Arbejder ...

loading

Brønshøj Lang Weekend 2017  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Brønshøj Lang Weekend EMT 2017 Direkte link LIVE
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23282353
23
1
12
½
16
½
14
1
10
½
27
1
8
1
1 - 45,623284,712349
2IM Martin Haubro
BMS Skak
23372351
24
1
11
1
8
0
15
1
5
1
4
½
7
1
1 - 45,223435,142358
3FM Mikkel Manosri Jacobsen
BMS Skak
22762300
25
1
14
1
10
1
4
0
6
0
12
½
20
½
412 - 185,122545,022280
4Ritvars Reimanis
22612261
26
1
13
+
15
1
3
1
8
½
2
½
5
½
1 - 4022613,552280
5Viktor Haarmark Nielsen
Skakforeningen ØBRO
21912232
27
1
18
1
19
½
12
1
2
0
20
1
4
½
55 - 64,422033,772237
6IM Bjørn Brinck-Claussen
Sjælsø Skakklub
21742226
28
1
15
0
26
1
21
1
3
1
8
0
16
½
7 - 114,5521734,842223
7Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21872207
29
½
22
1
12
0
18
½
23
1
15
1
2
0
412 - 184,821714,752192
8Dara Sevkan Akdag
BMS Skak
21892188
30
1
17
1
2
1
19
1
4
½
6
1
1
0
1 - 43,8522253,702224
9Peter Grove
Skanderborg Skakklub
21502170
31
1
19
0
20
1
16
½
27
0
25
½
18
½
19 - 275,3521134,422152
10Lasse Christensen
Roskilde Skakklub
21062163
32
1
21
1
3
0
45
1
1
½
16
½
11
½
7 - 113,6521233,982173
11Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
21192163
33
1
2
0
25
1
22
1
12
0
18
1
10
½
7 - 114,321234,392165
12FM Mogens Moe
Sjælsø Skakklub
21692162
34
1
1
½
7
1
5
0
11
1
3
½
21
1
55 - 63,8521923,542191
13Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21272161
35
1
4
-
     1420,921290,882163
14Steen Brustrup Petersen
Brønshøj Skakforening
21102138
36
1
3
0
30
1
1
0
26
1
21
0
19
1
412 - 184,4521014,502128
15Rune Andersen
Bornholms Skakklub
20812119
37
1
6
1
4
0
2
0
22
1
7
0
26
1
412 - 183,6520883,692125
16Niels Kristian Ø. Kragh
Skakklubben K41
21172117
38
½
42
1
1
½
9
½
19
1
10
½
6
½
7 - 114,321213,952128
17Søren Mikkel Andersen
Brønshøj Skakforening
20922088
39
1
8
0
27
½
33
1
20
0
19
½
29
½
19 - 275,220584,212064
18Esben Christensen
Brønshøj Skakforening
20542055
40
1
5
0
32
½
7
½
30
1
11
0
9
½
19 - 273,9520453,692051
19Per Settergren Sørensen
Allerød Skakklub
19251979
41
+
9
1
5
½
8
0
16
0
17
½
14
0
328 - 321,3519451,621987
20WFM Marie Frank-Nielsen
Philidor
19161958
42
½
38
1
9
0
32
1
17
1
5
0
3
½
412 - 183,219403,201974
21Kim R. Thomsen
Frederiksberg Skakforening
19651957
43
1
10
0
37
1
6
0
40
1
14
1
12
0
412 - 183,8519703,481967
22Michael Tandrup
Herlev Skakklub
18451930
44
1
7
0
34
1
11
0
15
0
29
½
35
0
33 - 363,1518263,431911
23Thomas Nielsen
Herlev Skakklub
18771922
1
0
34
0
42
1
36
1
7
0
32
½
38
0
33 - 363,918353,851895
24Jan Mouritsen
Brønshøj Skakforening
19061917
2
0
33
½
29
½
27
0
37
½
43
1
25
0
33 - 364,218553,421899
25Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
18321916
3
0
36
1
11
0
34
1
45
½
9
½
24
1
412 - 182,3518862,691968
26Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18901910
4
0
35
1
6
0
37
1
14
0
40
1
15
0
328 - 323,118872,881915
27Steen Hultin Rasmussen
Enkeltmedlem - Indland
1880
5
0
40
1
17
½
24
1
9
1
1
0
45
1
7 - 112,35196401000
28Karamtej Singh
Skakklubben K41
18041877
6
0
37
0
43
0
    044 - 461,6517551,671844
29Daniel Kokholm
Skakklubben K41
18151858
7
½
45
0
24
½
39
½
38
1
22
½
17
½
19 - 272,918332,921870
30FM Daniel Andersen
Frederikssund Skakklub
18631858
8
0
39
1
14
0
43
1
18
0
35
½
33
1
19 - 273,4518653,191864
31Güney Ozcan
Nørrebro Skakklub
18091857
9
0
44
1
45
0
40
0
39
0
42
1
36
0
237 - 404,4517364,291811
32Arne Vagn Møller
Amager Skakforening
18181852
10
0
43
1
18
½
20
0
33
½
23
½
39
½
328 - 323,318093,221848
33Michael O. Marshall
Enkeltmedlem - Udland
18091832
11
0
24
½
38
1
17
0
32
½
34
½
30
0
33 - 362,917972,801826
34Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17601830
12
0
23
1
22
0
25
0
43
1
33
½
40
1
19 - 273,317663,271835
35Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
17941823
13
0
26
0
40
0
44
1
36
1
30
½
22
1
19 - 273,717883,441824
36Casper Yukun Liu
BMS Skak
17081765
14
0
25
0
46
1
23
0
35
0
44
1
31
1
328 - 323,2517013,181758
37Lars Østergård Kristensen
Lyngby-Virum Skakklub
16511709
15
0
28
1
21
0
26
0
24
½
38
0
42
0
412,216302,201695
38Bjørn Olsen
Frederiksberg Skakforening
16131696
16
½
20
0
33
0
42
1
29
0
37
1
23
1
19 - 27216582,211722
39Orla Eilegaard Jørgensen
Allerød Skakklub
16221678
17
0
30
0
44
1
29
½
31
1
45
0
32
½
328 - 321,8516571,961699
40Oscar Koch-Müller
Præstø Skakklub
14461644
18
0
27
0
35
1
31
1
21
0
26
0
34
0
237 - 400,515141,161678
41Hr. Oversidder
Ingen klub
500
19
-
      044 - 46050001000
42Bjarne Eiholt
Skakklubben K41
14661589
20
½
16
0
23
0
38
0
44
½
31
0
37
1
237 - 401,3514951,721595
43Christoffer Vinter
Frem Skakklub
14841589
21
0
32
0
28
1
30
0
34
0
24
0
44
1
237 - 401,215201,501599
44Michael Kim Dupont
Amager Skakforening
14411548
22
0
31
0
39
0
35
0
42
½
36
0
43
0
½431,6513891,821522
45Michael Richard W. Olsen
Nørrebro Skakklub
19731986 
29
1
31
1
10
0
25
½
39
1
27
0
19 - 273,9519603,071995
46Jesper Koch-Müller
Præstø Skakklub
11131172  
36
0
    044 - 46011130,081169

Præmiegruppe 2 (10 spillere)Præmiegruppe 3 (10 spillere)Præmiegruppe 4 (10 spillere)

Præmier:
46 deltagere heraf 2 IM, en oversidder samt to spillere, som ikke kan vinde præmie:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.700 kr. – 1.900 kr.
Præmiegruppe 2 (14-23) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Præmiegruppe 3 (24-33) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Præmiegruppe 4 (34-44) 2.000 kr. – 1.200 kr.

Præmierne deles ved ligestilling

Partier i turneringen Brønshøj Lang Weekend 2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Brønshøj gentager succesen fra de foregående år og indbyder hermed for 6. gang til Brønshøj Lang Weekend EMT 2017, der naturligvis bliver ELO-ratet.
 
7 runders weekend EMT i slutningen af uge 6 og starten af uge 7 fra fredag 10. februar til mandag d. 13. februar.
 
Turneringsform:
En stor gruppe inddelt efter ELO og spilles med schweizer system, max. 46 deltagere.
 
Spillested: Brønshøj Skak Forening, Frederikssundsvej 118 A, 2700 Brønshøj.
 
Spilledage:
Fredag 10/2 kl.18:00, lørdag 11/2, søndag 12/2 og mandag 13/2 kl. 11:00 og kl. 16:30
 
Betænkningstid: FIDEs med 90 min + 30 sekunder pr. træk og 15 minutters tillæg ved 40 træk.
Tab uden kamp: Partiet tabes uden kamp, hvis man kommer mere end 30 minutter for sent.
 
Indskud: 500 kr., betales inden 1. runde 10/2 senest kl. 17:45. GM og IM gratis ved tilmelding inden 20/1.
Betaling kontant på spillestedet eller via Mobile Pay til Jacob Carstensen, 29 90 50 35
 
Præmier: Garanteret 1. præmie 5.000 kr
 
Ratingpræmier:
Spillerne inddeles i grupper efter rating, efter de 13-15 øverste er der garanteret 2.000 kr. i 1. præmie i hver gruppe for hver 10-12 deltagere. Hver deltager kan kun vinde en præmie.
Ved ligestilling deles præmierne.
 
Præmieeksempler:
46 deltagere heraf 5 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.700 kr. – 1850 kr.
Gruppe 2 (15-24) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 3 (25-35) 2.000 kr. – 1.200 kr.
Gruppe 4 (36-46) 2.000 kr. – 1.200 kr.
25 deltagere heraf 4 GM/IM:
Hovedpræmier 5.000 kr. – 2.000 kr.
Gruppe 1 (15-25) 2.000 kr. – 1.000 kr.
 
Tilmelding: senest fredag 3/2 via skak.dk, Yderligere info Carsten Petersen mobil 2965 3505 b.s.f@post.tele.dk eller Jacob Carstensen 2990 5035 carstensen77@hotmail.com

Periode 2017-02-10 .. 2017-02-13
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Niels Erik Andersen, Brønshøj

Roland Greger, Brønshøj

Sigfred Haubro, BMS

Dommere
  • Hoveddommer: Jacob Carstensen

Tilmeldings muligheder til Brønshøj Lang Weekend 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Brønshøj Lang Weekend EMT 2017 46 2017-02-10 2017-02-03
Totalt antal tilmeldte 46
Deltagere i gruppen Brønshøj Lang Weekend EMT 2017
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301633 1408801 1. Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2328 2353 2016-12-06
100103015 1414291 2. IM Martin Haubro BMS Skak 2337 2351 2016-12-06
100103912 1444514 3. FM Mikkel Manosri Jacobsen BMS Skak 2276 2300 2016-11-28
100301829 11602988 4. Ritvars Reimanis 2261 2261 2016-12-21
100103864 1444492 5. Viktor Haarmark Nielsen Skakforeningen ØBRO 2191 2232 2017-01-22
100101989 1400134 6. IM Bjørn Brinck-Claussen Sjælsø Skakklub 2174 2226 2016-12-10
100800259 1406671 7. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2187 2207 2016-12-09
100103114 1413406 8. Dara Sevkan Akdag BMS Skak 2189 2188 2017-01-03
100601689 1411101 9. Peter Grove Skanderborg Skakklub 2150 2170 2016-12-09
100800854 1402056 10. Lasse Christensen Roskilde Skakklub 2106 2163 2017-01-02
100101347 1401785 11. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2119 2163 2016-11-30
100800106 1400550 12. FM Mogens Moe Sjælsø Skakklub 2169 2162 2016-12-20
100103177 1413848 13. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2127 2161 2017-01-02
100101578 1402706 14. Steen Brustrup Petersen Brønshøj Skakforening 2110 2138 2016-12-08
100801207 1405683 15. Rune Andersen Bornholms Skakklub 2081 2119 2016-12-22
100101167 1406884 16. Niels Kristian Ø. Kragh Skakklubben K41 2117 2117 2017-01-24
100701396 1411918 17. Søren Mikkel Andersen Brønshøj Skakforening 2092 2088 2016-12-23
100801054 1402307 18. Esben Christensen Brønshøj Skakforening 2054 2055 2016-11-27
100802258 1413872 19. Per Settergren Sørensen Allerød Skakklub 1925 1979 2016-12-23
100301109 1409344 20. WFM Marie Frank-Nielsen Philidor 1916 1958 2016-12-09
100101718 1410890 21. Kim R. Thomsen Frederiksberg Skakforening 1965 1957 2017-01-23
100800660 1408356 22. Michael Tandrup Herlev Skakklub 1845 1930 2016-11-28
100200107 1407147 23. Thomas Nielsen Herlev Skakklub 1877 1922 2017-01-04
100100136 1409778 24. Jan Mouritsen Brønshøj Skakforening 1906 1917 2016-11-26
100202292 1455796 25. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1832 1916 2017-01-04
103109616 1441540 26. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1890 1910 2017-01-24
100801121 1419307 27. Steen Hultin Rasmussen Enkeltmedlem - Indland 1880 2017-02-08
100104109 1447920 28. Karamtej Singh Skakklubben K41 1804 1877 2016-12-26
100100124 1407155 29. Daniel Kokholm Skakklubben K41 1815 1858 2017-01-13
100802146 1402714 30. FM Daniel Andersen Frederikssund Skakklub 1863 1858 2016-12-02
101094999 1431595 31. Güney Ozcan Nørrebro Skakklub 1809 1857 2017-01-04
100100138 1406175 32. Arne Vagn Møller Amager Skakforening 1818 1852 2016-11-27
100100842 1409956 33. Michael O. Marshall Enkeltmedlem - Udland 1809 1832 2017-01-01
100600285 1412302 34. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1760 1830 2017-01-18
100800884 1425790 35. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1794 1823 2017-01-03
100104150 1454153 36. Casper Yukun Liu BMS Skak 1708 1765 2016-12-12
100103637 1415018 37. Lars Østergård Kristensen Lyngby-Virum Skakklub 1651 1709 2016-11-27
101095747 1462482 38. Bjørn Olsen Frederiksberg Skakforening 1613 1696 2016-12-31
100101086 1413368 39. Orla Eilegaard Jørgensen Allerød Skakklub 1622 1678 2017-01-24
100202092 1447955 40. Oscar Koch-Müller Præstø Skakklub 1446 1644 2017-01-02
- 41. Hr. Oversidder Ingen klub 500 2017-02-11
100100322 1411225 42. Bjarne Eiholt Skakklubben K41 1466 1589 2017-01-07
100501586 1449737 43. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1484 1589 2016-12-26
103107624 1438913 44. Michael Kim Dupont Amager Skakforening 1441 1548 2017-01-07
100103890 1440969 45. Michael Richard W. Olsen Nørrebro Skakklub 1973 1986 2017-02-10
100202132 1442295 46. Jesper Koch-Müller Præstø Skakklub 1113 1172 2017-02-11