Arbejder ...

loading

Holbæk Løvfald 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Holbæk Lille Løvfald Direkte link
#NavnRating123456PoPlWeRn
1Erik Friberg
Hvidovre Skakklub
1276
2
0
14
1
9
1
5
0
3
1
4
½
54,61227
2Laurits Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
1116
1
1
4
1
7
0
11
1
10
1
6
½
22,51229
3Sigrid Erstad Jørgensen
BMS Skak
1043
4
0
6
0
12
1
13
1
1
0
5
0
2102,31030
4Steen Petersen
Enkeltmedlem - Indland
1211
3
1
2
0
10
1
14
1
7
0
1
½
43,51211
5Ingrid Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
1032
6
1
7
0
11
0
1
1
12
1
3
1
432,251122
6Alex Christian Oksenbøl Larsen
Enkeltmedlem - Indland
1171
5
0
3
1
14
0
9
1
13
1
2
½
64,21140
7Noah Wahlgreen
BMS Skak
1157
8
1
5
1
2
1
10
1
4
1
11
1
613,051355
8Laurits Kühnrich
Holbæk Skakklub
1300
7
0
9
0
13
0
12
-
  0142,451190
9Vincent Videbæk
Holbæk Skakklub
888
10
0
8
1
1
0
6
0
  1130,4915
10Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs
Amager Skakforening
1253
9
1
11
1
4
0
7
0
2
0
13
1
384,41190
11Micki Lundsgaard
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
12
1
10
0
5
1
2
0
14
1
7
0
372,11041
12Ryan Zhang
Holbæk Skakklub
1100
11
0
13
1
3
0
8
+
5
0
14
0
2113,051008
13Hella Kronow
Prøvemedlemmer
1000
14
0
12
0
8
1
3
0
6
0
10
0
1121,85962
14Anton Bønsvig Wehding
Amager Skakforening
1027
13
1
1
0
6
1
4
0
11
0
12
1
392,251061

Deltagere må have maximalt 1300 i rating

Deltager som prøvemedlem: Micki Lundsgaard tilmeldt af Taastrup Skf.,  Hella Kronow tilmeldt af Dianalund Skk  Laurits Kühnrich tilmeldt af Holbæk Skk

Præmier vundet af:

1. Noah Wahlgreen, Nørrebro, kr. 400,   2. Laurits Bønsvig Wehding, Amager, kr. 200

Rating op til 1100:  1. Ingrid Nielsen-Refs, Amager, kr. 400,   2. Micki Lundsgaard, Taastrup, kr. 200
 

Gruppe 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Benjamin Jensen
Tåstrup Skakforening
13301540
2
0
3
1
5
1
8
0
6
0
25 - 62,1513233,831467
2 Stina 1999 Johansson
13791379
1
1
4
0
7
1
6
0
5
1
33013792,201411
3Kristian Justesen
Holbæk Skakklub
12971427
4
0
1
0
8
-
5
-
7
-
080,912570,791411
4Preben Jensen
Kalundborg Skakklub
13161473
3
1
2
1
6
0
7
1
8
1
422,514063,231488
5Jacob Brendstrup Hansen
Tåstrup Skakforening
11541245
6
0
8
1
1
0
3
+
2
0
25 - 61,311411,511225
6 Pontus Fogelberg
13911391
5
1
7
½
4
1
2
1
1
1
1013912,301479
7Henning Jakobsen
Maribo Skakklub
14141469
8
1
6
½
2
0
4
0
3
+
42,613652,641446
8 Sigge Johansson
10651065
7
0
5
0
3
+
1
1
4
0
27010650,501085

Alle deltagere med svensk flag er fra klubben En Passant i Svedala i Skåne i Sverige.

Præmier vundet af: 1. Pontus Fogelberg, En Passant, kr. 800,  2. Preben Jensen, Kalundborg, kr. 400,  3. Stina Johansson, En Passant, kr. 200. 

 

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Slobodan Radovic
Holbæk Skakklub
15281607
6
0
2
0
3
½
4
0
5
0
½61,914651,891579
2John Amdi Hillebrand
Kalundborg Skakklub
16321760
5
1
1
1
6
½
3
1
4
½
412,7516773,131795
3Lars Åman Jensen
Holbæk Skakklub
16371753
4
1
5
½
1
½
2
0
6
1
332,816433,081751
4Kjell Johannessen
Holbæk Skakklub
15701641
3
0
6
½
5
0
1
1
2
½
24 - 52,2515592,171638
5Olav Erstad Jørgensen
BMS Skak
16471660
2
0
3
½
4
1
6
1
1
1
22,916652,311708
6Allan Ankjær
Skakklubben af 1927, Ringsted
15931673
1
1
4
½
2
½
5
0
3
0
24 - 52,4515732,421665

Præmier vundet af:

1. J. Amdi Hildebrand, Kalundborg, kr. 800,   2. Olav Erstad Jørgensen, Roskilde, kr. 400

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Ole Foss Hansen
Holbæk Skakklub
16861807
6
1
2
1
3
½
4
1
5
½
412,617402,981827
2Thorsten Christensen
Holbæk Skakklub
16851758
5
1
1
0
6
0
3
½
4
0
62,616522,571737
3Erik Madsen
Dragsholm Skakklub
16761763
4
1
5
½
1
½
2
½
6
0
32,516762,621761
4 Johan Hallbeck
16881688
3
0
6
½
5
1
1
0
2
1
4016882,001698
5Henning Rasmussen
Nykøbing Sjælland Skakklub
16421741
2
0
3
½
4
0
6
½
1
½
52,216212,441722
6Mark Kirkebække
Tåstrup Skakforening
16771735
1
0
4
½
2
1
5
½
3
1
322,516922,391747

Præmier vundet af:

1. Ole Foss Hansen, Holbæk, kr. 800,    2. Mark Kirkebække, Taastrup, kr. 400

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1 Nigel Chapman
17641764
6
1
2
0
3
½
4
0
5
½
24017642,401756
2 Andre Forsberg
17211721
5
1
1
1
6
1
3
1
4
1
51017212,051839
3Erling Bruun
Jyderup Skakklub
17541823
4
1
5
1
1
½
2
0
6
1
22,6517802,891835
4Jan Robert Ambirk
Vordingborg Skakklub
17011782
3
0
6
½
5
1
1
1
2
0
32,2517092,551781
5Johann Stanislaus
Holbæk Skakklub
17381801
2
0
3
0
4
0
6
0
1
½
½62,5516772,711757
6Henrik Damgaard Hansen
Skakklubben Seksløberen
17251762
1
0
4
½
2
0
5
1
3
0
52,4516972,401744

Præmier vundet af:

1. Andre Forsberg, En Passant, kr. 800,    2. Erling Bruun, Jyderup, kr. 400

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Steen Kopperberg
Frederiksværk Skakklub
17891842
6
1
2
½
3
0
4
½
5
½
42,4517912,541841
2Peder R. Lehmann Larsen
Præstø Skakklub
17771868
5
0
1
½
6
½
3
1
4
½
32,3517822,761863
3Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17881818
4
½
5
0
1
1
2
0
6
1
52,4517902,341821
4 Thomas Grundy
18091809
3
½
6
1
5
1
1
½
2
½
1018092,271834
5Preben R. Larsen
Roskilde Skakklub
18191847
2
1
3
1
4
0
6
1
1
½
22,718432,581865
6Jens Sørensen
Holbæk Skakklub
17741837
1
0
4
0
2
½
5
0
3
0
½62,3517192,511797

Præmier vundet af:

1. Thomas Grundy, Scotland, kr. 800,   2. Preben R. Larsen, Roskilde, kr. 400

Mester Light Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Allan Oksenbøl Larsen
Holbæk Skakklub
19032011
6
½
2
½
3
½
4
1
5
½
322,6519143,192007
2Søren Jensen
Viby Skakklub
18331899
5
0
1
½
6
0
3
½
4
0
162,0518022,291873
3Finn Bonnez
Nørrebro Skakklub
18811901
4
½
5
0
1
½
2
½
6
½
252,4518682,291895
4Joel Nilsson
19131913
3
½
6
½
5
1
1
0
2
1
33019132,411925
5 Chris James
18841884
2
1
3
1
4
0
6
1
1
½
1018842,171911
6Henrik Stockflet Jørgensen
Holbæk Skakklub
19061944
1
½
4
½
2
1
5
0
3
½
42,6519022,651941

Præmier vundet af: 

1. Chris James, Scotland, kr. 800,    2. Allan O. Larsen, Holbæk, kr. 400. 

Mester 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jan Mose Nielsen
Tåstrup Skakforening
19962040
6
1
2
1
3
0
4
½
5
1
12,6520152,952051
2 Sven Johansson
19481948
5
1
1
0
6
0
3
½
4
1
4019482,181954
3Finn Holmsø
Præstø Skakklub
19722013
4
1
5
0
1
1
2
½
6
½
322,4519892,722019
4Lars-Henrik Bech Hansen
Holbæk Skakklub
19671980
3
0
6
½
5
½
1
½
2
0
62,419402,441961
5 Roland 1961 Johansson
19851985
2
0
3
1
4
½
6
1
1
0
3019852,481985
6WCM Ellen Kakulidis
Aalborg Skakforening af 1889
20031954
1
0
4
½
2
1
5
0
3
½
252,719842,231949

Præmier vundet af:

1. Jan Mose Nielsen, Taastrup, kr. 800,    2. Finn Holmsø, Præstø, kr. 400.

Mester 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Palle Bratholm
Holbæk Skakklub
20332073
6
½
2
½
3
0
4
½
5
½
241,6520401,872076
2 Hakan Lyngsjo
20592059
5
½
1
½
6
0
3
0
4
½
6020591,762054
3Peter Thorsbro
Furesø Skakklub
21402154
4
1
5
½
1
1
2
1
6
0
22,521602,492174
4Thomas Bach Nielsen
BMS Skak
20932119
3
0
6
1
5
1
1
½
2
½
332,121112,212135
5Christian Altenburg Eriksson
Caïssa Gladsaxe
21562153
2
½
3
½
4
0
6
0
1
½
52,621342,492133
6IM Thorbjørn Bromann
Brønshøj Skakforening
23892391
1
½
4
0
2
1
5
1
3
1
14,223894,182384

Præmier vundet af: 

1. IM Thorbjørn Bromann, Brønshøj, kr. 1000

2. Peter Thorsbro, Furesø, kr. 500

Venteliste Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
Elizabeth Johansson
15071507     010150701507
Indbydelse

 Weekendturnering  -  5 runder i alle mod alle grupper á 6 spillere i det omfang det er muligt.

Spillested: Holbæk By Skole Bjergmarken, blok B, Bispehøjen 2, 4300 Holbæk.

Der er rygeforbud. Der kører bybus fra Holbæk station.

Spilleplan:

Fredag den    8. september kl. 18,00:   1. runde

Lørdag den    9. september kl. 10,00:   2. runde

Lørdag den    9. september kl. 15,30:   3. runde

Søndag den 10. september kl. 10,00:   4. runde

Søndag den 10. september kl. 15,30:   5. runde

Betænkningstid: 90 minutter til 40 træk plus 30 minutter til de resterende træk, med tillæg af 30 sekunder pr. træk fra træk 1.  

Hvis en spiller ikke er mødt frem en time efter spilletidens start, er partiet tabt.

 Præmier: Mester 1: 1. kr. 1000 og 2. kr. 500. Øvrige grupper: 1. kr. 800 og 2. kr. 400.

Indskud kr. 200 indbetales på klubbens konto reg.nr. 1551 kontonr. 0003361691.

Ved betaling på spillestedet tillægges kr. 50.

Betaling fra udlandet: IBAN kontonummer: DK2330000003361691 – BIC (SWIFT): DABADKKK.

Placering: Ved pointlighed afgøres placeringen ved korrektion. I alle-mod-alle grupper er det Sonnenborn-Berger-korrektion. I Monradgrupper almindelig korrektion. Ved fortsat lighed deles præmier.

Fortæring kan købes på spillestedet.

Overnatning: F.eks. leje fritidshus (der er store sommerhusområder få km fra Holbæk), på campingplads, hotel. Søg evt. på www.visitholbaek.dk eller spørg arrangørerne.

Info og turneringsledelse: Ove Frank Hansen

Tilmelding: Senest fredag den 1. september 2017 her i turnering.skak.dk eller til turneringslederen på ofhskak@gmail.com og tlf. 5943 7454. Fristen er dog 20. august til overnatning i nogle af arrangørerne reserverede værelser.

Der spilles efter Dansk Skak Unions regler for koordinerede turneringer, samt FIDE´s regler for skakspillet, som de er oversat i Skakhåndbogen.

Turneringen ELO-rates i det omfang det er muligt.

Holbæk lille Løvfald:

I Holbæk lille Løvfald må deltagerne have ratingtal højest 1300. Der spilles 6 runder og i grupper op til 28 deltagere. Betænkningstiden er 90 minutter til hele partiet. Indskud er kr. 100, og 70% af indskuddet deles i præmier til ca. hver 4. deltager. Spilleplan:

Lørdag den 9. september kl. 10,00: Runde 1 til 3 med 20 min. pause mellem runderne.

Søndag den 10. september kl. 10,00: Runde 4 til 6 med 20 min. pause mellem runderne.

Periode 2017-09-08 .. 2017-09-10
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://www.HolbaekSkakklub.dk
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Ove Frank Hansen

Tilmeldings muligheder til Holbæk Løvfald 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://www.HolbaekSkakklub.dk

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Holbæk Lille Løvfald 14 2017-09-09 2017-09-02
Gruppe 8 8 2017-09-08 2017-09-01
Gruppe 7 6 2017-09-08 2017-09-01
Gruppe 6 6 2017-09-08 2017-09-01
Gruppe 5 6 2017-09-08 2017-09-01
Gruppe 4 6 2017-09-08 2017-09-01
Mester Light 6 2017-09-08 2017-09-01
Mester 2 6 2017-09-08 2017-09-01
Mester 1 6 2017-09-08 2017-09-01
Venteliste 1 2017-09-08 2017-09-02
Totalt antal tilmeldte 65
Deltagere i gruppen Holbæk Lille Løvfald
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102444 1413961 1. Erik Friberg Hvidovre Skakklub 1276 1446 2017-08-16
100104307 1463225 2. Laurits Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1116 1523 2017-09-01
100802913 1457454 3. Sigrid Erstad Jørgensen BMS Skak 1043 2017-08-12
100200882 1434500 4. Steen Petersen Enkeltmedlem - Indland 1211 1474 2017-06-27
100104157 1455907 5. Ingrid Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1032 2017-08-08
100802375 1416669 6. Alex Christian Oksenbøl Larsen Enkeltmedlem - Indland 1171 1407 2017-08-26
100104399 1457349 7. Noah Wahlgreen BMS Skak 1157 1330 2017-08-30
100202464 - 8. Laurits Kühnrich Holbæk Skakklub 1300 2017-09-02
100202396 1462768 9. Vincent Videbæk Holbæk Skakklub 888 2017-05-16
100104139 1452797 10. Karl-Emil Elmer Nielsen-Refs Amager Skakforening 1253 2017-08-08
101096360 1465082 11. Micki Lundsgaard Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-09-02
100202446 - 12. Ryan Zhang Holbæk Skakklub 1100 2017-08-16
101096372 - 13. Hella Kronow Prøvemedlemmer 1000 2017-09-02
100104306 1463217 14. Anton Bønsvig Wehding Amager Skakforening 1027 1408 2017-09-01
Deltagere i gruppen Gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100104401 1445405 1. Benjamin Jensen Tåstrup Skakforening 1330 1540 2017-08-26
1739026 2. Stina 1999 Johansson 1379 1379 2017-07-09
100202299 1451464 3. Kristian Justesen Holbæk Skakklub 1297 1427 2017-08-09
100801061 1423665 4. Preben Jensen Kalundborg Skakklub 1316 1473 2017-06-27
100104165 1451375 5. Jacob Brendstrup Hansen Tåstrup Skakforening 1154 1245 2017-09-02
1733494 6. Pontus Fogelberg 1391 1391 2017-08-26
100200857 1428160 7. Henning Jakobsen Maribo Skakklub 1414 1469 2017-03-02
1742612 8. Sigge Johansson 1065 1065 2017-07-08
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801036 1401920 1. Slobodan Radovic Holbæk Skakklub 1528 1607 2017-06-09
100801060 1450050 2. John Amdi Hillebrand Kalundborg Skakklub 1632 1760 2017-03-19
100801017 1412825 3. Lars Åman Jensen Holbæk Skakklub 1637 1753 2017-06-15
100801019 1404300 4. Kjell Johannessen Holbæk Skakklub 1570 1641 2017-08-08
100802894 1457063 5. Olav Erstad Jørgensen BMS Skak 1647 1660 2017-05-21
100100093 1461273 6. Allan Ankjær Skakklubben af 1927, Ringsted 1593 1673 2017-08-30
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100801013 1404075 1. Ole Foss Hansen Holbæk Skakklub 1686 1807 2017-06-30
100801009 1403958 2. Thorsten Christensen Holbæk Skakklub 1685 1758 2017-03-18
100800989 1412051 3. Erik Madsen Dragsholm Skakklub 1676 1763 2017-08-30
1726870 4. Johan Hallbeck 1688 1688 2017-08-24
100801113 1410962 5. Henning Rasmussen Nykøbing Sjælland Skakklub 1642 1741 2017-08-31
100103576 1414917 6. Mark Kirkebække Tåstrup Skakforening 1677 1735 2017-08-26
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
2401800 1. Nigel Chapman 1764 1764 2017-07-20
1724193 2. Andre Forsberg 1721 1721 2017-07-08
100801125 1423177 3. Erling Bruun Jyderup Skakklub 1754 1823 2017-06-21
100200288 1428403 4. Jan Robert Ambirk Vordingborg Skakklub 1701 1782 2017-07-20
100201494 1401971 5. Johann Stanislaus Holbæk Skakklub 1738 1801 2017-08-10
100800635 1409735 6. Henrik Damgaard Hansen Skakklubben Seksløberen 1725 1762 2017-08-28
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100102012 1433768 1. Steen Kopperberg Frederiksværk Skakklub 1789 1842 2017-07-18
100801065 1403621 2. Peder R. Lehmann Larsen Præstø Skakklub 1777 1868 2017-07-15
100100732 1505823 3. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1788 1818 2017-08-15
2404826 4. Thomas Grundy 1809 1809 2017-07-22
100800884 1425790 5. Preben R. Larsen Roskilde Skakklub 1819 1847 2017-08-24
100800523 1412817 6. Jens Sørensen Holbæk Skakklub 1774 1837 2017-07-10
Deltagere i gruppen Mester Light
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800816 1406469 1. Allan Oksenbøl Larsen Holbæk Skakklub 1903 2011 2017-08-25
100200923 1421204 2. Søren Jensen Viby Skakklub 1833 1899 2017-08-08
100100817 1403800 3. Finn Bonnez Nørrebro Skakklub 1881 1901 2017-09-01
1739352 4. Joel Nilsson 1913 1913 2017-07-12
2404249 5. Chris James 1884 1884 2017-06-13
100801020 1405438 6. Henrik Stockflet Jørgensen Holbæk Skakklub 1906 1944 2017-08-31
Deltagere i gruppen Mester 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800945 1405306 1. Jan Mose Nielsen Tåstrup Skakforening 1996 2040 2017-03-01
1716301 2. Sven Johansson 1948 1948 2017-07-08
100201253 1412507 3. Finn Holmsø Præstø Skakklub 1972 2013 2017-08-06
100100904 1402021 4. Lars-Henrik Bech Hansen Holbæk Skakklub 1967 1980 2017-07-14
1716123 5. Roland 1961 Johansson 1985 1985 2017-07-08
100701623 1444972 6. WCM Ellen Kakulidis Aalborg Skakforening af 1889 2003 1954 2017-08-26
Deltagere i gruppen Mester 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100800539 1404083 1. Palle Bratholm Holbæk Skakklub 2033 2073 2017-08-16
1701649 2. Hakan Lyngsjo 2059 2059 2017-07-08
100800259 1406671 3. Peter Thorsbro Furesø Skakklub 2140 2154 2017-07-17
100101347 1401785 4. Thomas Bach Nielsen BMS Skak 2093 2119 2017-08-27
100802438 1412159 5. Christian Altenburg Eriksson Caïssa Gladsaxe 2156 2153 2017-08-18
100801519 1403893 6. IM Thorbjørn Bromann Brønshøj Skakforening 2389 2391 2017-09-01
Deltagere i gruppen Venteliste
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
1737457 Elizabeth Johansson 1507 1507 2017-07-09