Arbejder ...

loading

Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Christian Volmer Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
19502017
8
1
2
½
3
½
4
0
5
½
6
0
7
0
62,319562,742013
2Jacob Würtz
Aalborg Skakforening af 1889
21092147
7
½
1
½
8
1
3
0
4
1
5
½
6
½
423,9521104,152144
3Bjarne Sønderstrup
Aalborg Skakforening af 1889
20302076
6
1
7
½
1
½
2
1
8
½
4
½
5
0
433,120483,372089
4Maria Vasova
Aalborg Skakforening af 1889
21162116
5
1
6
1
7
½
1
1
2
0
3
½
8
1
514,0521353,832134
5John Nyholm Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
20552104
4
0
8
½
6
1
7
½
1
½
2
½
3
1
443,420673,692109
6Sune Kovshøj
Aalborg Skakforening af 1889
20872042
3
0
4
0
5
0
8
0
7
1
1
1
2
½
83,720633,002032
7Jens Johan Christensen
Aalborg Skakforening af 1889
20041989
2
½
3
½
4
½
5
½
6
0
8
½
1
1
52,8520172,452005
8Michael Øe
Aalborg Skakforening af 1889
21722206
1
0
5
½
2
0
6
1
3
½
7
½
4
0
74,6521294,772172

Maria vinder 1.præmie og klubmesterskab.

Jacob, Bjarne og John deler 2.præmien

Basis 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
18451893
8
1
2
0
3
0
4
1
5
½
6
1
7
½
44418453,551900
2Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
17361899
7
½
1
1
8
½
3
1
4
1
5
½
6
1
12,818533,621927
3Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17871924
6
0
7
0
1
1
2
0
8
0
4
0
5
½
73,3517323,881888
4Carl Johan Andersen
Aalborg Skakforening af 1889
17841890
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
183,3517143,521840
5Mark Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
17871835
4
1
8
½
6
1
7
1
1
½
2
½
3
½
523,3518412,911877
6Preben Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
17361807
3
1
4
1
5
0
8
½
7
½
1
0
2
0
362,817422,611813
7Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18231896
2
½
3
1
4
1
5
0
6
½
8
0
1
½
53,7518163,571895
8Bo Torpegaard Jensen
Aalborg Skakforening af 1889
19021966
1
0
5
½
2
½
6
½
3
1
7
1
4
1
34,618994,341968

Bogi vinder 1.præmie

Mark vinder 2.præmie

Basis 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Steen Olav Engel
Aalborg Skakforening af 1889
15451718
8
½
2
1
3
-
4
1
5
½
6
0
7
½
42,1516042,111774
2Karl Henrik Laursen
Aalborg Skakforening af 1889
17221855
7
1
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
0
514,617343,221867
3Cristian Mihalcea
Aalborg Skakforening af 1889
1500
6
0
7
0
1
+
2
0
8
1
4
-
5
-
281,25148901000
4Torben Winkler
Aalborg Skakforening af 1889
17011833
5
1
6
1
7
½
1
0
2
0
3
+
8
½
433,616833,061817
5Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
16281703
4
0
8
0
6
½
7
½
1
½
2
0
3
+
72,915791,991688
6Anders Geisler
Aalborg Skakforening af 1889
1603
3
1
4
0
5
½
8
0
7
½
1
1
2
1
423,35162301000
7Normann Asger Hansen
Aalborg Skakforening af 1889
16031744
2
0
3
1
4
½
5
½
6
½
8
½
1
½
63,3516082,341737
8Lasse Svendsen
Nørresundby Skakklub
16551736
1
½
5
1
2
0
6
1
3
0
7
½
4
½
53,916432,281739

1. præmie: Karl Henrik

2. præmie: Anders

Christian udgår af turneringen. De ikke spillede partier rates ikke.

Basis 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
12821484
8
0
2
0
3
0
4
½
5
½
6
½
7
0
72,712281,521469
2Lasse Jungberg
Aalborg Skakforening af 1889
1400
7
1
1
1
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
714160201000
3Aage Langballe Sørensen
Aalborg Skakforening af 1889
13711584
6
0
7
1
1
1
2
0
8
½
4
1
5
0
43,713622,181589
4Axel Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
1300
5
0
6
0
7
0
1
½
2
0
3
0
8
1
82,9123701000
5Uffe Kristensen
Aalborg Skakforening af 1889
13771706
4
1
8
½
6
1
7
1
1
½
2
0
3
1
523,7514332,961707
6Orla Lindholm Olesen
Aalborg Skakforening af 1889
1388
3
1
4
1
5
0
8
1
7
1
1
½
2
0
33,85141701000
7Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
13551464
2
0
3
0
4
1
5
0
6
0
8
0
1
1
263,512881,401458
8Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
13561546
1
1
5
½
2
0
6
0
3
½
7
1
4
0
353,5513311,941562

1. præmie: Lasse

2. præmie: Uffe

Basis 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Ture Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
12501503
8
1
2
1
3
0
4
0
5
1
6
0
7
1
424,812141,061487
2Jonas Bendtsen
Aalborg Skakforening af 1889
1000
7
0
1
0
8
0
3
½
4
0
5
0
6
0
½82,292401000
3Christian Potter
Aalborg Skakforening af 1889
1059
6
1
7
0
1
1
2
½
8
0
4
1
5
0
52,8109101000
4Freja Jungberg Nielsen
Aalborg Skakforening af 1889
10411391
5
0
6
0
7
1
1
1
2
1
3
0
8
0
372,610590,611397
5Leif Kræmmergaard
Aalborg Skakforening af 1889
1211
4
1
8
1
6
1
7
1
1
0
2
1
3
1
614,4128801000
6Bo Blok Schjødte
Aalborg Skakforening af 1889
11931571
3
0
4
1
5
0
8
1
7
0
1
1
2
1
434,211841,331581
7Kim Møller Larsen
Aalborg Skakforening af 1889
1127
2
1
3
1
4
0
5
0
6
1
8
0
1
0
363,5110501000
8Andreas Ferslev Bock
Aalborg Skakforening af 1889
1125
1
0
5
0
2
1
6
0
3
1
7
1
4
1
443,5114801000

1.præmie: Leif

2. præmien deles mellem Ture, Bo og Andreas

Indbydelse

Aalborg Skakforenings klubturnering er åben for alle medlemmer af Dansk Skak Union.

Spillested: Aalborg Universitet, Strandvejen 12-14, kantinen i kælderen.

Der spilles 7 runder i 8-mands-grupper i efterårsturneringen.

Betænkningstid: 1 time og 30 minutter til 40 træk, derefter 15 minutter til resten. Der lægges 30 sekunder til efter hvert træk under hele partiet.

Indskud:100 kr.

Præmier: I 8-mands-grupper er der præmie til nr. 1 og 2. Ved ligestiling deles pengepræmier, men klubmesterskabet afgøres ved Sonnenborn-Berger korrektion. I Monradgruppen er der præmie til de øverste 3, og ved ligestilling i points er der almindelig korrektion.

Periode 2016-09-13 .. 2016-12-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Bjarne Sønderstrup

Tilmeldings muligheder til Aalborg Skakforenings klubturnering efterår 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 1 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 2 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 3 8 2016-09-13 2016-09-11
Basis 4 8 2016-09-13 2016-09-11
Totalt antal tilmeldte 40
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700710 1419102 1. Christian Volmer Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1950 2017 2016-09-11
100701065 1412957 2. Jacob Würtz Aalborg Skakforening af 1889 2109 2147 2016-09-11
100700725 1407678 3. Bjarne Sønderstrup Aalborg Skakforening af 1889 2030 2076 2016-08-28
100701758 2900955 4. Maria Vasova Aalborg Skakforening af 1889 2116 2116 2016-09-11
100700682 1404156 5. John Nyholm Hansen Aalborg Skakforening af 1889 2055 2104 2016-08-31
103106490 1409514 6. Sune Kovshøj Aalborg Skakforening af 1889 2087 2042 2016-09-12
100601034 1418491 7. Jens Johan Christensen Aalborg Skakforening af 1889 2004 1989 2016-09-11
100600886 1412574 8. Michael Øe Aalborg Skakforening af 1889 2172 2206 2016-08-29
Deltagere i gruppen Basis 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700678 1418580 1. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1845 1893 2016-08-29
100701734 1461699 2. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1736 1899 2016-09-06
100700677 1406159 3. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1787 1924 2016-09-06
100700664 1418394 4. Carl Johan Andersen Aalborg Skakforening af 1889 1784 1890 2016-09-12
100701675 1453432 5. Mark Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1787 1835 2016-09-12
100700574 1409921 6. Preben Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1736 1807 2016-09-11
100700648 1417037 7. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1823 1896 2016-08-29
100701348 1437976 8. Bo Torpegaard Jensen Aalborg Skakforening af 1889 1902 1966 2016-09-11
Deltagere i gruppen Basis 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701707 1460811 1. Steen Olav Engel Aalborg Skakforening af 1889 1545 1718 2016-09-12
100700699 1451456 2. Karl Henrik Laursen Aalborg Skakforening af 1889 1722 1855 2016-08-29
100701757 - 3. Cristian Mihalcea Aalborg Skakforening af 1889 1500 2016-09-07
100700039 1417363 4. Torben Winkler Aalborg Skakforening af 1889 1701 1833 2016-09-11
100700340 1440799 5. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1628 1703 2016-09-11
101095829 1462709 6. Anders Geisler Aalborg Skakforening af 1889 1603 2016-09-09
100700684 1413295 7. Normann Asger Hansen Aalborg Skakforening af 1889 1603 1744 2016-09-12
100701660 1447262 8. Lasse Svendsen Nørresundby Skakklub 1655 1736 2016-08-28
Deltagere i gruppen Basis 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701631 1450549 1. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1282 1484 2016-09-01
100701753 - 2. Lasse Jungberg Aalborg Skakforening af 1889 1400 2016-09-10
100700850 1444921 3. Aage Langballe Sørensen Aalborg Skakforening af 1889 1371 1584 2016-08-29
100701763 1463748 4. Axel Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1300 2016-09-09
100701167 1453459 5. Uffe Kristensen Aalborg Skakforening af 1889 1377 1706 2016-09-07
100700846 1447254 6. Orla Lindholm Olesen Aalborg Skakforening af 1889 1388 2016-08-29
101095193 1453521 7. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1355 1464 2016-09-06
100700690 1413856 8. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1356 1546 2016-09-04
Deltagere i gruppen Basis 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
101095048 1454200 1. Ture Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1250 1503 2016-09-06
100701739 1462393 2. Jonas Bendtsen Aalborg Skakforening af 1889 1000 2016-09-06
100701747 1461818 3. Christian Potter Aalborg Skakforening af 1889 1059 2016-09-07
101095106 1454218 4. Freja Jungberg Nielsen Aalborg Skakforening af 1889 1041 1391 2016-09-11
100701377 1453483 5. Leif Kræmmergaard Aalborg Skakforening af 1889 1211 2016-08-28
103104973 1453475 6. Bo Blok Schjødte Aalborg Skakforening af 1889 1193 1571 2016-08-28
100700356 1457187 7. Kim Møller Larsen Aalborg Skakforening af 1889 1127 2016-09-07
100401270 1453513 8. Andreas Ferslev Bock Aalborg Skakforening af 1889 1125 2016-09-06