Arbejder ...

loading

Skakklubben Evans inviterer til hurtigskak SydGrandPrix – 7  

Vis Gruppe : Parringer
Mester Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
2324
2
0
8
½
9
1
7
0
11
1
5
1
6
0
7
2FM Johnni Veng
Skakklubben Evans
2261
1
1
3
1
6
½
12
½
7
1
8
½
4
0
3
3IM Jens Ove Fries Nielsen
Fredericia Skakforening
2383
4
1
2
0
12
1
6
0
9
1
7
1
11
0
46
4Bjarne Light
Bov Skakklub
2268
3
0
5
1
7
0
10
1
12
½
9
1
2
1
4
5WFM Thomine Stolberg-Rohr
Skakklubben Evans
1916
6
0
4
0
11
0
9
0
10
0
1
0
7
1
112
6FM Niels Jørgen Fries Nielsen
Køge Skakklub
2374
5
1
10
1
2
½
3
1
8
½
12
0
1
1
51
7Claus Rossen
Viborg Skakklub
2185
8
½
12
0
4
1
1
1
2
0
3
0
5
0
10
8Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2183
7
½
1
½
10
1
11
1
6
½
2
½
9
1
52
9Peter Riis
Horsens Skakforening
1970
10
0
11
½
1
0
5
1
3
0
4
0
8
0
11
10Jørgen Aaskov
Skakklubben Evans
2083
9
1
6
0
8
0
4
0
5
1
11
0
12
1
39
11Niels Bindzus
Skakklubben af 1968
2173
12
0
9
½
5
1
8
0
1
0
10
1
3
1
8
12Pouelsten Holm Grabow
Skakklubben Evans
2136
11
1
7
1
3
0
2
½
4
½
6
1
10
0
45

1. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Marco Wiesensee
Bov Skakklub
1883
2
0
6
0
12
+
8
1
3
1
11
1
10
½
3
2Asbjørn Hovgaard Schack
Haderslev Skakklub
1931
1
1
5
½
9
1
11
1
7
1
10
1
6
½
61
3Helge Nielsen
Skakklubben Evans
1640
4
½
7
0
10
0
12
+
1
0
8
½
11
0
211
4Max Erik Hansen
Skakklubben Evans
1737
3
½
8
½
7
½
6
½
5
½
9
0
12
+
8 - 9
5Børge Schrøder
Haderslev Skakklub
1722
6
1
2
½
11
0
9
½
4
½
7
½
8
½
7
6Jan Rosenberg
Springeren Kolding
1793
5
0
1
1
8
½
4
½
9
½
12
+
2
½
44
7Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
1791
8
½
3
1
4
½
10
½
2
0
5
½
9
0
310
8Jens Ove Meldgaard Vedel
Skakklubben Evans
1645
7
½
4
½
6
½
1
0
12
+
3
½
5
½
8 - 9
9Adesh Easan
Fredericia Skakforening
1906
10
1
11
½
2
0
5
½
6
½
4
1
7
1
2
10Leif Hamborg
Herning Skakklub
1730
9
0
12
+
3
1
7
½
11
1
2
0
1
½
45
11Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
1762
12
+
9
½
5
1
2
0
10
0
1
0
3
1
6
12Hr. Oversidder
Ingen klub
800
11
-
10
-
1
-
3
-
8
-
6
-
4
-
012

2. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1664
2
1
4
1
9
½
7
0
6
½
8
1
3
1
52
2Karl Posselt
Vojens Skakklub
1564
1
0
3
0
5
½
8
0
11
0
12
½
4
½
12
3Tommy Hansen
Springeren Kolding
1407
4
0
2
1
10
1
6
0
5
1
7
0
1
0
37
4Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1622
3
1
1
0
6
1
9
½
10
0
11
0
2
½
38
5Palle Møller Rasmussen
Stouby Skakklub
1453
6
0
8
½
2
½
11
1
3
0
10
0
12
0
211
6Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
1427
5
1
7
½
4
0
3
1
1
½
9
½
8
1
4
7Christian Matico Jepsen
Skakklubben Evans
1886
8
1
6
½
12
1
1
1
9
1
3
1
10
0
1
8Carl Heinrich Mortensen
Skakklubben Evans
1595
7
0
5
½
11
0
2
1
12
1
1
0
6
0
9
9Rolf Petersen
Bov Skakklub
1764
10
1
12
1
1
½
4
½
7
0
6
½
11
0
6
10Christian Frost Jørgensen
Haderslev Skakklub
1374
9
0
11
1
3
0
12
1
4
1
5
1
7
1
53
11Knud Kristensen
Skakklubben Evans
1443
12
0
10
0
8
1
5
0
2
1
4
1
9
1
45
12Jesper Falk Frederiksen
Skakklubben Evans
1305
11
1
9
0
7
0
10
0
8
0
2
½
5
1
10

3. + 4. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1255
2
0
9
0
8
1
10
1
4
½
6
0
7
0
8
2Janith Easan
Fredericia Skakforening
1545
1
1
3
1
9
0
6
0
8
½
7
0
10
1
6
3Hans Chr. Baagøe
Vamdrup Skakklub
1630
4
1
2
0
6
1
5
1
7
0
10
1
8
½
3
4Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1315
3
0
5
0
10
1
8
1
1
½
9
0
6
1
7
5Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1350
6
0
4
1
7
0
3
0
10
1
8
1
9
1
44
6Per Rømhild
Skakklubben Evans
1138
5
1
7
½
3
0
2
1
9
1
1
1
4
0
2
7Eldis Mahmutovic
Skakklubben Evans
1473
8
1
6
½
5
1
9
1
3
1
2
1
1
1
1
8Ninna Kristiansen
Skakklubben Evans
1399
7
0
10
1
1
0
4
0
2
½
5
0
3
½
29
9Michael Leon Christensen
Fredericia Skakforening
1391
10
1
1
1
2
1
7
0
6
0
4
1
5
0
45
10Erik Aaskov
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1000
9
0
8
0
4
0
1
0
5
0
3
0
2
0
010

Skoleskak Direkte link
#NavnRating1234567PoPl
1Alexander H. Jeppesen
Prøvemedlemmer
500
2
0
21
1
11
0
20
0
14
0
22
+
15
½
19
2Pelle Dræncker Brandt
Prøvemedlemmer
500
1
1
3
0
17
0
4
0
19
0
21
1
22
+
315
3Christian Ibsen
Prøvemedlemmer
500
4
1
2
1
5
0
17
0
6
0
20
1
16
0
312
4Ishak Møller
Prøvemedlemmer
500
3
0
6
½
10
1
2
1
9
0
11
1
8
0
11
5Arthur Wamberg
Prøvemedlemmer
800
6
1
7
1
3
1
13
0
16
1
17
½
9
1
2
6Simon Gram Jensen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
5
0
4
½
14
1
12
1
3
1
16
1
13
0
5
7Anosh Easan
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
886
8
1
5
0
12
1
9
1
18
1
13
0
17
1
53
8Benjamin Wilken Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
746
7
0
10
1
21
1
16
0
11
1
19
½
4
1
6
9Anton Nielsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
800
10
1
12
1
13
0
7
0
4
1
18
1
5
0
49
10Jim Villadsen
Prøvemedlemmer
500
9
0
8
0
4
0
15
1
22
+
14
0
21
1
316
11Xenia D. Christensen
Prøvemedlemmer
500
12
0
14
1
1
1
18
0
8
0
4
0
20
0
220
12Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen)
Prøvemedlemmer
500
11
1
9
0
7
0
6
0
20
1
15
1
14
1
410
13Vitus Bondo Medhus
Skakklubben Evans
1212
14
1
16
1
9
1
5
1
17
1
7
1
6
1
71
14Elias Wamberg
Prøvemedlemmer
800
13
0
11
0
6
0
22
+
1
1
10
1
12
0
314
15Mads Tingskov
Prøvemedlemmer
500
16
0
18
0
22
+
10
0
21
1
12
0
1
½
18
16Lea Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
740
15
1
13
0
19
1
8
1
5
0
6
0
3
1
48
17Janosh Easan
Fredericia Skakforening
1111
18
1
19
1
2
1
3
1
13
0
5
½
7
0
4
18Peter Larsen
Prøvemedlemmer
500
17
0
15
1
20
1
11
1
7
0
9
0
19
0
313
19Johannes Ragborg
Prøvemedlemmer
500
20
1
17
0
16
0
21
1
2
1
8
½
18
1
7
20Rebekka Slot
Prøvemedlemmer
500
19
0
22
+
18
0
1
1
12
0
3
0
11
1
317
21Isabella H. Jeppesen
Prøvemedlemmer
500
22
+
1
0
8
0
19
0
15
0
2
0
10
0
121
22Hr. Oversidder
Ingen klub
800
21
-
20
-
15
-
14
-
10
-
1
-
2
-
022
Indbydelse

Skakklubben Evans inviterer til hurtigskak  SydGrandPrix – 7

Tidspunkt: Lørdag den 18. marts 2017 fra kl. 9.30 til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved 16-tiden.

Sted: Hældagerskolen, blok 8, Nørremarksvej 157, 7120 Vejle Ø.

Turneringsform: 7 runder Monrad.

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1.

Indskud: 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2016/17. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling i Vejle.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2014 medfører ulovligt træk straks tab af partiet.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Regler i øvrigt: Der er totalt rygeforbud på Hældagerskolens matrikel, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding: Senest 15. marts med navn, klub og DSU-rating pr. 1. september 2016 i DSUs Turneringssystem.

Vel mødt i Vejle!

Periode 2017-03-18 .. 2017-03-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turneringens egen hjemmeside http://skakklubbenevans.dk/
Turnerings komite

Tilmeldings muligheder til Skakklubben Evans inviterer til hurtigskak SydGrandPrix – 7

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

http://skakklubbenevans.dk/

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester 12 2017-03-18 2017-03-15
1. klasse 12 2017-03-18 2017-03-15
2. klasse 12 2017-03-18 2017-03-15
3. + 4. klasse 10 2017-03-18 2017-03-15
Skoleskak 22 2017-03-18 2017-03-15
Totalt antal tilmeldte 68
Deltagere i gruppen Mester
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100900426 1434888 1. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2324 2267 2017-01-31
103103398 1408623 2. FM Johnni Veng Skakklubben Evans 2261 2281 2017-03-17
100700286 1400142 3. IM Jens Ove Fries Nielsen Fredericia Skakforening 2383 2342 2017-03-10
100400293 1401360 4. Bjarne Light Bov Skakklub 2268 2168 2017-03-12
100301049 1504258 5. WFM Thomine Stolberg-Rohr Skakklubben Evans 1916 2022 2017-03-17
100800378 1400320 6. FM Niels Jørgen Fries Nielsen Køge Skakklub 2374 2296 2017-03-07
100300084 1403222 7. Claus Rossen Viborg Skakklub 2185 2202 2017-03-10
100300210 1403699 8. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2183 2211 2017-03-17
101200013 1461885 9. Peter Riis Horsens Skakforening 1970 1943 2017-03-09
100500560 1408941 10. Jørgen Aaskov Skakklubben Evans 2083 2023 2017-03-03
100501119 1408364 11. Niels Bindzus Skakklubben af 1968 2173 2226 2017-02-17
100700767 1400630 12. Pouelsten Holm Grabow Skakklubben Evans 2136 2135 2017-03-07
Deltagere i gruppen 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100401591 1445553 1. Marco Wiesensee Bov Skakklub 1883 1901 2017-03-04
103111576 1449575 2. Asbjørn Hovgaard Schack Haderslev Skakklub 1931 1976 2017-02-01
100500525 1403460 3. Helge Nielsen Skakklubben Evans 1640 1694 2017-03-04
100500500 1413830 4. Max Erik Hansen Skakklubben Evans 1737 1853 2017-03-05
100400304 1419358 5. Børge Schrøder Haderslev Skakklub 1722 1863 2017-03-07
100400358 1412531 6. Jan Rosenberg Springeren Kolding 1793 1878 2017-02-20
100500518 1409697 7. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1791 1837 2017-03-10
100500557 1403788 8. Jens Ove Meldgaard Vedel Skakklubben Evans 1645 1794 2017-03-05
100501746 1448552 9. Adesh Easan Fredericia Skakforening 1906 1889 2017-03-04
100900773 1402838 10. Leif Hamborg Herning Skakklub 1730 1819 2017-03-14
100400210 1419218 11. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1762 1850 2017-02-19
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-03-17
Deltagere i gruppen 2. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103111288 1446894 1. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1664 1795 2017-02-19
100400495 1449486 2. Karl Posselt Vojens Skakklub 1564 1527 2017-03-15
100501424 1447190 3. Tommy Hansen Springeren Kolding 1407 1536 2017-03-13
100500538 1403478 4. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1622 1747 2017-01-30
100500828 1403559 5. Palle Møller Rasmussen Stouby Skakklub 1453 1638 2017-03-17
103103878 1444751 6. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1427 1725 2017-03-04
103109806 1441094 7. Christian Matico Jepsen Skakklubben Evans 1886 1745 2017-03-04
100500522 1413082 8. Carl Heinrich Mortensen Skakklubben Evans 1595 1672 2017-03-03
101095928 - 9. Rolf Petersen Bov Skakklub 1764 2017-03-04
100601964 1461648 10. Christian Frost Jørgensen Haderslev Skakklub 1374 1566 2017-03-07
100501552 1427628 11. Knud Kristensen Skakklubben Evans 1443 1710 2017-03-08
101200004 1460781 12. Jesper Falk Frederiksen Skakklubben Evans 1305 1693 2017-03-17
Deltagere i gruppen 3. + 4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101200026 - 1. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1255 2017-03-09
100501747 1448560 2. Janith Easan Fredericia Skakforening 1545 1506 2017-03-04
100400258 1448374 3. Hans Chr. Baagøe Vamdrup Skakklub 1630 1636 2017-03-04
101200025 - 4. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1315 2017-03-09
100900771 1413201 5. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1350 1620 2017-02-25
100500542 1427717 6. Per Rømhild Skakklubben Evans 1138 1144 2016-12-19
103111506 1447130 7. Eldis Mahmutovic Skakklubben Evans 1473 1635 2017-02-01
100500611 1439162 8. Ninna Kristiansen Skakklubben Evans 1399 1601 2017-03-17
100501726 1446851 9. Michael Leon Christensen Fredericia Skakforening 1391 1484 2017-03-15
101095734 - 10. Erik Aaskov Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1000 2017-03-15
Deltagere i gruppen Skoleskak
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101096178 - 1. Alexander H. Jeppesen Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096171 - 2. Pelle Dræncker Brandt Prøvemedlemmer 500 2017-03-08
101096176 - 3. Christian Ibsen Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096173 - 4. Ishak Møller Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096168 - 5. Arthur Wamberg Prøvemedlemmer 800 2017-03-12
101095733 - 6. Simon Gram Jensen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2017-03-15
101095617 - 7. Anosh Easan Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 886 2017-03-04
101095851 - 8. Benjamin Wilken Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 746 2017-03-13
101096095 - 9. Anton Nielsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 800 2017-03-13
101096177 - 10. Jim Villadsen Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096180 - 11. Xenia D. Christensen Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096169 - 12. Oleksandr Pershuta (skoleskakgruppen) Prøvemedlemmer 500 2017-03-15
101095855 - 13. Vitus Bondo Medhus Skakklubben Evans 1212 2017-02-21
101096167 - 14. Elias Wamberg Prøvemedlemmer 800 2017-03-12
101096170 - 15. Mads Tingskov Prøvemedlemmer 500 2017-03-13
101095633 - 16. Lea Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 740 2017-02-21
101095616 1463640 17. Janosh Easan Fredericia Skakforening 1111 1203 2017-03-04
101096175 - 18. Peter Larsen Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096172 - 19. Johannes Ragborg Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096174 - 20. Rebekka Slot Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
101096179 - 21. Isabella H. Jeppesen Prøvemedlemmer 500 2017-03-17
- 22. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-03-17