Arbejder ...

loading

8. Hovedkreds Ungdoms Grand Prix  

Vis Gruppe : Parringer
U14 & U16 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Emil Andersen
Prøvemedlemmer
1000
2
0
7
0
3
0
8
0
4
0
5
0
6
1
173,15903
2Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
11241200
1
1
6
1
7
1
3
1
8
0
4
1
5
½
2 - 34,51169
3Mikkel Mortensen
Prøvemedlemmer
1000
4
1
5
0
1
1
2
0
7
1
6
1
8
0
443,151038
4Erik Olsen
Allerød Skakklub
1000
3
0
8
½
6
1
5
0
1
1
2
0
7
1
53,151016
5Asbjørn Klitgaard
Allerød Skakklub
1133
7
1
3
1
8
1
4
1
6
1
1
1
2
½
14,61237
6Philip Holm Olsen
Hillerød Skakklub
1000
8
0
2
0
4
0
7
0
5
0
3
0
1
0
083,15858
7Kasper Afzelius
Prøvemedlemmer
1000
5
0
1
1
2
0
6
1
3
0
8
0
4
0
263,15948
8Magnus Boutrup Lyngby
Allerød Skakklub
1000
6
1
4
½
5
0
1
1
2
1
7
1
3
1
2 - 33,151144

U 14 (6 spillere)U 16 (2 spillere)

U08 & U10 & U12 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRn
1Emmelie Kaaregaard
Hillerød Skakklub
1000
21
½
8
1
4
1
3
0
11
0
14
0
12
½
313 - 163,2991
2Tobias Balslev
Prøvemedlemmer
1000
14
1
4
½
7
0
15
0
20
0
12
1
6
1
11 - 123,51000
3Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
1211
18
1
19
0
9
1
1
1
10
1
13
1
17
1
624,91261
4Joel Weiss Nielsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
6
1
2
½
1
0
14
0
18
½
16
0
8
1
313 - 163,5978
5William Norman
Allerød Skakklub
1000
7
0
18
1
14
½
21
1
22
0
10
0
15
0
17 - 193,35962
6Ingrid Sylvest Jakobsen
Allerød Skakklub
1000
4
0
20
0
17
0
18
½
12
1
8
1
2
0
17 - 193,5955
7Carl Emil Weimann
Prøvemedlemmer
1000
5
1
22
0
2
1
13
0
17
0
21
1
9
0
313 - 163,05998
8Victoria Izaura Damm
Prøvemedlemmer
1000
22
0
1
0
18
0
12
0
16
0
6
0
4
0
0223,35849
9Zeeshan Kustagi
Prøvemedlemmer
1000
10
0
12
1
3
0
16
1
21
1
17
0
7
1
46 - 103,251034
10Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen
Caïssa Gladsaxe
992
9
1
16
1
22
1
19
0
3
0
5
1
13
0
46 - 102,551057
11Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
1037
13
0
17
1
20
1
22
½
1
1
15
1
19
0
4 - 53,21096
12Caroline Løwenstein Sterup
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
16
0
9
0
21
0
8
1
6
0
2
0
1
½
213,5910
13Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
1237
11
1
15
1
19
0
7
1
14
1
3
0
10
1
535,11233
14Albert William Højstrøm
Prøvemedlemmer
1000
2
0
21
1
5
½
4
1
13
0
1
1
22
0
11 - 123,051020
15Arthur Rosman
Prøvemedlemmer
1000
20
1
13
0
16
1
2
1
19
0
11
0
5
1
46 - 102,951047
16Max Jarner
Prøvemedlemmer
1000
12
1
10
0
15
0
9
0
8
1
4
1
20
1
46 - 103,51023
17William A F Glenthøj
Prøvemedlemmer
1000
19
0
11
0
6
1
20
1
7
1
9
1
3
0
46 - 1031045
18Emil Westh Johansen
Prøvemedlemmer
1000
3
0
5
0
8
1
6
½
4
½
20
0
21
0
2203,25944
19Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
1147
17
1
3
1
13
1
10
1
15
1
22
1
11
1
714,11341
20Mads Gottschalck Egeberg
Prøvemedlemmer
1000
15
0
6
1
11
0
17
0
2
1
18
1
16
0
313 - 163,45980
21Mariam Haydar
Allerød Skakklub
1000
1
½
14
0
12
1
5
0
9
0
7
0
18
1
17 - 193,5955
22Magni Cederholm
Hillerød Skakklub
1102
8
1
7
1
10
0
11
½
5
1
19
0
14
1
4 - 54,251113

U 08 (2 spillere)U 10 (15 spillere)U 12 (5 spillere)

Indbydelse

8. Hovedkreds og Allerød Skakklub inviterer til UGP. Turneringen er åben for alle juniorer født 2001 eller senere.

Man kan spille med, uanset om man er medlem af en klub, deltager i skoleskak eller spiller skak derhjemme.
Der spilles i aldersgrupperne

U-08 (2009-2010),

U-10 (2007-2008),

U-12 (2005-2006)

U-14 (2003-2004).

U-16 (2001-2002)


Tid: Lørdag den 7. januar 2017 kl. 10.00 - ca. 16.00.
Spillested: Kulturhuset Skoven / Allerød Bibliotek, 1. sal. Indgang fra Frederiksborgvej 15, 3450 Allerød
Indskrivning: Fra kl. 9.00 til kl. 9.50
Turneringen spilles som hurtigskak så vidt muligt i en Monrad/Schweizer gruppe for hver aldersrække,

og så vidt muligt med nedenstående betænkningstider:

U-08 og U-10 spiller med 15 min. pr. spiller til hele partiet + 5 sek. pr. træk
(alternativt 20 min. til hele partiet, hvis der ikke forefindes digitale skakure). Der spilles 7 – 9 runder (vælges af arrangøren).

U-12 og U14, U16 spiller med 20 min. pr. spiller til hele partiet + 5 sek. pr. træk
(alternativt 25 min. til hele partiet, hvis der ikke forefindes digitale skakure). Der spilles 5 – 7 runder (vælges af arrangøren).

 

Turneringsarrangøren forbeholder sig ret til at ændre på ovenstående, hvis praktiske eller sportslige hensyn taler for det.

 

Der spilles efter DSU’s regler for hurtigskak med den undtagelse, at ulovligt træk først fører til tab ved det 2. ulovlige træk af spilleren i et parti.
Alle grupper rates i DSU med dansk hurtigskakrating.
Indskud på 50 kr. betales ved tilmelding
tilmelding sker i aldersgrupperne efter fødselsår på https://skak.nemtilmeld.dk. Husk at vælge den rette aldersgruppe! Oplys fuldt navn, fødselsdato, mail og telefon samt by, skole eller klub (hvis du er medlem af en skakklub).
Tilmeldingsfrist: Onsdag den 4. januar 2017 – eftertilmelding er mulig, såfremt der er plads.
Der vil på spillestedet være mulighed for at købe kaffe, te, sodavand, ostemadder, slik m.m.

 

Periode 2017-01-07 .. 2017-01-07
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://ask-skak.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til 8. Hovedkreds Ungdoms Grand Prix

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://ask-skak.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
U14 & U16 8 2017-01-07 2017-01-04
U08 & U10 & U12 22 2017-01-07 2017-01-04
Totalt antal tilmeldte 30
Deltagere i gruppen U14 & U16
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096055 - 1. Emil Andersen Prøvemedlemmer 1000 2017-01-03
100104165 1451375 2. Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1124 1200 2017-01-05
101096046 - 3. Mikkel Mortensen Prøvemedlemmer 1000 2017-01-03
100802899 1454366 4. Erik Olsen Allerød Skakklub 1000 2016-12-12
100802777 1457047 5. Asbjørn Klitgaard Allerød Skakklub 1133 2016-12-11
100803038 - 6. Philip Holm Olsen Hillerød Skakklub 1000 2017-01-04
101096056 - 7. Kasper Afzelius Prøvemedlemmer 1000 2017-01-03
100802734 0 8. Magnus Boutrup Lyngby Allerød Skakklub 1000 2016-12-09
Deltagere i gruppen U08 & U10 & U12
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100803039 - 1. Emmelie Kaaregaard Hillerød Skakklub 1000 2016-12-13
101096045 - 2. Tobias Balslev Prøvemedlemmer 1000 2017-01-03
100104307 1463225 3. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1211 2017-01-04
101095981 - 4. Joel Weiss Nielsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2016-12-14
100802971 1460862 5. William Norman Allerød Skakklub 1000 2016-12-28
100803006 - 6. Ingrid Sylvest Jakobsen Allerød Skakklub 1000 2017-01-06
101096054 - 7. Carl Emil Weimann Prøvemedlemmer 1000 2017-01-02
101096048 - 8. Victoria Izaura Damm Prøvemedlemmer 1000 2017-01-04
101096051 - 9. Zeeshan Kustagi Prøvemedlemmer 1000 2016-12-19
100104342 1462644 10. Daniel Alexander Cort Maleeva Hansen Caïssa Gladsaxe 992 2016-12-18
100104157 1455907 11. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1037 2017-01-04
101095979 - 12. Caroline Løwenstein Sterup Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2016-12-13
100104139 1452797 13. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1237 2017-01-04
101096053 - 14. Albert William Højstrøm Prøvemedlemmer 1000 2017-01-02
101096052 - 15. Arthur Rosman Prøvemedlemmer 1000 2016-12-23
101096044 - 16. Max Jarner Prøvemedlemmer 1000 2017-01-03
101096047 - 17. William A F Glenthøj Prøvemedlemmer 1000 2017-01-04
101096049 - 18. Emil Westh Johansen Prøvemedlemmer 1000 2016-12-15
100104306 1463217 19. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1147 2017-01-04
101096050 - 20. Mads Gottschalck Egeberg Prøvemedlemmer 1000 2016-12-17
100803011 - 21. Mariam Haydar Allerød Skakklub 1000 2017-01-06
100802943 1458272 22. Magni Cederholm Hillerød Skakklub 1102 2016-12-09