Arbejder ...

loading

Aarhusmesterskabet 2017  

Vis Gruppe : Live dækning Parringer
Gruppe 1 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Pelle Rødkjær Bank
Skakklubben af 1968
22432299
6
½
2
1
3
0
4
1
5
½
332,5522522,792303
2Simon Pil Wilbrandt
Jetsmark Skakklub
21672194
5
0
1
0
6
0
3
0
4
0
061,9521281,962155
3FM Tobias Valentin Rostgaard
BMS Skak
23282353
4
1
5
½
1
1
2
1
6
0
23,2523333,252358
4Jakob Kjær
Viby Skakklub
21872211
3
0
6
0
5
½
1
0
2
1
52,121752,082199
5Lars Hansen
Skakklubben af 1968
22692269
2
1
3
½
4
½
6
0
1
½
42,7522642,552268
6FM Jesper Mørch Lauridsen
Enkeltmedlem - Indland
22312246
1
½
4
1
2
1
5
1
3
1
12,4522932,372289

Gruppe 2 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jakob Bjerre Jensen
Århus Skakklub/Skolerne
20862116
6
1
2
1
3
½
4
0
5
0
32,2520912,342119
2Lars René Andersen
Skakklubben af 1968
21172135
5
1
1
0
6
½
3
½
4
0
242,521072,502125
3Freja Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20622084
4
0
5
0
1
½
2
½
6
0
162,0520412,082062
4Rasmus Thøgersen
Jetsmark Skakklub
21432161
3
1
6
1
5
1
1
1
2
1
512,7522132,722207
5Nicolai Kvist Brondt Pedersen
BMS Skak
21292161
2
0
3
1
4
0
6
1
1
1
322,621372,722167
6Torben Kyhl Sørensen
Skakklubben af 1968
21502152
1
0
4
0
2
½
5
0
3
1
52,821242,642129

Gruppe 3 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Claus Vangsgård
Vejlby-Risskov Skakklub
20071999
6
1
2
1
3
½
4
½
5
0
332,6520142,452010
2Steen Farup Christensen
Nordre Skakklub
19512002
5
0
1
0
6
1
3
0
4
0
15 - 62,1519172,451973
3WFM Maria Varela La Madrid
19441944
4
0
5
1
1
½
2
1
6
1
2019441,981974
4 Giampiero Amato
20152015
3
1
6
1
5
1
1
½
2
1
1020152,572054
5Jens Olaf Svanholm Fogh
Viby Skakklub
19812000
2
1
3
0
4
0
6
0
1
1
242,419692,451991
6Johnny Meier Harboe
Frem Skakklub
20432081
1
0
4
0
2
0
5
1
3
0
15 - 62,9520043,102039

Gruppe 4 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Lars Schøning
Skive Skakklub
18751878
6
½
2
1
3
½
4
½
5
½
31 - 22,418932,181894
2Jan Han Petersen
Århus Skakklub/Skolerne
18751907
5
½
1
0
6
0
3
1
4
½
25 - 62,418632,421899
3Anton Mehmet Yildiz Marthedal
BMS Skak
18871910
4
0
5
1
1
½
2
0
6
1
3 - 42,518872,441912
4Sander Stage-Steffensen
Køge Skakklub
18861916
3
1
6
0
5
0
1
½
2
½
25 - 62,518712,501896
5Morten Lyck Hansen
Skakklubben af 1968
19311962
2
½
3
0
4
1
6
½
1
½
3 - 42,8519212,881954
6Allan Westenborg
Syddjurs Skakklub
18701925
1
½
4
1
2
1
5
½
3
0
31 - 22,3518902,581933

Gruppe 5 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Jørgen Overgaard
Syddjurs Skakklub
17581807
6
1
2
½
3
1
4
½
5
0
312,4517752,311821
2Graham Christopher Taylor
Skakklubben af 1968
17901867
5
½
1
½
6
½
3
½
4
0
262,717692,801851
3Flemming Borg
Tårnet Svendborg
17591798
4
½
5
½
1
0
2
½
6
1
2 - 52,4517612,221804
4Willy Møller Nielsen
Syddjurs Skakklub
18081890
3
½
6
0
5
½
1
½
2
1
2 - 52,8517982,981880
5Jacob Bjørnskov
Skakklubben af 1968
17081795
2
½
3
½
4
½
6
0
1
1
2 - 52,0517222,201801
6Henrik Wendelbo Nielsen
Vejlby-Risskov Skakklub
17661830
1
0
4
1
2
½
5
1
3
0
2 - 52,517662,491830

Gruppe 6 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Flemming Pagh Iversen
Aros Skakklub
16871743
6
1
2
0
3
0
4
0
5
½
52,7516502,531722
2Phong van Nguyen
Skakklubben af 1968
16351669
5
0
1
1
6
1
3
0
4
1
332,316561,931690
3Anna Hedelykke Jensen
Nordre Skakklub
17051769
4
½
5
½
1
1
2
1
6
1
41 - 22,917412,771818
4Kristen Hedelykke
Nordre Skakklub
16501776
3
½
6
½
5
0
1
1
2
0
242,4516372,831759
5Søren Graugaard Christensen
Viby Skakklub
16301719
2
1
3
½
4
1
6
1
1
½
41 - 22,2517052,351752
6Asbjørn Christensen
Enkeltmedlem - Indland
16441750
1
0
4
½
2
0
5
0
3
0
½62,415812,591708

Gruppe 7 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Rasmus Emil Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
15921710
6
½
2
1
3
½
4
½
5
0
42,815793,291678
2Torben Fogh
Viby Skakklub
14961498
5
½
1
0
6
0
3
0
4
½
162,0514491,621473
3Mogens Engsig-Karup
Viby Skakklub
14911497
4
0
5
0
1
½
2
1
6
0
5214691,621492
4Benno Ørvad Markussen
Viby Skakklub
16011698
3
1
6
½
5
1
1
½
2
½
1 - 22,916193,191704
5Jørgen Frank
Vejlby-Risskov Skakklub
15581601
2
½
3
1
4
0
6
½
1
1
332,5515782,421613
6Simon Ehrenreich
Skakklubben af 1968
15851656
1
½
4
½
2
1
5
½
3
1
1 - 22,7516132,861682

Gruppe 8 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1John Christopher Højstrup Christensen
Silkeborg Skakklub Af 1930
14811306
6
1
2
1
3
½
4
0
5
½
32 - 32,714950,821393
2Jan Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
14191584
5
0
1
0
6
0
3
1
4
0
162,213652,791548
3Frederik Buttenschøn
Syddjurs Skakklub
14761627
4
1
5
½
1
½
2
0
6
0
24 - 52,6514473,131582
4Valdemar Mandrup
Skakklubben af 1968
14551581
3
0
6
1
5
1
1
1
2
1
412,515452,791629
5Johnny Sparvang
Aros Skakklub
14231561
2
1
3
½
4
0
6
0
1
½
24 - 52,2514122,621549
6Alfred Hedelykke Wegger
Nordre Skakklub
14861591
1
0
4
0
2
1
5
1
3
1
32 - 32,7514972,851597

Gruppe 9 Direkte link
#NavnRatingElo12345PoPlWeRnEoEn
1Sune Stage-Steffensen
Køge Skakklub
12351376
2
0
8
1
10
1
6
0
5
0
283,0511881,151393
2Sune Bang Ingemann
Skakklubben af 1968
1000
1
1
5
1
9
0
7
0
8
1
32 - 31,2111701000
3Roberto Sanchez Gonzalez
Viby Skakklub
11151203
4
½
7
0
6
0
8
½
10
0
1101,5510900,701195
4Johan Lauritsen
Skakklubben af 1968
1200
3
½
9
0
8
0
10
1
6
1
52,25121101000
5Christian Werk
1000
6
1
2
0
7
1
9
0
1
1
32 - 30100001000
6Nicolai Ryder Tønnesen
Køge Skakklub
12831470
5
0
10
0
3
1
1
1
4
0
293,2512271,811478
7Hans Jørgen Mikkelsen
Vejlby-Risskov Skakklub
13841539
8
½
3
1
5
0
2
1
9
½
34413392,301533
8Tage J. C. Toma
Grenå Skakklub
11571356
7
½
1
0
4
1
3
½
2
0
272,311441,431339
9Theo Stage-Steffensen
Køge Skakklub
13251406
10
1
4
1
2
1
5
1
7
½
13,3513840,601442
10Finn Jensen
Grenå Skakklub
12931569
9
0
6
1
1
0
4
0
3
1
262,912533,011529

Partier i turneringen Aarhusmesterskabet 2017

Hvid:
Sort:
Event:
Resultat:
Runde:

Træk:
Indbydelse

Chess House og skakklubberne i Aarhus inviterer til det åbne Aarhusmesterskab 2017.

Spillested
Rosenvangskolen, Rosenvangs Alle 49, 8260 Viby J. Se kort her, her eller her.
Spillestedet ligger på grænsen mellem de gamle Aarhusforstæder Viby og Højbjerg, tæt på motorvejen og ikke langt fra midtbyens faciliteter. Fra Banegårdspladsen kører bus 2A mod Holme (rutekort, stoppesteder og køreplan) og bus 11 mod Stavtrup (rutekort, stoppesteder og køreplan) til døren. Bilister kan parkere ved skolen. Rygning er ikke tilladt på skolens område. Brug af mobiltelefon er ikke tilladt under runderne.

IM-turnering
Den sidste runde af Chess House's IM-turnering afvikles på spillestedet lørdag fra klokken 10, og det vil være muligt at følge med i en forhåbentlig spændende afslutning.

Spilledage
Fredag den 17. februar kl. 19:00
Lørdag den 18. februar kl. 10:00 og 16:00
Søndag den 19. februar kl. 10:00 og 16:00
Man er garanteret en pause på minimum ½ time mellem partierne (bemærk at et parti på 60 træk maksimalt varer 5 timer).

Grupper
Der spilles i 6 mandsgrupper, sidste gruppe evt. som monrad. Turneringen ELO-rates i de grupper, hvor det er muligt. Der vil som minimum være live-transmission fra IM-gruppen og mesterskabsgruppen.

Betænkningstid
40 træk på 1½ time, derefter ½ time + opsparet tid til resten af partiet. Der er et tidstillæg på 30 sekunder pr. træk hele partiet. Den højst tilladte forsinkelse er en time efter planlagt rundestart.

Indskud
250,- (gratis for GM, IM, WGM og WIM).

Tilmelding
Senest 15. februar 2017 via tilmeldingsfanen ovenfor. Indskud skal inden tilmeldingsfristen udløber overføres til Chess House's konto 2273-3484193486. Husk at angive navn. NB: En tilmelding er først gyldig, når der er overført indskud eller deltagelsen på anden vis er blevet bekræftet over for arrangørerne.

Præmier
Øverste gruppe:
1. præmie kr. 2000,- og titlen Aarhusmester. Derudover er man ved ÅM 2018 berrettiget til en plads i en eventuel GM-gruppe, forudsat at man på det tidspunkt har mindst 2350 i ELO, eller i en eventuel IM-gruppe, forudsat man på det tidspunkt har mindst 2200 i ELO.
2. præmie kr. 1000,-
Øvrige grupper:
1. præmie kr. 700,-
2. præmie kr. 400,-

Ved ligestilling deles pengepræmier, mens øvrige præmier uddeles ved hjælp af korrektion.

Kantine
Der er mulighed for at købe kaffe, te, øl, vand, brød, chokolade mv. Der kan betales med kontanter, og desuden med MobilePay før rundestart. Under runderne er brug af mobiltelefon forbudt.

Overnatning
Zleep Hotel Aarhus på Viby Torv tilbyder 10% rabat på dagsprisen for overnatninger i perioden 17.-19. februar. Angiv rabatkoden SAVE10, når du booker via www.zleephotels.com.

Spørgsmål
Eventuelle spørgsmål kan rettes til Jesper Mygind, jmygind@hotmail.com.

 
På gensyn til en weekend i Aarhus med masser af skak på programmet!

Periode 2017-02-17 .. 2017-02-19
Dansk ratet Ja
Elo ratet Ja
Kørestols adgang Der er ikke kørestols adgang
Turnerings komite

Benno Ø. Markussen, Willy Møller Nielsen og Claus Vangsgård

Dommere
  • Hoveddommer: Thomas Hauge Vestergaard
  • Yderligere : Tom Petri Petersen,Aage Dalstrup Olsen,Peter Grønborg,Jesper Mygind

Tilmeldings muligheder til Aarhusmesterskabet 2017

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Gruppe 1 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 2 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 3 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 4 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 5 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 6 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 7 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 8 6 2017-02-17 2017-02-15
Gruppe 9 10 2017-02-17 2017-02-15
- 2 2017-02-17 2017-02-15
Totalt antal tilmeldte 60
Deltagere i gruppen Gruppe 1
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600595 1402889 1. Pelle Rødkjær Bank Skakklubben af 1968 2243 2299 2017-02-15
100301708 1436988 2. Simon Pil Wilbrandt Jetsmark Skakklub 2167 2194 2017-02-06
100301633 1408801 3. FM Tobias Valentin Rostgaard BMS Skak 2328 2353 2017-02-15
100601131 1407546 4. Jakob Kjær Viby Skakklub 2187 2211 2017-02-14
100600616 1402528 5. Lars Hansen Skakklubben af 1968 2269 2269 2017-01-26
100601273 1401890 6. FM Jesper Mørch Lauridsen Enkeltmedlem - Indland 2231 2246 2017-02-15
Deltagere i gruppen Gruppe 2
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600963 1401513 1. Jakob Bjerre Jensen Århus Skakklub/Skolerne 2086 2116 2017-02-02
100602129 1404792 2. Lars René Andersen Skakklubben af 1968 2117 2135 2017-02-15
100602257 1436589 3. Freja Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2062 2084 2017-01-13
100901527 1431412 4. Rasmus Thøgersen Jetsmark Skakklub 2143 2161 2017-01-07
100103177 1413848 5. Nicolai Kvist Brondt Pedersen BMS Skak 2129 2161 2017-02-11
100600781 1412248 6. Torben Kyhl Sørensen Skakklubben af 1968 2150 2152 2017-02-14
Deltagere i gruppen Gruppe 3
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600267 1417320 1. Claus Vangsgård Vejlby-Risskov Skakklub 2007 1999 2017-01-13
100201202 1402064 2. Steen Farup Christensen Nordre Skakklub 1951 2002 2017-02-15
3903346 3. WFM Maria Varela La Madrid 1944 1944 2017-02-15
813303 4. Giampiero Amato 2015 2015 2017-02-09
100601670 1409476 5. Jens Olaf Svanholm Fogh Viby Skakklub 1981 2000 2017-02-14
100400427 1408003 6. Johnny Meier Harboe Frem Skakklub 2043 2081 2017-02-06
Deltagere i gruppen Gruppe 4
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100900588 816124 1. Lars Schøning Skive Skakklub 1875 1878 2017-02-14
103102835 1427121 2. Jan Han Petersen Århus Skakklub/Skolerne 1875 1907 2017-01-31
103109616 1441540 3. Anton Mehmet Yildiz Marthedal BMS Skak 1887 1910 2017-02-14
100202292 1455796 4. Sander Stage-Steffensen Køge Skakklub 1886 1916 2017-01-05
100200196 1408437 5. Morten Lyck Hansen Skakklubben af 1968 1931 1962 2017-02-09
103101958 1422952 6. Allan Westenborg Syddjurs Skakklub 1870 1925 2017-01-05
Deltagere i gruppen Gruppe 5
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602448 1444875 1. Jørgen Overgaard Syddjurs Skakklub 1758 1807 2017-01-14
100601239 1438093 2. Graham Christopher Taylor Skakklubben af 1968 1790 1867 2017-01-27
100100732 1505823 3. Flemming Borg Tårnet Svendborg 1759 1798 2017-02-02
100600759 1422006 4. Willy Møller Nielsen Syddjurs Skakklub 1808 1890 2017-02-15
100602431 1445820 5. Jacob Bjørnskov Skakklubben af 1968 1708 1795 2017-01-24
100600285 1412302 6. Henrik Wendelbo Nielsen Vejlby-Risskov Skakklub 1766 1830 2017-01-18
Deltagere i gruppen Gruppe 6
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100600624 1428446 1. Flemming Pagh Iversen Aros Skakklub 1687 1743 2017-02-14
100602426 1445987 2. Phong van Nguyen Skakklubben af 1968 1635 1669 2017-01-26
100602456 1449834 3. Anna Hedelykke Jensen Nordre Skakklub 1705 1769 2017-02-12
100601205 1420950 4. Kristen Hedelykke Nordre Skakklub 1650 1776 2017-02-12
100601235 1413449 5. Søren Graugaard Christensen Viby Skakklub 1630 1719 2016-12-30
100602127 1419528 6. Asbjørn Christensen Enkeltmedlem - Indland 1644 1750 2017-01-13
Deltagere i gruppen Gruppe 7
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202329 1457535 1. Rasmus Emil Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1592 1710 2017-01-27
100601955 1420704 2. Torben Fogh Viby Skakklub 1496 1498 2017-02-15
100601082 1420658 3. Mogens Engsig-Karup Viby Skakklub 1491 1497 2017-02-01
100501365 1429132 4. Benno Ørvad Markussen Viby Skakklub 1601 1698 2017-02-12
100602262 1428969 5. Jørgen Frank Vejlby-Risskov Skakklub 1558 1601 2017-02-03
101095138 1457292 6. Simon Ehrenreich Skakklubben af 1968 1585 1656 2017-02-06
Deltagere i gruppen Gruppe 8
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602575 1453947 1. John Christopher Højstrup Christensen Silkeborg Skakklub Af 1930 1481 1306 2017-01-18
100202352 1461869 2. Jan Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1419 1584 2017-01-27
100602500 1449761 3. Frederik Buttenschøn Syddjurs Skakklub 1476 1627 2017-02-08
100602552 1451740 4. Valdemar Mandrup Skakklubben af 1968 1455 1581 2017-02-05
100601116 1422650 5. Johnny Sparvang Aros Skakklub 1423 1561 2017-02-13
100602457 1446070 6. Alfred Hedelykke Wegger Nordre Skakklub 1486 1591 2017-02-12
Deltagere i gruppen Gruppe 9
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100202346 1460927 1. Sune Stage-Steffensen Køge Skakklub 1235 1376 2017-01-05
100802990 1461990 2. Sune Bang Ingemann Skakklubben af 1968 1000 2017-02-13
100600956 1420755 3. Roberto Sanchez Gonzalez Viby Skakklub 1115 1203 2017-02-09
101095732 - 4. Johan Lauritsen Skakklubben af 1968 1200 2017-02-14
- 5. Christian Werk 1000 2017-02-10
100202338 1458361 6. Nicolai Ryder Tønnesen Køge Skakklub 1283 1470 2017-01-27
100600537 1421760 7. Hans Jørgen Mikkelsen Vejlby-Risskov Skakklub 1384 1539 2017-02-07
100600303 1422820 8. Tage J. C. Toma Grenå Skakklub 1157 1356 2017-01-03
100202293 1455818 9. Theo Stage-Steffensen Køge Skakklub 1325 1406 2017-01-05
100600811 1421140 10. Finn Jensen Grenå Skakklub 1293 1569 2017-01-03
Deltagere i gruppen -
DSU Fide Navn Klubber Rating (Std.) Elo Tilmeldt
100602410 1444824 3. Filip Martin Kierulf Hou Holm Nordre Skakklub 1585 1685 2017-02-04
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-02-17