Arbejder ...

loading

DM 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Landsholdsklassen Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Mikkel Djernæs Antonsen
Køge Skakklub
24382447
10
1
2
1
3
½
4
0
5
½
6
1
7
½
8
0
9
½
544,324454,382453
2IM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
23962381
9
0
1
0
10
1
3
½
4
½
5
0
6
0
7
0
8
0
293,7523613,502366
3IM Igor Teplyi
Nordre Skakklub
24502438
8
0
9
½
1
½
2
½
10
1
4
½
5
½
6
½
7
½
5 - 84,524504,272440
4IM Bjørn Møller Ochsner
Århus Skakklub/Skolerne
24352433
7
½
8
0
9
1
1
1
2
½
3
½
10
1
5
0
6
0
5 - 84,324374,182436
5GM Mads Andersen
Skanderborg Skakklub
25492565
6
1
7
1
8
1
9
½
1
½
2
1
3
½
4
1
10
1
15,8525665,972580
6IM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
24192444
5
0
10
1
7
1
8
0
9
0
1
0
2
1
3
½
4
1
5 - 84,0524244,372445
7IM Karsten Rasmussen
Århus Skakklub/Skolerne
24432449
4
½
5
0
6
0
10
1
8
1
9
0
1
½
2
1
3
½
5 - 84,424444,412450
8GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
25332533
3
1
4
1
5
0
6
1
7
0
10
1
9
1
1
1
2
1
725,625475,572547
9IM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
24292437
2
1
3
½
4
0
5
½
6
1
7
1
8
0
10
1
1
½
34,224424,272449
10FM Jacob Sylvan
Skakklubben Nordkalotten
24192425
1
0
6
0
2
0
7
0
3
0
8
0
4
0
9
0
5
0
0104,0523584,082384

Landsholdsklassen
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:

1. Vinderen af Landsholdsklassen 2016.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2016.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Hotel Comwell Rebild Bakker fra lørdag den 8. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.

Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

Betænkningstid :  alle  klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

 

Remistilbud

 Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk

IM Norm Krav for FM Jacob Sylvan 4½ point.

 

Kandidatklassen Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1IM Tobias Bent Christensen
Århus Skakklub/Skolerne
23572361
14
½
16
1
8
1
7
½
17
½
15
1
2
½
524,823614,692364
2IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
23522384
15
1
9
1
7
0
11
1
3
0
19
1
1
½
54,5523514,722382
3FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23412359
16
½
18
1
4
½
15
½
2
1
17
½
10
1
534,6523484,672366
4FM Niels Nørskov Laursen
Brønshøj Skakforening
23032316
17
½
13
1
3
½
9
1
7
0
22
½
6
0
104,322874,122304
5FM Jesper Mørch Lauridsen
Enkeltmedlem - Indland
22932289
18
½
14
½
15
0
16
½
12
½
20
0
26
1
3224,922554,752254
6FM Jonas Bjerre
Skanderborg Skakklub
22822342
19
½
17
½
21
½
18
1
13
0
8
1
4
1
84,5522814,902338
7FM Poul Rewitz
Skakklubben af 1968
22732283
20
1
10
1
2
1
1
½
4
1
13
1
17
½
613,823313,752328
8Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
22172208
21
1
11
1
1
0
13
½
19
½
6
0
12
1
493,622253,302222
9Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
22072212
22
1
2
0
14
1
4
0
15
0
18
½
20
½
317 - 183,6521943,432203
10FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
22052197
23
1
7
0
19
½
17
0
25
1
11
1
3
0
113,8521983,662194
11Jacob K. Høyer
Furesø Skakklub
22032213
24
1
8
0
20
1
2
0
22
0
10
0
14
0
2243,821673,752178
12Jens Kølbæk
Nørresundby Skakklub
22022216
25
½
19
½
17
0
20
1
5
½
21
½
8
0
3194,121804,072195
13Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
21992235
26
1
4
0
22
1
8
½
6
1
7
0
19
1
63,722153,812249
14Mogens Henrik Thuesen
Enkeltmedlem - Indland
21922192
1
½
5
½
9
0
25
½
18
½
23
0
11
1
3203,621803,492182
15Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
21832204
2
0
24
1
5
1
3
½
9
1
1
0
22
1
7322133,002234
16Claus Rossen
Viborg Skakklub
21752190
3
½
1
0
25
½
5
½
21
0
24
1
18
½
3163,421673,422182
17Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21472169
4
½
6
½
12
1
10
1
1
½
3
½
7
½
42,2522072,302213
18Thomas Stausholm Jepsen
Sydøstfyn
21332162
5
½
3
0
23
1
6
0
14
½
9
½
16
½
317 - 182,721392,842165
19Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
21032122
6
½
12
½
10
½
21
1
8
½
2
0
13
0
3152,421152,402134
20Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
20982131
7
0
25
1
11
0
12
0
24
½
5
1
9
½
3212,7521032,982131
21Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
20922124
8
0
26
1
6
½
19
0
16
1
12
½
23
½
13321023,212130
22Hilmir Freyr Heimisson
Jetsmark Skakklub
20762152
9
0
23
1
13
0
26
1
11
1
4
½
15
0
122,720923,332159
23Bjarke Hautop Kristensen
Skakklubben Evans
20442055
10
0
22
0
18
0
24
1
26
1
14
1
21
½
142,9520552,912079
24Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
20442039
11
0
15
0
26
½
23
0
20
½
16
0
25
½
252,9520152,791987
25WFM Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20432060
12
½
20
0
16
½
14
½
10
0
26
½
24
½
232,720392,832053
26Niels Chr. Davidsen
Skørping Skakklub
19791952
13
0
21
0
24
½
22
0
23
0
25
½
5
0
1262,319401,881934

ratingpræmier (14 spillere)Junior Danmarksmesterskabet (7 spillere)

Præmier i Kandidatklassen

1. præmie kr. 1500, + 2 flasker DM vin + oprykning til landsholdsklassen.

2. præmie kr. 1000,- + 1 påskeæg

3. præmie kr. 700,-

4. præmie kr. 400,-2 x ratingpræmier: rating < 2200 - gavekort Skaksalget a´200,-

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 11. April  kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.

Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2016, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2017.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2017.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen

”Juniordanmarksmester”. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen.

 

G7 Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
21182146
8
1
6
½
2
1
4
½
13
½
10
1
3
½
524,7521234,692152
2Jacob Abildlund Brorsen
Philidor
21062135
9
1
5
1
1
0
6
1
4
1
3
½
7
1
14,421284,582153
3Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
20492071
10
0
7
½
9
1
14
1
6
½
2
½
1
½
444,1520464,192067
4Svend Aage Madsen
Randers Skakklub
20242052
11
1
10
½
7
1
1
½
2
0
12
½
13
½
454,220204,072051
5Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20222018
12
1
2
0
14
½
11
1
10
0
13
1
6
0
74,4520033,922010
6Morten Frank Jensen
Præstø Skakklub
20032015
13
1
1
½
10
1
2
0
3
½
7
1
5
1
533,5520323,432046
7Jørn Hviid Christensen
Skive Skakklub
19491901
14
½
3
½
4
0
8
1
9
1
6
0
2
0
393,1519452,561910
8Morten Fredsgaard Rasmussen
Skanderborg Skakklub
19361959
1
0
13
0
11
½
7
0
12
0
14
1
9
0
143,718703,641916
9Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
19211900
2
0
14
½
3
0
12
1
7
0
11
1
8
1
83,319272,801914
10Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
18911983
3
1
4
½
6
0
13
½
5
1
1
0
11
0
3102,5519053,121981
11Niels Pedersen
Aars Nibe Skakklub
18631951
4
0
12
½
8
½
5
0
14
½
9
0
10
1
122,918513,401933
12Oluf Øe
Randers Skakklub
18621927
5
0
11
½
13
0
9
0
8
1
4
½
14
0
2132,918353,261902
13David Glasscock
Silkeborg Skakklub Af 1930
18611905
6
0
8
1
12
1
10
½
1
½
5
0
4
½
62,418942,481925
14Johan Ravnborg Holmström
DSA Skak
18461894
7
½
9
½
5
½
3
0
11
½
8
0
12
1
3112,618582,861897

Ratinggruppe (7 spillere)

Præmier i G7

1. præmie kr. 800, + 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 600, + 1 påskeæg

3. præmie kr. 400,

Ratingpræmier:

Under 1940  2 gavekort Skaksalget a´200,-

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 11.april kl. 18:30

G7 Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18371920
8
1
6
1
3
½
10
1
5
1
12
1
11
½
614,2518974,391952
2Henning Larsen
Aars Nibe Skakklub
18231934
9
½
11
½
5
½
8
0
4
½
13
½
14
½
3104,417814,711900
3Lars Schøning
Skive Skakklub
18161862
10
½
12
1
1
½
5
½
8
0
4
1
6
0
53,8518063,651859
4Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
18141880
11
0
9
½
13
½
7
1
2
½
3
0
12
½
3114,217784,011860
5Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
18121873
12
½
14
1
2
½
3
½
1
0
10
0
7
½
39417823,751858
6Birger Poul Møller
Silkeborg Skakklub Af 1930
18041835
13
1
1
0
9
1
11
½
10
1
8
0
3
1
2418193,581853
7Johnny Koust Rasmussen
Silkeborg Skakklub Af 1930
17921867
14
½
10
0
12
½
4
0
13
½
9
½
5
½
134,217414,091835
8Frank Gjerning Petersen
Kjellerup Skakklub
17741797
1
0
13
½
14
1
2
1
3
1
6
1
10
0
43,717983,061826
9Kjeld Johansen
Aars Nibe Skakklub
17451757
2
½
4
½
6
0
12
0
14
1
7
½
13
1
83,5517442,821771
10Hugo Falberg
Aalborg Skakforening af 1889
17371848
3
½
7
1
11
1
1
0
6
0
5
1
8
1
32,9517853,461869
11Palle Halkier Jørgensen
Hvidovre Skakklub
17061812
4
1
2
½
10
0
6
½
12
0
14
1
1
½
6317213,191818
12Bjarke Rosenborg Winther
Frederiksberg Skakforening
16751768
5
½
3
0
7
½
9
1
11
1
1
0
4
½
72,4517072,701784
13Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
16331784
6
0
8
½
4
½
14
½
7
½
2
½
9
0
122,2516413,091772
14Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
16231725
7
½
5
0
8
0
13
½
9
0
11
0
2
½
142,315992,501705

Ratinggrupper (6 spillere)

Præmier i G7

 

1. præmie kr. 800, 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 600,- + 1 påskeæg

3. præmie kr. 400,

Ratingpræmier:

Under 1750 i rating

 2 gavekort Skaksalget a´200,-

G7 Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
16151724
8
1
6
1
2
0
4
½
10
1
11
½
12
1
525,0516145,281718
2Per Jacobsen
Aalborg Skakforening af 1889
15521574
9
1
10
½
1
1
12
1
4
½
3
0
11
½
44,415573,371597
3Aage Kristian Andersen
Aars Nibe Skakklub
15441678
10
0
14
1
9
1
11
1
12
1
2
1
4
0
534,915494,931679
4Henri Tolba
Hvidovre Skakklub
15361679
11
1
12
½
10
1
1
½
2
½
8
1
3
1
14,215954,741694
5John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14861408
12
0
9
0
11
0
7
1
14
1
13
1
10
1
474,914462,301396
6Stig Abildgaard Holten
Silkeborg Skakklub Af 1930
14791588
13
1
1
0
12
0
9
½
7
1
10
1
8
1
54,114973,591584
7Mohamad Dallal
DSA Skak
1451
14
0
11
0
8
0
5
0
6
0
9
0
13
½
½144,25128201000
8Rune Nielsen
Nørresundby Skakklub
14461339
1
0
13
0
7
1
14
1
9
1
4
0
6
0
3103,814101,621354
9Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
13991615
2
0
5
1
3
0
6
½
8
0
7
1
14
½
393,1513924,031574
10Henning Staugaard
Enkeltmedlem - Indland
13771493
3
1
2
½
4
0
13
1
1
0
6
0
5
0
112,3513842,071502
11Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
13731467
4
0
7
1
5
1
3
0
13
1
1
½
2
½
462,3514542,111485
12Mathias Bogø
Vordingborg Skakklub
13211465
5
1
4
½
6
1
2
0
3
0
14
1
1
0
82,213802,721481
13Jens Ole van de Weerd
Aalborg Skakforening af 1889
12901438
6
0
8
1
14
1
10
0
11
0
5
0
7
½
122,6512833,161415
14Johannes Frank Jensen
Præstø Skakklub
10391201
7
1
3
0
13
0
8
0
5
0
12
0
9
½
130,710751,081178

Ratinggruppe (7 spillere)

Præmier i G7

1. præmie kr. 800,+ 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 600,+ 1 påskeæg

3. præmie kr. 400,-

Ratingpræmier:

under 1450 i rating

2 gavekort Skaksalget a´200,-

G5 2. Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jens Jørgen Christiansen
Nørresundby Skakklub
20992130
8
1
4
1
2
½
7
1
5
½
413,5521083,522140
2CM Henrik Mølvig
Køge Skakklub
20552095
9
1
5
½
1
½
3
½
7
½
343,220513,272090
3Thomas Tange Jepsen
Skakforeningen ØBRO
20442080
10
½
8
1
7
0
2
½
6
½
83,520243,482060
4Benny Grønhøj
Aars Nibe Skakklub
20202040
11
1
1
0
9
1
5
½
13
1
33,420223,242045
5Kai S. Munk
Skanderborg Skakklub
19061979
12
1
2
½
13
1
4
½
1
½
22,2519512,521999
6Michael Wilhelm Kull
Skakklubben Rokaden
18781911
13
½
7
½
11
½
10
1
3
½
362,718872,681917
7Lars Breinholt Agger
Skive Skakklub
18501802
14
1
6
½
3
1
1
0
2
½
351,8518891,451833
8Bogi Hansen Eliasen
Aalborg Skakforening af 1889
18501910
1
0
3
0
14
½
12
0
11
0
½142,317962,421872
9Lars Raahauge
Herlev Skakklub
18361863
2
0
12
1
4
0
14
½
10
½
2102,2518292,181856
10Carsten Juul Nielsen
Furesø Skakklub
18221909
3
½
13
0
12
1
6
0
9
½
2112,318132,621897
11Jan Han Petersen
Århus Skakklub/Skolerne
17921877
4
0
14
1
6
½
13
0
8
1
92,218011,921889
12Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17811842
5
0
9
0
10
0
8
1
14
1
2122,217752,311836
13Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
17451763
6
½
10
1
5
0
11
1
4
0
71,617720,991783
14Karsten Kierkegaard Olsen
Skakklubben Evans
17071689
7
0
11
0
8
½
9
½
12
0
1131,7516851,401681

ratingpræmie (6 spillere)

Præmier i G5 – anden forløb

 

1. præmie kr. 700, + 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 500, + 1 påskeæg

3. præmie kr. 300,

Ratingpræmier:

under 1850

1.  gavekort Skaksalget a´200,-

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 8. april og slutter onsdag den 12. april.
2. forløb starter torsdag den 13.april og slutter mandag den 17. april

G5 2 Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ricardo De La Calle Aramburu
Skakklubben Rokaden
16921782
7
1
4
1
2
1
5
1
3
½
12,817642,921814
2Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
16871746
8
1
5
1
1
0
3
½
6
0
62,916752,761741
3Jan Kargaard Jensen
Tåstrup Skakforening
16701713
9
1
6
½
4
½
2
½
1
½
332,7516782,511723
4Kim Schmidt
Holstebro Skakklub
16601738
10
1
1
0
3
½
12
½
9
1
353,216542,221744
5Erik Hedegaard Hansen
Helsingør Skakklub
16441719
11
1
2
0
6
1
1
0
12
1
343,216382,251714
6Michael Ankersen
Skive Skakklub
15821663
12
1
3
½
5
0
11
1
2
1
22,816091,981684
7Hans Jørgen Clausen
Gråsten Skakklub
15811697
1
0
10
1
12
½
9
0
8
1
72,915632,061696
8Mogens Hermansen
Nørresundby Skakklub
15471667
2
0
11
½
9
0
10
1
7
0
102,614982,661644
9Leo Starup
Skakklubben Rokaden
15391629
3
0
12
0
8
1
7
1
4
0
292,415211,591637
10Anders Haarup
Skanderborg Skakklub
15191663
4
0
7
0
11
-
8
0
11
+
1121,214651,341636
11Lars Erik Lytzen
Aalborg Skakforening af 1889
13161478
5
0
8
½
10
+
6
0
10
-
110,513160,711474
12Nicolai Brohus
Sæby Skakklub
1303
6
0
9
1
7
½
4
½
5
0
280,75137101000

Ratingpræmie (7 spillere)

Præmier i G5 – anden forløb

 

1. præmie kr. 700, + 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 500, + 1 påskeæg

3. præmie kr. 300,

Ratingpræmier:

Under 1600 i rating

1 gavekort Skaksalget a´200,-

Kort Påske 2. Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Martin Lind Mortensen
20792133
8
0
2
0
14
1
12
½
10
1
93,720553,882105
2Per Hansen
Næstved Skakklub
20182059
9
½
1
1
6
1
5
0
8
½
342,8520212,752064
3Torben Bødskov Andersen
Silkeborg Skakklub Af 1930
20132041
10
1
6
0
9
½
8
½
12
1
353,320073,222037
4Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
19981976
11
1
7
½
5
0
9
1
6
1
22,9520102,471991
5Jens Bo Hansen
Roskilde Skakklub
19912061
12
1
8
½
4
1
2
1
7
1
12,8520403,152088
6Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
19541978
13
1
3
1
2
0
7
½
4
0
72,4519562,381980
7Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
19441948
14
1
4
½
8
½
6
½
5
0
62,619412,531948
8Jess Nykjær
Frem Skakklub
18891957
1
1
5
½
7
½
3
½
2
½
331,719371,881979
9Niels Chr. Schjødt
Skakforeningen ØBRO
19161985
2
½
10
½
3
½
4
0
14
1
82,319222,781979
10Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
18761874
3
0
9
½
13
½
11
1
1
0
2102,118731,631881
11Colin Watson
Skanderborg Skakklub
18701934
4
0
14
½
12
½
10
0
13
½
132,518402,821908
12Adesh Easwaralingam
Fredericia Skakforening
18421881
5
0
13
½
11
½
1
½
3
0
121,7518351,571878
13Andreas Jakobsen
Nr.Åby Juniorskakklub
18221950
6
0
12
½
10
½
14
½
11
½
2112,1518182,951912
14Regnar Simonsen
Skørping Skakklub
18131741
7
0
11
½
1
0
13
½
9
0
1141,7517910,991741

Ratinggruppe (7 spillere)

Kort Påske:

Præmier  i Kort Påske – anden forløb

1. præmie kr. 800, + 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 600,+ 1 flaske DM vin

3. præmie kr. 400,     

Ratingpræmier: under 1940 

2.  gavekort Skaksalget a´200,

 

Kort Påske 2 Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Allan Toftegaard Christensen
Randers Skakklub
17081786
6
1
4
0
10
1
2
1
9
½
23,9516952,801782
2Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16191731
7
1
11
1
4
0
1
0
5
½
63,2515961,741720
3Bernhard W. Sørensen
Hillerød Skakklub
16491724
8
½
10
½
9
½
5
0
12
+
73,0516031,531713
4Mikael Horslund
Randers Skakklub
16011674
9
1
1
1
2
1
11
1
8
½
13,116552,191694
5Claus Christensen
Enkeltmedlem - Indland
1521
10
0
8
1
11
0
3
1
2
½
82,85150501000
6Orla Lind Mortensen
Korsør Skakklub
14521605
1
0
7
0
12
+
8
0
10
1
2101,8514141,451576
7Dan Christensen
Sorø Skakklub
14041551
2
0
6
1
8
0
12
+
11
1
351,714181,221548
8Janith Easwaralingam
Fredericia Skakforening
16011524
3
½
5
0
7
1
6
1
4
½
34316011,391588
9Jens Gade
Amager Skakforening
13001509
4
0
12
+
3
½
10
1
1
½
330,9513500,681515
10Ruben Jepsen
Sydøstfyn
1220
5
1
3
½
1
0
9
0
6
0
110,85124901000
11Brian Kirkeskov Magnussen
Enkeltmedlem - Indland
1176
12
+
2
0
5
1
4
0
7
0
290,45120101000
12Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
11
-
9
-
6
-
7
-
3
-
012080001000

Ratinggruppe (5 spillere)

Kort Påske:

Præmier  i Kort Påske – anden forløb

1. præmie kr. 800, + 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 600,+ 1 flaske DM vin

3. præmie kr. 400,     

Ratingpræmier: under 1500

2 gavekort a 200 kr til skaksalget.

 

Veteranklassen Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRn
1Erik Jarlnæs
Frederiksberg Skakforening
18551896
11
½
13
½
9
0
17
1
14
1
364,21819
2Kurt Pedersen
Aalborg Skakforening af 1889
18451915
12
1
8
½
10
1
4
½
11
0
353,61827
3Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
18221872
13
0
19
1
15
1
11
0
6
0
2163,951764
4Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
18211820
14
1
16
½
8
½
2
½
7
1
33,51821
5Uffe Kallenbach
THY Skakklub
18111693
15
½
11
0
17
½
19
1
13
1
374,31772
6Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
18061772
16
0
18
1
14
½
7
0
3
1
123,71770
7Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
17581818
17
1
10
0
11
½
6
1
4
0
103,051742
8Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
16831820
18
1
2
½
4
½
13
1
10
½
22,651709
9Niels Møller Rendlev
Frederiksberg Skakforening
16791774
19
½
15
½
1
1
14
0
16
1
383,41667
10Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
16411720
20
1
7
1
2
0
16
1
8
½
42,651667
11Thomas Haugaard
Frederiksberg Skakforening
16261744
1
½
5
1
7
½
3
1
2
1
411,251761
12Torben Hansen
Vejlby-Risskov Skakklub
15701592
2
0
17
½
19
½
20
1
15
1
393,151563
13Jørgen Michael Jensen
Frederikshavn Skakklub
15471611
3
1
1
½
16
½
8
0
5
0
2141,451572
14Ernst J. Jessen
Gråsten Skakklub
15091669
4
0
20
1
6
½
9
1
1
0
111,51554
15Jens Hardy Pedersen
Frederikshavn Skakklub
1471
5
½
9
½
3
0
18
1
12
0
2151,41498
16Jens Riis
Sæby Skakklub
14631670
6
1
4
½
13
½
10
0
9
0
2131,11504
17Hans Raahauge
Lyngby-Virum Skakklub
14421647
7
0
12
½
5
½
1
0
18
0
1191,21433
18Jens A. L. Jørgensen
Viby Skakklub
14061349
8
0
6
0
20
1
15
0
17
1
2171,851413
19Erik Asmund
Gråsten Skakklub
13451593
9
½
3
0
12
½
5
0
20
½
181,11363
20Bent K. Nielsen
Skørping Skakklub
12411371
10
0
14
0
18
0
12
0
19
½
½2011219

Ratinggruppe (9 spillere)

Præmier i Veteranklassen

1. præmie kr. 900, 2 flasker DM vin

2. præmie kr. 700, 1 påskeæg

3. præmie kr. 500, 

4. præmie kr. 300, 

Ratingpræmier:

Under 1600 i rating

3 x gavekort Skaksalget a´200,-

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 13. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 13. april 2017

Lynskak-DM Direkte link
#NavnEloPoPlWe
Jørgen Michael Jensen
Frederikshavn Skakklub
161101 - 720
Kim Poulsen
Tårnby Skakklub
205901 - 720
Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
177201 - 720
Bo Munksgaard
Præstø Skakklub
172401 - 720
Klaus Mosegaard
Skakforeningen ØBRO
01 - 720
Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
190001 - 720
Thomas Søndergaard Thybo
Skive Skakklub
203901 - 720
1GM Allan Stig Rasmussen
Jetsmark Skakklub
253301 - 720
2IM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
244401 - 720
2IM Jesper Søndergård Thybo
Jetsmark Skakklub
243701 - 720
3IM Rasmus Skytte
Århus Skakklub/Skolerne
239801 - 720
4IM Jan Pedersen
Skakklubben af 1968
239601 - 720
5IM Jacob Carstensen
Brønshøj Skakforening
238101 - 720
6IM Jakob Aabling-Thomsen
Brønshøj Skakforening
238401 - 720
7FM Kåre Hove Kristensen
Skakklubben Nordkalotten
232901 - 720
8FM Peter Nicolai Skovgaard
Philidor
232701 - 720
9FM Mads Boe
Skanderborg Skakklub
231101 - 720
10Søren Brautsch
Haderslev Skakklub
229301 - 720
11FM Allan Holst
Viborg Skakklub
231501 - 720
12FM Johnni Veng
Skakklubben Evans
227701 - 720
13Lars Hansen
Skakklubben af 1968
226901 - 720
14Thorbjørn Rosenlund
Frederiksberg Skakforening
224701 - 720
15Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
220801 - 720
16Janus Christensen
Skakforeningen ØBRO
221201 - 720
17FM Filip Boe Olsen
Nordre Skakklub
219701 - 720
18Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
220401 - 720
19Ole Helmer Mikkelsen
Herning Skakklub
221801 - 720
20Jens Albert Ramsdal
Skakklubben af 1968
220401 - 720
21FM Peter Jakobsen
Skakklubben Nordkalotten
218501 - 720
22Peter Jørgen Dam Mikkelsen
Skørping Skakklub
205901 - 720
23Henning Lau Rasmussen
Jetsmark Skakklub
214601 - 720
24Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
212201 - 720
25Jean-Philippe Miqueu
Skakklubben af 1968
209301 - 720
26Henrik Svane
Skakklubben Evans
208401 - 720
27Steen Vitus Bering
Herning Skakklub
208801 - 720
28Leif Møller
Nordre Skakklub
209501 - 720
29CM Henrik Mølvig
Køge Skakklub
209501 - 720
30Lasse Luther
Jetsmark Skakklub
207101 - 720
31Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
206001 - 720
32Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
199001 - 720
33René Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
208501 - 720
34Peter Kristensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
201801 - 720
35Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
197601 - 720
36Jens Bo Hansen
Roskilde Skakklub
206101 - 720
37Ib Skovgaard
BMS Skak
202001 - 720
38Thomas Heine Bech
Aalborg Skakforening af 1889
196301 - 720
39Thomas Christensen
Kjellerup Skakklub
197801 - 720
40Palle Skov
Hillerød Skakklub
194901 - 720
41Peter Riis
Horsens Skakforening
195901 - 720
42Niels Chr. Schjødt
Skakforeningen ØBRO
196901 - 720
43Tom Nicolaj Skovgaard
BMS Skak
196301 - 720
44Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
198301 - 720
45Jess Nykjær
Frem Skakklub
195701 - 720
46Arne Dan Fjordside
Aalborg Skakforening af 1889
191601 - 720
47Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
187801 - 720
48Søren Thomsen
Aars Nibe Skakklub
189601 - 720
49Martin Stampe Noer
Skakklubben Nordkalotten
190701 - 720
50Adesh Easan
Fredericia Skakforening
188101 - 720
51Hans Peter Rasmussen
Aalborg Skakforening af 1889
189801 - 720
52Ulrik Thomassen
Nordre Skakklub
178601 - 720
53Regnar Simonsen
Skørping Skakklub
174101 - 720
54Lars Wisler Pedersen
Grindsted Skakklub
187301 - 720
55Jakob Petersen
Middelfart Skakklub
193301 - 720
56Christian Emil Frambøl
Skanderborg Skakklub
176301 - 720
57Thomas Bo Thomsen
Middelfart Skakklub
186301 - 720
58Christian Gottschalck
Nørresundby Skakklub
172501 - 720
59Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
166501 - 720
60Janith Easan
Fredericia Skakforening
152401 - 720
61Jesper Christian Pedersen
Hjallerup Skakklub
001 - 720
62John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
140801 - 720
63Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
146701 - 720
64Brian Kirkeskov Magnussen
Enkeltmedlem - Indland
01 - 720

Lynskak-DM
Fredag den 14. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 5 min til hele partiet.

Tilmelding inden Fredag den 14 April kl. 18.30

G5 1. forløb Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1WFM Maria Varela La Madrid
19741974
5
1
2
0
7
1
6
0
4
1
33019743,321968
2Hans Endrup Jacobsen
Hillerød Skakklub
18771944
6
1
1
1
8
1
4
1
7
1
512,9519703,061983
3Carsten Pedersen
Skakklubben Seksløberen
18731924
7
½
4
½
6
0
8
½
5
1
53,1518543,131911
4Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
18101820
8
0
3
½
5
½
2
0
1
0
172,217741,941801
5Per Visti Andersen
Sæby Skakklub
18091823
1
0
6
0
4
½
7
½
3
0
182,317702,131778
6Stig Syndergaard
Valby Skakklub
17761839
2
0
5
1
3
1
1
1
8
½
21,9518392,061868
7Klaus Peter Brandt
Enkeltmedlem - Indland
17621830
3
½
8
½
1
0
5
½
2
0
61,917502,001820
8Villy Damsbo
Holbæk Skakklub
17401852
4
1
7
½
2
0
3
½
6
½
41,9517572,361855

Præmier.

1. Præmie 600 kr + 2 flasker vin
2. Præmie 400 kr + 1 Flaske vin
3. Præmie 200 kr + Påske æg

 

:
 

Kort Påske 1 Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Tobias Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
20342059
8
1
3
1
7
½
14
1
12
0
33,820282,932050
2Martin Knudsen
Skakklubben af 1968
19882016
9
1
7
0
4
1
3
1
11
½
43,319943,322020
3Svend Steenstrup
Allerød Skakklub
19211900
10
1
1
0
13
½
2
0
9
½
2102,6519021,761895
4Benny Falck Damborg
Varde Skakklub
18951949
11
½
13
½
2
0
8
1
14
½
72,9518821,601947
5Aage Søndergaard Nielsen
Springeren Kolding
18791917
12
½
6
0
14
0
10
0
8
0
½142,918072,231882
6Uffe Balslev
Sjælsø Skakklub
18761878
13
½
5
1
12
0
11
0
10
½
292,8518511,851871
7Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18511917
14
1
2
1
1
½
12
0
13
1
22,418871,251927
8Erol Taskiran
Hvidovre Skakklub
18411841
1
0
10
½
11
0
4
0
5
1
122,1518221,751836
9Jann Nettelbeck
18401779
2
0
14
0
10
1
13
0
3
½
13018400,851792
10Peter Risgaard Poulsen
Silkeborg Skakklub Af 1930
18371920
3
0
8
½
9
0
5
1
6
½
2112,2518302,891902
11Hasan Yildiz
Tåstrup Skakforening
18181923
4
½
12
0
8
1
6
1
2
½
352,0518472,581931
12Lars Schøning
Skive Skakklub
18161862
5
½
11
1
6
1
7
1
1
1
1219361,991912
13Søren Dalgaard Christensen
Syddjurs Skakklub
1784
6
½
4
½
3
½
9
1
7
0
81,85180401000
14Claus Holm
Brønderslev Skakklub
1717
7
0
9
1
5
1
1
0
4
½
61,35175601000

Rating gruppe (7 spillere)

Kort Påske:
præmier:

1. præmie :  800 kr.
2. Præmie:   600 kr.
3. Præmie    400 kr.

Ratingpræmie 1700 - 1850
1. Præmie : 100 kr + Påskeæg + vin
2. Præmie : 100 kr + Påskeæg + vin

 

 

 

 

Kort Påske 1 Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlRnEoEn
1Kjeld Ehlers
Vejlby-Risskov Skakklub
16591581
7
1
3
½
11
0
8
1
4
0
4 - 516371,871574
2Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
16371654
8
½
12
1
6
0
10
½
5
½
7 - 816102,141668
3Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16081691
9
1
1
½
4
½
6
1
11
1
4216472,751696
4Filip Martin Kierulf Hou Holm
Nordre Skakklub
16071675
10
1
5
1
3
½
11
1
1
1
116763,021734
5Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
15291552
11
½
4
0
12
½
13
+
2
½
615131,831545
6Jesper Christian Pedersen
Hjallerup Skakklub
15250
12
½
8
½
2
1
3
0
10
0
29150900
7Claus Christensen
Enkeltmedlem - Indland
1521
1
0
11
0
   013152101000
8Jens Erik Pedersen
Tårnet Svendborg
15131638
2
½
6
½
10
½
1
0
9
1
7 - 815292,101634
9Poul Guldbæk Olesen
Vejlby-Risskov Skakklub
15101509
3
0
10
0
13
+
12
1
8
0
21014671,201505
10Jørgen Holmstrøm Nielsen
Nørrebro Skakklub
14911734
4
0
9
1
8
½
2
½
6
1
3315342,601722
11John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14861408
5
½
7
1
1
1
4
0
3
0
4 - 515150,921431
12Erik Hjorth
Viborg Skakklub
14791591
6
½
2
0
5
½
9
0
13
+
21114521,571570
13Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000  
9
-
5
-
12
-
01280001000

ratiing gruppe (5 spillere)

Kort Påske:
præmier:

1. præmie :  800 kr.
2. Præmie:   600 kr.
3. Præmie    400 kr.

Ratingpræmie 1450 - 1520
1. Præmie : 100 kr + Påskeæg + vin
 

 

Kort Påske 1 Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Thomas Overgaard Kristensen
Nordre Skakklub
13981559
8
1
7
0
11
1
9
½
10
1
53,9513781,451550
2Niels Aage Kristensen
Varde Skakklub
13661522
9
0
10
1
13
1
4
1
5
1
423,613841,481552
3Karsten Refsgaard
1365
10
1
9
0
15
1
8
1
7
½
63,8135201000
4Bent H. Christensen
Nørresundby Skakklub
13161546
11
1
13
1
7
0
2
0
8
0
293,2512601,381518
5Ole Henriksen
Varde Skakklub
13141546
12
1
15
1
9
1
7
½
2
0
33,3513212,091522
6Bünyamin Kaya
Prøvemedlemmer
1286
13
0
11
0
10
0
16
+
14
1
2133,15118901000
7Daniel Jhaf Madsen
Århus Skakklub/Skolerne
12791250
14
1
1
1
4
1
5
½
3
½
412,4513740,931289
8Kim Pors
Aalborg Skakforening af 1889
1200
1
0
12
1
14
1
3
0
4
1
372,3123201000
9Ramadan Saliev
Hadsten Skakklub
1168
2
1
3
1
5
0
1
½
12
1
41,65129001000
10Sten Bo Andersen
Hadsten Skakklub
11011494
3
0
2
0
6
1
13
1
1
0
2101,3511300,871459
11Oskar Breinholt Hoffmann
Jetsmark Skakklub
1071
4
0
6
1
1
0
14
½
15
1
81,75110501000
12Peter Duun Kristensen
Nørresundby Skakklub
10671390
5
0
8
0
16
+
15
1
9
0
2111,4510470,291384
13Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen
Silkeborg Skakklub Af 1930
1059
6
1
4
0
2
0
10
0
16
1
2121,8106801000
14Lis K. Dam
Præstø Skakklub
10081258
7
0
16
+
8
0
11
½
6
0
1419860,511248
15Ada Yildiz
Tåstrup Skakforening
10000
16
+
5
0
3
0
12
0
11
0
1151,0595300
16Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000
15
-
14
-
12
-
6
-
13
0
016080001000

Rating gruppe (8 spillere)

Kort Påske:
præmier:

1. præmie :  800 kr.
2. Præmie:   600 kr.
3. Præmie    400 kr.

Ratingpræmie 1000-1200
1. Præmie : 100 kr + Påskeæg + vin
2. Præmie : 100 kr + Påskeæg + vin
3. Præmie   100 kr + Påskeæg + vin

 

Indbydelse

Indbydelse til DM i SKAK 2017

Dansk Skak Union og Skørping Skakklub indbyder unionens medlemmer til DM og påsketurnering 2017.

 

Spillested
Hotel Comwelll Sport Rebild Bakker, Rebildvej 36, 9520 Skørping

www.comwellsport.dk


Transport

Hotel Comwell Sport Rebild Bakker ligger kun 10 min. kørsel fra motorvejen og knap 3 km fra Skørping Station. Der arrangeres transport mellem spillestedet og stationen flere gange dagligt under turneringen.

Tidsrum
Lørdag den 8. april til mandag den 17.  april 2017

 

Elo-rating
Alle grupper, som opfylder FIDE's betingelser, vil blive Elo-ratet.

Indskud og Tilmeldingsfrister
350 kr. i alle klasser undtagen Landsholdsklassen.
Rabatpris ved forudbetaling senest 26. marts = 300 kr.

Landsholdsklassen: Sidste frist for tilmelding Mandag den 27. marts kl. 24:00.
Kandidatklassen, Kvindeklasen samt G7 : Sidste frist for tilmelding og betaling mandag den 10. april kl. 18.00.
Kort Påske 1 samt G5 1 : Sidste frist for tilmelding og betaling fredag den 7. april kl. 18.00.
Veteran, G5 2 samt kort Påske 2 : Sidste frist for tilmelding og betaling onsdag dag den 12. april kl. 18.00.
Har man ikke betalt eller positivt bekræftet sin deltagelse senest på tilmeldingsfristen, tages man ud af turneringen.
Indskud betales til Jutlander Bank kontonummer : 9812-2073510662.
Husk at angive:  Navn + fødselsdato + klubnanvn

Præmier
Præmier vil blive offentliggjort på spillestedet og på hjemmesiden, en del af disse kan være naturalier eller gavekort til Dansk Skaksalg.

Turneringsform:
Landsholdsklassen:
I Landsholdsklassen deltager 10 spillere, der spiller alle-mod-alle.
Berettiget til at deltage i klassen er spillere, der er registreret i FIDE som repræsenterende en del af Rigsfællesskabet, og som opfylder et af nedenstående krav i nævnte rækkefølge:

1. Vinderen af Landsholdsklassen 2016.
2. Vinderen af Kandidatklassen 2016.
3. Spillere med et ratingtal på mindst 2500.
4. De højest ratede tilmeldte spillere med et gyldigt kandidatresultat.
5. De højest ratede tilmeldte øvrige mesterspillere.

Der stilles et enkeltværelse til rådighed på Hotel Comwell Sport Rebild fra lørdag den 8. april for alle deltagere i Landsholdsklassen.

Præmier i landsholdsklassen: 1. pr. 10.000 kr., 2. pr. 6.000 kr., 3. pr. 4.000 kr., 4. pr. 2.000 kr.

Private sponsorers reklameaktiviteter skal aftales med arrangørerne senest ved tilmeldingsfristens udløb.

 

Kandidatklassen
Kandidatklassen spiller 7 runder FIDE-schweizer.
Start tirsdag den 11. April  kl. 18.30.
I Kandidatklassen deltager mindst 8 spillere.

Berettiget til at deltage i Kandidatklassen er:
1. Spillere, der deltog i Landsholdsklassen 2016, men som ikke er kvalificeret til Landsholdsklassen 2017.
2. De otte højest ratede tilmeldte juniorspillere med et ratingtal på mindst 2000. Spillerne må ikke være fyldt 20 år 1. januar 2017.
3. Spillere med et gyldigt kandidatresultat.
4. Tilmeldte spillere med et ratingtal på mindst 2200.

Bedst placerede juniorspiller i kandidatklassen får titlen "Juniordanmarksmester”. Ved ligestilling i point og korrektion deles titlen.

Kvinde-DM klassen
Berettiget til at deltage i Kvinde-DM klassen er alle tilmeldte kvinder. Klassen gennemføres ved mindst 4 deltagere. Med 14 eller flere spillere i klassen spilles 7 runder FIDE-Schweizer, med færre fastsætter FU turneringssystemet i samarbejde med arrangørerne.
Vinderen af klassen bliver Danmarksmester. Ved ligestilling deles pengepræmier, mens placeringer afgøres ved almindelig korrektion.
Start tirsdag den 11. april kl. 18:30

Garanteret 1. præmie 2.000 kr. Øvrige præmier afhænger af deltager antal, og bekendtgøres senere.
 

Veteranklassen
Spilles som 5 runder FIDE-schweizer.  Start torsdag den 13. april. Deltagerne skal være fyldt 60 år den 13. april 2017.

 

Øvrige grupper
Der kan vælges mellem følgende turneringsformer:

Kort Påske:
5 runder FIDE-schweizer. Der spilles i to forløb.
1. forløb starter lørdag den 8.april og slutter mandag den 10. april.
2. forløb starter torsdag den 13. april og slutter lørdag den 15. april, her kan man også nå at deltage i DM i lyn fredag aften.

 

G7:
7 runder FIDE-schweizer.  Start tirsdag den 11.april kl. 18:30

 

G5:
5 runder Fide-schweizer. Der spilles i 2 forløb
1. forløb starter lørdag den 8. april og slutter onsdag den 12. april.
2. forløb starter torsdag den 13.april og slutter mandag den 17. april

 

Betænkningstider
Betænkningstiden.

I alle  klasser spilles med 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til resten af partiet med tillæg af 30 sekunder pr. træk hele partiet igennem.

Bemærk at ved DM kan man komme en time for sent, før man taber på udeblivelse.

 

Remistilbud

 Det er i Landsholdklassen ikke tilladt at tilbyde remis før begge spillere har udført 30 træk.

 

Spilletidspunkter:
De anførte sluttidspunkter er omtrentlige, da spilletiden varierer i forhold til trækantallet i partierne. Ved dobbeltrunder har man krav på minimum 30 minutters pause mellem partierne.

Dato

LH Klassen

Kandidat
Kvinder
G7

G5 - 1


Veteran
G5 – 2

Kort
Påske

Lørdag  08. April

14-20

 

14-20

 

14-20

Søndag  09. April

14-20

 

14-20

 

10-16+ 16-22

Mandag  10. April

14-20

 

14-20

 

10-16 + 16-22

Tirsdag  11. April

14-20

18:30-00.30

14-20

 

 

Onsdag  12. April

14-20

14-20

14-20

 

 

Torsdag  13. April

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

Fredag  14. April

14-20

14-20

 

14-20

14-20

Lørdag  15. April

14-20

14-20

 

14-20

10-16 + 16-22

Søndag  16. April

12-18

9-15

 

9-15

 

Mandag  17. April

Evt. Omkamp kl. 13.00

9-15

 

9-15

 

 

 

Par-lyn
Onsdag den 12. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest  Onsdag den 12. april  kl. 18.00 
Betænkningstid 3 min + 2 sek tillæg pr. træk. Indskud kr. 100 pr. hold.

Lynskak-DM
Fredag den 14. april kl. 19:30. Tilmelding og betaling senest skærtorsdag kl. 18:00. Indskud: 100 kr.
Betænkningstid 5 min til hele partiet.

 

Stævnefest
Påskedag, søndag den 16. april. 19:00 afholdes stævnefest i restauranten på Hotel Comwell sport. Tilmelding forud til arrangørerne, og senest på stævnekontoret lørdag den 15. april kl. 12:00


Forplejning
Al forplejning kan købes på spillestedet og madvarer må ikke medbringes udefra.
Hotellet sammensætter nogle favorable skaktilbud til os.
Bemærk der er gratis kaffe & vand på spillestedet.

Indkvartering
Hotel Comwell  tilbyder overnatning til favorable priser:
Enkeltværelse 650- kr.
Dobbeltværelse 850,- kr.
Priserne er  inkl. morgenmad.

 

Tilmelding:  Online via DM-hjemmesiden: www.skak-dm.dk/

Alternativt kan tilmelding foregå gennem egen klub til:
Lars-Henrik Bech Hansen, Hjertebjærgparken 20,4340 Tølløse.
Telefon: 27 57 63 58
Email: dm2017@skak.dk


.

 

Periode 2017-04-08 .. 2017-04-17
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.skak-dm.dk/
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Lars-Henrik Bech Hansen
  • Yderligere : Steen Juul Mortensen,Poul Jacobsen

Tilmeldings muligheder til DM 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.skak-dm.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Landsholdsklassen 10 2017-04-08 2017-03-27
Kandidatklassen 26 2017-04-08 2017-04-10
G7 Gruppe 1 14 2017-04-11 2017-04-10
G7 Gruppe 2 14 2017-04-11 2017-04-10
G7 Gruppe 3 14 2017-04-11 2017-04-10
G5 2. Gruppe 1 14 2017-04-13 2017-04-12
G5 2 Gruppe 2 12 2017-04-08 2017-04-13
Kort Påske 2. Gruppe 1 14 2017-04-13 2017-04-12
Kort Påske 2 Gruppe 2 12 2017-04-08 2017-04-13
Veteranklassen 20 2017-04-13 2017-04-12
Lynskak-DM 72 2017-04-14 2017-04-14
G5 1. forløb 8 2017-04-08 2017-04-07
Kort Påske 1 Gruppe 1 14 2017-04-08 2017-04-07
Kort Påske 1 Gruppe 2 13 2017-04-08 2017-04-07
Kort Påske 1 Gruppe 3 16 2017-04-08 2017-04-07
- 2 2017-04-08 2017-04-13
Totalt antal tilmeldte 275
Deltagere i gruppen Landsholdsklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801531 1401378 1. IM Mikkel Djernæs Antonsen Køge Skakklub 2438 2447 2017-03-25
100801081 1404180 2. IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2396 2381 2017-03-30
100901506 1413767 3. IM Igor Teplyi Nordre Skakklub 2450 2438 2017-03-21
103107144 1416928 4. IM Bjørn Møller Ochsner Århus Skakklub/Skolerne 2435 2433 2017-02-17
100602057 1413864 5. GM Mads Andersen Skanderborg Skakklub 2549 2565 2017-02-23
100301631 1401610 6. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2419 2444 2017-03-04
100600992 1400088 7. IM Karsten Rasmussen Århus Skakklub/Skolerne 2443 2449 2017-03-27
100700431 1406000 8. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2533 2533 2017-03-24
100901592 1438832 9. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2429 2437 2017-03-09
100101113 1402137 10. FM Jacob Sylvan Skakklubben Nordkalotten 2419 2425 2017-03-21
Deltagere i gruppen Kandidatklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800086 1400673 1. IM Tobias Bent Christensen Århus Skakklub/Skolerne 2357 2361 2017-04-04
100102653 1407589 2. IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2352 2384 2017-02-18
100301633 1408801 3. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2341 2359 2017-03-19
100300056 1404709 4. FM Niels Nørskov Laursen Brønshøj Skakforening 2303 2316 2017-01-22
100601273 1401890 5. FM Jesper Mørch Lauridsen Enkeltmedlem - Indland 2293 2289 2017-03-30
103110502 1444948 6. FM Jonas Bjerre Skanderborg Skakklub 2282 2342 2017-04-05
100600717 1401033 7. FM Poul Rewitz Skakklubben af 1968 2273 2283 2017-03-19
100901527 1431412 8. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2217 2208 2017-03-12
100300692 1408402 9. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2207 2212 2017-01-11
100602308 1440640 10. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2205 2197 2017-01-09
100800080 1416316 11. Jacob K. Høyer Furesø Skakklub 2203 2213 2017-02-06
100700245 1400339 12. Jens Kølbæk Nørresundby Skakklub 2202 2216 2017-02-03
100103114 1413406 13. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2199 2235 2017-03-19
102101025 1400878 14. Mogens Henrik Thuesen Enkeltmedlem - Indland 2192 2192 2017-03-02
100602240 1429221 15. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2183 2204 2017-03-24
100300084 1403222 16. Claus Rossen Viborg Skakklub 2175 2190 2017-01-10
100103177 1413848 17. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2147 2169 2017-04-08
100300623 1403273 18. Thomas Stausholm Jepsen Sydøstfyn 2133 2162 2017-01-09
100600963 1401513 19. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2103 2122 2017-03-05
100101578 1402706 20. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2098 2131 2017-03-05
100101167 1406884 21. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2092 2124 2017-02-14
101095209 2309998 22. Hilmir Freyr Heimisson Jetsmark Skakklub 2076 2152 2017-02-12
103110001 1437747 23. Bjarke Hautop Kristensen Skakklubben Evans 2044 2055 2016-12-24
100901673 1441299 24. Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2044 2039 2017-03-09
100602257 1436589 25. WFM Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2043 2060 2017-04-02
100700450 1405969 26. Niels Chr. Davidsen Skørping Skakklub 1979 1952 2017-03-05
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700432 1407988 1. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2118 2146 2017-04-03
100103257 1411233 2. Jacob Abildlund Brorsen Philidor 2106 2135 2017-03-17
100701521 1404938 3. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2049 2071 2017-04-03
100600871 1406205 4. Svend Aage Madsen Randers Skakklub 2024 2052 2017-03-10
100601911 1436341 5. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2022 2018 2017-03-25
100200822 1407325 6. Morten Frank Jensen Præstø Skakklub 2003 2015 2017-02-19
100900404 1415964 7. Jørn Hviid Christensen Skive Skakklub 1949 1901 2017-03-15
100600528 1410636 8. Morten Fredsgaard Rasmussen Skanderborg Skakklub 1936 1959 2017-01-10
100800374 1409182 9. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1921 1900 2017-02-18
100601670 1409476 10. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 1891 1983 2017-04-09
100700349 1410997 11. Niels Pedersen Aars Nibe Skakklub 1863 1951 2017-04-08
100600887 1404970 12. Oluf Øe Randers Skakklub 1862 1927 2017-03-15
100602274 1428977 13. David Glasscock Silkeborg Skakklub Af 1930 1861 1905 2017-03-12
100700918 1404903 14. Johan Ravnborg Holmström DSA Skak 1846 1894 2017-04-01
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600236 1407333 1. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1837 1920 2017-03-13
100700759 1404172 2. Henning Larsen Aars Nibe Skakklub 1823 1934 2017-03-23
100900588 816124 3. Lars Schøning Skive Skakklub 1816 1862 2017-03-24
100300078 1405551 4. Alexander Mikkel Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1814 1880 2017-04-07
100500219 1417045 5. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1812 1873 2017-03-13
100600978 1421816 6. Birger Poul Møller Silkeborg Skakklub Af 1930 1804 1835 2017-02-25
100900509 1422383 7. Johnny Koust Rasmussen Silkeborg Skakklub Af 1930 1792 1867 2017-02-28
100901544 1427032 8. Frank Gjerning Petersen Kjellerup Skakklub 1774 1797 2017-03-24
100701628 1447114 9. Kjeld Johansen Aars Nibe Skakklub 1745 1757 2017-04-03
100700677 1406159 10. Hugo Falberg Aalborg Skakforening af 1889 1737 1848 2017-01-30
100301074 1440276 11. Palle Halkier Jørgensen Hvidovre Skakklub 1706 1812 2017-03-26
100104081 1447173 12. Bjarke Rosenborg Winther Frederiksberg Skakforening 1675 1768 2017-01-01
100801113 1410962 13. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1633 1784 2017-03-26
100700369 1428357 14. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1623 1725 2017-03-23
Deltagere i gruppen G7 Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600977 1407473 1. Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1615 1724 2017-02-20
100700690 1413856 2. Per Jacobsen Aalborg Skakforening af 1889 1552 1574 2017-03-16
100700340 1440799 3. Aage Kristian Andersen Aars Nibe Skakklub 1544 1678 2017-03-31
100101719 1418246 4. Henri Tolba Hvidovre Skakklub 1536 1679 2017-03-26
100602575 1453947 5. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1486 1408 2017-02-05
100600074 1421018 6. Stig Abildgaard Holten Silkeborg Skakklub Af 1930 1479 1588 2017-03-17
100701728 1464493 7. Mohamad Dallal DSA Skak 1451 2017-04-01
100701752 1462458 8. Rune Nielsen Nørresundby Skakklub 1446 1339 2017-03-17
100900771 1413201 9. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1399 1615 2017-02-14
100900039 1450476 10. Henning Staugaard Enkeltmedlem - Indland 1377 1493 2017-03-12
100501726 1446851 11. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1373 1467 2016-12-14
100202123 1440039 12. Mathias Bogø Vordingborg Skakklub 1321 1465 2017-03-27
100700601 1453521 13. Jens Ole van de Weerd Aalborg Skakforening af 1889 1290 1438 2017-03-16
100202278 1457942 14. Johannes Frank Jensen Præstø Skakklub 1039 1201 2017-02-19
Deltagere i gruppen G5 2. Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700367 1401670 1. Jens Jørgen Christiansen Nørresundby Skakklub 2099 2130 2017-03-31
100800890 1402625 2. CM Henrik Mølvig Køge Skakklub 2055 2095 2017-03-25
100104187 1405357 3. Thomas Tange Jepsen Skakforeningen ØBRO 2044 2080 2017-03-05
100700172 1404245 4. Benny Grønhøj Aars Nibe Skakklub 2020 2040 2017-04-06
100600508 1406949 5. Kai S. Munk Skanderborg Skakklub 1906 1979 2017-03-04
100602545 1451499 6. Michael Wilhelm Kull Skakklubben Rokaden 1878 1911 2017-03-31
100900559 1413058 7. Lars Breinholt Agger Skive Skakklub 1850 1802 2017-03-13
100701734 1461699 8. Bogi Hansen Eliasen Aalborg Skakforening af 1889 1850 1910 2017-03-26
100102318 1410199 9. Lars Raahauge Herlev Skakklub 1836 1863 2017-02-16
100800210 1402242 10. Carsten Juul Nielsen Furesø Skakklub 1822 1909 2017-03-12
103102835 1427121 11. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1792 1877 2017-02-27
100600285 1412302 12. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1781 1842 2017-04-11
100602544 1451502 13. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1745 1763 2017-01-18
100500872 1416944 14. Karsten Kierkegaard Olsen Skakklubben Evans 1707 1689 2017-03-21
Deltagere i gruppen G5 2 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100201713 1409280 1. Ricardo De La Calle Aramburu Skakklubben Rokaden 1692 1782 2017-04-01
100500538 1403478 2. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1687 1746 2017-03-27
100100016 1411098 3. Jan Kargaard Jensen Tåstrup Skakforening 1670 1713 2017-02-24
100900066 1403036 4. Kim Schmidt Holstebro Skakklub 1660 1738 2017-03-13
100800404 1410946 5. Erik Hedegaard Hansen Helsingør Skakklub 1644 1719 2017-02-25
100900560 1453203 6. Michael Ankersen Skive Skakklub 1582 1663 2017-03-16
100400163 1409425 7. Hans Jørgen Clausen Gråsten Skakklub 1581 1697 2017-03-19
100700555 1408925 8. Mogens Hermansen Nørresundby Skakklub 1547 1667 2017-03-25
100600833 1422669 9. Leo Starup Skakklubben Rokaden 1539 1629 2017-01-21
100601888 1420780 10. Anders Haarup Skanderborg Skakklub 1519 1663 2017-01-21
100701631 1450549 11. Lars Erik Lytzen Aalborg Skakforening af 1889 1316 1478 2017-04-09
100701630 1453807 12. Nicolai Brohus Sæby Skakklub 1303 2017-03-13
Deltagere i gruppen Kort Påske 2. Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100200028 1406418 1. Martin Lind Mortensen 2079 2133 2017-03-09
100201382 1407198 2. Per Hansen Næstved Skakklub 2018 2059 2017-03-11
100900241 1406086 3. Torben Bødskov Andersen Silkeborg Skakklub Af 1930 2013 2041 2017-03-21
103111576 1449575 4. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1998 1976 2017-04-02
100800866 1418688 5. Jens Bo Hansen Roskilde Skakklub 1991 2061 2017-04-10
100900246 1447963 6. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1954 1978 2017-04-11
100100817 1403800 7. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1944 1948 2017-04-09
100300686 1427288 8. Jess Nykjær Frem Skakklub 1889 1957 2017-03-26
100100512 1407430 9. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1916 1985 2017-03-01
100100408 1445421 10. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1876 1874 2016-12-24
100700049 1422910 11. Colin Watson Skanderborg Skakklub 1870 1934 2017-03-22
100501746 1448552 12. Adesh Easwaralingam Fredericia Skakforening 1842 1881 2017-03-03
103107736 1418777 13. Andreas Jakobsen Nr.Åby Juniorskakklub 1822 1950 2017-02-26
100700461 1417142 14. Regnar Simonsen Skørping Skakklub 1813 1741 2017-04-06
Deltagere i gruppen Kort Påske 2 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700196 1440373 1. Allan Toftegaard Christensen Randers Skakklub 1708 1786 2017-04-09
100101086 1413368 2. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1619 1731 2017-04-09
100802811 1442074 3. Bernhard W. Sørensen Hillerød Skakklub 1649 1724 2017-03-06
100600866 1421042 4. Mikael Horslund Randers Skakklub 1601 1674 2017-04-04
100700434 1445847 5. Claus Christensen Enkeltmedlem - Indland 1521 2017-04-12
100200019 1409670 6. Orla Lind Mortensen Korsør Skakklub 1452 1605 2017-03-09
100201716 1432532 7. Dan Christensen Sorø Skakklub 1404 1551 2017-04-09
100501747 1448560 8. Janith Easwaralingam Fredericia Skakforening 1601 1524 2017-03-03
100100104 1416111 9. Jens Gade Amager Skakforening 1300 1509 2017-03-03
100301979 1464361 10. Ruben Jepsen Sydøstfyn 1220 2017-03-17
100300033 1464507 11. Brian Kirkeskov Magnussen Enkeltmedlem - Indland 1176 2017-03-26
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-04-12
Deltagere i gruppen Veteranklassen
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100101663 1414623 1. Erik Jarlnæs Frederiksberg Skakforening 1855 1896 2017-02-13
100700648 1417037 2. Kurt Pedersen Aalborg Skakforening af 1889 1845 1915 2017-02-18
100500500 1413830 3. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1822 1872 2017-03-22
100602448 1444875 4. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1821 1820 2017-01-08
100900653 1411292 5. Uffe Kallenbach THY Skakklub 1811 1693 2017-04-06
100300096 1408100 6. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1806 1772 2016-12-03
100102012 1433768 7. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1758 1818 2017-01-25
100500518 1409697 8. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1683 1820 2017-02-06
100101051 1409042 9. Niels Møller Rendlev Frederiksberg Skakforening 1679 1774 2017-03-16
100501365 1429132 10. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1641 1720 2017-04-08
100102246 1414330 11. Thomas Haugaard Frederiksberg Skakforening 1626 1744 2017-04-08
100900650 1402374 12. Torben Hansen Vejlby-Risskov Skakklub 1570 1592 2017-04-11
100701700 1455427 13. Jørgen Michael Jensen Frederikshavn Skakklub 1547 1611 2017-04-08
100400048 1416472 14. Ernst J. Jessen Gråsten Skakklub 1509 1669 2017-02-28
100100491 1440810 15. Jens Hardy Pedersen Frederikshavn Skakklub 1471 2017-03-21
100700477 1444425 16. Jens Riis Sæby Skakklub 1463 1670 2017-02-18
100100292 1417754 17. Hans Raahauge Lyngby-Virum Skakklub 1442 1647 2017-02-28
100601094 1421271 18. Jens A. L. Jørgensen Viby Skakklub 1406 1349 2017-04-03
100201430 1415794 19. Erik Asmund Gråsten Skakklub 1345 1593 2017-02-28
100100277 1450492 20. Bent K. Nielsen Skørping Skakklub 1241 1371 2017-04-06
Deltagere i gruppen Lynskak-DM
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600977 1407473 Bo Munksgaard Præstø Skakklub 1615 1724 2017-04-14
100300096 1408100 Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1806 1772 2017-04-14
100701700 1455427 Jørgen Michael Jensen Frederikshavn Skakklub 1547 1611 2017-04-14
100101298 1412728 Kim Poulsen Tårnby Skakklub 1991 2059 2017-04-14
100100736 1441710 Klaus Mosegaard Skakforeningen ØBRO 1959 2017-04-14
100800374 1409182 Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1921 1900 2017-04-14
100901673 1441299 Thomas Søndergaard Thybo Skive Skakklub 2044 2039 2017-04-14
100700431 1406000 1. GM Allan Stig Rasmussen Jetsmark Skakklub 2533 2533 2017-04-13
100901592 1438832 2. IM Jesper Søndergård Thybo Jetsmark Skakklub 2429 2437 2017-04-13
100301631 1401610 2. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2419 2444 2017-04-13
100601031 1404210 3. IM Rasmus Skytte Århus Skakklub/Skolerne 2405 2398 2017-04-12
100600985 1401963 4. IM Jan Pedersen Skakklubben af 1968 2403 2396 2017-03-25
100801081 1404180 5. IM Jacob Carstensen Brønshøj Skakforening 2396 2381 2017-04-12
100102653 1407589 6. IM Jakob Aabling-Thomsen Brønshøj Skakforening 2352 2384 2017-04-04
100100465 1400940 7. FM Kåre Hove Kristensen Skakklubben Nordkalotten 2318 2329 2017-04-01
100102823 1408690 8. FM Peter Nicolai Skovgaard Philidor 2306 2327 2017-01-31
100600675 1401408 9. FM Mads Boe Skanderborg Skakklub 2302 2311 2017-01-09
100600601 1400983 10. Søren Brautsch Haderslev Skakklub 2302 2293 2017-03-27
100600693 1400347 11. FM Allan Holst Viborg Skakklub 2273 2315 2017-04-13
103103398 1408623 12. FM Johnni Veng Skakklubben Evans 2268 2277 2017-04-13
100600616 1402528 13. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2254 2269 2017-04-11
100102214 1400614 14. Thorbjørn Rosenlund Frederiksberg Skakforening 2225 2247 2017-04-13
100901527 1431412 15. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2217 2208 2017-04-13
100300692 1408402 16. Janus Christensen Skakforeningen ØBRO 2207 2212 2017-04-07
100602308 1440640 17. FM Filip Boe Olsen Nordre Skakklub 2198 2197 2017-01-09
100300210 1403699 18. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2193 2204 2017-04-10
100900102 1409573 19. Ole Helmer Mikkelsen Herning Skakklub 2191 2218 2017-04-13
100602240 1429221 20. Jens Albert Ramsdal Skakklubben af 1968 2183 2204 2017-04-13
100101265 1401440 21. FM Peter Jakobsen Skakklubben Nordkalotten 2169 2185 2017-03-21
100700185 1439847 22. Peter Jørgen Dam Mikkelsen Skørping Skakklub 2135 2059 2017-04-10
100700432 1407988 23. Henning Lau Rasmussen Jetsmark Skakklub 2118 2146 2017-04-13
100600963 1401513 24. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2103 2122 2017-04-13
100602634 642851 25. Jean-Philippe Miqueu Skakklubben af 1968 2093 2093 2017-04-11
100500652 1403192 26. Henrik Svane Skakklubben Evans 2090 2084 2017-04-13
100900070 1410253 27. Steen Vitus Bering Herning Skakklub 2082 2088 2017-04-13
100601378 1409905 28. Leif Møller Nordre Skakklub 2062 2095 2017-03-24
100800890 1402625 29. CM Henrik Mølvig Køge Skakklub 2055 2095 2017-04-02
100701521 1404938 30. Lasse Luther Jetsmark Skakklub 2049 2071 2017-04-13
100602257 1436589 31. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2043 2060 2017-04-13
100602311 1440489 32. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2041 1990 2017-04-11
100700590 1405314 33. René Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 2029 2085 2017-04-13
100601911 1436341 34. Peter Kristensen Silkeborg Skakklub Af 1930 2022 2018 2017-04-13
103111576 1449575 35. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1998 1976 2017-04-13
100800866 1418688 36. Jens Bo Hansen Roskilde Skakklub 1991 2061 2017-04-13
100100198 1406760 37. Ib Skovgaard BMS Skak 1989 2020 2017-01-31
100700671 1418424 38. Thomas Heine Bech Aalborg Skakforening af 1889 1984 1963 2017-03-28
100900246 1447963 39. Thomas Christensen Kjellerup Skakklub 1954 1978 2017-04-11
100100743 1403419 40. Palle Skov Hillerød Skakklub 1934 1949 2017-03-21
101200013 1461885 41. Peter Riis Horsens Skakforening 1920 1959 2017-04-13
100100512 1407430 42. Niels Chr. Schjødt Skakforeningen ØBRO 1916 1969 2017-04-13
100100197 1406337 43. Tom Nicolaj Skovgaard BMS Skak 1914 1963 2017-01-31
100601670 1409476 44. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 1891 1983 2017-04-13
100300686 1427288 45. Jess Nykjær Frem Skakklub 1889 1957 2017-03-22
100700678 1418580 46. Arne Dan Fjordside Aalborg Skakforening af 1889 1883 1916 2017-04-13
100100408 1445421 47. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1876 1878 2017-04-13
100700353 1417274 48. Søren Thomsen Aars Nibe Skakklub 1855 1896 2017-04-06
100800606 1412221 49. Martin Stampe Noer Skakklubben Nordkalotten 1849 1907 2017-04-06
100501746 1448552 50. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1842 1881 2017-03-14
100700722 1408992 51. Hans Peter Rasmussen Aalborg Skakforening af 1889 1828 1898 2017-04-13
100600368 1446053 52. Ulrik Thomassen Nordre Skakklub 1819 1786 2017-04-10
100700461 1417142 53. Regnar Simonsen Skørping Skakklub 1813 1741 2017-04-06
100500219 1417045 54. Lars Wisler Pedersen Grindsted Skakklub 1812 1873 2017-03-13
100300348 1443852 55. Jakob Petersen Middelfart Skakklub 1783 1933 2017-04-11
100602544 1451502 56. Christian Emil Frambøl Skanderborg Skakklub 1745 1763 2017-04-13
103108884 1444140 57. Thomas Bo Thomsen Middelfart Skakklub 1692 1863 2017-04-11
100700369 1428357 58. Christian Gottschalck Nørresundby Skakklub 1623 1725 2017-04-13
103111506 1447130 59. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1616 1665 2017-04-13
100501747 1448560 60. Janith Easan Fredericia Skakforening 1601 1524 2017-03-19
100701612 1450557 61. Jesper Christian Pedersen Hjallerup Skakklub 1525 0 2017-04-12
100602575 1453947 62. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1486 1408 2017-02-05
100501726 1446851 63. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1373 1467 2017-04-13
100300033 1464507 64. Brian Kirkeskov Magnussen Enkeltmedlem - Indland 1176 2017-03-23
Deltagere i gruppen G5 1. forløb
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
3903346 1. WFM Maria Varela La Madrid 1974 1974 2017-04-05
100800462 1406841 2. Hans Endrup Jacobsen Hillerød Skakklub 1877 1944 2017-02-18
100800472 1433644 3. Carsten Pedersen Skakklubben Seksløberen 1873 1924 2017-02-16
100602448 1444875 4. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1810 1820 2017-01-08
100700478 1454790 5. Per Visti Andersen Sæby Skakklub 1809 1823 2017-03-28
100100808 1432435 6. Stig Syndergaard Valby Skakklub 1776 1839 2017-03-07
100102373 1409239 7. Klaus Peter Brandt Enkeltmedlem - Indland 1762 1830 2017-03-30
100600434 1403990 8. Villy Damsbo Holbæk Skakklub 1740 1852 2017-01-20
Deltagere i gruppen Kort Påske 1 Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100700293 1408569 1. Tobias Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 2034 2059 2017-03-23
100602212 1406523 2. Martin Knudsen Skakklubben af 1968 1988 2016 2017-04-02
100800374 1409182 3. Svend Steenstrup Allerød Skakklub 1921 1900 2017-02-18
100500332 1409204 4. Benny Falck Damborg Varde Skakklub 1895 1949 2017-03-01
100500692 1409859 5. Aage Søndergaard Nielsen Springeren Kolding 1879 1917 2017-03-30
100100408 1445421 6. Uffe Balslev Sjælsø Skakklub 1876 1878 2016-12-24
103109616 1441540 7. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1851 1917 2017-04-06
100800793 1433512 8. Erol Taskiran Hvidovre Skakklub 1841 1841 2017-02-27
12975672 9. Jann Nettelbeck 1840 1779 2017-02-25
100600236 1407333 10. Peter Risgaard Poulsen Silkeborg Skakklub Af 1930 1837 1920 2017-03-13
103103623 1435086 11. Hasan Yildiz Tåstrup Skakforening 1818 1923 2017-04-06
100900588 816124 12. Lars Schøning Skive Skakklub 1816 1862 2017-04-06
100602635 1464302 13. Søren Dalgaard Christensen Syddjurs Skakklub 1784 2017-04-05
100700053 1461680 14. Claus Holm Brønderslev Skakklub 1717 2017-04-04
Deltagere i gruppen Kort Påske 1 Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600981 1404741 1. Kjeld Ehlers Vejlby-Risskov Skakklub 1659 1581 2017-02-06
101095138 1457292 2. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1637 1654 2017-03-05
100600624 1428446 3. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1608 1691 2017-04-07
100602410 1444824 4. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1607 1675 2017-04-07
100600537 1421760 5. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1529 1552 2017-03-26
100701612 1450557 6. Jesper Christian Pedersen Hjallerup Skakklub 1525 0 2017-02-11
100700434 1445847 7. Claus Christensen Enkeltmedlem - Indland 1521 2017-03-19
100300825 1443747 8. Jens Erik Pedersen Tårnet Svendborg 1513 1638 2017-04-01
100602156 1444956 9. Poul Guldbæk Olesen Vejlby-Risskov Skakklub 1510 1509 2017-04-05
100801251 1434373 10. Jørgen Holmstrøm Nielsen Nørrebro Skakklub 1491 1734 2017-02-15
100602575 1453947 11. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1486 1408 2017-02-05
100601289 1445537 12. Erik Hjorth Viborg Skakklub 1479 1591 2017-03-24
- 13. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-04-09
Deltagere i gruppen Kort Påske 1 Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100601855 1419803 1. Thomas Overgaard Kristensen Nordre Skakklub 1398 1559 2017-03-28
100501384 1444786 2. Niels Aage Kristensen Varde Skakklub 1366 1522 2017-03-04
100401367 1464353 3. Karsten Refsgaard 1365 2017-03-05
100700523 1435159 4. Bent H. Christensen Nørresundby Skakklub 1316 1546 2017-02-28
100500343 1448781 5. Ole Henriksen Varde Skakklub 1314 1546 2017-03-02
101096200 - 6. Bünyamin Kaya Prøvemedlemmer 1286 2017-04-04
100602630 1463403 7. Daniel Jhaf Madsen Århus Skakklub/Skolerne 1279 1250 2017-03-02
100701776 1464485 8. Kim Pors Aalborg Skakforening af 1889 1200 2017-03-27
100602157 1422448 9. Ramadan Saliev Hadsten Skakklub 1168 2017-03-24
100600471 1420216 10. Sten Bo Andersen Hadsten Skakklub 1101 1494 2016-12-06
100701748 1462288 11. Oskar Breinholt Hoffmann Jetsmark Skakklub 1071 2017-03-23
100701176 1435167 12. Peter Duun Kristensen Nørresundby Skakklub 1067 1390 2017-02-14
100602402 1459945 13. Nikolaj Aggerbeck-Lauritzen Silkeborg Skakklub Af 1930 1059 2017-01-27
100202268 1449990 14. Lis K. Dam Præstø Skakklub 1008 1258 2017-02-14
100104133 1450778 15. Ada Yildiz Tåstrup Skakforening 1000 0 2017-04-06
- 16. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-04-07
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100701782 1529501 12. Bjørn Skagen Brønderslev Skakklub 1350 1498 2017-04-05
- 15. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-04-10