Arbejder ...

loading

Chess House Fredagslyn 16. september 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Indledende gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jakob Mortensen
Skakklubben af 1968
13201616
8
+
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
1701320
2Kasper Hansen
21542135
7
0
1
1
8
+
3
1
4
1
5
1
6
1
61 - 33,452186
3Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
19401946
6
0
7
0
1
1
2
0
8
+
4
0
5
0
262,051909
4Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
19701907
5
0
6
0
7
0
1
1
2
0
3
1
8
+
352,21964
5FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
21762241
4
1
8
+
6
0
7
0
1
1
2
0
3
1
443,62164
6FM Bjarne Hansen
23002301
3
1
4
1
5
1
8
+
7
1
1
1
2
0
61 - 34,52310
7IM Karsten Rasmussen
Århus Skakklub/Skolerne
24232447
2
1
3
1
4
1
5
1
6
0
8
+
1
1
61 - 35,22423
8Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
1
-
5
-
2
-
6
-
3
-
7
-
4
-
080800

Indledende gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22352256
6
1
2
½
3
1
4
1
5
1
13,152269
2FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
23632324
5
1
1
½
6
1
3
1
4
½
423,952364
3Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
20082026
4
0
5
1
1
0
2
0
6
0
151,651993
4Jackie Andersen
Skanderborg Skakklub
23552382
3
1
6
1
5
1
1
0
2
½
33,92347
5Per Oehlerich
Nordre Skakklub
19071964
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
061,051876
6Dennis Hemdorff
Nordre Skakklub
19591986
1
0
4
0
2
0
5
1
3
1
241,351979

Funalegruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
Indbydelse

 

 

Fredagslyn med gode præmier

 

 

Fredag 16. september kl. 20:00

 
 

De indledende runder samt efterfølgende finalekampe afvikles i 6-mandsgrupper, så alle er sikret 10 partier.
  Ved ligestilling efter de indledende runder går den lavestratede videre til den højere finalegruppe.
  Ved ligestilling ved præmieuddeling spilles omkamp.

Turneringen lynskakrates i DSU-regi og FIDE's regler tillæg B4 anvendes (rørt brik, ulovligt træk afslutter partiet, kongen må ikke slås).

Af hensyn til indkøb (der kan købes toast, cheeseburgere, pølser med brød mm) vil vi gerne have en uforbindende forhåndstilmelding.
  Yderligere oplysninger og spørgsmål, kontakt Thomas Vestergård på thv@vip.cybercity.dk eller 24642862.

 
  Betænkningstid: 5 minutter til hele partiet.  
 
  Indskud: 50 kr.
80 kr. incl. dagskort for ikke-medlemmer.
 
 
  Præmier: Øverste finalegruppe:
1. præmie 500,- kr.
2. præmie 300,- kr.

Øvrige finalegrupper:
1. præmie 200,- kr.
2. præmie 100,- kr.
 
 
  Tilmelding: Meget gerne tilmelding på CHESS HOUSE's hjemmeside eller ved fremmøde indtil 19:50 på spilledagen.
Tilmeldingen lukkes ved 48 deltagere.
 
 
  Spillested: Chess House, Katrinebjergvej 111A, 8200 Aarhus N.  
     

     Deltagelse kræver ikke medlemskab af Chess House.
 

Periode 2016-09-16 .. 2016-09-16
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.chesshouse.dk/
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til Chess House Fredagslyn 16. september 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.chesshouse.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Indledende gruppe 1 8 2016-09-16 2016-09-16
Indledende gruppe 2 6 2016-09-16 2016-09-16
Funalegruppe 1 0 2016-09-16 2016-09-16
Totalt antal tilmeldte 14
Deltagere i gruppen Indledende gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100602111 1436376 1. Jakob Mortensen Skakklubben af 1968 1320 1616 2016-09-26
100900480 1402641 2. Kasper Hansen 2154 2135 2016-09-26
100201202 1402064 3. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1940 1946 2016-09-26
100600649 1401998 4. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1970 1907 2016-09-26
100602308 1440640 5. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2176 2241 2016-09-26
100600615 1403176 6. FM Bjarne Hansen 2300 2301 2016-09-26
100600992 1400088 7. IM Karsten Rasmussen Århus Skakklub/Skolerne 2423 2447 2016-09-26
- 8. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-09-26
Deltagere i gruppen Indledende gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt
100600595 1402889 1. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2235 2256 2016-09-26
100600675 1401408 2. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2363 2324 2016-09-26
100602212 1406523 3. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 2008 2026 2016-08-30
100700153 1402650 4. Jackie Andersen Skanderborg Skakklub 2355 2382 2016-09-26
100600351 1408410 5. Per Oehlerich Nordre Skakklub 1907 1964 2016-09-26
100600930 1409506 6. Dennis Hemdorff Nordre Skakklub 1959 1986 2016-09-26
Deltagere i gruppen Funalegruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Lyn) Elo Tilmeldt