Arbejder ...

loading

KSUs 1. Dagturnering 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1Dick Sørensen
Frederiksberg Skakforening
19381995
10
½
2
½
3
½
4
0
5
½
6
½
7
½
8
½
9
½
47 - 94,219324,441986
2FM Jørgen Hvenekilde
Nørrebro Skakklub
20492086
9
½
1
½
10
0
3
½
4
1
5
½
6
½
7
0
8
½
47 - 95,720155,662053
3Erik André Andersen
Frederiksberg Skakforening
19441933
8
½
9
½
1
½
2
½
10
1
4
½
5
½
6
½
7
½
534,2519673,581961
4Ib Skovgaard
BMS Skak
19641982
7
1
8
1
9
0
1
1
2
0
3
½
10
½
5
½
6
1
1 - 24,5519934,242007
5Børge Hjerrild Nielsen
Hvidovre Skakklub
19351969
6
0
7
0
8
½
9
½
1
½
2
½
3
½
4
½
10
½
104,1519164,071958
6Stig Frandsen
Jernbanens Skakklub
19782075
5
1
10
½
7
1
8
0
9
½
1
½
2
½
3
½
4
0
4 - 64,7519715,512055
7Jørgen Fabricius Andersen
Tåstrup Skakforening
19501993
4
0
5
1
6
0
10
½
8
0
9
½
1
½
2
1
3
½
47 - 94,3519404,401985
8Christian C. Strachan
Nørrebro Skakklub
18831961
3
½
4
0
5
½
6
1
7
1
10
½
9
0
1
½
2
½
4 - 63,4519153,961972
9FM Eric Brøndum
Skakklubben K41
20122037
2
½
3
½
4
1
5
½
6
½
7
½
8
1
10
½
1
½
1 - 25,220185,002047
10Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
19491975
1
½
6
½
2
1
7
½
3
0
8
½
4
½
9
½
5
½
4 - 64,3519544,141982
Indbydelse

Hermed indbydes til KSUs 1. Dagturnering 2017, der er åben for alle.

 

 

Turneringsform:

Fortrinsvis 10-mands alle-mod-alle-grupper, men Monrad-grupper kan også blive brugt for at få det til at gå op med deltagerantallet, og for at få grupperne til at blive så lige som mulige.

Turneringen ELO rates, hvis betingelserne herfor er opfyldt.

 

Spilledage:

Mandagene fra den 9. januar til den 13. marts. I alt 9 runder.

Bemærk: Der spilles ikke den 13. februar i skolernes vinterferie.

 

Spillested & tid:

K41s lokaler, Mellemtoftevej 11, Valby, med start kl. 12:00.

Spillerne skal være ved brættet senest ½ time efter rundestart.

 

Betænkningstid:

2 timer til 40 træk og derefter ½ time plus opsparet tid til resten af partiet.

Tillæg om færdigspil anvendes ikke.

 

Indskud:

200 kr., som inkluderer kaffe, te og småkager ved hver runde, men der er ingen præmier.

 

Mobiltelefoner:

Skal være slukkede og 'usynlige'.

 

Tilmelding:

Senest tirsdag den 3. januar 2017.

Der er plads til 44-46 deltagere.

 

Turneringsleder:

John Laurids Hansen, john@spinners.dk, tlf. 26 88 96 63.

Periode 2017-01-09 .. 2017-03-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Peter Olsen, Sigfred Haubro og Tom Skovgaard.

Dommere
  • Hoveddommer:

Tilmeldings muligheder til KSUs 1. Dagturnering 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 10 2017-01-09 2017-01-03
Gruppe 2 10 2017-01-09 2017-01-03
Gruppe 3 16 2017-01-09 2017-01-03
Gruppe 4 10 2017-01-09 2017-01-03
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
102100937 1427962 1. Dick Sørensen Frederiksberg Skakforening 1938 1995 2016-11-15
100101656 1400649 2. FM Jørgen Hvenekilde Nørrebro Skakklub 2049 2086 2017-01-01
100100406 1441795 3. Erik André Andersen Frederiksberg Skakforening 1944 1933 2016-12-13
100100198 1406760 4. Ib Skovgaard BMS Skak 1964 1982 2016-12-12
100101946 1405128 5. Børge Hjerrild Nielsen Hvidovre Skakklub 1935 1969 2016-12-05
100100914 1413945 6. Stig Frandsen Jernbanens Skakklub 1978 2075 2016-12-12
100103720 1434330 7. Jørgen Fabricius Andersen Tåstrup Skakforening 1950 1993 2016-12-04
100100857 1417215 8. Christian C. Strachan Nørrebro Skakklub 1883 1961 2016-11-17
100101990 1400894 9. FM Eric Brøndum Skakklubben K41 2012 2037 2016-12-14
100100197 1406337 10. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1949 1975 2016-12-13
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101051 1409042 1. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1762 1813 2016-11-21
100102246 1414330 2. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1636 1694 2016-12-10
100101696 1410776 3. Ole Overmark Frederiksberg Skakforening 1649 1739 2016-12-04
100102012 1433768 4. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1726 1796 2016-12-05
100802718 1437410 5. Viggo Sørensen Skakklubben Nordkalotten 1633 1703 2016-12-08
103106047 1504940 6. John Laurids Hansen Frederiksberg Skakforening 1874 1924 2016-11-13
100701573 1433695 7. Håkan Lane Allerød Skakklub 1793 2005 2016-12-14
857742 8. Michele Melega 1646 1646 2016-12-01
100101086 1413368 9. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1638 1713 2016-12-02
100700567 1441523 10. Sven Løntoft Amager Skakforening 1695 1807 2016-12-08
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101913 1411748 1. Bent Dalberg Tåstrup Skakforening 1489 1638 2016-12-13
100103877 1442503 2. Erling Dam Mortensen Lyngby-Virum Skakklub 1508 1656 2016-12-06
100800841 1451553 3. Birger Birk Roskilde Skakklub 1483 1597 2016-11-14
100100978 1411268 4. Kaj Refsgaard Jernbanens Skakklub 1402 1691 2016-12-04
100100803 1417894 5. Jørgen Roed Valby Skakklub 1556 1590 2016-11-21
100100322 1411225 6. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1502 1615 2016-12-15
100102228 1417231 7. John Michael Svensson Amager Skakforening 1541 1639 2016-12-11
100101417 1432427 8. Odd Magnar Stuberg Jernbanens Skakklub 1415 1576 2016-12-06
100101903 1411543 9. Jørn Brandt Hvidovre Skakklub 1428 1544 2016-11-14
100200903 1424270 10. Torben William Petersen Skakklubben af 1927, Ringsted 1386 1496 2016-12-04
100103105 1406612 11. Ole Schwenger Enkeltmedlem - Indland 1422 1643 2016-11-13
100100017 1414712 12. Ole Yde Jensen Nørrebro Skakklub 1484 1609 2016-11-15
100800712 1426427 13. Erik Rasmussen Egedal-Jyllinge Skakklub 1500 1634 2016-12-07
100102599 1440993 14. Aase Morling Tåstrup Skakforening 1476 1484 2016-11-13
100800707 1425390 15. Palle Jæger Egedal-Jyllinge Skakklub 1585 1712 2016-12-21
100101151 1414151 16. John Hansen Lyngby-Virum Skakklub 1449 1662 2016-12-06
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801513 1402870 1. Jacob Hein Espergærde Skakklub 1332 1418 2016-11-18
100100647 1411578 2. Erik Bremer Blindes Skakklub 1319 1506 2016-11-28
100103515 1414739 3. Werner Jensen Tåstrup Skakforening 1101 1339 2016-12-12
100103617 1414569 4. Arshak Ikilikian Damhus Skakklub 1327 1524 2016-11-21
100103501 1427911 5. Henri Schnurre Tåstrup Skakforening 1376 1535 2016-11-28
100802375 1416669 6. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1370 1488 2016-11-14
100100274 1415506 7. Henning Peter Mikkelsen Skakklubben K41 1297 1475 2016-12-06
100802044 1405713 8. Peter Meldal Tåstrup Skakforening 1370 1536 2016-11-23
100102444 1413961 9. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1221 1443 2016-12-04
103108104 1407686 10. Søren Krogh Skakklubben K41 1292 1398 2016-11-15