Arbejder ...

loading

SLS Åbne Emt 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Sonny Holtzmann
Maribo Skakklub
17831805
8
½
2
½
3
1
4
0
5
½
6
½
7
1
42 - 33,6517943,371818
2Jan Robert Ambirk
Vordingborg Skakklub
17531811
7
0
1
½
8
0
3
1
4
1
5
½
6
½
4 - 63,3517583,451812
3Henning Mogensen
Sydøstlollands Skakklub
16951697
6
0
7
½
1
0
2
0
8
0
4
½
5
0
182,716442,221673
4Sigurd Marthendal
Sydøstlollands Skakklub
18941938
5
1
6
1
7
0
1
1
2
0
3
½
8
0
4 - 64,8518544,791912
5Henning Erik Andersen
Sydøstlollands Skakklub
18101868
4
0
8
0
6
1
7
½
1
½
2
½
3
1
4 - 63,9517974,071857
6Jens Peter Petersen
Sydøstlollands Skakklub
16901790
3
1
4
0
5
0
8
0
7
0
1
½
2
½
272,6516713,211766
7Jeppe Hansen
Sydøstlollands Skakklub
17251783
2
1
3
½
4
1
5
½
6
1
8
0
1
0
42 - 33,0517543,131800
8Michael Volstrup Nielsen
Sydøstlollands Skakklub
17951840
1
½
5
1
2
1
6
1
3
1
7
1
4
1
13,819123,761895

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Kristiansen
Maribo Skakklub
15221645
8
1
2
1
3
½
4
1
5
½
6
1
7
½
23,716113,531684
2Svend Aage Hansen
Sydøstlollands Skakklub
14351533
7
0
1
0
8
0
3
1
4
0
5
0
6
0
182,7513562,321480
3Jan Andersen
Sydøstlollands Skakklub
15901734
6
0
7
0
1
½
2
0
8
½
4
½
5
½
26 - 74,4514804,491684
4John Stillund Jeppesen
Sydøstlollands Skakklub
15331658
5
½
6
1
7
0
1
0
2
1
3
½
8
0
353,814973,671631
5Thor Keitum
Sydøstlollands Skakklub
15061633
4
½
8
0
6
1
7
0
1
½
2
1
3
½
43,5515043,401635
6Jon Kristmundsson
Sydøstlollands Skakklub
14511635
3
1
4
0
5
0
8
0
7
0
1
0
2
1
26 - 72,914113,421578
7Knud-Ole Olsen
Sydøstlollands Skakklub
14931655
2
1
3
1
4
1
5
1
6
1
8
1
1
½
13,416703,641769
8Morten Døring
Sydøstlollands Skakklub
15011645
1
0
5
1
2
1
6
1
3
½
7
0
4
1
33,4515483,531664

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Finn Fjeldhøj
Sydøstlollands Skakklub
13641497
8
1
2
½
3
1
4
1
5
0
6
½
7
½
35,413242,431460
2Niels-Peder Skotte
Sydøstlollands Skakklub
13421500
7
1
1
½
8
½
3
1
4
1
5
½
6
½
525,213332,441502
3Franz Mortensen
Sydøstlollands Skakklub
1036
6
0
7
0
1
0
2
0
8
1
4
1
5
0
272,3102301000
4Flemming Simonsen
Sydøstlollands Skakklub
1009
5
0
6
0
7
0
1
0
2
0
3
0
8
1
182,0596201000
5Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
12861478
4
1
8
1
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
14,713812,301502
6Lars Møller
Sydøstlollands Skakklub
11631424
3
1
4
1
5
0
8
0
7
1
1
½
2
½
443,5511831,951426
7Frank Kästel Simonsen
Sydøstlollands Skakklub
10931253
2
0
3
1
4
1
5
0
6
0
8
0
1
½
5 - 62,8510770,881238
8Allan Holtzmann
Prøvemedlemmer
1000
1
0
5
0
2
½
6
1
3
0
7
1
4
0
5 - 61,95102501000

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo123456PoPlWeRnEoEn
1Laurits Nielsen
Nykøbing F. Skakklub
930
4
1
2
0
3
0
4
1
2
1
3
0
32 - 32,495701000
2Janus P. Ottosen
Nykøbing F. Skakklub
1000
3
0
1
1
4
1
3
0
1
0
4
1
32 - 33,1599301000
3Mathias Stage
Nykøbing F. Skakklub
1011
2
1
4
1
1
1
2
1
4
1
1
1
613,3118701000
4Rasmus Holtzmann
Prøvemedlemmer
1000
1
0
3
0
2
0
1
0
3
0
2
0
043,1585801000
Indbydelse

Sydøstlolland Skakklubs åbne EMT 2016-17

Spillested: Fritidscenteret Kettinge, Kettingevej 78, 4892 Kettinge

Datoer: Turneringen afvikles over 7 tirsdage på følgende datoer: 1.11., 15.11., 29.11., 6.12., 20.12., 10.1., 24.1.

Indskud: 100.- kr. som betales 1. spilleaften.

Tilmeldingsfrist: Senest tirsdag d 25. oktober til Jens Petersen, 25 18 01 42, jens.peter.petersen@outlook.dk  - Eller her på DSU’s hjemmeside.

Tidspunkter: Alle runder spilles kl. 19.00. Fremmøde senest 30 minutter efter spilstart.

Betænkningstid: 1½ time pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk fra træk 1.
Turneringsform: 8-mands gruppe(r) og evt. en Monradgruppe. Der spilles efter FIDE´s regler for skakspillet, som de er oversat ved DSU.

I forbindelse med turneringen vil vi forsøge at oprette en juniorgruppe. Deltagere er juniorer med max. 1200 i rating. Juniorgruppen vil blive tilrettelagt i forhold til antal tilmeldte spillere - f.eks. 4 spillere der spiller dobbeltrundigt 6 runder, eller 5 runder alle mod alle, hvis der ikke er tilmeldte nok til større grupper.

Juniorer skal ved tilmeldingen gøre opmærksom på, om man ønsker at deltage i de voksnes turnering, hvis der ikke er tilmeldte nok til en juniorgruppe.

Periode 2016-11-01 .. 2017-01-24
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Sigurd Marthendal

Tilmeldings muligheder til SLS Åbne Emt 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2016-11-01 2016-10-25
Gruppe 2 8 2016-11-01 2016-10-25
Gruppe 3 8 2016-11-01 2016-10-25
Gruppe 4 4 2016-11-01 2016-10-25
Totalt antal tilmeldte 28
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102153 1438760 1. Sonny Holtzmann Maribo Skakklub 1783 1805 2016-10-22
100200288 1428403 2. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1753 1811 2016-10-23
100200149 1433210 3. Henning Mogensen Sydøstlollands Skakklub 1695 1697 2016-10-25
100200860 1433202 4. Sigurd Marthendal Sydøstlollands Skakklub 1894 1938 2016-09-26
100201706 1408119 5. Henning Erik Andersen Sydøstlollands Skakklub 1810 1868 2016-10-12
100200070 1433369 6. Jens Peter Petersen Sydøstlollands Skakklub 1690 1790 2016-09-27
100300133 1437640 7. Jeppe Hansen Sydøstlollands Skakklub 1725 1783 2016-10-25
100400059 1454749 8. Michael Volstrup Nielsen Sydøstlollands Skakklub 1795 1840 2016-09-27
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201551 1428250 1. Finn Kristiansen Maribo Skakklub 1522 1645 2016-09-28
100202089 1437658 2. Svend Aage Hansen Sydøstlollands Skakklub 1435 1533 2016-10-05
100200032 1432478 3. Jan Andersen Sydøstlollands Skakklub 1590 1734 2016-10-25
100200051 1442279 4. John Stillund Jeppesen Sydøstlollands Skakklub 1533 1658 2016-10-20
100102549 1433008 5. Thor Keitum Sydøstlollands Skakklub 1506 1633 2016-10-25
100200145 1435426 6. Jon Kristmundsson Sydøstlollands Skakklub 1451 1635 2016-10-25
100200478 1451987 7. Knud-Ole Olsen Sydøstlollands Skakklub 1493 1655 2016-10-25
100202280 1450000 8. Morten Døring Sydøstlollands Skakklub 1501 1645 2016-10-25
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201705 1432664 1. Finn Fjeldhøj Sydøstlollands Skakklub 1364 1497 2016-10-19
101094971 1450093 2. Niels-Peder Skotte Sydøstlollands Skakklub 1342 1500 2016-09-27
103108055 1424025 3. Franz Mortensen Sydøstlollands Skakklub 1036 2016-10-25
100202048 1442449 4. Flemming Simonsen Sydøstlollands Skakklub 1009 2016-10-25
100200857 1428160 5. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1286 1478 2016-09-27
100202170 1442333 6. Lars Møller Sydøstlollands Skakklub 1163 1424 2016-10-25
100202305 1435612 7. Frank Kästel Simonsen Sydøstlollands Skakklub 1093 1253 2016-10-25
101096081 - 8. Allan Holtzmann Prøvemedlemmer 1000 2016-10-28
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202392 - 1. Laurits Nielsen Nykøbing F. Skakklub 930 2016-10-22
100202411 - 2. Janus P. Ottosen Nykøbing F. Skakklub 1000 2016-10-25
100202403 - 3. Mathias Stage Nykøbing F. Skakklub 1011 2016-10-28
101096080 - 4. Rasmus Holtzmann Prøvemedlemmer 1000 2016-10-28