Arbejder ...

loading

Vojens Juleturnering - SGP 4  

Vis Gruppe : Parringer
Mesterklassen Direkte link
#NavnRating1234567PoPlRn
1Bjarne Meldgaard Rasmussen
Varde Skakklub
1863
2
½
12
1
4
0
7
0
3
0
10
0
5
1
91863
2Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
1769
1
½
3
½
7
0
11
0
8
0
5
1
10
0
2121771
3Ernst Bindzus
Skakklubben Evans
1830
4
0
2
½
10
½
5
0
1
1
9
0
11
1
381847
4Svend Erik Kramer
Bov Skakklub
2006
3
1
6
0
1
1
9
1
12
0
8
0
7
½
62010
5Ole Trøst Poulsen
Haderslev Skakklub
1908
6
0
7
0
11
0
3
1
10
1
2
0
1
0
2111872
6Henrik Svane
Skakklubben Evans
2091
5
1
4
1
9
½
12
0
7
½
11
1
8
1
522108
7Niels Nybo Jakobsen
Fredericia Skakforening
2058
8
0
5
1
2
1
1
1
6
½
12
½
4
½
42063
8Gert Aagaard
Springeren Kolding
1999
7
1
9
0
12
0
10
1
2
1
4
1
6
0
452019
9Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
2144
10
1
8
1
6
½
4
0
11
1
3
1
12
½
532151
10Ivan Sørensen
Skakklubben Evans
2113
9
0
11
1
3
½
8
0
5
0
1
1
2
1
72079
11Anders Christensen
Varde Skakklub
1868
12
0
10
0
5
1
2
1
9
0
6
0
3
0
2101858
12Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2179
11
1
1
0
8
1
6
1
4
1
7
½
9
½
512179

1. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlRn
1 Dieter Kroeger
Prøvemedlemmer
1738
2
½
5
0
6
½
14
0
9
0
4
1
8
½
141710
2Hans Valdemar Hansen
1786
1
½
6
1
12
1
13
1
3
1
10
0
11
0
41824
3Eivind Palm
Tønder Skakklub
1777
4
1
7
½
13
1
10
½
2
0
16
0
9
0
381768
4Karsten Fyhn
Skakklubben Alssund
1708
3
0
8
1
11
0
16
0
15
1
1
0
6
1
3121711
5Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
1748
6
½
1
1
16
½
11
0
13
½
9
0
14
0
131736
6Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
1804
5
½
2
0
1
½
15
0
8
1
14
0
4
0
2161737
7Jonas Nybo Jakobsen
Fredericia Skakforening
1856
8
1
3
½
10
0
12
1
16
0
11
0
13
1
71840
8Benny Christensen
Vojens Skakklub
1571
7
0
4
0
14
½
9
0
6
0
15
1
1
½
2151585
9Marco Wiesensee
Bov Skakklub
1797
10
0
11
0
15
½
8
1
1
1
5
1
3
1
51817
10Gabor Erdodi
Varde Skakklub
1837
9
1
12
½
7
1
3
½
11
1
2
1
16
½
11912
11Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1920
12
0
9
1
4
1
5
1
10
0
7
1
2
1
521931
12Benny Falck Damborg
Varde Skakklub
1847
11
1
10
½
2
0
7
0
14
1
13
½
15
0
391822
13Guido Heinemann
Bov Skakklub
1753
14
1
16
1
3
0
2
0
5
½
12
½
7
0
3101755
14Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1792
13
0
15
½
8
½
1
1
12
0
6
1
5
1
461794
15Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
1723
16
0
14
½
9
½
6
1
4
0
8
0
12
1
3111722
16 Asbjorn Sørensen
Prøvemedlemmer
1864
15
1
13
0
5
½
4
1
7
1
3
1
10
½
531882

2. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlRn
1Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1569
2
0
10
1
8
½
7
1
5
1
12
1
4
1
11649
2Torben Simonsen
Skakklubben Evans
1404
1
1
5
½
12
½
11
1
10
½
4
0
3
0
61449
3Steen Jensen
Bov Skakklub
1571
4
½
12
0
7
0
10
0
6
0
9
1
2
1
111517
4Michael Christensen
Varde Skakklub
1600
3
½
7
1
5
0
8
½
12
1
2
1
1
0
441602
5Rolf Petersen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1601
6
1
2
½
4
1
12
1
1
0
10
0
11
0
71560
6Vagn Lauritzen
Løgumkloster Skakklub
1558
5
0
11
0
10
0
9
½
3
1
8
0
7
0
121464
7Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1590
8
½
4
0
3
1
1
0
9
0
11
0
6
1
91525
8Jan Schou-Jørgensen
Varde Skakklub
1621
7
½
9
½
1
½
4
½
11
1
6
1
10
0
431614
9Niels Peter Nissen
Varde Skakklub
1610
10
½
8
½
11
0
6
½
7
1
3
0
12
1
81582
10Thomas Hansen
Fredericia Skakforening
1591
9
½
1
0
6
1
3
1
2
½
5
1
8
1
521631
11Christian Frost Jørgensen
Haderslev Skakklub
1131
12
0
6
1
9
1
2
0
8
0
7
1
5
1
451374
12Tommy Hansen
Springeren Kolding
1496
11
1
3
1
2
½
5
0
4
0
1
0
9
0
101456

3.-4. Klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlRn
1Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1634
2
+
4
1
6
1
10
1
9
0
8
½
3
1
21648
2Hr. Oversidder
Ingen klub
1200
1
-
10
-
9
-
5
-
3
-
7
-
8
-
0101200
3Michael Pedersen
Gråsten Skakklub
1287
4
0
5
1
8
0
7
½
2
+
10
0
1
0
81267
4Ole Henriksen
Varde Skakklub
1461
3
1
1
0
10
1
6
0
7
1
5
1
9
0
451486
5Niels Underbjerg
Gråsten Skakklub
1265
6
0
3
0
7
0
2
+
8
0
4
0
10
1
291229
6Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
1620
5
1
8
1
1
0
4
1
10
1
9
0
7
½
31611
7Karl Ørskov Jensen
Haderslev Skakklub
1326
8
0
9
0
5
1
3
½
4
0
2
+
6
½
371324
8Uwe Hansen
Gråsten Skakklub
1451
7
1
6
0
3
1
9
0
5
1
1
½
2
+
41480
9Martin Møller
Vojens Skakklub
1690
10
0
7
1
2
+
8
1
1
1
6
1
4
1
611705
10Verner Frede Schrøder
Bov Skakklub
1433
9
1
2
+
4
0
1
0
6
0
3
1
5
0
361408

Skoleskakgruppen Direkte link
#NavnRating12345PoPlRn
1Danni Schrøder-Jacobsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
6
0
2
0
3
1
4
0
5
0
15863
2Emil Gejl Jørgensen (Skoleskakgruppen)
Prøvemedlemmer
500
5
0
1
1
6
1
3
1
4
0
33622
3Isabella Richter Hansen (Skoleskakgruppen)
Prøvemedlemmer
500
4
0
5
0
1
0
2
0
6
0
06500
4Vitus Bondo Medhus (Skoleskakgruppen)
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1070
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
511097
5Benjamin Wilken Thomsen (Skoleskakgruppen)
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
575
2
1
3
1
4
0
6
1
1
1
42746
6Lea Bondo Medhus (Skoleskakgruppen)
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
738
1
1
4
0
2
0
5
0
3
1
24711
Indbydelse

Kære skakspillere.

VOJENS SKAKKLUB indbyder hermed for 44. gang til julehurtigturnering i Vojens. Turneringen indgår som 4. afdeling af Syd Grand Prix serien 2016-17.

Spillested: Lagoniskolens Aula, Unionvej 2, 6500 Vojens.

Tidspunkt: Onsdag den 28. december 2016 kl. 9.30. Afslutning med præmieuddeling ca. kl. 18. Kom gerne i god tid inden turneringsstart.

Turneringsform: Gruppeinddeling i ratingklasser efter nærskakrating gældende pr. 01.09.2016. Flere klasser kan efter tilmeldingstallene samles i samme Monrad-gruppe, men spillere fra samme klasse skal spille i samme gruppe.
Herudover oprettes så vidt muligt en åben uratet skoleskakklasse for børn.

Reglement: Der spilles 7 runder. Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller + 5 sekunders bonus pr. træk fra træk 1 i grupper, hvor der benyttes elektroniske ure. Ellers 25 minutter pr. spiller pr. parti. Turneringerne afvikles efter FIDEs regler for hurtigskak, således som disse er bekendtgjort i Skakhåndbogen. Der spilles efter Monrad-systemet. Der er rygeforbud på spillestedet, lige som tændte mobiltelefoner er forbudt under turneringen. Turneringen hurtigskakrates.

Indskud: Voksne og pensionister: 150,- kr., Ungdom (under 20 år): 100,-kr., Skoleskakklassen: 50 kr.

Præmier: 20 kr. af indskuddet pr. deltager (skoleskakspillere dog 10 kr.) går til den fælles præmiepulje for hele SGP-stævnerækken. Resten af indskuddet bruges til præmier ved dette stævne. Præmielisten offentliggøres senest efter 3. runde.
Højst 1 præmie pr. deltager.
Præmierne i den samlede serie er forbeholdt spillere fra Sydjysk Hovedkreds.

Forplejning: På spillestedet kan der købes kaffe, sodavand, pølser med brød, franskbrød med ost/pålæg.

Tilmelding: Elektronisk – online her eller pr. e-mail – og af hensyn til julen og præmiebestilling senest mandag den 26.12.2016. Oplys navn, klub, DSU-rating pr. 01.09.2016, e-mail og evt. telefonnummer til:
Karl Posselt, Skjoldsvænge 6, 6500 Vojens, Telefon 7454 3423 eller 2392 0369
E-mail: vojensskakklub@gmail.com

Spillere, der skal deltage i skoleskakklassen, bedes meddele dette ved tilmelding.
Af hensyn til koordinering med DSU´s Ungdoms GrandPrix, bedes alle ungdomsspillere født i 2003 eller senere angive fødselsdag og -år ved tilmelding.

Invitation i pdf kan findes her.

Periode 2016-12-28 .. 2016-12-28
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Karl Posselt

Tilmeldings muligheder til Vojens Juleturnering - SGP 4

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mesterklassen 12 2016-12-28 2016-12-26
1. Klasse 16 2016-12-28 2016-12-26
2. Klasse 12 2016-12-28 2016-12-26
3.-4. Klasse 10 2016-12-28 2016-12-26
Skoleskakgruppen 6 2016-12-28 2016-12-26
Totalt antal tilmeldte 56
Deltagere i gruppen Mesterklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500118 1439880 1. Bjarne Meldgaard Rasmussen Varde Skakklub 1863 1993 2016-12-27
100500692 1409859 2. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1769 1931 2016-12-17
100500488 1411950 3. Ernst Bindzus Skakklubben Evans 1830 1944 2016-12-20
100400025 1412345 4. Svend Erik Kramer Bov Skakklub 2006 2014 2016-11-21
100400303 1417088 5. Ole Trøst Poulsen Haderslev Skakklub 1908 1902 2016-12-05
100500652 1403192 6. Henrik Svane Skakklubben Evans 2091 2075 2016-12-25
100400805 1448820 7. Niels Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 2058 1992 2016-12-24
100300075 1427024 8. Gert Aagaard Springeren Kolding 1999 2052 2016-12-20
100700767 1400630 9. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2144 2132 2016-12-13
100901466 1436651 10. Ivan Sørensen Skakklubben Evans 2113 2055 2016-12-02
100500329 1415921 11. Anders Christensen Varde Skakklub 1868 1967 2016-12-21
100300210 1403699 12. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2179 2197 2016-12-25
Deltagere i gruppen 1. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096018 12986453 1. Dieter Kroeger Prøvemedlemmer 1738 1832 2016-12-18
100400219 1439944 2. Hans Valdemar Hansen 1786 1772 2016-11-28
100801031 1410709 3. Eivind Palm Tønder Skakklub 1777 1851 2016-12-20
100300216 1401602 4. Karsten Fyhn Skakklubben Alssund 1708 1741 2016-12-21
100400210 1419218 5. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1748 1862 2016-11-18
100500500 1413830 6. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1804 1836 2016-12-20
100501265 1446916 7. Jonas Nybo Jakobsen Fredericia Skakforening 1856 1887 2016-12-24
100900912 1429949 8. Benny Christensen Vojens Skakklub 1571 1852 2016-12-27
100401591 1445553 9. Marco Wiesensee Bov Skakklub 1797 1912 2016-12-14
100501758 1203312 10. Gabor Erdodi Varde Skakklub 1837 2016-12-23
103111576 1449575 11. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1920 1984 2016-12-04
100500332 1409204 12. Benny Falck Damborg Varde Skakklub 1847 1935 2016-12-21
100401598 24658359 13. Guido Heinemann Bov Skakklub 1753 1822 2016-11-21
100400358 1412531 14. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1792 1874 2016-11-16
100400304 1419358 15. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1723 1853 2016-12-07
101096015 4004698 16. Asbjorn Sørensen Prøvemedlemmer 1864 1861 2016-12-02
Deltagere i gruppen 2. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100500538 1403478 1. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1569 1756 2016-11-16
103109827 1441272 2. Torben Simonsen Skakklubben Evans 1404 1592 2016-12-26
100401117 1428594 3. Steen Jensen Bov Skakklub 1571 2016-12-20
101200036 1463667 4. Michael Christensen Varde Skakklub 1600 2016-11-30
101095928 - 5. Rolf Petersen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1601 2016-12-14
100400226 1436783 6. Vagn Lauritzen Løgumkloster Skakklub 1558 1566 2016-12-20
103111288 1446894 7. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1590 1702 2016-12-12
100500354 1449583 8. Jan Schou-Jørgensen Varde Skakklub 1621 1765 2016-11-21
100500942 1439855 9. Niels Peter Nissen Varde Skakklub 1610 1710 2016-12-08
100501523 1427580 10. Thomas Hansen Fredericia Skakforening 1591 1739 2016-12-11
100601964 1461648 11. Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1131 1540 2016-12-12
100501424 1447190 12. Tommy Hansen Springeren Kolding 1496 1522 2016-11-27
Deltagere i gruppen 3.-4. Klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400258 1448374 1. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1634 1580 2016-12-15
- 2. Hr. Oversidder Ingen klub 1200 1000 2016-12-27
100400726 1452177 3. Michael Pedersen Gråsten Skakklub 1287 2016-12-16
100500343 1448781 4. Ole Henriksen Varde Skakklub 1461 1523 2016-12-20
100401169 1452240 5. Niels Underbjerg Gråsten Skakklub 1265 2016-12-04
100501384 1444786 6. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1620 1540 2016-12-13
100400287 1441833 7. Karl Ørskov Jensen Haderslev Skakklub 1326 1443 2016-12-12
100400514 1418726 8. Uwe Hansen Gråsten Skakklub 1451 1391 2016-12-23
100401642 1457020 9. Martin Møller Vojens Skakklub 1690 1644 2016-11-24
100400116 1449591 10. Verner Frede Schrøder Bov Skakklub 1433 0 2016-11-28
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095582 - 1. Danni Schrøder-Jacobsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2016-12-13
101096017 - 2. Emil Gejl Jørgensen (Skoleskakgruppen) Prøvemedlemmer 500 2016-12-19
101096016 - 3. Isabella Richter Hansen (Skoleskakgruppen) Prøvemedlemmer 500 2016-12-19
101095855 - 4. Vitus Bondo Medhus (Skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1070 2016-12-22
101095851 - 5. Benjamin Wilken Thomsen (Skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 575 2016-12-12
101095633 - 6. Lea Bondo Medhus (Skoleskakgruppen) Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 738 2016-12-22