Arbejder ...

loading

ÅGP og UGP, Kredsmesterskab og kvalifikation til individuelt DM i skoleskak 2016  

Vis Gruppe : Parringer
A + B + C gruppe Direkte link
#NavnRating12345PoPlWeRn
1Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
1507
6
1
4
0
10
1
8
1
2
½
33,751496
2Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
1492
7
1
3
½
5
1
4
1
1
½
413,151530
3Valdemar Mandrup
Skakklubben af 1968
1455
8
1
2
½
4
0
6
1
10
0
63,451412
4Frederik Buttenschøn
Syddjurs Skakklub
1424
9
1
1
1
3
1
2
0
7
1
423,151462
5Robert Pavia
Skakklubben af 1968
1423
10
0
8
1
2
0
7
0
9
1
284,051331
6Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
1320
1
0
9
1
7
1
3
0
8
1
352,151313
7Kristoffer Emil Juul Kortsen
Syddjurs Skakklub
1079
2
0
10
1
6
0
5
1
4
0
2711124
8Casper Folkmann Bunch
Skakklubben af 1968
1100
3
0
5
0
9
1
1
0
6
0
191,41082
9Hr. Oversidder
Ingen klub
800
4
0
6
0
8
0
10
0
5
0
0100800
10Simon Skovbak Graversen
Syddjurs Skakklub
1071
5
1
7
0
1
0
9
1
3
1
340,751139

Aldersgrupperne A, B og C blev slået sammen p.gr.a. lavt deltagerantal i A og B.

På dagen kvalificerede sig Simon Skovbak Graversen fra gruppe A og Frederik Buttenschøn og Svante Juul Ellemand fra gruppe C til det individuelle DM i skoleskak 2016.

Christian Emil Frambøl var forhåndskvalificeret p.gr.a. sit DSU ratingtal.

 

 

D- og E-gruppe Direkte link
#NavnRating12345678PoPlWeRn
1Magnus Mols Kabell
Syddjurs Skakklub
979
12
1
14
0
10
0
3
½
5
1
16
1
7
1
18
1
54,851008
2Mathias Wallin
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
986
5
1
16
1
7
0
14
0
18
1
9
1
15
0
10
1
564,451011
3Liv Frølund
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
812
7
0
8
0
4
1
1
½
17
0
11
1
5
0
9
0
153,4772
4Robert Bank
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
810
13
0
10
0
3
0
17
0
11
1
5
½
8
1
16
1
123,65803
5Linus Sørensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
764
2
0
6
0
11
1
9
0
1
0
4
½
3
1
8
1
113,05784
6Emil Juul Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
695
16
0
5
1
9
1
15
0
8
0
18
0
17
0
11
0
2172,15688
7Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1062
3
1
13
1
2
1
10
1
14
0
15
½
1
0
12
1
25,21076
8Philip Løvbjerg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
935
10
½
3
1
13
0
16
0
6
1
12
0
4
0
5
0
165,15816
9Hjalte Breindal Kragh
Silkeborg Skakklub Af 1930
924
17
1
15
0
6
0
5
1
10
1
2
0
18
0
3
1
494,75890
10Frida Pilgaard Jensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
744
8
½
4
1
1
1
7
0
9
0
17
½
13
0
2
0
3132789
11Peter Munk
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
728
15
0
17
½
5
0
18
0
4
0
3
0
16
0
6
1
182,8670
12Halfdan Malmgren Asmild
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
752
1
0
18
1
16
1
13
1
15
0
8
1
14
0
7
0
471,45892
13Elias Mols Kabell
Syddjurs Skakklub
1121
4
1
7
0
8
1
12
0
16
1
14
½
10
1
15
1
45,951101
14Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen
Skakklubben af 1968
1084
18
1
1
1
15
1
2
1
7
1
13
½
12
1
17
1
15,21201
15Carl Emil Richter Thyssen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1011
11
1
9
1
14
0
6
1
12
1
7
½
2
1
13
0
34,851040
16Malthe Stubkjær Høxbro
Silkeborg Skakklub Af 1930
930
6
1
2
0
12
0
8
1
13
0
1
0
11
1
4
0
3144,55860
17Minh Quang Hoekema
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
763
9
0
11
½
18
0
4
1
3
1
10
½
6
1
14
0
4103,15801
18Artem Reyzvikh
Silkeborg Skakklub Af 1930
1011
14
0
12
0
17
1
11
1
2
0
6
1
9
1
1
0
485,45946

Aldersgruppe D og E blev slået sammen p.gr.a. lavt deltagerantal i D og E.

 

På dagen kvalificerede sig Henrik Ammitzbøll Madsen og Carl Emil Richter Thyssen fra gruppe D samt Magnus Mols Kabell og Nicolaj Aggerbeck Lauritzen fra gruppe E til det individuelle DM i skoleskak 2016.

Ingen var forhåndskvalificerede via deres DSU ratingtal.

F-gruppe Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1439
8
1
4
1
2
1
3
1
6
1
5
1
7
1
716,851446
2Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
1034
6
1
3
1
1
0
5
1
7
1
8
1
4
1
6251079
3Nanna Ehrenreich
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
939
5
1
2
0
4
1
1
0
8
1
7
1
6
1
534,3971
4Marius Janse von der Rendsburg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
822
7
1
1
0
3
0
8
0
5
1
6
1
2
0
353,35806
5David Løvbjerg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
650
3
0
7
1
6
1
2
0
4
0
1
0
8
0
271,9655
6Tobias Wester Juul-Madsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
662
2
0
8
1
5
0
7
1
1
0
4
0
3
0
262662
7Mads Arberg Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
590
4
0
5
0
8
0
6
0
2
0
3
0
1
0
081,45525
8Benjamin Løndal
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
1
0
6
0
7
1
4
1
3
0
2
0
5
1
343,15793

På dagen kvalificerede Noa Sinding og Benjamin Løndal til det individuelle DM i skoleskak 2016.

På forhånd var John Christopher Højstrup Christensen og Nanna Ehrenreich kvalificerede p.gr.a. deres DSU ratingtal.

Indbydelse

Turneringen er en del af Aarhus Skole Skaks grandprix serie (ÅGP) i sæsonen 2016-2017.
Turneringen tæller som også som Ungdoms Grand Prix (UGP) under DSU (Dansk Skak Union).


Turneringen spilles i "Lunden", Vestergade 74, 8600 Silkeborg

Tilmelding foretages hos din skoleskakleder (hvis ingen skoleskakleder sker tilmeldingen til Johnny Odgaard, mail: johnny@madsenodgaard.dk - der skal oplyses om fødselsdato og hvis spilleren ikke er kendt i Aarhus Skole Skak også info om turneringsrutine).

Periode 2016-11-12 .. 2016-11-12
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til ÅGP og UGP, Kredsmesterskab og kvalifikation til individuelt DM i skoleskak 2016

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
A + B + C gruppe 10 2016-11-12 2016-11-11
D- og E-gruppe 18 2016-11-12 2016-11-11
F-gruppe 8 2016-11-12 2016-11-11
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen A + B + C gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602551 1451685 1. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1507 1506 2016-12-01
100602544 1451502 2. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1492 1835 2016-12-01
100602552 1451740 3. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1455 1575 2016-12-01
100602500 1449761 4. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1424 1593 2016-12-01
100602624 1463411 5. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1423 2016-12-01
100602457 1446070 6. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1320 1514 2016-12-01
100602591 1461389 7. Kristoffer Emil Juul Kortsen Syddjurs Skakklub 1079 2016-12-01
100602633 - 8. Casper Folkmann Bunch Skakklubben af 1968 1100 2016-12-01
- 9. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-12-01
100602417 1449800 10. Simon Skovbak Graversen Syddjurs Skakklub 1071 1387 2016-12-01
Deltagere i gruppen D- og E-gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602595 1462245 1. Magnus Mols Kabell Syddjurs Skakklub 979 2016-12-12
101095774 - 2. Mathias Wallin Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 986 2016-12-12
100104319 - 3. Liv Frølund Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 812 2016-12-12
101095514 - 4. Robert Bank Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 810 2016-12-12
101095583 - 5. Linus Sørensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 764 2016-12-12
101095524 - 6. Emil Juul Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 695 2016-12-12
100602402 1459945 7. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1062 2016-12-12
101095521 - 8. Philip Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 935 2016-12-12
100602606 - 9. Hjalte Breindal Kragh Silkeborg Skakklub Af 1930 924 2016-12-12
101095758 - 10. Frida Pilgaard Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 744 2016-12-12
101095622 - 11. Peter Munk Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 728 2016-12-12
101095628 - 12. Halfdan Malmgren Asmild Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 752 2016-12-12
100602594 1463101 13. Elias Mols Kabell Syddjurs Skakklub 1121 2016-12-12
100602494 1454030 14. Henrik Jørgen Ammitzbøll Madsen Skakklubben af 1968 1084 2016-12-12
100602574 1458248 15. Carl Emil Richter Thyssen Silkeborg Skakklub Af 1930 1011 2016-12-12
100602609 - 16. Malthe Stubkjær Høxbro Silkeborg Skakklub Af 1930 930 2016-12-12
101095675 - 17. Minh Quang Hoekema Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 763 2016-12-12
100602607 - 18. Artem Reyzvikh Silkeborg Skakklub Af 1930 1011 2016-12-12
Deltagere i gruppen F-gruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1439 1292 2016-12-12
100602596 - 2. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1034 2016-12-12
101095520 - 3. Nanna Ehrenreich Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 939 2016-12-12
101095882 - 4. Marius Janse von der Rendsburg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 822 2016-12-12
101095652 - 5. David Løvbjerg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 650 2016-12-12
101095540 - 6. Tobias Wester Juul-Madsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 662 2016-12-12
101095885 - 7. Mads Arberg Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 590 2016-12-12
101095974 - 8. Benjamin Løndal Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2016-12-12