Arbejder ...

loading

Nordsjælland Weekend EMT 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklasse Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1FM Mikkel Strange
Næstved Skakklub
23732407
9
1
5
½
2
1
4
1
3
½
414,1523734,202405
2Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
22122242
10
1
7
1
1
0
3
0
6
0
29 - 113,2521873,332215
3FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21532151
11
1
6
½
5
½
2
1
1
½
2 - 42,721692,622169
4 Hakan Winfridsson
20782078
12
½
16
1
6
1
1
0
11
1
2 - 4020782,772093
5Paul Brøndal
Allerød Skakklub
20632082
13
1
1
½
3
½
  29 - 111,320771,322096
6Brian Nielsen
Frem Skakklub
20362056
14
1
3
½
4
0
9
½
2
1
35 - 62,4520472,352069
7Mikael Ramkilde
Allerød Skakklub
19611954
15
1
2
0
11
½
  12 - 141,519611,281958
8Thomas Find Kokfelt
Espergærde Skakklub
19341828
16
½
12
½
10
½
11
½
15
1
35 - 6319341,821852
9Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19161978
1
0
13
1
12
1
6
½
16
0
7 - 82,219252,261983
10Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
19091948
2
0
15
1
8
½
16
0
14
0
12 - 142,5518782,421930
11Svend Steenstrup
Fredensborg Hygge Skakklub
19081890
3
0
14
1
7
½
8
½
4
0
29 - 111,9519101,851893
12Flemming Stald
Frederiksværk Skakklub
19071983
4
½
8
½
9
0
15
0
13
0
115 - 162,518622,851946
13Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
18381853
5
0
9
0
16
0
14
0
12
1
115 - 162,118051,681839
14Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18331954
6
0
11
0
15
½
13
1
10
1
7 - 82,118452,631951
15Søren Friis Larsen
Nørrebro Skakklub
17931929
7
0
10
0
14
½
12
1
8
0
12 - 141,717872,471910
16Dariusz Allam
Lyngby-Virum Skakklub
17761885
8
½
4
0
13
1
10
1
9
1
2 - 41,518662,151912

Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Frode Benedikt Nielsen
Allerød Skakklub
17371858
6
½
2
1
3
½
4
0
5
1
31 - 22,3517572,481858
2Albert Emil Lyng Petersen
Allerød Skakklub
17711788
5
½
1
0
6
1
3
0
4
0
62,617382,531747
3Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17391760
4
½
5
0
1
½
2
1
6
1
31 - 22,3517591,931771
4Ib Andreasen
Fredensborg Hygge Skakklub
17311752
3
½
6
0
5
0
1
1
2
1
3 - 52,317372,241762
5Palle Nielsen
Helsingør Skakklub
17751758
2
½
3
1
4
1
6
0
1
0
3 - 52,6517712,291762
6Ellen Fredericia Nilssen
Skakforeningen ØBRO
17891788
1
½
4
1
2
0
5
1
3
0
3 - 52,7517822,531787

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
17261796
6
1
2
0
3
0
4
0
5
1
23 - 42,7517042,791780
2Markus Strange
Vordingborg Skakklub
16671750
5
1
1
1
6
1
3
1
4
½
12,2517722,421792
3Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16381713
4
0
5
0
1
1
2
0
6
½
5 - 62,0516222,111701
4Allan Toftegaard Christensen
Randers Skakklub
17191781
3
1
6
½
5
½
1
1
2
½
22,717432,671798
5Kai Gylling Nielsen
Roskilde Skakklub
17241790
2
0
3
1
4
½
6
0
1
0
5 - 62,7516872,751765
6Kim Alex Olsen
Fredensborg Hygge Skakklub
16961731
1
0
4
½
2
0
5
1
3
½
23 - 42,516812,261726

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alexander Oliver
Frederikssund Skakklub
15941641
6
½
2
1
3
0
4
+
5
½
341,915991,761651
2Viggo Sørensen
Skakklubben Nordkalotten
16331703
5
0
1
0
6
0
3
½
4
+
52,215732,181669
3Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16011642
4
+
5
0
1
1
2
½
6
1
1 - 31,9516181,771657
4Ole Sørensen
Skakforeningen ØBRO
15491682
3
-
6
-
5
-
1
-
2
-
060154901682
5Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16281723
2
1
3
1
4
+
6
0
1
½
1 - 32,1516392,321727
6Jan Petersen
Helsingør Skakklub
15761672
1
½
4
+
2
1
5
1
3
0
1 - 31,816051,971683

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Peter Langer
Hillerød Skakklub
15111566
6
½
2
½
3
½
4
0
5
½
242,414932,031565
2Birger Jarulf
Frederiksværk Skakklub
15291641
5
1
1
½
6
½
3
1
4
½
1 - 22,5515722,661658
3Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
15021615
4
½
5
0
1
½
2
0
6
½
5 - 62,314662,431596
4Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
15351658
3
½
6
0
5
1
1
1
2
½
332,615532,791662
5Ole Rasmussen
Hillerød Skakklub
15471637
2
0
3
1
4
0
6
0
1
½
5 - 62,714932,621615
6Jan Engelund Knudsen
Allerød Skakklub
15261619
1
½
4
1
2
½
5
1
3
½
1 - 22,515712,471660

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Johannes Jensen
Allerød Skakklub
14381505
6
1
2
+
3
½
4
½
5
0
331,814471,201497
2Jeppe Højland
Skakforeningen ØBRO
14331639
5
-
1
-
6
-
3
-
4
-
060143301639
3Henrik Damm
Allerød Skakklub
14391528
4
½
5
0
1
½
2
+
6
0
251,814031,321522
4Christian Frost Jørgensen
Haderslev Skakklub
15001540
3
½
6
0
5
½
1
½
2
+
42,2514661,391544
5Ole Bjerregaard Hansen
Sjælsø Skakklub
14501673
2
+
3
1
4
½
6
0
1
1
21,914772,091689
6Gert Sørensen
Frederiksværk Skakklub
1500
1
0
4
1
2
+
5
1
3
1
412,25153401000

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
13701488
6
½
2
0
3
0
4
0
5
1
62,5513232,641465
2Afan Jahic
Hillerød Skakklub
13401360
5
0
1
1
6
1
3
0
4
0
23 - 52,313271,631375
3Hannibal Valeur Jaques
Nørrebro Skakklub
13901499
4
1
5
1
1
1
2
1
6
1
512,715522,731590
4Svend Aage Rand
Allerød Skakklub
13291446
3
0
6
0
5
0
1
1
2
1
23 - 52,213202,311440
5Jacob Hein
Espergærde Skakklub
13321418
2
1
3
0
4
1
6
½
1
0
22,2513432,081426
6Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
14191614
1
½
4
1
2
0
5
½
3
0
23 - 52,9513763,611582

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Kornbæk Pedersen
Espergærde Skakklub
12611418
6
0
2
0
3
1
4
1
5
0
24 - 52,2512501,391442
2Bjørn Mossige
Allerød Skakklub
1322
5
1
1
1
6
0
3
0
4
1
32 - 32,75133301000
3Finn Eldor
Gribskov Skakklub
13071376
4
0
5
0
1
0
2
1
6
0
162,612351,161353
4Søren Ellegaard
Frederiksværk Skakklub
12581451
3
1
6
1
5
0
1
0
2
0
24 - 52,2512471,571460
5Alessandro Sandrin
Allerød Skakklub
1275
2
0
3
1
4
1
6
0
1
1
32 - 32,35130401000
6Hans Askov Jensen
Espergærde Skakklub
13261506
1
1
4
0
2
1
5
1
3
1
412,813891,881508

Gruppe 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Frederik Mikkelsen
Enkeltmedlem - Indland
1220
6
1
2
1
3
1
4
0
5
1
41 - 22,45131501000
2Per Svendsen
Frederiksværk Skakklub
12091420
5
0
1
0
6
½
3
1
4
1
3 - 42,3512161,561438
3Noah Wahlgreen
Nørrebro Skakklub
12391359
4
0
5
0
1
0
2
0
6
1
15 - 62,611671,231310
4Hardy Hansen
Allerød Skakklub
12431379
3
1
6
1
5
1
1
1
2
0
41 - 22,6513201,341392
5John Sø
Allerød Skakklub
12261474
2
1
3
1
4
0
6
½
1
0
3 - 42,512261,871477
6Leif Helm Jensen
Allerød Skakklub
1220
1
0
4
0
2
½
5
½
3
0
15 - 62,45115501000

Gruppe 9 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Rudy Neergaard Hansen
Allerød Skakklub
1145
6
1
2
0
3
1
4
1
5
1
422,45124001000
2Anders Damm-Frydenborg
Allerød Skakklub
1200
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
512,9134401000
3Arne Feldung
Frederiksværk Skakklub
11611348
4
1
5
1
1
0
2
0
6
½
3 - 42,611571,771363
4Hans Henrik Hviid
Hillerød Skakklub
11871355
3
0
6
0
5
1
1
0
2
0
152,811061,811339
5John Schjølin
Gribskov Skakklub
11311184
2
0
3
0
4
0
6
0
1
0
062,3510250,881166
6Benny Nielsen
Hillerød Skakklub
10821308
1
0
4
1
2
0
5
1
3
½
3 - 41,9511071,541327

Gruppe 10 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Mathias Stage
Nykøbing F. Skakklub
1065
6
1
2
1
3
1
4
½
5
½
412,8112801000
2Roar Skov
Frederikssund Skakklub
10761299
5
0
1
0
6
-
3
1
4
1
24 - 52,4105801299
3Heidi Sørensen
Prøvemedlemmer
1000
4
0
5
0
1
0
2
0
6
0
062,389701000
4Jørgen Rasmussen
Skakklubben Nordkalotten
9121065
3
1
6
0
5
½
1
½
2
0
24 - 51,693001065
5Cort Skov
Frederikssund Skakklub
10441334
2
1
3
1
4
½
6
½
1
½
2 - 32,65108201334
6Thomas Andersen
Frederikssund Skakklub
1059
1
0
4
1
2
+
5
½
3
1
2 - 32,3106801000
Indbydelse

Allerød Skakklub og 8. Hovedkreds indbyder til 5 runders koordineret EMT i weekenden den 6. - 8. januar 2017. Turneringen er efterfølgeren til den traditionsrige NSU-turnering.
Nordsjælland Weekend EMT 2017 indgår som en del af SKAKDAGE I ALLERØD
Spillested: Allerød Bibliotek, Skovensvej 4, 3450 Allerød (få minutters gang fra Allerød Station).
Kantine med kaffe, te, øl, vand, ostemadder, slik m.m. findes på spillestedet.
Spilledage og tider:
Fredag den 6. januar 2017 kl. 19-24
Lørdag den 7. januar 2017 kl. 10-15 og kl. 15-20
Søndag den 8. januar 2017 kl. 10-15 og kl. 15-20
Betænkningstid: 90 minutter pr. spiller til hele partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk.
Turneringsform:
Der inddeles efter dansk rating. Øverste mesterklasse spilles som schweizergruppe med højst 16 deltagere.
Øvrige grupper spilles alle-mod-alle med seks deltagere i hver gruppe, dog evt. schweizer i nederste gruppe.

Grupperne ELO-rates, hvis det er muligt.
Det et tilladt at komme op til 30 minutter for sent til et parti. Partiet er tabt ved senere fremmøde.
Bemærk mobiltelefonregler: Spillernes mobiltelefoner skal være slukket under hele partiet. Tændt mobiltelefon = tabt parti.
Indskud: 200 kroner. Indskud betales i forbindelse med tilmeldingen.
Præmier:
Mindst 100 % af indskuddet minus ratingafgifter går til præmier. Garanteret 1. præmie i øverste mestergruppe (schweizer): 2.000 kr.
Præmierne deles ved ligestilling i point.

Tilmelding:
Senest den 1 januar 2017 kl 20:00 på https://skak.nemtilmeld.dk, hvor betalingen sker samtidig.
Yderligere oplysninger:
Lars Johansen, e-mail Spurvevang@youmail.dk, telefon 25 16 07 77
Niels Højtved, e-mail hojtved@tdcadsl.dk, telefon 29 93 02 60

 

Periode 2017-01-06 .. 2017-01-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://ask-skak.dk/
Turnerings komite

Per Easmussen (formand)

Kasper Dam

Hans Endrup Jacobsen (spillerrepræsentant)

Dommere
  • Hoveddommer: Lars K. Johansen

Tilmeldings muligheder til Nordsjælland Weekend EMT 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://ask-skak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklasse 16 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 1 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 2 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 3 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 4 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 5 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 6 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 7 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 8 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 9 6 2017-01-06 2016-12-29
Gruppe 10 6 2017-01-06 2016-12-29
Totalt antal tilmeldte 76
Deltagere i gruppen Mesterklasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800222 1402765 1. FM Mikkel Strange Næstved Skakklub 2373 2407 2016-12-17
100800259 1406671 2. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2212 2242 2016-12-21
100800106 1400550 3. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2153 2151 2016-12-19
0 1706292 4. Hakan Winfridsson 2078 2078 2016-12-23
102101032 1447432 5. Paul Brøndal Allerød Skakklub 2063 2082 2016-11-09
100301231 1409484 6. Brian Nielsen Frem Skakklub 2036 2056 2016-11-16
100802760 1439391 7. Mikael Ramkilde Allerød Skakklub 1961 1954 2016-12-29
100802848 1445650 8. Thomas Find Kokfelt Espergærde Skakklub 1934 1828 2016-11-19
100802258 1413872 9. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1916 1978 2016-11-13
100800462 1406841 10. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1909 1948 2016-12-12
100800374 1409182 11. Svend Steenstrup Fredensborg Hygge Skakklub 1908 1890 2016-12-30
100800341 1426680 12. Flemming Stald Frederiksværk Skakklub 1907 1983 2016-12-09
100100408 1445421 13. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1838 1853 2016-11-15
100800660 1408356 14. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1833 1954 2016-12-29
101095660 1462148 15. Søren Friis Larsen Nørrebro Skakklub 1793 1929 2016-12-12
100802909 1450832 16. Dariusz Allam Lyngby-Virum Skakklub 1776 1885 2016-12-17
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101187 1405721 1. Frode Benedikt Nielsen Allerød Skakklub 1737 1858 2017-01-05
100103833 1438999 2. Albert Emil Lyng Petersen Allerød Skakklub 1771 1788 2016-12-29
100100732 1505823 3. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1739 1760 2016-12-15
100800262 1415786 4. Ib Andreasen Fredensborg Hygge Skakklub 1731 1752 2016-12-02
100800739 1408526 5. Palle Nielsen Helsingør Skakklub 1775 1758 2016-12-22
103111069 1441230 6. Ellen Fredericia Nilssen Skakforeningen ØBRO 1789 1788 2017-01-01
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102012 1433768 1. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1726 1796 2016-12-05
100202124 1440217 2. Markus Strange Vordingborg Skakklub 1667 1750 2016-12-17
100101086 1413368 3. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1638 1713 2016-12-24
100700196 1440373 4. Allan Toftegaard Christensen Randers Skakklub 1719 1781 2016-12-31
100800893 1406400 5. Kai Gylling Nielsen Roskilde Skakklub 1724 1790 2016-12-26
100800047 1406663 6. Kim Alex Olsen Fredensborg Hygge Skakklub 1696 1731 2016-12-16
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802976 1460943 1. Alexander Oliver Frederikssund Skakklub 1594 1641 2016-11-30
100802718 1437410 2. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1633 1703 2016-12-08
100802811 1442074 3. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1601 1642 2016-11-09
101095063 1447971 4. Ole Sørensen Skakforeningen ØBRO 1549 1682 2016-12-09
100800404 1410946 5. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1628 1723 2016-12-18
100801504 1426320 6. Jan Petersen Helsingør Skakklub 1576 1672 2016-12-30
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800465 1425781 1. Peter Langer Hillerød Skakklub 1511 1566 2016-12-23
100801900 1437305 2. Birger Jarulf Frederiksværk Skakklub 1529 1641 2016-12-15
100100322 1411225 3. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1502 1615 2016-11-13
100100016 1411098 4. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1535 1658 2016-11-30
100800478 1417118 5. Ole Rasmussen Hillerød Skakklub 1547 1637 2016-12-11
100802963 1460803 6. Jan Engelund Knudsen Allerød Skakklub 1526 1619 2016-12-22
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100606 1425463 1. Johannes Jensen Allerød Skakklub 1438 1505 2016-12-28
100104326 1462172 2. Jeppe Højland Skakforeningen ØBRO 1433 1639 2016-11-24
100100593 1425013 3. Henrik Damm Allerød Skakklub 1439 1528 2016-11-13
100601964 1461648 4. Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1500 1540 2016-12-30
100802968 1460870 5. Ole Bjerregaard Hansen Sjælsø Skakklub 1450 1673 2016-12-22
100803031 1463535 6. Gert Sørensen Frederiksværk Skakklub 1500 2016-12-18
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100802375 1416669 1. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1370 1488 2016-12-30
100802878 1450964 2. Afan Jahic Hillerød Skakklub 1340 1360 2017-01-01
100104090 1454188 3. Hannibal Valeur Jaques Nørrebro Skakklub 1390 1499 2016-12-29
100100632 1426400 4. Svend Aage Rand Allerød Skakklub 1329 1446 2016-12-06
100801513 1402870 5. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1332 1418 2017-01-04
100801036 1401920 6. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1419 1614 2016-12-21
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800118 1426230 1. Jens Kornbæk Pedersen Espergærde Skakklub 1261 1418 2016-12-22
100802916 1453769 2. Bjørn Mossige Allerød Skakklub 1322 2016-12-03
100802947 1453700 3. Finn Eldor Gribskov Skakklub 1307 1376 2016-12-29
100802297 1425048 4. Søren Ellegaard Frederiksværk Skakklub 1258 1451 2016-12-06
100803017 1462725 5. Alessandro Sandrin Allerød Skakklub 1275 2016-12-01
100102880 1419889 6. Hans Askov Jensen Espergærde Skakklub 1326 1506 2016-12-14
Deltagere i gruppen Gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103105424 1462881 1. Frederik Mikkelsen Enkeltmedlem - Indland 1220 2016-12-28
100802922 1451618 2. Per Svendsen Frederiksværk Skakklub 1209 1420 2016-12-12
100104216 1457349 3. Noah Wahlgreen Nørrebro Skakklub 1239 1359 2016-12-29
100802517 1425242 4. Hardy Hansen Allerød Skakklub 1243 1379 2016-12-02
100100640 1426613 5. John Sø Allerød Skakklub 1226 1474 2016-12-19
100802656 1429469 6. Leif Helm Jensen Allerød Skakklub 1220 2016-12-30
Deltagere i gruppen Gruppe 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100100600 1434713 1. Rudy Neergaard Hansen Allerød Skakklub 1145 2016-12-11
100801806 1462970 2. Anders Damm-Frydenborg Allerød Skakklub 1200 2016-11-19
100802844 1445642 3. Arne Feldung Frederiksværk Skakklub 1161 1348 2016-12-16
100800460 1425374 4. Hans Henrik Hviid Hillerød Skakklub 1187 1355 2016-12-23
100802696 1439413 5. John Schjølin Gribskov Skakklub 1131 1184 2016-11-13
100802816 1445111 6. Benny Nielsen Hillerød Skakklub 1082 1308 2016-12-22
Deltagere i gruppen Gruppe 10
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202403 1463306 1. Mathias Stage Nykøbing F. Skakklub 1065 2016-12-22
100802851 1445723 2. Roar Skov Frederikssund Skakklub 1076 1299 2016-12-01
101096057 - 3. Heidi Sørensen Prøvemedlemmer 1000 2016-12-21
100800610 1426451 4. Jørgen Rasmussen Skakklubben Nordkalotten 912 1065 2016-12-06
100802850 1445715 5. Cort Skov Frederikssund Skakklub 1044 1334 2016-12-01
100802120 1424610 6. Thomas Andersen Frederikssund Skakklub 1059 2016-12-29