby Skakklubs klublokaler, Kulturbroen, Strandgade 3, Nørresundby.

Spilledatoer:

15/9 – 29/9 – 27/10 – 24/11 – 8/12 2016 - 5/1 – 26/1 – 9/2 – 9/3 2017
Urene startes kl. 19.00

Betænkningstid:

For de 2 øverste grupper: 1½ time + 30 sek. pr. træk til 40 træk. Derefter 15 min. + 30 sek. pr. træk til resten af partiet.
For øvrige grupper: 1 time og 45 min. til 40 træk + 15 min. til resten af partiet.

Indskud:

170 kr. inkl. EMT/ELO-afgift på kr. 30,- til DSU,
dog 100 kr. for juniorer og pensionister over 64, som er medlem af Nørresundby Skakklub.

Præmier:

Placering og præmier afgøres ved ligestilling i point efter korrektion m.m.
(se præmiergrupper)
Fastsættes endeligt efter 1. runde.

Turneringsleder:

Svend Aage Sørensen, Nørresundby – tlf. 2625 4631
Arne Hove, Nørresundby – tlf. 5151 0666
Ass. Mogens Hermansen, Nørresundby – tlf. 4188 2200

Periode 2016-09-15 .. 2017-03-09
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://klub1617.klubtur.dk
Turnerings komite

Jens Riis, Sæby
Bjarne Sønderstrup, Aalborg
Svend Pedersen, Nørresundby

Tilmeldings muligheder til Nørresundby Klubturnering 2016/17

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://klub1617.klubtur.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 10 2016-09-15 2016-09-11
Basisklasse 18 2016-09-15 2016-09-11
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700393 1403257 1. Børge Pedersen Nørresundby Skakklub 2004 2050 2016-09-02
100700367 1401670 2. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2121 2170 2016-08-24
100700382 1419005 3. Ole Rysgaard Madsen Nørresundby Skakklub 1863 1962 2016-08-30
100700138 1401629 4. Tommy Nielsen Jetsmark Skakklub 2092 2133 2016-09-11
100700110 1400410 5. FM Bent Sørensen Nørresundby Skakklub 2208 2225 2016-08-16
100700360 1400886 6. FM Per Næsby Andreasen Nørresundby Skakklub 2256 2279 2016-09-09
100700759 1404172 7. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1856 1932 2016-08-31
100700648 1417037 8. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1844 1896 2016-09-09
100700375 1402820 9. FM Jørgen Jørgensen Nørresundby Skakklub 2158 2211 2016-08-31
100700396 1401092 10. Svend Pedersen Nørresundby Skakklub 2171 2215 2016-08-23
Deltagere i gruppen Basisklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701134 1447351 1. Kewin Birk Pedersen Nørresundby Skakklub 1639 1770 2016-09-11
100201715 1409700 2. Pia Nielsen Nørresundby Skakklub 993 1389 2016-08-31
101095048 1454200 3. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1284 1503 2016-09-06
101095829 1462709 4. Anders Geisler Aalborg Skakforening af 1889 1603 2016-09-11
100700555 1408925 5. Mogens Hermansen Nørresundby Skakklub 1581 1679 2016-09-03
100700523 1435159 6. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1378 1574 2016-08-16
100700371 1418769 7. Arne Hove Nørresundby Skakklub 1803 1893 2016-08-22
100701721 1461311 8. Peter Aksel Kristensen Hove Nørresundby Skakklub 1008 2016-09-09
100701660 1447262 9. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1628 1740 2016-09-09
100700384 1428373 10. Lars Nielsen Nørresundby Skakklub 1639 1913 2016-09-04
100700228 1444905 11. Allan Badsbjerg Nørresundby Skakklub 1329 1506 2016-08-29
100700690 1413856 12. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1451 1636 2016-08-24
100701752 1462458 13. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 1005 1346 2016-08-31
100701176 1435167 14. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1227 1496 2016-09-11
100700644 1441345 15. Karsten Nielsen Nørresundby Skakklub 1685 1825 2016-08-22
100700724 1451480 16. Finn Simonsen Nørresundby Skakklub 1327 1518 2016-08-26
100701127 1409115 17. Svend Aage Sørensen Nørresundby Skakklub 1218 1315 2016-08-16
100900347 1431536 18. Ole Skadborg Villadsen Nørresundby Skakklub 1704 1832 2016-09-12