Arbejder ...

loading

Veteranmester i Odense 2016  

Vis Gruppe : Parringer
Grp 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
19322028
8
1
2
1
3
½
4
1
5
½
6
1
7
½
1 - 25,251940
2Ove Matras
Faaborg Skakklub
18021847
7
½
1
0
8
1
3
1
4
1
5
1
6
1
1 - 23,951850
3Erik Frandsen
Odense Skakklub
17401771
6
0
7
½
1
½
2
0
8
0
4
0
5
½
7 - 83,251688
4Johs. Videsen
Odense Skakklub
17401846
5
½
6
1
7
0
1
0
2
0
3
1
8
0
63,251718
5Jørgen Frank Hansen
Odense Skakklub
17321834
4
½
8
½
6
½
7
½
1
½
2
0
3
½
353,21726
6Knud Aage Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
17311795
3
1
4
0
5
½
8
0
7
0
1
0
2
0
7 - 83,21680
7Lars Uffe Petersen
Odense Skakklub
17231898
2
½
3
½
4
1
5
½
6
1
8
1
1
½
533,11792
8Flemming Borg
Tårnet Svendborg
16871760
1
0
5
½
2
0
6
1
3
1
7
0
4
1
42,751710

Grp 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
16511772
8
1
2
½
3
½
4
1
5
0
6
½
7
½
42 - 34,251644
2Niels Justesen
Odense Skakklub
1632
7
0
1
½
8
1
3
½
4
0
5
½
6
½
35 - 741602
3Martin Hansen
Tårnet Svendborg
16321816
6
½
7
½
1
½
2
½
8
0
4
0
5
1
35 - 741602
4Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
16051730
5
½
6
0
7
½
1
0
2
1
3
1
8
1
42 - 33,751613
5John G. Madsen
Odense Skakklub
15591731
4
½
8
1
6
½
7
0
1
1
2
½
3
0
43,251570
6Torben Larsen
Odense Skakklub
15491674
3
½
4
1
5
½
8
0
7
0
1
½
2
½
35 - 73,151542
7Cipriano Sande Caceres
Odense Skakklub
15301699
2
1
3
½
4
½
5
1
6
1
8
1
1
½
12,91665
8Per Bjerre
Læseforeningens Skakklub
15111658
1
0
5
0
2
0
6
1
3
1
7
0
4
0
282,71480

Grp 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Alfred Andersen
Frem Skakklub
14791677
8
1
2
½
3
1
4
0
5
½
6
1
7
1
52 - 34,71493
2Johannes P. Almar
Årslev Skakklub
14501673
7
1
1
½
8
0
3
0
4
½
5
0
6
0
26 - 84,41342
3Leif Justesen
Odense Skakklub
14460
6
1
7
1
1
0
2
1
8
1
4
0
5
1
52 - 34,351475
4Klaus Skadegaard
Odense Skakklub
14161624
5
½
6
1
7
1
1
1
2
½
3
1
8
½
141484
5Arne Pedersen
Odense Skakklub
13721626
4
½
8
1
6
1
7
0
1
½
2
1
3
0
443,61390
6Willy Hansen
Frem Skakklub
12951303
3
0
4
0
5
0
8
½
7
½
1
0
2
1
26 - 82,751261
7Dennis Vejlstrup
Faaborg Skakklub
12871541
2
0
3
0
4
0
5
1
6
½
8
½
1
0
26 - 82,71256
8Flemming Petersen
Odense Skakklub
1164
1
0
5
0
2
1
6
½
3
0
7
½
4
½
51,551207
Indbydelse

Turneringen spilles som en 7-runders turnering i 8-mandsgrupper.

Sidste gruppe evt. som Monrad.
 

Spilledage/-,tider: Onsdage fra kl. 12:30:

 26/10 – 2/11 – 9/11 – 16/11 – 23/11 – 30/11 – 7/12 (Opsamling) – 14/12

Udsatte partier skal være spillet senest 7/12!

Ved pointlighed i grp. 1 afgøres placeringen ved Sonneborn-Berger-Korrektion

Veteranmesterens navn indgraveres i Veteranmesterpokalen


Indskud: 100 kr. pr. person. Præmier i hver gruppe: Nr1: 250 kr. Nr2: 200 kr. Nr. 3: 100 kr.

Ved pointlighed deles præmierne. Turneringsleder Erik Frandsen


Spillested: Odense Skakklub, Søjlehuset, Otto Bachesvej 13.

Betænkningstider: 2 timer til de første 40 træk og opsparet tid + 30 minutter til resten
NB: Der tillades op til 60 min. forsinkelse, urene startes kl. 12:30.


Tilmelding senest 23/10-16 (Max. 24 deltagere)!
 

Tilmelding kan ske direkte på DSU’s hjemmeside eller via email til Torben Larsen:

torlars46@gmail.com

 

 

http://odense-skakklub.dk/onewebstatic/8a9e0c411a-OSLogo.jpg     

Periode 2016-10-26 .. 2016-12-14
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Veteranmester i Odense 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Grp 1 8 2016-10-26 2016-10-23
Grp 2 8 2016-10-26 2016-10-23
Grp 3 8 2016-10-26 2016-10-23
Totalt antal tilmeldte 24
Deltagere i gruppen Grp 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300107 1403680 1. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 1932 2028 2016-10-17
100300258 1416790 2. Ove Matras Faaborg Skakklub 1802 1847 2016-10-05
100301868 1446223 3. Erik Frandsen Odense Skakklub 1740 1771 2016-10-02
103109908 1444182 4. Johs. Videsen Odense Skakklub 1740 1846 2016-10-02
100300827 1446258 5. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1732 1834 2016-10-03
100300547 1417100 6. Knud Aage Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1731 1795 2016-10-03
100300010 1406906 7. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1723 1898 2016-10-23
100100732 1505823 8. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1687 1760 2016-10-13
Deltagere i gruppen Grp 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300098 1408585 1. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1651 1772 2016-10-09
100300683 1443291 2. Niels Justesen Odense Skakklub 1632 2016-10-02
100300511 1440942 3. Martin Hansen Tårnet Svendborg 1632 1816 2016-10-11
100300096 1408100 4. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1605 1730 2016-10-05
100300540 1443496 5. John G. Madsen Odense Skakklub 1559 1731 2016-10-05
100301890 1447858 6. Torben Larsen Odense Skakklub 1549 1674 2016-10-02
100300552 1409972 7. Cipriano Sande Caceres Odense Skakklub 1530 1699 2016-10-04
100300418 1440322 8. Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1511 1658 2016-10-10
Deltagere i gruppen Grp 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100300428 1427180 1. Alfred Andersen Frem Skakklub 1479 1677 2016-10-02
100300018 1442686 2. Johannes P. Almar Årslev Skakklub 1450 1673 2016-10-05
100300544 1447912 3. Leif Justesen Odense Skakklub 1446 0 2016-10-03
100300101 1443984 4. Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1416 1624 2016-10-17
100300012 1443739 5. Arne Pedersen Odense Skakklub 1372 1626 2016-10-11
100301899 1434004 6. Willy Hansen Frem Skakklub 1295 1303 2016-10-10
100400363 1444174 7. Dennis Vejlstrup Faaborg Skakklub 1287 1541 2016-10-23
100300417 1443836 8. Flemming Petersen Odense Skakklub 1164 2016-10-02