Arbejder ...

loading

Helsingør Klubmesterskab 2016/17  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWe
1Per Lykke Jacobsen
Helsingør Skakklub
18881962
10
1
2
0
3
0
4
1
5
0
6
½
7
0
8
1
9
1
55,15
2Jan Rimer
Helsingør Skakklub
20362028
9
1
1
1
10
1
3
0
4
1
5
1
6
1
7
0
8
1
736,75
3Lasse Henningsen
Helsingør Skakklub
19261954
8
1
9
1
1
1
2
1
10
1
4
1
5
1
6
1
7
0
825,6
4Kristian Bjørneboe
Helsingør Skakklub
20172042
7
0
8
1
9
1
1
0
2
0
3
0
10
1
5
1
6
1
546,55
5Casper Støchkel
Helsingør Skakklub
16791749
6
½
7
0
8
0
9
1
1
1
2
0
3
0
4
0
10
½
382,8
6Svend Erik Førby Sørensen
Helsingør Skakklub
17131857
5
½
10
1
7
0
8
½
9
1
1
½
2
0
3
0
4
0
63,15
7Ole Bøgh Larsen
Helsingør Skakklub
21312169
4
1
5
1
6
1
10
1
8
1
9
1
1
1
2
1
3
1
917,55
8Michael Mæchel
Helsingør Skakklub
17311762
3
0
4
0
5
1
6
½
7
0
10
1
9
1
1
0
2
0
73,35
9Jan Petersen
Helsingør Skakklub
15761690
2
0
3
0
4
0
5
0
6
0
7
0
8
0
10
0
1
0
0101,8
10Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16281726
1
0
6
0
2
0
7
0
3
0
8
0
4
0
9
1
5
½
92,3

Ved ligestilling på point afgøres bedst placeret ved Sonneborn Berger. ved forsat ligestilling efter Sonneborn Berger omkamp.

Der tages forbehold for program ændring indtil 1 runde start.

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWe
1Svenn Jensen
Helsingør Skakklub
15321647
8
½
2
0
3
1
4
½
5
½
6
½
7
1
453,45
2René Fabricius Weichel
Helsingør Skakklub
14801637
7
1
1
1
8
½
3
1
4
½
5
1
6
0
512,95
3Jürgen Goos
Helsingør Skakklub
12481439
6
0
7
0
1
0
2
0
8
0
4
0
5
0
080,95
4Bent Rasmussen
Espergærde Skakklub
16851744
5
0
6
½
7
1
1
½
2
½
3
1
8
0
65
5Leo Kresten Roland Nielsen
Helsingør Skakklub
16211691
4
1
8
1
6
½
7
0
1
½
2
0
3
1
43 - 44,35
6Lars Peter M. Johannessen
Helsingør Skakklub
15541694
3
1
4
½
5
½
8
½
7
½
1
½
2
1
23,7
7Dennis Madsen
Helsingør Skakklub
15191659
2
0
3
1
4
0
5
1
6
½
8
½
1
0
373,3
8Michael Rehling
Helsingør Skakklub
16121626
1
½
5
0
2
½
6
½
3
1
7
½
4
1
43 - 44,3

Ligestilling afgøres ved Sonneborn Berger. Vinderen eller vinderne af gruppen vinder retten til at spille i gruppe 1 den efterfølgende sæson.

Der tages forbehold for program ændring indtil 1 runde start.

Indbydelse

HELSINGØR KLUBMESTERSKAB 2016/17 


OFFICIEL START Tirsdag den 15. november kl. 19.00. Der spilles én runde pr. aften
SPILLESTED Foreningshuset Lundegade 17A, 3000 Helsingør
 

SPILLEDATOER 15/11, 6/12 2016 & 3/1, 17/1, 24/1, 7/2, 21/2, 28/2, 21/3 2017
HÆNGEPARTIER 10/1, 14/2 og 28/3 2017
SPILLETIDSPUNKT alle dage kl. 19.00
 

TURNERINGSFORM Der spilles alle mod alle. Størrelsen på grupperne afhænger af antal deltagere. Turneringen tilstræbes ratet efter dansk og elo- rating.
Betænkningstiden er 2 timer pr. spiller til 40 træk + en halv time til resten
 

TILMELDING Senest 12/11 2016 til oleboeghlarsen@stofanet.dk eller i klubben
AFBUD Senest til oleboeghlarsen@stofanet.dk og til modstanderen. Spilleren der sender afbud bedes
selv aftale ny spilledato med modstanderen og turneringsleder Ole B. Larsen

 

Periode 2016-11-15 .. 2017-03-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://helsingoer-skakklub.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Helsingør Klubmesterskab 2016/17

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://helsingoer-skakklub.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2016-11-15 2017-03-28
Gruppe 2 8 2016-11-15 2017-03-28
- 2 2016-11-15 2016-11-12
Totalt antal tilmeldte 20
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103110667 1439332 1. Per Lykke Jacobsen Helsingør Skakklub 1888 1962 2016-11-13
101094962 1447092 2. Jan Rimer Helsingør Skakklub 2036 2028 2016-11-13
100800409 1425315 3. Lasse Henningsen Helsingør Skakklub 1926 1954 2016-11-13
100800729 1424718 4. Kristian Bjørneboe Helsingør Skakklub 2017 2042 2016-11-13
100800170 1426702 5. Casper Støchkel Helsingør Skakklub 1679 1749 2016-11-13
100800744 1410920 6. Svend Erik Førby Sørensen Helsingør Skakklub 1713 1857 2016-11-13
100800416 1402188 7. Ole Bøgh Larsen Helsingør Skakklub 2131 2169 2016-11-13
100800737 1419927 8. Michael Mæchel Helsingør Skakklub 1731 1762 2016-11-13
100801504 1426320 9. Jan Petersen Helsingør Skakklub 1576 1690 2016-11-13
100800404 1410946 10. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1628 1726 2016-11-13
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800734 1425536 1. Svenn Jensen Helsingør Skakklub 1532 1647 2016-11-13
100802944 1452711 2. René Fabricius Weichel Helsingør Skakklub 1480 1637 2016-11-13
103107705 1425188 3. Jürgen Goos Helsingør Skakklub 1248 1439 2016-11-13
100800124 1413260 4. Bent Rasmussen Espergærde Skakklub 1685 1744 2016-11-13
100802206 1426095 5. Leo Kresten Roland Nielsen Helsingør Skakklub 1621 1691 2016-11-13
100200488 1425560 6. Lars Peter M. Johannessen Helsingør Skakklub 1554 1694 2016-11-13
100800677 1425919 7. Dennis Madsen Helsingør Skakklub 1519 1659 2016-11-13
100602292 1436473 8. Michael Rehling Helsingør Skakklub 1612 1626 2016-11-13
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-11-13
- Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2016-11-13