Arbejder ...

loading

Horsens Hurtigskakturnering  

Vis Gruppe : Parringer
Almen gruppe Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
2390
12
1
8
1
4
1
7
1
2
0
3
1
19
1
616,12390
2Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
2331
13
1
9
1
3
½
15
1
1
1
7
1
4
0
25,752326
3Lars Hansen
Skakklubben af 1968
2198
14
1
10
1
2
½
4
½
16
1
1
0
7
1
5452198
4Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2180
15
1
11
1
1
0
3
½
9
1
8
1
2
1
34,92192
5Henrik Mortensen
Horsens Skakforening
1988
16
0
      021 - 2201988
6Claus Marcussen
Fredericia Skakforening
1927
17
0
19
1
7
0
13
0
21
1
20
1
14
½
106,61834
7Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1767
18
1
16
1
6
1
1
0
8
1
2
0
3
0
472,91800
8Joen Lesner
Skakklubben af 1968
1681
19
1
1
0
13
1
17
1
7
0
4
0
16
1
463,951683
9Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
1670
20
1
2
0
14
1
16
0
4
0
11
1
17
1
484,11667
10Janith Easan
Fredericia Skakforening
1637
21
1
3
0
17
0
14
½
19
0
18
1
20
½
3155,451546
11Thomas Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
1624
22
1
4
0
16
0
18
1
15
0
9
0
21
1
31641546
12Jacob Qazizada
Skakklubben af 1968
1581
1
0
17
1
15
0
19
0
14
0
21
1
18
0
2185,051444
13Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
1399
2
0
18
1
8
0
6
1
17
½
16
1
15
1
52,551507
14Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
1392
3
0
21
1
9
0
10
½
12
1
17
½
6
½
112,11455
15Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
1386
4
0
20
1
12
1
2
0
11
1
19
0
13
0
3122,41413
16Per Kappel Andersen
Horsens Skakforening
1373
5
1
7
0
11
1
9
1
3
0
13
0
8
0
3141,051481
17Frederik Buttenschøn
Syddjurs Skakklub
1361
6
1
12
0
10
1
8
0
13
½
14
½
9
0
3131,61424
18Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1227
7
0
13
0
21
1
11
0
20
0
10
0
12
1
2191,91232
19Robert Pavia
Skakklubben af 1968
1225
8
0
6
0
20
1
12
1
10
1
15
1
1
0
491,051423
20Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1204
9
0
15
0
19
0
21
1
18
1
6
0
10
½
172,11222
21Janosh Easan
Fredericia Skakforening
985
10
0
14
0
18
0
20
0
6
0
12
0
11
0
0200,55960
22Hr. Oversidder
Ingen klub
800
11
0
      021 - 220800

Skoleskakgruppe Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Vitus Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1104
25
1
16
0
29
1
28
0
32
1
21
0
27
1
41661014
2Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
1070
26
1
15
1
9
0
17
1
21
1
12
½
16
0
105,31034
3Andrea Kongskov
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1052
27
0
4
1
25
1
16
½
22
0
19
1
28
0
225,3971
4Thue Skou Boyesen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1032
28
½
3
0
30
1
23
0
47
1
26
1
21
0
235,45944
5Louie Hagelin Beutnagel
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1031
29
1
18
1
10
1
9
0
14
0
22
1
12
0
4144,9991
6Magnus Mols Kabell
Syddjurs Skakklub
1010
30
1
17
1
12
0
21
0
29
½
46
1
13
1
115,2979
7Pelle Bording
Prøvemedlemmer
1000
31
0
37
1
33
1
26
1
10
1
8
0
15
0
4175955
8Mathias Christensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
986
32
1
19
1
31
1
12
0
15
1
7
1
9
0
554,61004
9Rasmus Grønskov
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
954
33
1
20
1
2
1
5
1
12
1
11
1
8
1
713,71184
10Andreas Malmgren Asmild
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
944
34
1
21
1
5
0
32
1
7
0
33
1
17
1
594,4971
11Mathias Wallin
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
930
35
1
22
½
16
1
13
1
28
1
9
0
14
1
34,25986
12Oskar Mose
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
924
36
1
24
1
6
1
8
1
9
0
2
½
5
1
23,351050
13Sara Olesen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
918
37
1
27
½
22
1
11
0
19
1
14
0
6
0
214,1891
14Nanna Ehrenreich
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
903
38
1
31
0
24
1
46
1
5
1
13
1
11
0
574,2939
15Philip Løvbjerg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
874
39
1
2
0
38
1
31
1
8
0
25
1
7
1
583,65935
16Casper Folkman Bunch
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
862
40
1
1
1
11
0
3
½
23
1
28
1
2
1
431020
17Laura Pedersen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
851
41
1
6
0
45
1
2
0
31
1
40
1
10
0
4183,7865
18Peter Munk
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
838
42
1
5
0
26
0
36
0
44
1
29
0
48
0
2414,45728
19Katrine Hansen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
823
43
1
8
0
47
½
27
1
13
0
3
0
26
0
363,55776
20Robert Bank
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
823
44
1
9
0
32
0
37
1
33
0
36
1
40
1
4194,3810
21Frida Maria Lassen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
821
45
1
10
0
48
1
6
1
2
0
1
1
4
1
562,75956
22Omid Salim
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
820
46
1
11
½
13
0
47
1
3
1
5
0
29
1
133,35872
23Frida Pilgaard Jensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
816
47
0
38
1
39
½
4
1
16
0
27
0
46
0
374,1744
24Linus Sørensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
816
48
1
12
0
14
0
40
0
27
0
43
1
34
1
3324,15764
25Naya Steensig
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
814
1
0
40
1
3
0
42
1
36
1
15
0
33
1
4203,4841
26Marius Janse von der Rendsburg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
793
2
0
39
1
18
1
7
0
46
½
4
0
19
1
262,85822
27Anosh Easan
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
786
3
1
13
½
28
0
19
0
24
1
23
1
1
0
242,5831
28Viktoria Arnarsdóttir
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
775
4
½
47
1
27
1
1
1
11
0
16
0
3
1
122,45892
29Daniel Zhu
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
773
5
0
42
1
1
0
45
1
6
½
18
1
22
0
252,65811
30Harpa Sigurros
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
769
6
0
41
½
4
0
39
1
40
0
45
1
47
1
283,65762
31Lea Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
756
7
1
14
1
8
0
15
0
17
0
48
1
37
1
4152,8810
32Halfdan Malmgren Asmild
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
734
8
0
43
1
20
1
10
0
1
0
37
0
38
1
3312,6752
33Simon Haargaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
733
9
0
44
1
7
0
48
1
20
1
10
0
25
0
3292,8742
34David Løvbjerg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
726
10
0
45
0
40
0
41
1
48
0
44
1
24
0
2423,7650
35Crystal Balbuena
Prøvemedlemmer
700
11
0
46
0
42
0
44
0
39
0
41
½
43
0
½483,5565
36Henry Linnet
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
700
12
0
48
0
43
1
18
1
25
0
20
0
39
1
3343,05698
37Alma Linn Abildgaard
Prøvemedlemmer
700
13
0
7
0
44
1
20
0
42
1
32
1
31
0
3352,7714
38Rasmus Høg Christensen
Prøvemedlemmer
700
14
0
23
0
15
0
43
½
41
1
39
1
32
0
402,9682
39Joachim Bagner
Prøvemedlemmer
700
15
0
26
0
23
½
30
0
35
1
38
0
36
0
452,9637
40Liva Kjær
Prøvemedlemmer
700
16
0
25
0
34
1
24
1
30
1
17
0
20
0
3302,45725
41Axel Skovgaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
693
17
0
30
½
46
0
34
0
38
0
35
½
45
0
1463,25592
42Tobias Beutnagel
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
671
18
0
29
0
35
1
25
0
37
0
47
0
44
0
1473,1577
43Liva Buddha Jensen
Prøvemedlemmer
650
19
0
32
0
36
0
38
½
45
½
24
0
35
1
2432,7619
44Emma Høg Christensen
Prøvemedlemmer
650
20
0
33
0
37
0
35
1
18
0
34
0
42
1
2442,65621
45Cyra Balbuena
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
648
21
0
34
1
17
0
29
0
43
½
30
0
41
1
392,5648
46Silke Maj Padkjær Gejl
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
626
22
0
35
1
41
1
14
0
26
½
6
0
23
1
271,85707
47Benjamin Wilken Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
514
23
1
28
0
19
½
22
0
4
0
42
1
30
0
381,1577
48Elias Hylle-Wiig
Prøvemedlemmer
500
24
0
36
1
21
0
33
0
34
1
31
0
18
1
3331,25590
Indbydelse

Spilledag:

Lørdag den 8. oktober 2016 fra klokken 10:00 - 18:30.

Spillested:

ASV, Nørrebrogade 38A,  8700 Horsens.

Turneringsform:

7 runder efter schweizersystemet. Der spilles i to grupper: Én åben gruppe og én gruppe særskilt for skoleskakspillere med ringe eller ingen turneringserfaring.  Skoleskakspillere med turneringserfaring opfordres til at tilmelde sig åben gruppe. Turneringen vil blive hurtigskakratet.

Der anvendes Swiss manager til rundelægning og korrektionsberegning.

Betænkningstid:

Åben gruppe: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Skoleskakgruppe: 25 minutter pr. spiller til hele partiet.

Rygning og mobiltelefoner:

Forbud mod rygning og mobiltelefoner på spillestedet.

Kantine:

Kaffe, vand, øl, m.m; medbragt mad kan nydes på spillestedet.

Præmier:

Åben gruppe: 1. præmie kr. 1000, 2. præmie kr. 600. Øvrige præmiers antal afhænger af deltagerantallet. For hver 10 deltagere i ratingorden fra nr. 11 og nedefter (sidste gruppe mindst 8 deltagere) vil der være præmiegruppe med 1. præmie på kr. 500- og 2. præmie på kr. 300-.  Derudover vil der være en præmie på kr. 200- for største ratingfremgang. Kun én præmie pr. deltager.

Skoleskakgruppe: Ingen pengepræmier, men pokaler til de bedste, medaljer til alle.

Ved ligestilling afgøres placering ved korrektion.

Indskud:

Åben gruppe: kr. 100-. Skoleskakgruppe: kr. 50-, betales ved ankomst til spillestedet.

Tilmelding:

Med navn , fødselsdato, rating og telefonnr. senest den 6. oktober 2016 via DSU´s turneringssystem eller på mail til HorsensSF@gmail.com.

Kørestols adgang:

Der er kørestols adgang.

Periode 2016-10-08 .. 2016-10-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.horsensskakforening.dk
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Horsens Hurtigskakturnering

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.horsensskakforening.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Almen gruppe 22 2016-10-08 2016-10-06
Skoleskakgruppe 48 2016-10-08 2016-10-06
Totalt antal tilmeldte 70
Deltagere i gruppen Almen gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100700286 1400142 1. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2390 2356 2016-10-06
100600595 1402889 2. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2331 2256 2016-10-02
100600616 1402528 3. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2198 2270 2016-09-30
100300210 1403699 4. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2180 2209 2016-10-06
100800419 1401424 5. Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1988 1939 2016-09-18
100500481 1506021 6. Claus Marcussen Fredericia Skakforening 1927 1825 2016-10-06
100501746 1448552 7. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1767 1749 2016-10-05
100901136 1444379 8. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1681 1795 2016-10-04
100602426 1445987 9. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1670 1654 2016-09-30
100501747 1448560 10. Janith Easan Fredericia Skakforening 1637 1391 2016-10-05
103109271 1431676 11. Thomas Nielsen Enkeltmedlem - Indland 1624 1582 2016-10-04
100602424 1446037 12. Jacob Qazizada Skakklubben af 1968 1581 1546 2016-09-30
100602551 1451685 13. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1399 1506 2016-10-04
101095138 1457292 14. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1392 1620 2016-10-04
103110503 1444859 15. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1386 1621 2016-10-02
100501699 1447297 16. Per Kappel Andersen Horsens Skakforening 1373 2016-09-30
100602500 1449761 17. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1361 1593 2016-10-02
101200026 - 18. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1227 2016-09-27
100602624 - 19. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1225 2016-10-04
101200025 - 20. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1204 2016-10-04
101095616 - 21. Janosh Easan Fredericia Skakforening 985 2016-10-06
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-10-07
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095855 - 1. Vitus Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1104 2016-10-05
100602596 - 2. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1070 2016-10-04
101095505 - 3. Andrea Kongskov Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1052 2016-10-07
101095761 - 4. Thue Skou Boyesen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1032 2016-10-06
101095755 - 5. Louie Hagelin Beutnagel Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1031 2016-10-04
100602595 1462245 6. Magnus Mols Kabell Syddjurs Skakklub 1010 2016-10-04
101095919 - 7. Pelle Bording Prøvemedlemmer 1000 2016-10-04
101095868 - 8. Mathias Christensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 986 2016-10-04
101095869 - 9. Rasmus Grønskov Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 954 2016-10-06
101095766 - 10. Andreas Malmgren Asmild Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 944 2016-10-05
101095774 - 11. Mathias Wallin Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 930 2016-10-08
101095864 - 12. Oskar Mose Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 924 2016-10-04
101095871 - 13. Sara Olesen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 918 2016-10-05
101095520 - 14. Nanna Ehrenreich Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 903 2016-10-08
101095521 - 15. Philip Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 874 2016-10-04
101095508 - 16. Casper Folkman Bunch Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 862 2016-10-05
101095870 - 17. Laura Pedersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 851 2016-10-07
101095622 - 18. Peter Munk Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 838 2016-10-05
101095876 - 19. Katrine Hansen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 823 2016-10-07
101095514 - 20. Robert Bank Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 823 2016-10-07
101095759 - 21. Frida Maria Lassen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 821 2016-10-04
101095884 - 22. Omid Salim Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 820 2016-10-05
101095758 - 23. Frida Pilgaard Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 816 2016-10-04
101095583 - 24. Linus Sørensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 816 2016-10-06
101095878 - 25. Naya Steensig Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 814 2016-10-05
101095882 - 26. Marius Janse von der Rendsburg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 793 2016-10-05
101095617 - 27. Anosh Easan Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 786 2016-10-06
101095879 - 28. Viktoria Arnarsdóttir Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 775 2016-10-07
101095490 - 29. Daniel Zhu Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 773 2016-10-06
101095760 - 30. Harpa Sigurros Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 769 2016-10-05
101095633 - 31. Lea Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 756 2016-10-05
101095628 - 32. Halfdan Malmgren Asmild Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 734 2016-10-05
101095367 - 33. Simon Haargaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 733 2016-10-04
101095652 - 34. David Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 726 2016-10-04
101095920 - 35. Crystal Balbuena Prøvemedlemmer 700 2016-10-06
101095890 - 36. Henry Linnet Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 700 2016-10-06
101095921 - 37. Alma Linn Abildgaard Prøvemedlemmer 700 2016-10-06
101095922 - 38. Rasmus Høg Christensen Prøvemedlemmer 700 2016-10-06
101095923 - 39. Joachim Bagner Prøvemedlemmer 700 2016-10-06
101095924 - 40. Liva Kjær Prøvemedlemmer 700 2016-10-07
101095889 - 41. Axel Skovgaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 693 2016-10-04
101095888 - 42. Tobias Beutnagel Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 671 2016-10-04
101095925 - 43. Liva Buddha Jensen Prøvemedlemmer 650 2016-10-05
101095917 - 44. Emma Høg Christensen Prøvemedlemmer 650 2016-10-06
101095887 - 45. Cyra Balbuena Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 648 2016-10-06
101095857 - 46. Silke Maj Padkjær Gejl Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 626 2016-10-05
101095851 - 47. Benjamin Wilken Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 514 2016-10-04
101095918 - 48. Elias Hylle-Wiig Prøvemedlemmer 500 2016-10-07