Arbejder ...

loading

Kjellerup 40 års jubilæums hurtigturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Peter Riis
Horsens Skakforening
1955
2
1
3
0
8
0
10
0
9
½
4
1
7
0
7 - 82,61952
2Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1944
1
0
10
½
4
1
6
½
7
0
5
0
9
0
292,81920
3Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
2038
4
1
1
1
7
½
8
0
5
1
6
1
10
1
33,352094
4Jens Bæk Nielsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1996
3
0
5
0
2
0
9
0
10
0
1
0
6
1
1103,41924
5Erik Nilsson
Kjellerup Skakklub
2022
6
0
4
1
9
1
7
0
3
0
2
1
8
0
34 - 63,252017
6Jørn Hviid Christensen
Skive Skakklub
2004
5
1
7
0
10
1
2
½
8
0
3
0
4
0
7 - 831991
7Claus Rossen
Viborg Skakklub
2097
8
½
6
1
3
½
5
1
2
1
9
1
1
1
624,052145
8Bjarne Light
Bov Skakklub
2277
7
½
9
1
1
1
3
1
6
1
10
1
5
1
15,652294
9Niels Kristian Almtoft
Kjellerup Skakklub
2029
10
½
8
0
5
0
4
1
1
½
7
0
2
1
34 - 63,42021
10Poul Erik Nielsen
Sydøstfyn
2030
9
½
2
½
6
0
1
1
4
1
8
0
3
0
34 - 63,52020

1. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1898
2
½
10
½
4
1
7
1
3
½
8
1
9
1
1 - 24,51928
2Jacob Jacobsen
Holstebro Skakklub
1859
1
½
3
0
8
0
6
1
9
1
10
0
5
0
84,151810
3Peter Matzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1713
4
½
2
1
5
1
10
0
1
½
6
1
7
1
53 - 42,61812
4Leif Hamborg
Herning Skakklub
1729
3
½
6
½
1
0
9
0
5
1
7
1
10
0
35 - 72,951731
5Ernst Lund Jensen
Enkeltmedlem - Indland
1821
6
1
7
0
3
0
8
0
4
0
9
1
2
1
35 - 73,91794
6John Klaus Jensen
Holstebro Skakklub
1715
5
0
4
½
9
0
2
0
7
0
3
0
8
0
½102,751648
7Frode Meldgaard
Skive Skakklub
1849
8
1
5
1
10
0
1
0
6
1
4
0
3
0
35 - 74,051818
8Lars Schøning
Skive Skakklub
1856
7
0
9
1
2
1
5
1
10
1
1
0
6
1
53 - 43,951888
9Frank Gjerning Petersen
Kjellerup Skakklub
1731
10
0
8
0
6
1
4
1
2
0
5
0
1
0
292,751709
10Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1805
9
1
1
½
7
1
3
1
8
0
2
1
4
1
1 - 23,51880

2. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Uffe Kallenbach
THY Skakklub
1650
8
0
2
0
3
0
4
½
5
½
6
½
7
0
83,951566
2Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1607
7
½
1
1
8
½
3
1
4
½
5
½
6
½
1 - 33,451639
3Morten Sørensen
Skive Skakklub
1613
6
½
7
1
1
1
2
0
8
½
4
0
5
0
363,551596
4Erik Ruskjær
Kjellerup Skakklub
1635
5
½
6
1
7
½
1
½
2
½
3
1
8
½
1 - 33,751658
5Michael René Christensen
THY Skakklub
1515
4
½
8
0
6
½
7
1
1
½
2
½
3
1
442,451587
6Egon Rysgaard Madsen
THY Skakklub
1663
3
½
4
0
5
½
8
½
7
1
1
½
2
½
54,11645
7Janith Easan
Fredericia Skakforening
1558
2
½
3
0
4
½
5
0
6
0
8
½
1
1
72,91540
8Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
1643
1
1
5
1
2
½
6
½
3
½
7
½
4
½
1 - 33,851663

3. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Peter Larsen
Skakklubben Rokaden
1271
2
1
3
1
8
1
11
1
16
1
10
0
19
1
61 - 231474
2Jens Porsborg
Skive Skakklub
1233
1
0
22
1
10
0
7
1
15
0
14
0
13
1
314 - 163,91193
3Marius Bøss Sørensen
Skive Skakklub
1398
4
1
1
0
19
1
18
0
6
1
9
1
20
1
53 - 44,91403
4Jacob Kindt Nielsen
Kjellerup Skakklub
1284
3
0
5
1
22
1
10
0
12
1
18
½
9
0
11 - 134,051259
5Søren Schmidt
Kjellerup Skakklub
1016
6
0
4
0
20
0
15
0
13
1
21
0
22
½
222,45973
6Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1222
5
1
8
0
9
1
19
0
3
0
12
0
7
0
217 - 213,951134
7Frede Vognstoft Andreassen
Lemvig Skakklub
1158
8
0
10
0
13
1
2
0
21
1
17
1
6
1
45 - 103,651174
8Jakob Schultz Svenningsen
Skive Skakklub
1095
7
1
6
1
1
0
16
0
20
0
15
1
14
1
45 - 102,451167
9Birgitte Brunsgaard Jacobsen
Skive Skakklub
1128
10
1
11
0
6
0
17
1
14
1
3
0
4
1
45 - 102,151227
10Thomas Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
1479
9
0
7
1
2
1
4
1
18
1
1
1
11
0
53 - 45,51457
11John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1362
12
1
9
1
16
1
1
0
19
1
20
1
10
1
61 - 24,41439
12Signe Sofie Bøss Sørensen
Skive Skakklub
1039
11
0
13
1
17
½
20
½
4
0
6
1
15
1
45 - 102,41116
13Sebastian Tørring
Kjellerup Skakklub
866
14
0
12
0
7
0
21
1
5
0
22
1
2
0
217 - 211,35895
14Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1154
13
1
16
0
18
0
22
1
9
0
2
1
8
0
314 - 163,41136
15Erik Munk
Kjellerup Skakklub
1137
16
0
17
0
21
1
5
1
2
1
8
0
12
0
314 - 163,651108
16Lars Jensen
Viborg Skakklub
1332
15
1
14
1
11
0
8
1
1
0
19
0
18
1
45 - 104,351316
17Frede Hvam
Kjellerup Skakklub
1089
18
0
15
1
12
½
9
0
22
½
7
0
21
0
217 - 213,051042
18Sebastian Ladegaard
Kjellerup Skakklub
1267
17
1
19
0
14
1
3
1
10
0
4
½
16
0
11 - 133,21281
19Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1368
20
1
18
1
3
0
6
1
11
0
16
1
1
0
45 - 104,21359
20Jan Kringstad
Skive Skakklub
1189
19
0
21
1
5
1
12
½
8
1
11
0
3
0
11 - 133,551187
21Peter Hedegaard
Kjellerup Skakklub
1039
22
0
20
0
15
0
13
0
7
0
5
1
17
1
217 - 213994
22Jan Tastesen
Kjellerup Skakklub
1208
21
1
2
0
4
0
14
0
17
½
13
0
5
½
217 - 214,451098

Rating 1300-1499 (5 spillere)Rating 1150-1299 (9 spillere)Rating 500-1149 (8 spillere)

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Anosh Easan
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
863
2
0
4
1
6
0
16
0
15
1
12
0
13
1
3143,3850
2Marius Ladegaard
Kjellerup Skakklub
993
1
1
3
1
8
0
9
0
5
1
6
1
14
1
544,251027
3Karoline Ryge Larsen
Kjellerup Skakklub
714
4
1
2
0
9
0
5
0
7
0
13
0
17
0
1202,2660
4Aksel Kærsgaard Knudsen
Prøvemedlemmer
800
3
0
1
0
19
0
13
1
17
½
11
0
15
0
183,5710
5Andreas Vang Lyhne Jensen
Skive Skakklub
857
6
1
8
0
12
½
3
1
2
0
16
1
19
0
112,75891
6Christoffer Ryge Larsen
Kjellerup Skakklub
946
5
0
7
1
1
1
20
0
12
1
2
0
18
1
483,5969
7Magnus Nørgaard Jørgensen
Kjellerup Skakklub
889
8
0
6
0
11
1
15
1
3
1
19
0
12
0
3133,6862
8Jeppe Libach Makholm
Skive Skakklub
940
7
1
5
1
2
1
14
0
18
1
9
½
10
0
63,55983
9Carl Emil Richter Thyssen
Silkeborg Skakklub Af 1930
934
10
1
12
½
3
1
2
1
14
1
8
½
20
0
523,41011
10Emil Vognstoft Andreassen
Prøvemedlemmer
800
9
0
11
1
15
1
19
1
20
0
18
1
8
1
532,45962
11Philip Uhre Knudsen
Prøvemedlemmer
800
12
0
10
0
7
0
17
1
13
1
4
1
16
1
4103845
12Carl Emil Kærsgaard Knudsen
Skive Skakklub
1000
11
1
9
½
5
½
18
0
6
0
1
1
7
1
494,45980
13Agnethe Silkjær Mortensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
725
14
0
15
0
17
½
4
0
11
0
3
1
1
0
192,6676
14Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1102
13
1
16
1
18
1
8
1
9
0
20
0
2
0
474,91062
15Maximillian Moselund Brieghel
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
736
16
0
13
1
10
0
7
0
1
0
17
1
4
1
3152,55756
16Alexander Ryge Larsen
Kjellerup Skakklub
982
15
1
14
0
20
0
1
1
19
0
5
0
11
0
2164,15885
17Alexander Kringstad
Prøvemedlemmer
800
18
0
19
0
13
½
11
0
4
½
15
0
3
1
2173,3742
18Andreas B. Nielsen
Kjellerup Skakklub
990
17
1
20
1
14
0
12
1
8
0
10
0
6
0
3123,9950
19Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
988
20
0
17
1
4
1
10
0
16
1
7
1
5
1
554,51011
20Janosh Easan
Fredericia Skakforening
1034
19
1
18
0
16
1
6
1
10
1
14
1
9
1
614,151133

A-gruppen (11 spillere)B-gruppen (9 spillere)

Indbydelse

Kjellerup  Skakklub

 

40 års jubilæums turnering

 

Kjellerup Skakklub indbyder til den årlige hurtigskakturnering søndag d. 30. oktober 2016 kl. 10.00.

Turneringen spilles i Alhuset, Skolegade 5, Kjellerup.

 

Klasser: Der vil fortrinsvis spilles klasseinddelt i flg. klasser: Mester, 1., 2., 3., 4. og skoleskak (max 1100 i rating), hvis deltagerantallet muliggør dette.

Turneringsform: 7 runders monrad.

Betænkningstid: 30 min. pr. spiller pr. parti. (Skoleskak 25 min.)

Indskud: 150 kr. Juniorer op til 16 år: 75kr. & skoleskakklasse: 30 kr.

Præmier (minimum): Hele indskuddet går til præmier

Tilmelding med navn, klub, ratingtal og tlf. nummer, senest onsdag d. 26. oktober.Til: Søren Ladegaard, Tlf.: 2195 6875 eller

E-mail: a.s.ladegaard@outlook.dk eller på turnering.skak.dk

 

Velassorteret kantine forefindes til fornuftige priser.

Periode 2016-10-30 .. 2016-10-30
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Søren Ladegaard

Tilmeldings muligheder til Kjellerup 40 års jubilæums hurtigturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 10 2016-10-30 2016-10-26
1. Klasse 10 2016-10-30 2016-10-26
2. Klasse 8 2016-10-30 2016-10-26
3. Klasse 22 2016-10-30 2016-10-26
Skoleskak 20 2016-10-30 2016-10-26
Totalt antal tilmeldte 70
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200013 1461885 1. Peter Riis Horsens Skakforening 1955 2016-10-25
103111576 1449575 2. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1944 1861 2016-10-23
100300623 1403273 3. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2038 2159 2016-10-24
102100994 1448064 4. Jens Bæk Nielsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1996 1909 2016-10-26
100900287 1409000 5. Erik Nilsson Kjellerup Skakklub 2022 2066 2016-09-26
100900404 1415964 6. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 2004 1885 2016-10-12
100300084 1403222 7. Claus Rossen Viborg Skakklub 2097 2175 2016-10-22
100400293 1401360 8. Bjarne Light Bov Skakklub 2277 2197 2016-10-26
100900283 1416871 9. Niels Kristian Almtoft Kjellerup Skakklub 2029 2063 2016-08-23
100900189 1406892 10. Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 2030 1977 2016-10-24
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600236 1407333 1. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1898 1932 2016-10-21
100900175 1405160 2. Jacob Jacobsen Holstebro Skakklub 1859 1911 2016-10-26
100400090 1419013 3. Peter Matzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1713 2016-10-22
100900773 1402838 4. Leif Hamborg Herning Skakklub 1729 1851 2016-10-11
100900260 1428586 5. Ernst Lund Jensen Enkeltmedlem - Indland 1821 1845 2016-10-26
101095621 1413104 6. John Klaus Jensen Holstebro Skakklub 1715 1724 2016-10-11
100900750 1430840 7. Frode Meldgaard Skive Skakklub 1849 1891 2016-10-21
100900588 816124 8. Lars Schøning Skive Skakklub 1856 1908 2016-10-26
100901544 1427032 9. Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1731 1753 2016-10-16
100501746 1448552 10. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1805 1749 2016-10-19
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100900653 1411292 1. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1650 1639 2016-10-26
103111288 1446894 2. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1607 1696 2016-10-26
102100969 1456113 3. Morten Sørensen Skive Skakklub 1613 2016-10-14
100900299 1409107 4. Erik Ruskjær Kjellerup Skakklub 1635 1750 2016-09-01
100901011 1415972 5. Michael René Christensen THY Skakklub 1515 1671 2016-10-26
100900449 1419838 6. Egon Rysgaard Madsen THY Skakklub 1663 1782 2016-10-26
100501747 1448560 7. Janith Easan Fredericia Skakforening 1558 1391 2016-10-19
100602448 1444875 8. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1643 1831 2016-10-09
Deltagere i gruppen 3. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600821 1440560 1. Peter Larsen Skakklubben Rokaden 1271 2016-10-24
100901594 1431196 2. Jens Porsborg Skive Skakklub 1233 1452 2016-10-09
100901738 1457209 3. Marius Bøss Sørensen Skive Skakklub 1398 1427 2016-10-12
100901686 1457195 4. Jacob Kindt Nielsen Kjellerup Skakklub 1284 2016-10-26
100901741 1457985 5. Søren Schmidt Kjellerup Skakklub 1016 2016-08-23
101200025 - 6. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1222 2016-10-25
100901792 1462792 7. Frede Vognstoft Andreassen Lemvig Skakklub 1158 2016-10-26
100901754 1457390 8. Jakob Schultz Svenningsen Skive Skakklub 1095 2016-10-26
100901731 1457012 9. Birgitte Brunsgaard Jacobsen Skive Skakklub 1128 2016-10-14
103109271 1431676 10. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1479 1582 2016-10-18
100602575 1453947 11. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1362 1339 2016-10-23
100901730 1456750 12. Signe Sofie Bøss Sørensen Skive Skakklub 1039 1363 2016-10-14
100901777 - 13. Sebastian Tørring Kjellerup Skakklub 866 2016-10-27
101200026 - 14. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1154 2016-10-25
100900277 1430904 15. Erik Munk Kjellerup Skakklub 1137 2016-08-23
100901773 1453378 16. Lars Jensen Viborg Skakklub 1332 1446 2016-10-07
100900940 1430238 17. Frede Hvam Kjellerup Skakklub 1089 2016-09-29
100901687 1452738 18. Sebastian Ladegaard Kjellerup Skakklub 1267 1402 2016-08-23
100900771 1413201 19. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1368 1557 2016-08-26
101095656 - 20. Jan Kringstad Skive Skakklub 1189 2016-10-28
100901387 1434560 21. Peter Hedegaard Kjellerup Skakklub 1039 2016-09-29
100901514 1431404 22. Jan Tastesen Kjellerup Skakklub 1208 2016-08-23
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095617 - 1. Anosh Easan Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 863 2016-10-19
101095507 - 2. Marius Ladegaard Kjellerup Skakklub 993 2016-08-31
100901768 1459414 3. Karoline Ryge Larsen Kjellerup Skakklub 714 2016-10-06
101095946 - 4. Aksel Kærsgaard Knudsen Prøvemedlemmer 800 2016-10-16
101095542 1462598 5. Andreas Vang Lyhne Jensen Skive Skakklub 857 2016-10-12
100901712 1459392 6. Christoffer Ryge Larsen Kjellerup Skakklub 946 2016-10-06
100901778 - 7. Magnus Nørgaard Jørgensen Kjellerup Skakklub 889 2016-10-13
101095543 1462580 8. Jeppe Libach Makholm Skive Skakklub 940 2016-10-12
100602574 1458248 9. Carl Emil Richter Thyssen Silkeborg Skakklub Af 1930 934 2016-10-29
101095944 - 10. Emil Vognstoft Andreassen Prøvemedlemmer 800 2016-10-26
101095943 - 11. Philip Uhre Knudsen Prøvemedlemmer 800 2016-10-27
100901783 1462784 12. Carl Emil Kærsgaard Knudsen Skive Skakklub 1000 2016-10-12
101095627 - 13. Agnethe Silkjær Mortensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 725 2016-10-16
100602402 1459945 14. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1102 2016-10-27
101095564 - 15. Maximillian Moselund Brieghel Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 736 2016-10-25
100901711 1459384 16. Alexander Ryge Larsen Kjellerup Skakklub 982 2016-10-06
101095945 - 17. Alexander Kringstad Prøvemedlemmer 800 2016-10-16
100901770 1459430 18. Andreas B. Nielsen Kjellerup Skakklub 990 2016-10-06
100602607 - 19. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 988 2016-10-27
101095616 - 20. Janosh Easan Fredericia Skakforening 1034 2016-10-19