Arbejder ...

loading

Horsens Hurtigskak SydGrandPrix-6  

Vis Gruppe : Parringer
Mester & 1. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Hans Nørgaard Paulsen
Springeren Kolding
1735
2
0
3
½
8
1
6
0
5
½
7
½
10
0
5 - 61,61762
2Sune Fischer
Horsens Skakforening
1749
1
1
4
-
     18 - 90,51764
3Ivan Sørensen
2113
4
1
1
½
7
1
10
0
6
½
9
1
8
0
43 - 402113
4Hjalti Toftum Jógvansson
Horsens Skakforening
1937
3
0
2
-
     0100,251930
5Bjarne Frederiksen
Horsens Skakforening
1810
6
0
7
0
9
1
8
0
1
½
10
0
9
0
72,81771
6Kim Henrik Skaanning-Pedersen
Skakklubben Evans
2179
5
1
9
1
10
0
1
1
3
½
8
1
7
1
25,32183
7Bjørn Laursen
Skakklubben Evans
1776
8
0
5
1
3
0
9
1
10
0
1
½
6
0
5 - 621791
8Niels Skou
Skakforeningen ØBRO
2074
7
1
10
0
1
0
5
1
9
1
6
0
3
1
43 - 44,52064
9Asbjørn Sørensen
1690
10
0
6
0
5
0
7
0
8
0
3
0
5
1
18 - 901690
10Tihomir Borovnica
Skakklubben Evans
2306
9
1
8
1
6
1
3
1
7
1
5
1
1
1
716,12324

Mester klasse (5 spillere)1. klasse (5 spillere)

2., 3. & 4. klasse Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Simon L. Hansen
Fredericia Skakforening
1637
2
1
3
1
6
1
7
1
9
½
8
1
10
½
615,11664
2Jesper Hegaard Thomsen
Nr. Snede Skakklub
1407
1
0
7
0
9
0
4
1
6
1
5
1
8
1
43 - 42,551427
3Ricardt Riis
Horsens Skakforening
1208
4
1
1
0
8
1
9
0
7
1
10
0
5
0
38 - 90,951255
4Hr. Oversidder
Ingen klub
800
3
0
8
0
5
0
2
0
10
0
6
0
7
0
0100800
5Asger Haargaard
Horsens Skakforening
1317
6
0
9
0
4
1
10
1
8
0
2
0
3
1
38 - 92,051315
6Birgit Dithlevsen
Herning Skakklub
1303
5
1
10
½
1
0
8
0
2
0
4
1
9
1
5 - 71,451350
7Ejgil Jensen
Ejby Skakklub
1402
8
½
2
1
10
1
1
0
3
0
9
0
4
1
5 - 72,251413
8Andrew Velarde
Ejby Skakklub
1508
7
½
4
1
3
0
6
1
5
1
1
0
2
0
5 - 73,951443
9Erik Pontoppidan
Skakklubben Evans
1649
10
0
5
1
2
1
3
1
1
½
7
1
6
0
25,41622
10Rune Sørensen
1608
9
1
6
½
7
0
5
0
4
1
3
1
1
½
43 - 401608

2. klasse (5 spillere)3. klasse (2 spillere)4. klasse (2 spillere)

Skoleskakgruppe Direkte link
#NavnRating1234567PoPlWeRn
1Oskar Mose
Horsens Skakforening
989
2
1
3
0
5
1
15
0
6
1
13
1
7
1
534,41016
2Louise Sørensen
Horsens Skakforening
695
1
0
4
1
6
1
16
0
5
1
11
0
3
0
3101,85747
3Vitus Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
1077
4
1
1
1
7
1
13
1
15
1
16
1
2
1
714,751212
4Simon Haargaard
Horsens Skakforening
800
3
0
2
0
8
1
14
1
9
1
5
0
15
0
3113,35784
5Marius Janse von der Rendsburg
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
734
6
1
7
0
1
0
10
1
2
0
4
1
12
1
482,55754
6Benjamin Wilken Thomsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
773
5
0
8
1
2
0
9
1
1
0
12
1
11
0
312 - 133,25717
7Anton Nielsen
800
8
1
5
1
3
0
11
1
13
0
15
1
1
0
450800
8Jonas Poulsen
680
7
0
6
0
4
0
12
1
14
0
9
0
10
0
1150680
9Pelle Dæncker Brandt
500
10
0
12
1
16
0
6
0
4
0
8
1
14
0
2140500
10Lea Bondo Medhus
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
713
9
1
11
0
15
0
5
0
12
1
14
1
8
1
492,4740
11Anders Bach Lauridsen
Lyn & Hurtig prøvemedlemmer
840
12
1
10
1
13
0
7
0
16
0
2
1
6
1
472,9845
12Hr. Oversidder
Ingen klub
800
11
0
9
0
14
0
8
0
10
0
6
0
5
0
0160800
13Niels Sørensen
Horsens Skakforening
1067
14
1
15
1
11
1
3
0
7
1
1
0
16
1
524,351096
14Esben Poulsen
Horsens Skakforening
1000
13
0
16
0
12
1
4
0
8
1
10
0
9
1
312 - 134,25899
15Noa Sinding
Syddjurs Skakklub
1029
16
1
13
0
10
1
1
1
3
0
7
0
4
1
444,31016
16Christian Ringsmose
Odense Skakklub
1079
15
0
14
1
9
1
2
1
11
1
3
0
13
0
464,91039

under 801 (9 spillere)

Indbydelse

Horsens Skakforening inviterer til hurtigskak  SydGrandPrix – 6

Tidspunkt: Lørdag den 18. februar 2017 fra kl. 10.00  til 18.00. Skoleskakspillere forventes dog at være færdige ved  15-16 tiden.

Sted:  ASV-centret, Nørrebrogade 38A, 8700 Horsens.

Turneringsform: 7 runder Monrad, dog spilles der efter schweizer-systemet i skoleskakklasen ved mere end tyve deltagere.

Betænkningstid: 20 minutter pr. spiller til hele partiet + 5 sekunder pr. træk fra træk 1. Skoleskakklassen dog 25 minutter til hele partiet.

Indskud: 150 kr. (seniorer), 100 kr. (pensionister og juniorer) og 50 kr. (skoleskak).

Præmier: Af indskuddet går 20 kr. (i skoleskakklassen 10 kr.) til den samlede præmiepulje for SydGrandPrix 2016/17. Resten af indskuddet anvendes til præmier for denne afdeling i Horsens.

Præmielisten offentliggøres efter 3. runde.

Reglement: Der spilles efter FIDEs regler for hurtigskak.

Fra 1. juli 2014 medfører ulovligt træk straks tab af partiet.

I øvrigt henvises til SGP-reglementet på Sydjysk Hovedkreds’ hjemmeside.

Regler i øvrigt: Der er rygeforbud på ASV-centret, og mobilen skal være slukket og i taske.

Tilmelding: Senest 16. februar. E-mail: HorsensSF@gmail.com.

Vel mødt i Horsens!

Periode 2017-02-18 .. 2017-02-18
Dansk ratet Ja
Elo ratet Nej
Kørestols adgang Der er kørestols adgang
Turnerings komite
Dommere
  • Hoveddommer: Søren Grymer-Hansen

Tilmeldings muligheder til Horsens Hurtigskak SydGrandPrix-6

Tilmelding foretages muligvis på turneringens egen hjemmeside

Oversigt over tilmeldinger
Gruppe Deltagere Startdato Tilmeldingsfrist
Mester & 1. klasse 10 2017-02-18 2017-02-16
2., 3. & 4. klasse 10 2017-02-18 2017-02-16
Skoleskakgruppe 16 2017-02-18 2017-02-15
Totalt antal tilmeldte 36
Deltagere i gruppen Mester & 1. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
100400210 1419218 1. Hans Nørgaard Paulsen Springeren Kolding 1735 1855 2017-02-06
100101326 1413716 2. Sune Fischer Horsens Skakforening 1749 2017-02-17
- 3. Ivan Sørensen 2113 2017-02-15
100602495 7200374 4. Hjalti Toftum Jógvansson Horsens Skakforening 1937 1976 2017-02-09
100501734 1448625 5. Bjarne Frederiksen Horsens Skakforening 1810 1888 2017-02-15
100300210 1403699 6. Kim Henrik Skaanning-Pedersen Skakklubben Evans 2179 2211 2017-02-13
100500518 1409697 7. Bjørn Laursen Skakklubben Evans 1776 1840 2017-02-15
100500545 1413155 8. Niels Skou Skakforeningen ØBRO 2074 2037 2017-02-13
- 9. Asbjørn Sørensen 1690 2017-02-15
100900426 1434888 10. Tihomir Borovnica Skakklubben Evans 2306 2271 2017-02-12
Deltagere i gruppen 2., 3. & 4. klasse
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
103111288 1446894 1. Simon L. Hansen Fredericia Skakforening 1637 1778 2017-02-12
103103878 1444751 2. Jesper Hegaard Thomsen Nr. Snede Skakklub 1407 1708 2017-02-15
101200026 - 3. Ricardt Riis Horsens Skakforening 1208 2017-01-31
- 4. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-02-17
101200025 - 5. Asger Haargaard Horsens Skakforening 1317 2017-02-05
100900771 1413201 6. Birgit Dithlevsen Herning Skakklub 1303 1621 2017-02-14
100300781 1437496 7. Ejgil Jensen Ejby Skakklub 1402 1703 2017-02-10
100300351 1435132 8. Andrew Velarde Ejby Skakklub 1508 1760 2017-02-10
100500538 1403478 9. Erik Pontoppidan Skakklubben Evans 1649 1762 2017-02-03
- 10. Rune Sørensen 1608 2017-02-15
Deltagere i gruppen Skoleskakgruppe
DSU Fide Navn Klubber Rating (Hurtig) Elo Tilmeldt
101095864 - 1. Oskar Mose Horsens Skakforening 989 2017-02-04
101095735 - 2. Louise Sørensen Horsens Skakforening 695 2017-02-14
101095855 - 3. Vitus Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 1077 2017-02-14
101200046 - 4. Simon Haargaard Horsens Skakforening 800 2017-02-05
101095882 - 5. Marius Janse von der Rendsburg Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 734 2017-02-16
101095851 - 6. Benjamin Wilken Thomsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 773 2017-02-15
- 7. Anton Nielsen 800 2017-02-13
- 8. Jonas Poulsen 680 2017-02-07
- 9. Pelle Dæncker Brandt 500 2017-02-15
101095633 - 10. Lea Bondo Medhus Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 713 2017-02-16
101095492 - 11. Anders Bach Lauridsen Lyn & Hurtig prøvemedlemmer 840 2017-02-06
- 12. Hr. Oversidder Ingen klub 800 1000 2017-02-17
101095483 - 13. Niels Sørensen Horsens Skakforening 1067 2017-02-14
101200044 - 14. Esben Poulsen Horsens Skakforening 1000 2017-02-07
100602596 - 15. Noa Sinding Syddjurs Skakklub 1029 2017-02-15
100301927 1451669 16. Christian Ringsmose Odense Skakklub 1079 2017-02-13