Arbejder ...

loading

Brønshøj Efterårsturnering 2016  

Vis Gruppe : Parringer
A Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19332029
6
½
2
0
3
0
4
+
5
0
51,4519051,942000
2FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22442214
5
1
1
1
6
1
3
1
4
+
513,322583,112232
3Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben K41
19191942
4
1
5
0
1
1
2
0
6
0
241,7519271,731947
4John Holm Nielsen
Enkeltmedlem - Indland
20162041
3
0
6
0
5
½
1
-
2
-
½61,6519901,742016
5Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
20102004
2
0
3
1
4
½
6
0
1
1
32,4520112,242009
6Nicolai Kistrup
BMS Skak
20092007
1
½
4
1
2
0
5
1
3
1
22,420332,242057

B Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Niels Erik Andersen
Brønshøj Skakforening
19181925
6
1
2
1
3
0
4
½
5
½
332,919212,641932
2Petruli Petrovski
Brøndby Skakklub
18731872
5
½
1
0
6
0
3
½
4
1
242,518582,221868
3Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18341886
4
½
5
1
1
1
2
½
6
½
1 - 22,218822,341909
4Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18361901
3
½
6
0
5
½
1
½
2
0
5 - 62,218152,461882
5Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18901937
2
½
3
0
4
½
6
0
1
½
5 - 62,6518562,761912
6Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
18771916
1
0
4
1
2
1
5
1
3
½
1 - 22,5519062,581934

C Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Erkan Bayhan
Hvidovre Skakklub
17911857
6
½
2
½
3
1
4
1
5
½
22,7518142,651874
2Palle Halkier Jørgensen
Hvidovre Skakklub
17841850
5
0
1
½
6
½
3
0
4
+
24 - 52,117512,041829
3Henrik Rasmussen
BMS Skak
17131788
4
½
5
0
1
0
2
1
6
½
24 - 52,117102,061787
4Christian Steen Henriksen
Brønshøj Skakforening
17221813
3
½
6
0
5
0
1
0
2
-
½61,7516851,821787
5Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
17441881
2
1
3
1
4
1
6
1
1
½
12,3518432,831914
6Allan Juul Stage
Hvidovre Skakklub
18041853
1
½
4
1
2
½
5
0
3
½
32,8517942,601851

D Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Benjamin Lau Jensen
Lyngby-Virum Skakklub
17121794
6
0
2
1
3
0
4
1
5
1
332,6517232,841797
2Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
17061678
5
½
1
0
6
0
3
0
4
0
½62,616431,891650
3René Andreasen
Nørrebro Skakklub
17111763
4
½
5
1
1
1
2
1
6
0
22,6517372,601781
4Casper Liu
Caïssa Gladsaxe
17131705
3
½
6
0
5
1
1
0
2
1
42,6517092,121720
5Benny Howe
Brønshøj Skakforening
16491750
2
½
3
0
4
0
6
1
1
0
52,116312,481730
6Emil Koldill
Brønshøj Skakforening
16731823
1
1
4
1
2
1
5
0
3
1
412,317453,071842

E Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Michele Melega
16341634
6
½
2
½
3
0
4
0
5
0
16016341,981614
2Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
15731662
5
½
1
½
6
0
3
½
4
0
52,215422,201634
3Kurt V. Thomsen
Brønshøj Skakforening
16341902
4
1
5
0
1
1
2
½
6
1
1 - 22,716584,001892
4Flemming Dyremose
Brøndby Skakklub
15891692
3
0
6
0
5
½
1
1
2
1
42,3515962,441693
5Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
16161673
2
½
3
1
4
½
6
½
1
1
1 - 22,5516452,281697
6Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16131651
1
½
4
1
2
1
5
½
3
0
332,5516272,101669

F Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jon Hadenfeldt
Brønshøj Skakforening
1538
6
1
2
½
3
1
4
0
5
½
333,05153601000
2Peter Sørensen
Enkeltmedlem - Indland
14481510
5
0
1
½
6
1
3
1
4
0
42,314571,391534
3Jens Islin
Lyngby-Virum Skakklub
15101535
4
0
5
0
1
0
2
0
6
-
062,2514091,231486
4Ken Nørtoft Sørensen
Brønshøj Skakforening
14661696
3
1
6
0
5
½
1
1
2
1
22,4515162,611694
5Aksel Mortensgaard
Brønshøj Skakforening
14231599
2
1
3
1
4
½
6
1
1
½
412,115491,971630
6Simon Stibolt Jensen
Nørrebro Skakklub
14561678
1
0
4
1
2
0
5
0
3
+
251,9514131,801662

G Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Morten Sigvart Dyremose
Brøndby Skakklub
12491483
2
½
3
0
4
½
6
+
8
0
27 - 81,4512291,701469
2Peter Andersen
Amager Skakforening
13351552
1
½
4
½
10
1
5
1
3
0
32 - 62,813442,021552
3Bo V. Pedersen
Brønshøj Skakforening
13571550
4
½
1
1
5
1
9
1
2
1
12,614832,511590
4Frank Desting
Herlev Skakklub
14051589
3
½
2
½
1
½
7
1
9
½
32 - 62,9514072,931590
5Jens Gade
Amager Skakforening
13031574
6
1
8
1
3
0
2
0
7
1
32 - 62,713172,321568
6Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Caïssa Gladsaxe
964
5
0
9
0
7
0
1
-
10
0
0100,5593901000
7Jonbert Marius Sune Jensen
Nørrebro Skakklub
13561493
8
0
10
1
6
1
4
0
5
0
27 - 83,312981,301467
8Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13051465
7
1
5
0
9
0
10
1
1
1
32 - 62,613231,661472
9Frank Laursen
Herlev Skakklub
14091549
10
½
6
1
8
1
3
0
4
½
32 - 63,513871,561548
10Andreas Philip Cort Maleeva Hansen
Caïssa Gladsaxe
1109
9
½
7
0
2
0
8
0
6
1
91,5110901000

Partier i turneringen Brønshøj Efterårsturnering 2016

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Brønshøj Efterårsturnering 2016

Gruppe inddeling er foretaget 22/10 før følgende turneringer er færdige:

Tåstrup (slut 20/10), Øbro (slut 23/10), Amager (slut 25/10), BMS (slut 25/10) og Frederiksberg (slut 26/10).

Når tallene fra disse foreligger, kan der ske enkelte forskydninger i gruppeinddelingen.

1. runde er gruppe A-F 1-6, 2-5, 3-4 og gruppe G 2-1, 4-3, 6-5, 8-7, 10-9

Leif Marcussen (Brøndby) udgår i gruppe C. Dermed rykker Henrik Rasmussen (BMS) op i gruppe C og Casper Liu (GSF-Caïssa) indtræder i gruppe D.

Så er tallene fra Tåstrup, Øbro og Amager sat ind med følgende gruppeændringer:

Ole Overmark og Kurt V. Thomsen skifter gruppe (E og D), samt Jon Hadenfeldt og Ken Sørensen skifter gruppe (F og E)

Så mangler vi lige tallene fra de to Frederiksberg turneringer, der slutter i aftes (onsdag)

Så er tallene fra Frederiksberg opdateret: Bjørn Olsen og Jon Hadenfeldt skifter gruppe (F og E)

 

 

Hermed indbyder vi til vores Efterårsturnering 2016 med 5 runder max 46 deltagere i perioden 27/10 til 15/12, der bliver ELO-ratet.

 

Turneringsform: Der inddeles i 6-mandsgrupper efter rating, dog evt. med en Monrad-gruppe som sidste gruppe.

Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.

Spilledage: Følgende 5 torsdage 27/10 - 3/11 - 17/11 - 1/12 - 15/12.

Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.

Spilletid: Start kl. 19.00 Betænkningstid: FIDEs med 90 min + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.

Mobiltelefoner og lign.:Partiet tabes, hvis ens mobiltelefon eller andet elektronisk kommunikationsudstyr er tændt under spillet.

Rygeforbud i spillelokalet.

Indskud: 150,00 kr, betales 27/10 inden 1. rundes start

Tilmelding: senest 21/10 via skak.dk, yderligere information: Carsten Petersen mobil 2965 3505, e-mail: b.s.f@post.tele.dk

Periode 2016-10-27 .. 2016-12-15
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Jacob Carstensen, Brønshøj

Roland Greger, Brønshøj

Sigfred Haubro, BMS

Dommere
  • Hoveddommer: Carsten Petersen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Efterårsturnering 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
A 6 2016-10-27 2016-10-21
B 6 2016-10-27 2016-10-21
C 6 2016-10-27 2016-10-21
D 6 2016-10-27 2016-10-21
E 6 2016-10-27 2016-10-21
F 6 2016-10-27 2016-10-21
G 10 2016-10-27 2016-10-21
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen A
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800660 1408356 1. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1933 2029 2016-09-19
100103912 1444514 2. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2244 2214 2016-10-10
100801534 1416227 3. Rasmus Agertoft Hansen Skakklubben K41 1919 1942 2016-10-14
100100371 1406256 4. John Holm Nielsen Enkeltmedlem - Indland 2016 2041 2016-10-09
102100937 1427962 5. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 2010 2004 2016-09-20
100103773 1444816 6. Nicolai Kistrup BMS Skak 2009 2007 2016-10-07
Deltagere i gruppen B
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101505 1406507 1. Niels Erik Andersen Brønshøj Skakforening 1918 1925 2016-10-04
100103593 1417673 2. Petruli Petrovski Brøndby Skakklub 1873 1872 2016-09-19
100200232 1411187 3. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1834 1886 2016-09-19
100100124 1407155 4. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1836 1901 2016-10-11
100100857 1417215 5. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1890 1937 2016-09-27
100100136 1409778 6. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1877 1916 2016-09-19
Deltagere i gruppen C
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103895 1442481 1. Erkan Bayhan Hvidovre Skakklub 1791 1857 2016-10-12
100301074 1440276 2. Palle Halkier Jørgensen Hvidovre Skakklub 1784 1850 2016-10-12
100103357 1437011 3. Henrik Rasmussen BMS Skak 1713 1788 2016-10-07
100103500 1413007 4. Christian Steen Henriksen Brønshøj Skakforening 1722 1813 2016-09-19
100100138 1406175 5. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1744 1881 2016-09-20
100104193 1452371 6. Allan Juul Stage Hvidovre Skakklub 1804 1853 2016-10-11
Deltagere i gruppen D
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100103365 1409441 1. Benjamin Lau Jensen Lyngby-Virum Skakklub 1712 1794 2016-10-05
100101696 1410776 2. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1706 1678 2016-09-29
100301704 1401483 3. René Andreasen Nørrebro Skakklub 1711 1763 2016-10-11
100104150 1454153 4. Casper Liu Caïssa Gladsaxe 1713 1705 2016-10-17
100101538 1407457 5. Benny Howe Brønshøj Skakforening 1649 1750 2016-09-19
100103431 1402463 6. Emil Koldill Brønshøj Skakforening 1673 1823 2016-09-19
Deltagere i gruppen E
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
857742 1. Michele Melega 1634 1634 2016-09-25
101095747 1462482 2. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1573 1662 2016-10-03
100101588 1408291 3. Kurt V. Thomsen Brønshøj Skakforening 1634 1902 2016-10-07
100100667 1416073 4. Flemming Dyremose Brøndby Skakklub 1589 1692 2016-09-19
100101719 1418246 5. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1616 1673 2016-10-11
100102246 1414330 6. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1613 1651 2016-09-28
Deltagere i gruppen F
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104377 1462890 1. Jon Hadenfeldt Brønshøj Skakforening 1538 2016-10-11
100301891 1447467 2. Peter Sørensen Enkeltmedlem - Indland 1448 1510 2016-11-08
102101031 1451030 3. Jens Islin Lyngby-Virum Skakklub 1510 1535 2016-10-10
100103072 1418092 4. Ken Nørtoft Sørensen Brønshøj Skakforening 1466 1696 2016-09-26
100103681 1432206 5. Aksel Mortensgaard Brønshøj Skakforening 1423 1599 2016-09-19
100103776 1438778 6. Simon Stibolt Jensen Nørrebro Skakklub 1456 1678 2016-10-10
Deltagere i gruppen G
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102386 1412922 1. Morten Sigvart Dyremose Brøndby Skakklub 1249 1483 2016-09-19
102101051 1445189 2. Peter Andersen Amager Skakforening 1335 1552 2016-10-04
100103691 1436040 3. Bo V. Pedersen Brønshøj Skakforening 1357 1550 2016-09-19
100102675 1419625 4. Frank Desting Herlev Skakklub 1405 1589 2016-10-11
100100104 1416111 5. Jens Gade Amager Skakforening 1303 1574 2016-09-20
100104342 1462644 6. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Caïssa Gladsaxe 964 2016-09-23
103105996 1435914 7. Jonbert Marius Sune Jensen Nørrebro Skakklub 1356 1493 2016-10-14
100802375 1416669 8. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1305 1465 2016-09-30
103106794 1426966 9. Frank Laursen Herlev Skakklub 1409 1549 2016-10-04
100104343 1462636 10. Andreas Philip Cort Maleeva Hansen Caïssa Gladsaxe 1109 2016-09-23