Arbejder ...

loading

DM 2017  

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2017

Dansk Skak Union og Skørping Skakklub indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2017.

 

Spillested
Hotel Comwelll Sport Rebild Bakker, Rebildvej 36, 9520 Skørping

www.comwellsport.dk


Transport

Hotel Comwell Sport Rebild Bakker ligger kun 10 min. kørsel fra motorvejen og knap 3 km fra Skørping Station. Der arrangeres transport mellem spillestedet og stationen flere gange dagligt under turneringen.

Tidsrum
Lørdag den 8. april til mandag den 17.  april 2017

 

Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister
350 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 26. marts = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding Mandag den 27. marts kl. 24:00.
Kandidatklassen, Kvindeklasen samt G7 : Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 10. april kl. 18.00.
Kort Påske 1 samt G5 1 : Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 7. april kl. 18.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2 : Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 12. april kl. 18.00.
Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest på tilmeldingsfristen, tages man ud af turneringen.
Indskud betales til Jutlander Bank kontonummer : 9812-2073510662.
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnanvn

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsform:
Landsholdsklassen:
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:

1. Vinderen af Landsholdsklassen 2016.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2016.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Hotel Comwell Sport Rebild fra lørdag den 8. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.

Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

 

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 11. April  kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.

Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2016, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2017.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2017.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen "Juniordanmarksmester”. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen.

Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Klassen gennemføres ved mindst 4 deltagere. Med 14 eller flere spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-Schweizer, med færre fastsætter FU turneringssystemet i samarbejde med arrangørerne.
Vinderen af klassen bliver Danmarksmester. Ved ligestilling deles pengepræmier, mens placeringer afgøres ved almindelig korrektion.
Start tirsdag den 11. april kl. 18:30

Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltager antal, og bekendtgøres senere.
 

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 13. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 13. april 2017.

 

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 8.april og slutter mandag den 10. april.
2. forløb starter torsdag den 13. april og slutter lørdag den 15. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.

 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 11.april kl. 18:30

 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 8. april og slutter onsdag den 12. april.
2. forløb starter torsdag den 13.april og slutter mandag den 17. april

 

Betænkningstider
Betænkningstiden.

I alle  klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

 

Remistilbud

 Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk.

 

Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbeltrunder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne.

Dato

LH Klassen

Kandidat
Kvinder
G7

G5 - 1


Veteran
G5 – 2

Kort
Påske

Lørdag  08. April

14-20

 

14-20

 

14-20

Søndag  09. April

14-20

 

14-20

 

10-16+ 16-22

Mandag  10. April

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

Tirsdag  11. April

14-20

18:30-00.30

14-20

 

 

Onsdag  12. April

14-20

14-20

14-20

 

 

Torsdag  13. April

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

Fredag  14. April

14-20

14-20

 

14-20

14-20

Lørdag  15. April

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

Søndag  16. April

12-18

9-15

 

9-15

 

Mandag  17. April

Evt. Omkamp kl. 13.00 

9-15

 

9-15

 

 

 

Par-lyn
Onsdag den 12. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest  Onsdag den 12. april  kl. 18.00 
Betænkningstid 3 min + 2 sek tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 14. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 5 min til hele partiet.

 

Stævnefest
Påskedag, søndag den 16. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Comwell sport. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 15. april kl. 12:00


Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet og madvarer må ikke medbringes udefra.
Hotellet sammensætter nogle favorable skaktilbud til os.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Comwell  tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 650- kr.
Dobbeltværelse 850,- kr.
Priserne er  inkl. morgenmad.

 

Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/

Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjærgparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
Email: dm2017@skak.dk


.

 

Periode 2017-04-08 .. 2017-04-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til DM 2017 English enrolment form

Medlem af Dansk Skak Union

Hvis du er medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Medlem af FIDE

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, men medlem af Fide, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

Ikke medlem af Dansk Skak Union

Er du IKKE medlem af Dansk Skak Union, så benyt denne mulighed for at tilmelde dig: Vælg denne mulighed

FIDE member (english)

If you are a member of FIDE and prefers an english enrolment form, then use this option to register: Choose this option
Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 2 2017-04-08 2017-03-27
Kandidatklassen 14 2017-04-08 2017-04-10
Kvinde-DM Klassen 0 2017-04-11 2017-04-10
Veteranklassen 8 2017-04-13 2017-04-12
Kort Paaske 1. forløb 12 2017-04-08 2017-04-07
G5 1. forløb 4 2017-04-08 2017-04-07
G7 13 2017-04-11 2017-04-10
Kort Påske 2. forløb 2 2017-04-13 2017-04-10
G5 2. forløb 5 2017-04-13 2017-04-12
Lynskak-DM 6 2017-04-14 2017-04-14
Totalt antal tilmeldte 66
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103107144 1416928 FM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2428 2430 2017-02-17
100601248 1408178 Thomas Hauge Vestergaard Skakklubben af 1968 1967 2007 2017-02-22
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
103110001 1437747 Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2023 1977 2016-12-24
100300084 1403222 Claus Rossen Viborg Skakklub 2194 2182 2017-01-10
100602308 1440640 FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2167 2157 2017-01-09
100103912 1444514 FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2276 2277 2017-01-19
100300056 1404709 FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2251 2290 2017-01-22
101095209 2309998 Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2076 2192 2017-02-12
100102653 1407589 IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2401 2396 2017-02-18
100800080 1416316 Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2176 2209 2017-02-06
100300692 1408402 Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2189 2188 2017-01-11
100700245 1400339 Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2202 2216 2017-02-03
100701758 2900955 Maria Vasova Aalborg Skakforening af 1889 2135 2181 2017-01-24
100101167 1406884 Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2117 2117 2017-02-14
100300623 1403273 Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2167 2172 2017-01-09
100103864 1444492 Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2235 2232 2017-02-21
Deltagere i gruppen Kvinde-DM Klassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100500518 1409697 Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1738 1840 2017-02-06
100101663 1414623 Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1888 1919 2017-02-13
100300096 1408100 Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1494 1725 2016-12-03
100700477 1444425 Jens Riis Sæby Skakklub 1467 1663 2017-02-18
100602448 1444875 Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1762 1814 2017-01-08
100700648 1417037 Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1855 1909 2017-02-18
100700767 1400630 Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2154 2132 2017-01-09
100102012 1433768 Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1704 1799 2017-01-25
Deltagere i gruppen Kort Paaske 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701612 1450557 Jesper Christian Pedersen Hjallerup Skakklub 1511 2017-02-11
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1481 1306 2017-02-05
100801251 1434373 Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1636 1733 2017-02-15
100300609 1428020 Jørgen Kiel Sydøstfyn 1672 1891 2016-11-29
100600981 1404741 Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1698 1603 2017-02-06
100202268 1449990 Lis K. Dam Præstø Skakklub 1118 1267 2017-02-14
100602402 1459945 Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1059 2017-01-27
- Peter Duun Kristensen 1227 2017-02-14
103111288 1446894 Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1725 1778 2017-02-19
100600471 1420216 Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1130 1533 2016-12-06
100800374 1409182 Svend Steenstrup Fredensborg Hygge Skakklub 1910 1900 2017-02-18
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1838 1853 2016-12-24
Deltagere i gruppen G5 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800472 1433644 Carsten Pedersen Skakklubben Seksløberen 1959 1901 2017-02-16
100800462 1406841 Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1878 1960 2017-02-18
100602448 1444875 Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1762 1814 2017-01-08
100600434 1403990 Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1747 1848 2017-01-20
Deltagere i gruppen G7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900771 1413201 Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1596 1621 2017-02-14
100104081 1447173 Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1681 1755 2017-01-01
100600977 1407473 Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1612 1722 2017-02-20
100101705 1417916 Dennis Lauge Rose Frederiksberg Skakforening 1745 1813 2016-12-20
100800419 1401424 Henrik Mortensen Horsens Skakforening 1906 1923 2017-02-16
100700677 1406159 Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1695 1882 2017-01-30
100202278 1457942 Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1000 1218 2017-02-19
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1481 1306 2017-02-05
100501726 1446851 Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1488 1493 2016-12-14
100200822 1407325 Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 1922 1987 2017-02-19
100900189 1406892 Poul Erik Nielsen Sydøstfyn 1995 1991 2017-01-09
100602137 1421417 Steen Konradsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1427 1517 2017-02-19
100800374 1409182 Svend Steenstrup Fredensborg Hygge Skakklub 1910 1900 2017-02-18
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
12975672 Jann Nettelbeck 1840 1783 2017-01-02
100100408 1445421 Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1838 1853 2016-12-24
Deltagere i gruppen G5 2. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601888 1420780 Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1492 1637 2017-01-21
100602544 1451502 Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1731 1815 2017-01-18
100102318 1410199 Lars Raahauge Herlev Skakklub 1836 1863 2017-02-16
100600833 1422669 Leo Starup Skakklubben Rokaden 1429 1602 2017-01-21
100600528 1410636 Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1928 1948 2017-01-10
Deltagere i gruppen Lynskak-DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602308 1440640 FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2167 2157 2017-01-09
100600675 1401408 FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2321 2321 2017-01-09
100102823 1408690 FM Peter Nicolai Skovgaard Philidor 2283 2292 2017-01-31
100100198 1406760 Ib Skovgaard BMS Skak 1964 1982 2017-01-31
100602575 1453947 John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1147 2017-02-05
100100197 1406337 Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1949 1969 2017-01-31