Arbejder ...

loading

SK1968 Åben Klubturnering 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Andreas Kastberg
Skakklubben af 1968
19642015
8
0
2
0
3
1
4
1
5
 
6
 
7
 
233,319253,631982
2Søren Holst Nielsen
Skakklubben af 1968
20942121
7
1
1
1
8
1
3
1
4
 
5
 
6
 
414,720944,752106
3Johan Hardlei
Skakklubben af 1968
20492063
6
-
7
0
1
0
2
0
8
 
4
 
5
 
083,419723,361929
4Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19311965
5
½
6
0
7
½
1
0
2
 
3
 
8
 
172,9518733,091923
5Steffen Cordes
Skakklubben af 1968
19261941
4
½
8
½
6
½
7
1
1
 
2
 
3
 
22,919142,841934
6Gert Medom Madsen
Skakklubben af 1968
17891830
3
-
4
1
5
½
8
 
7
 
1
 
2
 
4 - 61,417921,541829
7Søren Thomas Sørensen
Skakklubben af 1968
20372028
2
0
3
1
4
½
5
0
6
 
8
 
1
 
4 - 64,119783,781982
8Morten Swayne Storgaard
Skakklubben af 1968
20482049
1
1
5
½
2
0
6
 
3
 
7
 
4
 
4 - 64,2519904,011999

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Christian Korsgaard
Skakklubben af 1968
16781810
8
½
2
½
3
1
4
 
5
 
6
 
7
 
22 - 43,0516473,631745
2Bjarne Lysgaard-Egeberg
Skakklubben af 1968
17201833
7
½
1
½
8
½
3
½
4
 
5
 
6
 
22 - 43,5516743,881795
3Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16871743
6
0
7
0
1
0
2
½
8
 
4
 
5
 
½83,1516082,911695
4Troels Ringbøl Brahe
Skakklubben af 1968
16641738
5
½
6
½
7
0
1
 
2
 
3
 
8
 
172,916072,841664
5Aleksandr Karbyshev
Skakklubben af 1968
17581758
4
½
8
 
6
1
7
0
1
 
2
 
3
 
5 - 6017583,071727
6Kim Hansen
Skakklubben af 1968
17291867
3
1
4
½
5
0
8
½
7
 
1
 
2
 
22 - 43,6516804,261777
7Joen Lesner
Skakklubben af 1968
17591807
2
½
3
1
4
1
5
1
6
 
8
 
1
 
13,9517593,611805
8Søren Korshøj Laursen
Skakklubben af 1968
17431826
1
½
5
 
2
½
6
½
3
 
7
 
4
 
5 - 63,816743,801780

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Mads Møgelmose Kjeldsen
Skakklubben af 1968
1500
8
0
2
½
3
1
4
½
5
 
6
 
7
 
23 - 52,85146201000
2Stephen Joyce
Skakklubben af 1968
16511887
7
1
1
½
8
1
3
 
4
 
5
 
6
 
1 - 24,516514,811775
3Per Rasch
Skakklubben af 1968
15521674
6
½
7
½
1
0
2
 
8
 
4
 
5
 
183,414442,991634
4Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
15351636
5
½
6
½
7
0
1
½
2
 
3
 
8
 
6 - 73,2514562,631571
5Kurt Simonsen
Aros Skakklub
14921617
4
½
8
1
6
½
7
½
1
 
2
 
3
 
1 - 22,814922,461618
6Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
14861577
3
½
4
½
5
½
8
0
7
 
1
 
2
 
6 - 72,714322,101553
7Emil Thøgersen
Skakklubben af 1968
16161706
2
0
3
½
4
1
5
½
6
 
8
 
1
 
23 - 54,1515283,271655
8Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
16351648
1
1
5
0
2
0
6
1
3
 
7
 
4
 
23 - 54,3515482,741613

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo1234567PoPlWeRnEoEn
1Valdemar Mandrup
Skakklubben af 1968
14551600
2
1
3
1
6
 
8
1
11
 
  323,914151,031599
2Robert Pavia
Skakklubben af 1968
1200
1
0
4
 
5
1
3
0
7
 
  19 - 112,7112401000
3Svante Juul Ellemand
Skakklubben af 1968
13831518
4
1
1
0
10
½
2
1
9
 
  3 - 53,3513450,771507
4Sune Bang Ingemann
Skakklubben af 1968
1000
3
0
2
 
7
1
11
0
10
 
  19 - 110,7101401000
5Johan Lauritsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
500
6
0
7
½
2
0
9
1
12
 
  7 - 80,158101000
6Peter Kvorning
Skakklubben af 1968
1000
5
1
12
+
1
 
10
0
8
 
  261,5597501000
7Harald Strand Selå
Skakklubben af 1968
1200
8
0
5
½
4
0
12
1
2
 
  7 - 83,35111701000
8Frank Lassen
Skakklubben af 1968
1000
7
1
9
1
11
½
1
0
6
 
  3 - 51,45105001000
9Steen Jensen
Skakklubben af 1968
978
10
0
8
0
12
+
5
0
3
 
  19 - 111,5590801000
10Mogens Kim Skadborg
Skakklubben af 1968
14851607
9
1
11
0
3
½
6
1
4
 
  3 - 54,214091,051585
11Daniel Falhof Aastrup
Skakklubben af 1968
13651656
12
1
10
1
8
½
4
1
1
 
  13,113832,041654
12Hr Oversidder
Ingen klub
13001300
11
0
6
-
9
-
7
0
5
 
  012013000,111300
Indbydelse

Indbydelse til klubmesterskab i SK 1968 - Foråret 2017

SK1968 indbyder til åben koordineret klubturnering. Turneringen tæller samtidig som klubmesterskab, idet bedst placerede 68'er i øverste gruppe kåres som klubmester 2016
 
Spilletid og sted: Der spilles følgende mandage: 30/1, 20/2, 6/3, 20/3, 3/4, 24/4 og 8/5
Udsatte partier kan afvikles i klubregi øvrige mandage, i Chess House eller privat. 
Alle partier starter kl 18.50.
Spillestedet er Studenternes Hus, Nordre Ringgade, 8000 Aarhus C.
 
Turneringsform: Der spilles i 8-mands alle-mod-alle grupper, evt. nederste gruppe som Monrad. Turneringen afvikles efter FIDEs regler for skak, og Reglement for DSU's EMT og koordinerede turneringer. Turneringen rates, ELO-rates tillige for de grupper der opfylder betingelserne. Der dispenseres for reglen om fremmøde, og der accepteres i stedet 1 time.
 
Betænkningstid: 40 træk i 1 time + 45 minutter, derefter  20 minutter + opsparet tid til resten af partiet.
Juniorer under 15 år og 1500 i rating kan vælge at spille med nedsat tid – 1 time og 15 minutter til de første 40 træk og 15 
minutter til resten.
 
Indskud: 150 kr. Klubbens A og B-medlemmer deltager gratis. 
 
Præmier pr. gruppe: (8-mands)
1. præmie Kr. 500
2. præmie Kr. 250
I tilfælde af ligestilling deles præmierne (klubmesterskabet afgøres dog ved korrektion.)
 
Tilmelding: med navn, klub, fødselsdato, rating og telefonnummer senest 26/1 her på siden. Alternativt på mail til webmaster@sk1968.dk
 
Ved afbud er det vigtigt at man husker: 

- At melde afbud til turneringsleder OG modstander.
- SELV at aftale nyt spilletidspunkt med modstanderen OG meddele dette til TL.
- At meddele resultatet til TL straks efter partiets afvikling.
- At alle partier skal være afviklet inden sidste runde.
- SMS afbud accepteres IKKE
- Afbud på dagen skal ske inden kl 16.00
Turneringslederen er Daniel Falhof Aastrup. Han kan kontaktes på danielfaa@hotmail.com og på tlf: 23963471. 

Periode 2017-01-30 .. 2017-05-08
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.sk1968.dk
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til SK1968 Åben Klubturnering 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.sk1968.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 8 2017-01-30 2017-01-28
Gruppe 2 8 2017-01-30 2017-01-28
Gruppe 3 8 2017-01-30 2017-01-28
Gruppe 4 12 2017-01-30 2017-01-28
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600632 1403630 1. Andreas Kastberg Skakklubben af 1968 1964 2015 2017-01-27
100600647 1401939 2. Søren Holst Nielsen Skakklubben af 1968 2094 2121 2017-01-03
100602311 1440489 3. Johan Hardlei Skakklubben af 1968 2049 2063 2017-01-28
100200196 1408437 4. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1931 1965 2017-01-13
100600608 1404644 5. Steffen Cordes Skakklubben af 1968 1926 1941 2016-12-02
100600134 1404776 6. Gert Medom Madsen Skakklubben af 1968 1789 1830 2016-11-29
100601897 1408011 7. Søren Thomas Sørensen Skakklubben af 1968 2037 2028 2017-01-02
100901302 1411799 8. Morten Swayne Storgaard Skakklubben af 1968 2048 2049 2017-01-23
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600634 1421425 1. Christian Korsgaard Skakklubben af 1968 1678 1810 2016-12-04
100600649 1401998 2. Bjarne Lysgaard-Egeberg Skakklubben af 1968 1720 1833 2016-12-19
100600624 1428446 3. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1687 1743 2017-01-26
100602322 1437151 4. Troels Ringbøl Brahe Skakklubben af 1968 1664 1738 2017-01-25
100602615 12949035 5. Aleksandr Karbyshev Skakklubben af 1968 1758 1758 2016-11-29
100602450 1445375 6. Kim Hansen Skakklubben af 1968 1729 1867 2017-01-05
100901136 1444379 7. Joen Lesner Skakklubben af 1968 1759 1807 2017-01-28
100900272 1427270 8. Søren Korshøj Laursen Skakklubben af 1968 1743 1826 2016-12-11
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602644 - 1. Mads Møgelmose Kjeldsen Skakklubben af 1968 1500 2017-01-24
100602616 1462563 2. Stephen Joyce Skakklubben af 1968 1651 1887 2017-01-23
100600655 1422359 3. Per Rasch Skakklubben af 1968 1552 1674 2016-12-13
101095138 1457292 4. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1535 1636 2017-01-23
100600995 1422553 5. Kurt Simonsen Aros Skakklub 1492 1617 2017-01-25
100602457 1446070 6. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1486 1577 2017-01-13
100602530 1451820 7. Emil Thøgersen Skakklubben af 1968 1616 1706 2017-01-24
100602426 1445987 8. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1635 1648 2017-01-26
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602552 1451740 1. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1455 1600 2017-01-22
100602624 1463411 2. Robert Pavia Skakklubben af 1968 1200 2017-01-26
100602551 1451685 3. Svante Juul Ellemand Skakklubben af 1968 1383 1518 2017-01-26
100802990 1461990 4. Sune Bang Ingemann Skakklubben af 1968 1000 2017-01-16
101095732 1464078 5. Johan Lauritsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 500 2017-01-27
100602623 - 6. Peter Kvorning Skakklubben af 1968 1000 2017-01-13
100602642 - 7. Harald Strand Selå Skakklubben af 1968 1200 2017-01-18
100602643 - 8. Frank Lassen Skakklubben af 1968 1000 2017-01-24
100602588 1461400 9. Steen Jensen Skakklubben af 1968 978 2017-01-16
100602204 1422561 10. Mogens Kim Skadborg Skakklubben af 1968 1485 1607 2017-01-05
100602531 1452835 11. Daniel Falhof Aastrup Skakklubben af 1968 1365 1656 2016-11-29
1464132 12. Hr Oversidder Ingen klub 1300 1300 2017-01-29