Arbejder ...

loading

K41s Vinterturnering 2016-17  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterskabklasse Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Jan Bauner
Skakklubben K41
19111972
10
1
2
½
3
½
4
½
5
0
6
1
7
 
8
 
9
1
2 - 34,519114,661969
2Michael Tandrup
Herlev Skakklub
19332029
9
½
1
½
10
1
3
1
4
0
5
½
6
1
7
 
8
 
2 - 34,819245,422011
3Peter Sebastian Stuhr
Køge Skakklub
17961856
8
½
9
½
1
½
2
0
10
½
4
1
5
0
6
 
7
 
36 - 8317963,111854
4FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
20122053
7
½
8
0
9
1
1
½
2
1
3
0
10
½
5
 
6
 
55,8519485,732008
5Mikkel Jørgensen
Brønshøj Skakforening
18141886
6
0
7
1
8
0
9
½
1
1
2
½
3
1
4
 
10
 
443,2518373,491896
6Henning B. Sørensen
Skakklubben K41
18551934
5
1
10
½
7
½
8
0
9
1
1
0
2
0
3
 
4
 
36 - 83,7518334,151911
7Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
20192026
4
½
5
0
6
½
10
½
8
0
9
½
1
 
2
 
3
 
29 - 105,9519105,401958
8Rasmus Agertoft Hansen
Skakklubben K41
19191942
3
½
4
1
5
1
6
1
7
1
10
0
9
1
1
 
2
 
14,619464,251967
9Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18481901
2
½
3
½
4
0
5
½
6
0
7
½
8
0
10
 
1
0
29 - 103,6517993,691867
10Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19922004
1
0
6
½
2
0
7
½
3
½
8
1
4
½
9
 
5
 
36 - 85,5519165,101962

Basis Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Michele Melega
16341634
2
1
4
1
16
0
20
½
6
½
9
0
19
0
  312 - 15016342,671631
2Preben Overgaard
Valby Skakklub
14681578
1
0
7
1
13
0
10
1
12
0
8
0
15
1
  312 - 153,2514572,451560
3Ole Yde Jensen
Nørrebro Skakklub
14681624
4
0
20
½
5
0
7
1
10
1
11
1
9
0
  8 - 112,814773,041623
4Ole Overmark
Frederiksberg Skakforening
16311678
3
1
1
0
19
1
8
1
16
+
13
½
5
0
  4 - 53,4516332,771683
5Mark Seerup
Skakklubben K41
16171728
6
0
21
½
3
1
14
+
8
1
16
1
4
1
  1316473,001748
6Lars Poulsen
Skakklubben K41
14641656
5
1
8
½
9
0
19
1
1
½
19
1
13
1
  52 - 32,2516292,971677
7Aage Niels Christensen
Nørrebro Skakklub
14561679
8
0
2
0
18
½
3
0
15
1
10
1
14
1
  8 - 114,0514314,251644
8Cornelius Majgaard Rubin
Skakklubben K41
16171558
7
1
6
½
12
½
4
0
5
0
2
1
16
½
  8 - 114,2515932,381603
9Søren Skovsø Nielsen
Skakklubben K41
15901736
10
1
12
½
6
1
16
½
13
0
1
1
3
1
  52 - 34,2516163,871759
10Søren Krogh
Skakklubben K41
13341357
9
0
14
½
11
½
2
0
3
0
7
0
18
0
  118 - 192,812531,581345
11John Molbæk Christiansen
Skakklubben K41
13161502
12
0
22
½
10
½
18
1
21
½
3
0
20
½
  312 - 151,4513181,781491
12Marius Sjøstrand Nakling
Skakklubben K41
15891682
11
1
9
½
8
½
13
0
2
1
21
½
21
½
  46 - 7315892,471693
13Tobias Jakobsen
Skakklubben K41
1539
14
1
16
0
2
1
12
1
9
1
4
½
6
0
  4 - 53,75157301000
14Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13051465
13
0
10
½
15
1
5
-
19
0
18
1
7
0
  161,6512981,591463
15Leif Jørgensen
1300
16
0
18
½
14
0
21
½
7
0
22
+
2
0
  2170130001000
16Kim Olsen
Skakforeningen ØBRO
15171748
15
1
13
1
1
1
9
½
4
-
5
0
8
½
  46 - 72,715762,461739
17Dan Bergqvist
Brønshøj Skakforening
14751589
18
1
19
-
20
-
22
-
20
-
20
-
22
-
  118 - 190,7514860,621597
18Henning Peter Mikkelsen
Skakklubben K41
12951504
17
0
15
½
7
½
11
0
22
+
14
0
10
1
  312 - 152,4512752,401486
19Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
15891651
20
½
17
+
4
0
6
0
14
1
6
0
1
1
  8 - 113,0515422,701637
20Hr. Oversidder-20
Ingen klub
8001000
19
0
3
0
17
-
1
0
17
-
17
-
11
0
  020 - 22080001000
21Hr. Oversidder-21
Ingen klub
8001000 
5
0
22
-
15
0
11
0
12
0
12
0
  020 - 22080001000
22Hr. Oversidder-22
Ingen klub
8001000 
11
0
21
-
17
-
18
-
15
-
17
-
  020 - 22080001000
Indbydelse

Skakklubben K41 indbyder alle skakspillere til at deltage i K41s Vinterturnering 2016-17 i K41s lokaler på 'Bent Larsens Plads' Mellemtoftevej 11, 2500 Valby lige mellem Valby station og Tingstedet..

Spilletidspunkt: Der spilles på tirsdagene 25/10, 1-15-29/11, 13/12, 3-17-24/1 og 7/2 , klokken 19.00.
Turneringsform: Der spilles i to grupper. Øverste gruppe er en alle-mod-alle 10-mands gruppe, hvor de 3 højestplacerede fra øverste gruppe og 2 øverste fra basisgruppen i Vinterturneringen 2015-16 har fortrinsret. Øvrige spillere i gruppen kvalificeres efter ELO. Gruppe 2 spilles som Monrad. De 2 bedst placerede spillere i Monradgruppen kvalificerer sig til øverste gruppe i Vinterturneringen 2016-17.

Bedst placerede K41 spiller i de 2 grupper bliver kåret som henholdsvis Klubmester og Basismester.

Turneringen ELO-rates.
Betænkningstid: 90 minutter til hele partiet + 30 sekunder pr. træk. Ved fremmøde mere end 30 minutter efter rundens annoncerede starttidspunkt dømmes man som taber af partiet.

Afbud og udsatte partier:

I øverste gruppe spilles der udsatte partier.

I gruppe 2 skal afbud til en runde ske senest kl. 14.00 på spilledagen. Runden forventes at være lagt ca. klokken 15.00 samme dag. Der spilles ikke udsatte partier, da runden lægges umiddelbart efter afbudsfristen med de spillere, der kan spille runden. Der kan i runderne 1-8 meldes afbud max 3 gange med ½ p. bye. Øvrige afbud og afbud til sidste runde giver 0 p. Afbud sker til Jan Bauner  janbauner@hotmail.com 3096 3978

Sidste tilmelding : 24/10 2016. Indskud: 200,- betales inden starten på 1. runde.
 

Tilmelding skal ske på DSUs turneringsside. 

Dommere: Jan Bauner, tlf. 30963978, E-mail: formand@k41.dk

Periode 2016-10-25 .. 2017-02-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til K41s Vinterturnering 2016-17

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterskabklasse 10 2016-10-25 2016-10-24
Basis 22 2016-10-25 2016-10-24
Totalt antal tilmeldte 32
Deltagere i gruppen Mesterskabklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101984 1415832 1. Jan Bauner Skakklubben K41 1911 1972 2016-09-26
100800660 1408356 2. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1933 2029 2016-09-20
100802434 1426729 3. Peter Sebastian Stuhr Køge Skakklub 1796 1856 2016-10-08
100101990 1400894 4. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 2012 2053 2016-10-22
100200232 1411187 5. Mikkel Jørgensen Brønshøj Skakforening 1814 1886 2016-09-22
100102046 1428799 6. Henning B. Sørensen Skakklubben K41 1855 1934 2016-10-05
100103890 1440969 7. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 2019 2026 2016-10-22
100801534 1416227 8. Rasmus Agertoft Hansen Skakklubben K41 1919 1942 2016-10-14
100100124 1407155 9. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1848 1901 2016-10-15
102100937 1427962 10. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1992 2004 2016-09-20
Deltagere i gruppen Basis
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
857742 1. Michele Melega 1634 1634 2016-10-20
101095392 1461567 2. Preben Overgaard Valby Skakklub 1468 1578 2016-10-23
100100017 1414712 3. Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1468 1624 2016-10-24
100101696 1410776 4. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1631 1678 2016-10-19
100102106 1453831 5. Mark Seerup Skakklubben K41 1617 1728 2016-09-20
100103852 1439189 6. Lars Poulsen Skakklubben K41 1464 1656 2016-09-26
100100217 1409980 7. Aage Niels Christensen Nørrebro Skakklub 1456 1679 2016-10-08
101095364 1461028 8. Cornelius Majgaard Rubin Skakklubben K41 1617 1558 2016-10-18
100102027 1410091 9. Søren Skovsø Nielsen Skakklubben K41 1590 1736 2016-10-06
103108104 1407686 10. Søren Krogh Skakklubben K41 1334 1357 2016-09-25
102100918 1461583 11. John Molbæk Christiansen Skakklubben K41 1316 1502 2016-10-25
100104244 1453190 12. Marius Sjøstrand Nakling Skakklubben K41 1589 1682 2016-10-24
100102847 1462954 13. Tobias Jakobsen Skakklubben K41 1539 2016-10-22
100802375 1416669 14. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1305 1465 2016-10-25
1462962 15. Leif Jørgensen 1300 2016-10-25
100100490 1406922 16. Kim Olsen Skakforeningen ØBRO 1517 1748 2016-10-13
103110107 1441388 17. Dan Bergqvist Brønshøj Skakforening 1475 1589 2016-10-05
100100274 1415506 18. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1295 1504 2016-09-26
100102246 1414330 19. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1589 1651 2016-10-13
- 20. Hr. Oversidder-20 Ingen klub 800 1000 2016-10-25
- 21. Hr. Oversidder-21 Ingen klub 800 1000 2016-11-01
- 22. Hr. Oversidder-22 Ingen klub 800 1000 2016-11-01