Arbejder ...

loading

Hurtigskak i Haderslev- Syd Grand Prix-2  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Lars Hansen
Skakklubben af 1968
21982270
8
1
2
1
3
½
4
1
5
½
6
½
7
0
2 - 33,92210
2Svend Erik Kramer
Bov Skakklub
20072017
7
½
1
0
8
0
3
½
4
1
5
0
6
0
282,052006
3Peter Riis
Horsens Skakforening
1920
6
0
7
0
1
½
2
½
8
0
4
1
5
½
6 - 71,351955
4Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
21662109
5
½
6
1
7
½
1
0
2
0
3
0
8
½
6 - 73,62144
5Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
23262256
4
½
8
1
6
1
7
½
1
½
2
1
3
½
515,152326
6Bjarne Light
Bov Skakklub
22822197
3
1
4
0
5
0
8
1
7
1
1
½
2
1
2 - 34,752277
7Henrik Svane
Skakklubben Evans
20752079
2
½
3
1
4
½
5
½
6
0
8
0
1
1
4 - 52,72091
8Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
22582249
1
0
5
0
2
1
6
0
3
1
7
1
4
½
4 - 54,52238

Klasse 1, 2, 3 og 4 Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1590
2
1
3
½
13
0
17
½
18
½
5
½
7
½
10 - 113,051607
2Tommy Hansen
Springeren Kolding
1487
1
0
4
1
3
0
8
0
5
0
14
1
10
1
3123,851449
3Janith Easan
Fredericia Skakforening
1605
4
1
1
½
2
1
12
0
9
0
6
0
14
0
13 - 163,61558
4Freddy Brandt
Haderslev Skakklub
1300
3
0
2
0
16
0
14
1
15
0
10
0
11
½
172,251266
5Mogens Abild
Prøvemedlemmer
1400
6
1
7
0
8
½
18
0
2
1
1
½
17
1
45 - 91,31576
6Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
1764
5
0
8
1
7
0
15
1
11
1
3
1
9
0
45 - 94,751742
7Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
1735
8
0
5
1
6
1
16
½
17
1
13
0
1
½
45 - 94,41723
8Karl Posselt
Vojens Skakklub
1611
7
1
6
0
5
½
2
1
16
0
17
1
15
0
10 - 113,451613
9Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1968
10
1
11
1
12
½
13
½
3
1
18
0
6
1
52 - 45,81944
10Joshua Kehlet Hansen
Skakklubben af 1968
1413
9
0
12
0
18
½
11
0
14
1
4
1
2
0
13 - 162,71404
11Karl Ørskov Jensen
Haderslev Skakklub
1292
12
0
9
0
14
1
10
1
6
0
15
0
4
½
13 - 161,751326
12Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1835
11
1
10
1
9
½
3
1
13
½
16
0
18
0
45 - 94,951807
13Marco Wiesensee
Bov Skakklub
1761
14
1
15
1
1
1
9
½
12
½
7
1
16
½
14,31797
14Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1156
13
0
17
0
11
0
4
0
10
0
2
0
3
1
1181,051154
15Rolf Petersen
Prøvemedlemmer
1601
16
1
13
0
17
0
6
0
4
1
11
1
8
1
45 - 93,651612
16Martin Møller
Vojens Skakklub
1618
15
0
18
1
4
1
7
½
8
1
12
1
13
½
52 - 43,051690
17Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1690
18
0
14
1
15
1
1
½
7
0
8
0
5
0
13 - 164,51630
18Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1794
17
1
16
0
10
½
5
1
1
½
9
1
12
1
52 - 44,651805

Ungdoms klassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Janosh Easan
Fredericia Skakforening
978
8
1
2
1
3
1
4
½
5
1
6
1
7
0
34,251034
2Lea Bonde Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
810
7
0
1
0
8
0
3
0
4
1
5
0
6
0
17 - 82,6738
3Christoffer Rosendahl Larsen
Prøvemedlemmer
1000
6
1
7
0
1
0
2
1
8
0
4
0
5
0
264,45890
4Anosh Easan
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
831
5
1
6
1
7
0
1
½
2
0
3
1
8
0
42,8863
5Pelle Bording
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
955
4
0
8
0
6
1
7
0
1
0
2
1
3
1
354,05908
6Benjamin Wilken Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
577
3
0
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
1
17 - 80,75588
7Vitus Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1014
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
8
0
1
1
61 - 24,61077
8Christian Abild
Prøvemedlemmer
1000
1
0
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
61 - 24,451072
Indbydelse

Kære skakvenner

Hurtigskak i Haderslev – Syd Grand Prix – 2

HADERSLEV SKAKKLUB indbyder til en hurtigskakturnering i Haderslev. Turneringen indgår som 2. afdeling af Syd Grand Prix serien 2016-17.

Spillested: VUC Syd, Christian d. X. vej 39, 6100 Haderslev.

Tidspunkt: Lørdag d. 22. oktober 2016 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.

Turneringsform: Gruppeinddeling i klasser efter rating tallet pr. 01.09.2016. Flere klasser kan samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme ratingklasse skal spille i samme gruppe. Turneringen hurtigskakrates. 

Herudover vil der evt. blive oprettet en åben uratet skoleskakklasse for børn.

Reglement: Der spilles 7 partier med 25 minutter til hver spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles i Monrad, evt. i alle-mod-alle, grupper. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen.

Indskud: Seniorer og pensionister: 150 kr., Juniorer: 100 kr., Skoleskakklassen:  50 kr.

Præmier: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken. Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde.

Præmierne i den samlede serie er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der købes kaffe, sodavand,  franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Senest Torsdag d. 20. oktober via DSU hjemmesiden. Spørgsmål til: Gert Jöhnk – 40 61 59 10.

Ved tilmelding til skoleskak - angiv det som kommentar

Velkommen i Haderslev!

Periode 2016-10-22 .. 2016-10-22
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til Hurtigskak i Haderslev- Syd Grand Prix-2

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 8 2016-10-22 2016-10-21
Klasse 1, 2, 3 og 4 18 2016-10-22 2016-10-21
Ungdoms klassen 8 2016-10-22 2016-10-21
Totalt antal tilmeldte 34
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100600616 1402528 1. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2198 2270 2016-10-20
100400025 1412345 2. Svend Erik Kramer Bov Skakklub 2007 2017 2016-10-02
101200013 1461885 3. Peter Riis Horsens Skakforening 1920 2016-10-13
100700767 1400630 4. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2166 2109 2016-10-09
100600595 1402889 5. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2326 2256 2016-10-20
100400293 1401360 6. Bjarne Light Bov Skakklub 2282 2197 2016-10-19
100500652 1403192 7. Henrik Svane Skakklubben Evans 2075 2079 2016-10-21
100900426 1434888 8. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2258 2249 2016-10-08
Deltagere i gruppen Klasse 1, 2, 3 og 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103111288 1446894 1. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1590 1696 2016-10-09
100501424 1447190 2. Tommy Hansen Springeren Kolding 1487 1532 2016-10-03
100501747 1448560 3. Janith Easan Fredericia Skakforening 1605 1391 2016-10-17
101095862 - 4. Freddy Brandt Haderslev Skakklub 1300 2016-10-11
101095929 - 5. Mogens Abild Prøvemedlemmer 1400 2016-10-22
100400210 1419218 6. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1764 1882 2016-10-16
100400304 1419358 7. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1735 1841 2016-10-02
100400495 1449486 8. Karl Posselt Vojens Skakklub 1611 1517 2016-10-17
103111576 1449575 9. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1968 1861 2016-10-11
103110503 1444859 10. Joshua Kehlet Hansen Skakklubben af 1968 1413 1621 2016-10-21
100400287 1441833 11. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1292 2016-10-11
100400358 1412531 12. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1835 1887 2016-09-21
100401591 1445553 13. Marco Wiesensee Bov Skakklub 1761 1912 2016-10-02
101200026 - 14. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1156 2016-10-13
101095928 - 15. Rolf Petersen Prøvemedlemmer 1601 2016-10-02
100401642 1457020 16. Martin Møller Vojens Skakklub 1618 1629 2016-10-17
100500538 1403478 17. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1690 1749 2016-10-14
100501746 1448552 18. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1794 1749 2016-10-17
Deltagere i gruppen Ungdoms klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095616 - 1. Janosh Easan Fredericia Skakforening 978 2016-10-19
101095633 - 2. Lea Bonde Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 810 2016-10-20
101095931 - 3. Christoffer Rosendahl Larsen Prøvemedlemmer 1000 2016-10-20
101095617 - 4. Anosh Easan Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 831 2016-10-19
101095919 - 5. Pelle Bording Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 955 2016-10-14
101095851 - 6. Benjamin Wilken Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 577 2016-10-14
101095855 - 7. Vitus Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1014 2016-10-20
101095930 - 8. Christian Abild Prøvemedlemmer 1000 2016-10-18