Arbejder ...

loading

Fynsmesterskabet 2017  

Vis Gruppe : Parringer
Fynsmesterskabet 2017 Direkte link
#NavnRatingElo123456789PoPlWeRnEoEn
1IM Mads Hansen
Skanderborg Skakklub
24272452
30
1
15
1
11
1
4
½
2
½
3
1
5
1
10
+
7
1
817,124276,872453
2FM Kristoffer Dyrgaard
Frem Skakklub
22692311
31
1
17
1
23
1
3
0
1
½
11
1
9
1
5
1
21
1
27,122776,992321
3Simon Pil Wilbrandt
Jetsmark Skakklub
21552180
32
+
16
1
12
1
2
1
9
½
1
0
10
1
4
1
14
½
734,721814,542209
4Viggo Bové Quist
Springeren Kolding
21242136
33
1
19
1
25
1
1
½
5
0
15
½
7
1
3
0
13
1
64 - 5621245,422148
5Jesper Knudsen
Læseforeningens Skakklub
20622118
34
1
21
1
14
½
8
½
4
1
17
1
1
0
2
0
15
0
5155,120605,102116
6Mads Bilde Svendsen
Nr.Åby Juniorskakklub
20532111
35
½
49
1
7
½
19
½
23
½
22
½
   404,7520284,422093
7Søren Andreas Koch
Ullerslev Skakklub
20502158
36
½
24
1
6
½
20
1
13
1
9
1
4
0
14
½
1
0
115,2520555,722154
8Morten Topholm
Læseforeningens Skakklub
20482100
37
1
23
0
31
1
5
½
19
½
25
1
20
½
21
½
17
1
687,0520276,682086
9Johnny Meier Harboe
Frem Skakklub
20432085
38
1
22
1
28
1
14
1
3
½
7
0
2
0
24
1
12
½
64 - 55,6520505,312099
10Gert Aagaard
Springeren Kolding
20352052
39
1
25
0
33
1
21
1
15
½
16
1
3
0
1
-
26
1
126,120235,662049
11Per Smidt Sørensen
Sydøstfyn
20192065
40
1
26
1
1
0
23
½
24
1
2
0
18
1
13
½
19
1
665,620275,292079
12Jannick Benneth Skow
Læseforeningens Skakklub
19812067
41
1
27
½
3
0
25
1
17
0
30
1
22
1
20
1
9
½
6106,1519776,232062
13Michael Linde Larsen
Læseforeningens Skakklub
19662029
42
1
28
0
18
1
22
1
7
0
23
½
16
1
11
½
4
0
5165,5519505,442020
14Jørn Moestrup
Læseforeningens Skakklub
19602036
43
1
29
½
5
½
9
0
27
1
26
1
28
1
7
½
3
½
695,5519745,442047
15Jørgen Lynggård
Læseforeningens Skakklub
19031980
44
1
1
0
35
1
26
1
10
½
4
½
24
0
27
1
5
1
674,7519414,811998
16Birger Olsen
Sydøstfyn
18691887
45
1
3
0
39
½
27
1
32
+
10
0
13
0
31
1
23
½
5244,618514,081885
17Alex Sørensen
Læseforeningens Skakklub
18661951
46
1
2
0
30
1
28
1
12
1
5
0
21
0
37
1
8
0
5214,718754,771956
18Johnny Holler Johansen
Læseforeningens Skakklub
18591886
47
½
53
1
13
0
37
½
33
1
29
½
11
0
39
1
24
½
5226,318205,521876
19Jan Kuntz
Frem Skakklub
18471952
48
1
4
0
34
1
6
½
8
½
28
0
23
1
35
1
11
0
518 - 194,6518584,881954
20Per Elbæk Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
18361942
49
0
47
1
41
1
7
0
35
1
31
1
8
½
12
0
38
0
285,817975,761923
21Lars Uffe Petersen
Odense Skakklub
18311886
50
1
5
0
43
1
10
0
36
1
38
1
17
1
8
½
2
0
134,618584,391908
22Tommy Knoth
Frem Skakklub
18301934
51
1
9
0
49
1
13
0
37
1
6
½
12
0
33
1
 304,4518324,571933
23Jens Lund
Årslev Skakklub
18181935
52
1
8
1
2
0
11
½
6
½
13
½
19
0
40
1
16
½
5173,718574,031954
24Erik Pedersen
Frem Skakklub
17931881
53
½
7
0
47
1
39
1
11
0
42
1
15
1
9
0
18
½
518 - 194,817994,781885
25Svend Veise
Nyborg Skakklub
17401835
54
1
10
1
4
0
12
0
40
1
8
0
33
½
42
½
37
1
5204,417584,221851
26Niels Henrik Cappelen
Læseforeningens Skakklub
17301842
55
1
11
0
51
1
15
0
41
1
14
0
52
1
28
1
10
0
5264,817363,981842
27Jørgen Frank Hansen
Odense Skakklub
17261798
56
1
12
½
36
1
16
0
14
0
52
½
38
½
15
0
40
½
4324,9516984,551790
28Peter Morling
Frem Skakklub
16981784
57
1
13
1
9
0
17
0
43
1
19
1
14
0
26
0
52
0
434 - 354,116952,991784
29Jørgen Kiel
Sydøstfyn
16811886
58
1
14
½
40
½
32
½
42
½
18
½
   423,3516863,781880
30Andrew Velarde
Ejby Skakklub
16671761
1
0
44
1
17
0
40
½
34
1
12
0
37
0
45
0
43
0
524,416104,231726
31Jens Skjoldborg Jensen
Læseforeningens Skakklub
16521775
2
0
46
1
8
0
44
1
52
1
20
0
40
½
16
0
42
0
414,216314,061764
32Erling Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
16431792
3
-
45
½
53
1
29
½
16
-
    254216431,961793
33Kurt Ploug
Læseforeningens Skakklub
16371774
4
0
48
1
10
0
46
1
18
0
44
1
25
½
22
0
39
½
434 - 353,716464,001774
34Steen Jacobsen
Læseforeningens Skakklub
16281709
5
0
50
1
19
0
43
0
30
0
54
1
47
1
51
1
35
0
4365,0515964,661696
35Erik René Nielsen
Sydøstfyn
16201743
6
½
36
½
15
0
48
1
20
0
46
1
41
1
19
0
34
1
5253,716593,761768
36Peter Frank Jørgensen
Læseforeningens Skakklub
16111712
7
½
35
½
27
0
45
1
21
0
41
½
42
0
49
1
53
1
294,5516104,331715
37Jan Saxtorff
Nyborg Skakklub
15821692
8
0
52
½
42
1
18
½
22
0
50
1
30
1
17
0
25
0
4333,3516073,211708
38Knud Nielsen
Ullerslev Skakklub
15751692
9
0
51
0
54
1
49
1
39
1
21
0
27
½
44
1
20
1
144,0516274,021751
39Per Andersen
Midtfyns Skakklub
15661664
10
0
54
1
16
½
24
0
38
0
57
+
46
1
18
0
33
½
4372,8515732,811668
40Anders Sørensen
Læseforeningens Skakklub
15481735
11
0
55
1
29
½
30
½
25
0
43
1
31
½
23
0
27
½
4383,215842,991735
41Torben Larsen
Odense Skakklub
15421671
12
0
56
1
20
0
50
1
26
0
36
½
35
0
53
0
55
1
464,4514993,551650
42Jens Rasmussen
Læseforeningens Skakklub
15051707
13
0
57
1
37
0
51
1
29
½
24
0
36
1
25
½
31
1
5273,315823,141724
43Klaus Skadegaard
Odense Skakklub
15001616
14
0
58
1
21
0
34
1
28
0
40
0
50
½
52
0
30
1
453,714913,561615
44Christian Winther Hust
Læseforeningens Skakklub
14991672
15
0
30
0
56
1
31
0
49
1
33
0
53
1
38
0
46
1
4394,0514974,421664
45Christoffer Vinter
Frem Skakklub
14841574
16
0
32
½
52
0
36
0
50
0
58
1
48
1
30
1
51
1
314,314933,751589
46Niels Lund
Læseforeningens Skakklub
14721632
17
0
31
0
55
1
33
0
51
1
35
0
39
0
56
1
44
0
351414273,471603
47Ulla Hansen
Sydøstfyn
14561558
18
½
20
0
24
0
52
0
58
1
49
½
34
0
50
1
48
0
3493,714253,311553
48Per Bjerre
Læseforeningens Skakklub
14511634
19
0
33
0
57
½
35
0
54
1
53
0
45
0
55
1
47
1
474,5514043,261609
49Sune Zimmermann
Læseforeningens Skakklub
14421596
20
1
6
0
22
0
38
0
44
0
47
½
54
1
36
0
50
0
532,914243,131583
50Claus Børsen
Læseforeningens Skakklub
14101567
21
0
34
0
58
1
41
0
45
1
37
0
43
½
47
0
49
1
443,4514123,891559
51Erik Zimmermann-Nielsen
Læseforeningens Skakklub
14071542
22
0
38
1
26
0
42
0
46
0
56
1
55
1
34
0
45
0
3483,413892,691514
52Arne Christiansen
Læseforeningens Skakklub
13641588
23
0
37
½
45
1
47
1
31
0
27
½
26
0
43
1
28
1
5231,815622,921630
53Dan Wulff Kristensen
Læseforeningens Skakklub
13431544
24
½
18
0
32
0
54
0
57
1
48
1
44
0
41
1
36
0
432,613842,301548
54Hans-Jørn Nielsen
Midtfyns Skakklub
13291505
25
0
39
0
38
0
53
1
48
0
34
0
49
0
58
1
56
1
3503,313163,611496
55Erik Sørensen
Ullerslev Skakklub
1229
26
0
40
0
46
0
58
½
56
0
59
+
51
0
48
0
41
0
57 - 582,3114801000
56Villy Nielsen
Læseforeningens Skakklub
11761337
27
0
41
0
44
0
57
0
55
1
51
0
58
1
46
0
54
0
2552,611491,611325
57Bo Pedersen
Sydøstfyn
1100
28
0
42
0
48
½
56
1
53
0
39
-
   560,8113201000
58Kristen Sørensen
Læseforeningens Skakklub
10741247
29
0
43
0
50
0
55
½
47
0
45
0
56
0
54
0
59
+
57 - 581,210431,141224
59Hr. Oversidder
Ingen klub
8001000     
55
-
  
58
-
059080001000

Præmiegruppe 1 (6 spillere)Præmiegruppe 2 (6 spillere)Præmiegruppe 3 (6 spillere)Præmiegruppe 4 (6 spillere)Præmiegruppe 5 (6 spillere)Præmiegruppe 6 (6 spillere)Præmiegruppe 7 (6 spillere)Præmiegruppe 8 (6 spillere)

Indbydelse

5. januar – 6. april 2017

 

Fyns Skak Union og Læseforeningens Skakklub indbyder hermed til Fynsmesterskabet 2017.

Spillested:
Bolbro Brugerhus, Stadionvej 50, Indgang G, 5200 Odense V.

Spilledage:
5/1, 12/1, 26/1, 2/2, 23/2, 9/3, 16/3, 30/3 og 6/4 - 2017.

Betænkningstid og starttidspunkt:
90 min. til 40 træk + 30 min. til resten + 30 sek. per træk fra træk 1. Alle runder starter kl. 19.00, men det er tilladt at komme op til 60 minutter for sent.

Turneringsform:
9 runders koordineret ELO-ratet Schweizer om Fynsmestertitlen 2017
(rundelægning foregår med Swiss Manager).

Bemærk at udsatte partier blive regnet for remis hvis rating forskellen er under 150. Hvis >150 regnes den højestratede som vinder indtil partiet er afviklet.

Indskud:
100 kr. som skal betales inden 1. træk.

Præmier:
Alt indskud (minus EMT/ELO afgift) samt hele FSU tilskuddet på 6000,- kr. går ubeskåret til præmier. I tilfælde af 50 deltagere vil præmierne se ud som følger (med forbehold for ændringer, hvis deltagerantallet bliver et andet):

Præmier som alle spiller om:
1. plads 2000 kr.
2. plads 1000 kr.
3. plads 750 kr.
4. plads 500 kr.
5. plads 250 kr.

Præmier for ratinggrupperne 1-6:
I hver af de seks ratinggrupper (nr. 15-20, 21-26, 27-32, 33-38, 39-44, 45-50) spilles om:

1. plads 400 kr.
2. plads 250 kr.
3. plads 100 kr.

Man kan højest vinde én præmie.

Ved ligestilling i kampen om FM-titlen spilles der omkamp over to aftener om titlen og de 2000 kr. Øvrige præmier vil blive delt mellem ligestillede.

 

Tilmelding:
Via DSU eller til Alex Sørensen på 6114 2787 eller per mail. Frist for tilmelding er tirsdag den 3. januar 2017.

Dommere:
Lars Munk Jensen og Peter Kinggaard.

Turneringskomite:
John Algren-Ussing, Erik G. Andresen og Jørgen Kiel.

 

Vel mødt i Læseforeningen !

 

 
 

 

Periode 2017-01-05 .. 2017-04-06
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Peter Kinggaard
  • Yderligere : Ken L. Rasmussen,Lars Munk Jensen

Tilmeldings muligheder til Fynsmesterskabet 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Fynsmesterskabet 2017 59 2017-01-05 2017-01-03
Totalt antal tilmeldte 59
Deltagere i gruppen Fynsmesterskabet 2017
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100301631 1401610 1. IM Mads Hansen Skanderborg Skakklub 2427 2452 2016-12-10
103104861 1410938 2. FM Kristoffer Dyrgaard Frem Skakklub 2269 2311 2016-12-10
100301708 1436988 3. Simon Pil Wilbrandt Jetsmark Skakklub 2155 2180 2017-01-01
100300634 1403656 4. Viggo Bové Quist Springeren Kolding 2124 2136 2016-12-13
100102955 1410750 5. Jesper Knudsen Læseforeningens Skakklub 2062 2118 2016-12-08
100300190 1406558 6. Mads Bilde Svendsen Nr.Åby Juniorskakklub 2053 2111 2017-01-02
100301971 1413791 7. Søren Andreas Koch Ullerslev Skakklub 2050 2158 2017-01-03
100300066 1404687 8. Morten Topholm Læseforeningens Skakklub 2048 2100 2016-12-29
100400427 1408003 9. Johnny Meier Harboe Frem Skakklub 2043 2085 2016-12-30
100300075 1427024 10. Gert Aagaard Springeren Kolding 2035 2052 2016-12-09
100500168 1408232 11. Per Smidt Sørensen Sydøstfyn 2019 2065 2016-12-09
103102397 1406035 12. Jannick Benneth Skow Læseforeningens Skakklub 1981 2067 2017-01-02
100700566 1443429 13. Michael Linde Larsen Læseforeningens Skakklub 1966 2029 2016-12-19
100300107 1403680 14. Jørn Moestrup Læseforeningens Skakklub 1960 2036 2016-12-12
100300995 1438042 15. Jørgen Lynggård Læseforeningens Skakklub 1903 1980 2017-01-03
100301904 1450344 16. Birger Olsen Sydøstfyn 1869 1887 2016-12-11
100301569 1410881 17. Alex Sørensen Læseforeningens Skakklub 1866 1951 2016-12-08
100300078 1405551 18. Johnny Holler Johansen Læseforeningens Skakklub 1859 1886 2016-12-15
100300208 1401688 19. Jan Kuntz Frem Skakklub 1847 1952 2016-12-30
100301092 1445219 20. Per Elbæk Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1836 1942 2017-01-03
100300010 1406906 21. Lars Uffe Petersen Odense Skakklub 1831 1886 2016-12-29
100300232 1446304 22. Tommy Knoth Frem Skakklub 1830 1934 2016-12-16
100301486 1437518 23. Jens Lund Årslev Skakklub 1818 1935 2016-12-30
100200068 1424157 24. Erik Pedersen Frem Skakklub 1793 1881 2016-12-09
100300297 1413490 25. Svend Veise Nyborg Skakklub 1740 1835 2016-12-30
100300088 1408518 26. Niels Henrik Cappelen Læseforeningens Skakklub 1730 1842 2017-01-03
100300827 1446258 27. Jørgen Frank Hansen Odense Skakklub 1726 1798 2017-01-03
100301505 1450328 28. Peter Morling Frem Skakklub 1698 1784 2017-01-03
100300609 1428020 29. Jørgen Kiel Sydøstfyn 1681 1886 2016-12-23
100300351 1435132 30. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1667 1761 2016-12-28
100300098 1408585 31. Jens Skjoldborg Jensen Læseforeningens Skakklub 1652 1775 2016-12-09
100300356 1408780 32. Erling Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1643 1792 2016-12-16
100300108 1417070 33. Kurt Ploug Læseforeningens Skakklub 1637 1774 2016-12-19
100301879 1447009 34. Steen Jacobsen Læseforeningens Skakklub 1628 1709 2016-12-19
100301159 1413341 35. Erik René Nielsen Sydøstfyn 1620 1743 2016-12-12
100300059 1416529 36. Peter Frank Jørgensen Læseforeningens Skakklub 1611 1712 2017-01-02
100300581 1443976 37. Jan Saxtorff Nyborg Skakklub 1582 1692 2016-12-30
100300431 1435116 38. Knud Nielsen Ullerslev Skakklub 1575 1692 2017-01-03
100300920 1445081 39. Per Andersen Midtfyns Skakklub 1566 1664 2016-12-19
101095534 1461834 40. Anders Sørensen Læseforeningens Skakklub 1548 1735 2016-12-16
100301890 1447858 41. Torben Larsen Odense Skakklub 1542 1671 2017-01-02
100300096 1408100 42. Jens Rasmussen Læseforeningens Skakklub 1505 1707 2016-12-11
100300101 1443984 43. Klaus Skadegaard Odense Skakklub 1500 1616 2016-12-30
100300303 1410130 44. Christian Winther Hust Læseforeningens Skakklub 1499 1672 2016-12-15
100501586 1449737 45. Christoffer Vinter Frem Skakklub 1484 1574 2016-12-17
100300761 1437038 46. Niels Lund Læseforeningens Skakklub 1472 1632 2016-12-23
100300616 1443119 47. Ulla Hansen Sydøstfyn 1456 1558 2017-01-03
100300418 1440322 48. Per Bjerre Læseforeningens Skakklub 1451 1634 2016-12-09
100301164 1444239 49. Sune Zimmermann Læseforeningens Skakklub 1442 1596 2017-01-01
100300105 1411756 50. Claus Børsen Læseforeningens Skakklub 1410 1567 2016-12-31
100301954 1461826 51. Erik Zimmermann-Nielsen Læseforeningens Skakklub 1407 1542 2016-12-10
100300909 1442864 52. Arne Christiansen Læseforeningens Skakklub 1364 1588 2017-01-02
100500467 1408666 53. Dan Wulff Kristensen Læseforeningens Skakklub 1343 1544 2016-12-29
100301706 1443607 54. Hans-Jørn Nielsen Midtfyns Skakklub 1329 1505 2017-01-03
100301496 1444034 55. Erik Sørensen Ullerslev Skakklub 1229 2017-01-03
100300941 1408712 56. Villy Nielsen Læseforeningens Skakklub 1176 1337 2016-12-16
101095746 1463365 57. Bo Pedersen Sydøstfyn 1100 2017-01-03
100300041 1444050 58. Kristen Sørensen Læseforeningens Skakklub 1074 1247 2016-12-16
- 59. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-02-09