loading
Arbejder ...

Det åbne Junior KM 2016 (U-GP)

Det åbne Junior KM 2016 (U-GP)

Københavns Skak Union og BMS Skak inviterer til Det åbne Juniorkøbenhavnsmesterskab 2016 lørdag d. 24. september. Turneringen er åben for alle juniorer født 1996 eller senere. Der spilles i de sædvanlige aldersgrupper - se nedenfor. I hver aldersgruppe kåres en københavnsmester.

Det åbne Junior KM er samtidig en del af Dansk Skak Unions Ungdoms Grandprix (U-GP) for aldersgrupperne U-08, U-10, U-12 og U-14. Mere information om U-GP kan findes her: http://www.kobenhavnsskakunion.dk/ugp/

Tidspunkt: Lørdag d. 24. september 2016 kl. 10.00 - ca. 16.00

Spillested: Tapeten, Magleparken 5, 2750 Ballerup

Indtegning: Fra kl. 9.00 til kl. 9.50

Aldersgrupper: A (1996-99) B (2000-01) C (2002-03) D (2004-05) E (2006-07) F (2008 - .. )

Betænkningstid/runder (med forbehold for ændringer): A-B: 25 min./6; C-D-E-F: 20 min./7-9.

Indskud: 40 kr. og helst i lige penge, som betales inden 1. runde.

Præmier: Vandrepokaler, medaljer og pengepræmier.

Tilmelding: Tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår her i Dansk Skak Union's Turneringssystem.
Husk at vælge den rette aldersgruppe! Og oplys navn, fødselsår, klub (hvis man er medlem af en skakklub) og e-mail. 

Eventuelle spørgsmål til Sigfred Haubro - e-mail formand@ksu.dk (mobiltlf. +45 40 41 94 68)

Vi glæder os til at se jer alle sammen - i topform! - lørdag d. 24. september hos BMS Skak!

Periode 2016-09-24 .. 2016-09-24 Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Dansk ratet Ja Fide ratet Nej
Turnerings komite
Hoveddommer Sigfred Haubro
Dommere

Tilmeldings muligheder til Det åbne Junior KM 2016 (U-GP)

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
J-KM-2016 Grp-A (1996-99) 0 2016-09-24 2016-09-24
J-KM-2016 Grp-B (2000-01) 2 2016-09-24 2016-09-24
J-KM-2016 Grp-C (2002-03) 7 2016-09-24 2016-09-24
J-KM-2016 Grp-D (2004-05) 7 2016-09-24 2016-09-24
J-KM-2016 Grp-E (2006-07) 17 2016-09-24 2016-09-24
J-KM-2016 Grp-F (2008-..) 4 2016-09-24 2016-09-24
Totalt antal tilmeldte 37
Deltagere i gruppen J-KM-2016 Grp-A (1996-99)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
Deltagere i gruppen J-KM-2016 Grp-B (2000-01)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100104191 1451162 Christian Vikkelsø BMS Skak 1129 2016-09-13
100104327 1462318 Julio Guillermo Quiñones-Maletti BMS Skak 1421 1614 2016-09-16
Deltagere i gruppen J-KM-2016 Grp-C (2002-03)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100103833 1438999 Albert Emil Lyng Petersen BMS Skak 1448 1824 2016-09-23
100103780 1444883 Benedicte Kistrup BMS Skak 975 2016-09-23
100103994 1444565 Donald Brinch Greve Skakklub 1436 2016-09-16
100104165 1451375 Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1043 1186 2016-09-22
- Jonathan Hansen 1000 2016-09-19
100103773 1444816 Nicolai Kistrup BMS Skak 2005 2096 2016-09-19
100103953 1450611 Vladimir Kloster Andersen Tåstrup Skakforening 1052 1216 2016-09-23
Deltagere i gruppen J-KM-2016 Grp-D (2004-05)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100202353 - Carl Poulsen Køge Skakklub 910 2016-09-19
100104233 1455842 Hagbard Sejner Amager Skakforening 957 2016-09-13
100104090 1454188 Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1455 1518 2016-09-06
100104157 1455907 Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1037 2016-09-06
100104284 - Prince Gera Brønshøj Skakforening 900 2016-09-18
100202329 1457535 Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1327 1640 2016-09-11
100802913 1457454 Sigrid Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub 1000 2016-09-20
Deltagere i gruppen J-KM-2016 Grp-E (2006-07)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100104346 - Aksel Schjeltved Brøndby Skakklub 1000 2016-09-12
- Andreas Lundahl 1000 2016-09-23
100104306 - Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1093 2016-09-06
100104351 - Bertram Sand Hesselholdt Tåstrup Skakforening 800 2016-09-20
100104342 1462644 Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen GSF-Caïssa 875 2016-09-06
100104290 - Daniel Tuk Hartsø Jarlskov Brøndby Skakklub 1000 2016-09-07
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1071 2016-09-15
100104139 1452797 Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1226 2016-09-06
- Konrad Volder 1000 2016-09-15
100104352 - Lasse Tuuri Pedersen BMS Skak 1000 2016-09-22
100104307 - Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1262 2016-09-06
100104203 1458078 Leo Leyang Goh Dyrkjøb Nørrebro Skakklub 1005 2016-09-12
101095257 1461613 Lukas Iskos Nørrebro Skakklub 1169 1198 2016-09-10
100802943 1458272 Magni Cederholm Frederikssund Skakklub 1054 2016-09-08
100104216 1457349 Noah Wahlgreen Nørrebro Skakklub 1218 1286 2016-09-11
100104339 - Sara Kizilkaya Brønshøj Skakforening 858 2016-09-14
100104248 1458442 William Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1215 2016-09-06
Deltagere i gruppen J-KM-2016 Grp-F (2008-..)
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Fide rating Tilmeldt
100104343 1462636 Andreas Philip Cort Maleeva Hansen GSF-Caïssa 1025 2016-09-06
100104348 - Oliver Wu Nørrebro Skakklub 1000 2016-09-22
100802992 - Sverre Erstad Jørgensen Roskilde Skakklub 1000 2016-09-20
100104298 - Valdemar Østergaard-Nielsen Nørrebro Skakklub 1020 2016-09-06