Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Christian Volmer Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
19502017
8
1
2
½
3
½
4
0
5
½
6
0
7
0
62,319562,742013
2Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
21092147
7
½
1
½
8
1
3
0
4
1
5
½
6
½
423,9521104,152144
3Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20302076
6
1
7
½
1
½
2
1
8
½
4
½
5
0
433,120483,372089
4Maria Vasova
Aalborg Skakforening af 1889
21162116
5
1
6
1
7
½
1
1
2
0
3
½
8
1
514,0521353,832134
5John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20552104
4
0
8
½
6
1
7
½
1
½
2
½
3
1
443,420673,692109
6Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20872042
3
0
4
0
5
0
8
0
7
1
1
1
2
½
83,720633,002032
7Jens Johan Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
20041989
2
½
3
½
4
½
5
½
6
0
8
½
1
1
52,8520172,452005
8Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
21722206
1
0
5
½
2
0
6
1
3
½
7
½
4
0
74,6521294,772172

Maria vinder 1.præmie og klubmesterskab.

Jacob, Bjarne og John deler 2.præmien

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18451893
8
1
2
0
3
0
4
1
5
½
6
1
7
½
44418453,551900
2Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
17361899
7
½
1
1
8
½
3
1
4
1
5
½
6
1
12,818533,621927
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17871924
6
0
7
0
1
1
2
0
8
0
4
0
5
½
73,3517323,881888
4Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17841890
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
183,3517143,521840
5Mark Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
17871835
4
1
8
½
6
1
7
1
1
½
2
½
3
½
523,3518412,911877
6Preben Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17361807
3
1
4
1
5
0
8
½
7
½
1
0
2
0
362,817422,611813
7Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18231896
2
½
3
1
4
1
5
0
6
½
8
0
1
½
53,7518163,571895
8Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
19021966
1
0
5
½
2
½
6
½
3
1
7
1
4
1
34,618994,341968

Bogi vinder 1.præmie

Mark vinder 2.præmie

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Steen Olav Engel
Aalborg Skakforening af 1889
15451718
8
½
2
1
3
-
4
1
5
½
6
0
7
½
42,1516042,111774
2Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17221855
7
1
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
0
514,617343,221867
3Cristian Mihalcea
Aalborg Skakforening af 1889
1500
6
0
7
0
1
+
2
0
8
1
4
-
5
-
281,25148901000
4Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17011833
5
1
6
1
7
½
1
0
2
0
3
+
8
½
433,616833,061817
5Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16281703
4
0
8
0
6
½
7
½
1
½
2
0
3
+
72,915791,991688
6Anders Geisler
Aalborg Skakforening af 1889
1603
3
1
4
0
5
½
8
0
7
½
1
1
2
1
423,35162301000
7Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16031744
2
0
3
1
4
½
5
½
6
½
8
½
1
½
63,3516082,341737
8Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
16551736
1
½
5
1
2
0
6
1
3
0
7
½
4
½
53,916432,281739

1. præmie: Karl Henrik

2. præmie: Anders

Christian udgår af turneringen. De ikke spillede partier rates ikke.

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12821484
8
0
2
0
3
0
4
½
5
½
6
½
7
0
72,712281,521469
2Lasse Jungberg
Aalborg Skakforening af 1889
1400
7
1
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
714160201000
3Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13711584
6
0
7
1
1
1
2
0
8
½
4
1
5
0
43,713622,181589
4Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
1300
5
0
6
0
7
0
1
½
2
0
3
0
8
1
82,9123701000
5Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13771706
4
1
8
½
6
1
7
1
1
½
2
0
3
1
523,7514332,961707
6Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
1388
3
1
4
1
5
0
8
1
7
1
1
½
2
0
33,85141701000
7Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13551464
2
0
3
0
4
1
5
0
6
0
8
0
1
1
263,512881,401458
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13561546
1
1
5
½
2
0
6
0
3
½
7
1
4
0
353,5513311,941562

1. præmie: Lasse

2. præmie: Uffe

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
12501503
8
1
2
1
3
0
4
0
5
1
6
0
7
1
424,812141,061487
2Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
1000
7
0
1
0
8
0
3
½
4
0
5
0
6
0
½82,292401000
3Christian Potter
Aalborg Skakforening af 1889
1059
6
1
7
0
1
1
2
½
8
0
4
1
5
0
52,8109101000
4Freja Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
10411391
5
0
6
0
7
1
1
1
2
1
3
0
8
0
372,610590,611397
5Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
1211
4
1
8
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
614,4128801000
6Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
11931571
3
0
4
1
5
0
8
1
7
0
1
1
2
1
434,211841,331581
7Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
1127
2
1
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
363,5110501000
8Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
1125
1
0
5
0
2
1
6
0
3
1
7
1
4
1
443,5114801000

1.præmie: Leif

2. præmien deles mellem Ture, Bo og Andreas

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Universitet, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Periode 2016-09-13 .. 2016-12-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 1 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 2 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 3 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 4 8 2016-09-13 2016-09-11
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700710 1419102 1. Christian Volmer Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1950 2017 2016-09-11
100701065 1412957 2. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2109 2147 2016-09-11
100700725 1407678 3. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2030 2076 2016-08-28
100701758 2900955 4. Maria Vasova Aalborg Skakforening af 1889 2116 2116 2016-09-11
100700682 1404156 5. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2055 2104 2016-08-31
103106490 1409514 6. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2087 2042 2016-09-12
100601034 1418491 7. Jens Johan Christensen Aalborg Skakforening af 1889 2004 1989 2016-09-11
100600886 1412574 8. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2172 2206 2016-08-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700678 1418580 1. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1845 1893 2016-08-29
100701734 1461699 2. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1736 1899 2016-09-06
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1787 1924 2016-09-06
100700664 1418394 4. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1784 1890 2016-09-12
100701675 1453432 5. Mark Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1787 1835 2016-09-12
100700574 1409921 6. Preben Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1736 1807 2016-09-11
100700648 1417037 7. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1823 1896 2016-08-29
100701348 1437976 8. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1902 1966 2016-09-11
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701707 1460811 1. Steen Olav Engel Aalborg Skakforening af 1889 1545 1718 2016-09-12
100700699 1451456 2. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1722 1855 2016-08-29
100701757 - 3. Cristian Mihalcea Aalborg Skakforening af 1889 1500 2016-09-07
100700039 1417363 4. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1701 1833 2016-09-11
100700340 1440799 5. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1628 1703 2016-09-11
101095829 1462709 6. Anders Geisler Aalborg Skakforening af 1889 1603 2016-09-09
100700684 1413295 7. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1603 1744 2016-09-12
100701660 1447262 8. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1655 1736 2016-08-28
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701631 1450549 1. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1282 1484 2016-09-01
100701753 - 2. Lasse Jungberg Aalborg Skakforening af 1889 1400 2016-09-10
100700850 1444921 3. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1371 1584 2016-08-29
100701763 1463748 4. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1300 2016-09-09
100701167 1453459 5. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1377 1706 2016-09-07
100700846 1447254 6. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1388 2016-08-29
101095193 1453521 7. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1355 1464 2016-09-06
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1356 1546 2016-09-04
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095048 1454200 1. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1250 1503 2016-09-06
100701739 1462393 2. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2016-09-06
100701747 1461818 3. Christian Potter Aalborg Skakforening af 1889 1059 2016-09-07
101095106 1454218 4. Freja Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1041 1391 2016-09-11
100701377 1453483 5. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1211 2016-08-28
103104973 1453475 6. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1193 1571 2016-08-28
100700356 1457187 7. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1127 2016-09-07
100401270 1453513 8. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1125 2016-09-06